Keresés

Részletes keresés

Pif Creative Commons License 2010.10.30 0 0 1220
Én meg németül nem tudok: "Sichtfenster" mit jelent?
Előzmény: Törölt nick (1218)
Pif Creative Commons License 2010.10.30 0 0 1219
Elárulhattad volna korábban is :-)
Előzmény: Törölt nick (1218)
Pif Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1217

Azt hiszem, itt a válasz minden kérdésre - na jó, a készülékeket illetően: Melyik a legjobb kenyérsütő

 

Úgy látom, jót választottam :-)

.ETNA. Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1216
Még mindig liszt:

1./ Az első betű jelöli, milyen gabonából készült a liszt:
B - búza
R - rozs
D - durum
G - graham
TB - tönkölybúza

2./ A második betű a szemcsenagyságot jelöli:
L (liszt) - apró szemcséjű finomliszt
F (fogós) - nagyobb szemcsenagyságú
FF (kétszerfogós) - még nagyobb szemcsenagyságú
D - dara

3./ A szám a hamutartalmat fejezi ki. Minél nagyobb, annál több a korpa a lisztben.

BL80-as fehér kenyérliszt:
---------------------------------
A kenyérliszt a legideálisabb a kenyerek, kelt tészták sütéséhez. A finomliszt előbb felsorolt negatívumaival kevésbé rendelkezik, viszont még elég jó a folyadékmegkötése. Magasabb korpatartalma pedig a kenyér "rostosságát" fokozza, de még elég magas lesz a belőle sütött tészta (minél magasabb ugyanis a korpatartalom, a tészta annál nehezebb, laposabb lesz). Így az eredmény puha, de rugalmas, ropogóshéjú, elég magas tészta lesz. Kifejezetten kenyérsütéshez találták ki.

BL-80-as liszt hiányában szokás a finomliszt és a rétesliszt valamilyen arányú keverése, mellyel elég jó eredményt lehet elérni, bár a korpatartalom ezzel nem fokozható.

.ETNA. Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1215
Köszi!!
Most, hogy olvastam, amit írtál, rémlik, hogy Anyukám is így csinálta, én eddig sose firtattam, hogy mi is az értelme ennek, pedig ha létezik sima és rétes liszt is, akkor biztos, hogy mindkettőre van speciálisan ajánlott felhasználási mód is, legalábbis így logikus:-))

Azt is csak most olvastam, hogy pl. a rétesliszt kevesebb folyadékot vesz fel, és hogy ha a vékonyabb, ropogósabb (igazi olasz) pizzát kedveljük, akkor is jobb a rétesliszt.

A szám (55, 80) amúgy azt is jelzi, hogy alacsonyabb, vagy magasabb a korpa-tartalom a lisztben. A sima fehér az BL55 (apró szemcséjű 55-ös "hamutartalom" , a rétes pedig BFF55 (kétszer fogós, vagyis az egy F-esnél még nagyobb szemcsenagyságú 55-ös "hamutartalom").

Jó ez a fórum:-)) Különben sose jutott volna talán eszembe, hogy elolvassak egy-két netes infót, fórumos tapasztalatot a lisztekről úgy általában:-))


Előzmény: krnemarika (1212)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1214
Jó is az! No és azt is lehet ám variálni, tojással, tejjel, sajttal, fűszerekkel, magokkal stb.
Előzmény: Törölt nick (1210)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1213
Hát, hidd el jól ki van ez találva, valóban felesleges lenne tovább bonyolítani:-) De többek között ezért fontos, hogy legalább 10 program legyen a gépen (a legtöbb gép ilyen). Ez alapvetően egy elég egyszerű masina, s akkor, amikor meghatározták, hogy melyik művelet mennyi percig tartson, bizonyára szakmai tapasztalatokat is figyelembe vettek. Tul.képpen olyan, mint egy automata mosógép, legalábbis ami az elvet illeti (előre beprogramozott stb.).
Előzmény: Pif (1211)
krnemarika Creative Commons License 2010.10.29 0 0 1212
Szia!
Azért keverem, mert így "hasonlít"jobban a 80-ashoz. Talán testesebb. Csak sima lisztből még sosem sütöttem.
Levestésztát pedig eddig csak a simából gyúrtam, s a nokedlit is csak simából készítettem. Ki fogom próbálni a másik verziót is.
A piskótába és húsokhoz a rétest használom, viszont a kelt tésztákhoz is keverni szoktam.
Üdv.: Marika
Előzmény: .ETNA. (1209)
Pif Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1211
Köszönöm a választ! Az általam kinézett készüléknél is így van, ahogy leírtad, ezek szerint a többinél is ez a módi. Mondjuk, nem tudom, miért lenne olyan nagy dolog 4 fázisnak az időtartamát és az erősségét beállítani, de ez van. El lehetne menteni memóriába, és tök jól ott lehetne mondjuk 8 saját program. Lehet, hogy tényleg tök fölösleges. Még kezdő vagyok, nem értek ehhez :-)
Előzmény: .ETNA. (1206)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1209
http://tudatosvasarlo.hu/cikk/liszt-kisokos-melyiket-valasszam

Ebben azt írják, hogy a rétesliszt elsősorban pogácsához, piskótához, réteshez, valamint gyúrt tészta, nokedli (galuska) és nudli készítéséhez való illetve a csak lisztben forgatott husikhoz.

Kenyérhez még sose használtam réteslisztet, van valamilyen íz- vagy állagbeli különbség? Mit tapasztaltál?
Előzmény: krnemarika (1204)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1208
elgépeltem, bocsi

.. ez adja ki = ez adhatja ki
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1207
A legtöbb recept azt írja: erős kenyér liszt (nem tévesztendő össze azokkal a "kenyérlisztekkel", amelyek már a gyárban össze lettek keverve élesztővel stb.)... na ilyen "erős" kenyérliszt például a BL80-as jelű fehér búzaliszt.

De ha csak sima BL55-ös, hagyományos fehér búzalisztet használsz - önmagában - az is jó. Számtalanszor sütöttem már egyszerű, mezei tescós lisztből kenyeret, amikor csak ilyen volt itthon és sürgősen kellett a kenyér, boltba meg nem akaródzott lemenni:-)

Ha szereted a teljes kiőrlésűt, akkor az összes lisztmennyiség kb. 1/4-ed részét (én legalábbis ennyit szoktam 400 sima+160gr teljes k.) ez adja ki.

A sütőiparban használt kódok:

BL-55: finom(búza)liszt,
BL-80: fehér kenyérliszt,
BL-112: félfehér kenyérliszt,
BFF-55: rétesliszt,
AD: búzadara,
GL-200: Graham liszt;
TL-50 (vagy BFFF-50): tésztaipari liszt,
DSL: durum simaliszt, TDD: tésztaipari durum dara,
TBL-70: fehér tönköly(búza)liszt, TBL-300: teljes kiőrlésű tönköly(búza)liszt,
RL-60: fehér rozsliszt (rozsláng),
RL-90: világos rozsliszt,
RL-125: sötét rozsliszt,
RL-190: teljes kiőrlésű rozsliszt.


Különleges lisztekről infó:
http://www.noilapozo.hu/20100308/lisztek-fajtai
Előzmény: Törölt nick (1199)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1206
Egy adott programon belül nem tudod az egyes fázisok idejét módosítani. Némely programnál (ezt jelzi a használati utasítás) van lehetőség a cipó méretét, illetve a színét megválasztani.

A különböző programok éppen arról szólnak, hogy mindegyikben más-más funkciók vannak, s azok különböző ideig tartanak. Ezért van tészta program, francia, gyors, teljes kiőrlésű, sütemény stb.stb. A használati utasításban szerepel a különböző programoknál, hogy ott mennyi az előmelegítés, a kelesztés, a dagasztás stb.
Előzmény: Pif (1196)
faqkac Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1205
Hülye vagyok........hát én is szoktam cifrázni, mert teszek bele reszelt sajtot, burgonya pelyhet, magokat, meg kenyérfűszert, meg aszkorbinsavat is. Csak ez már olyan természetes! ˘!˘
Előzmény: krnemarika (1204)
krnemarika Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1204
Még sosem vettem BL80-as lisztet. Keverem a finomat a rétessel 2/3-ad 1/3-ad arányban. Ha teszek bele teljes kiőrlésűt, akkor az a fehér lisztek kb. egynegyede. "Cifrázni" szoktam 1-1 kanálnyi búzacsírával, zabkorpával, burgonyapehellyel stb. Használok sikért és aszkorbinsavat is.
Előzmény: Törölt nick (1201)
faqkac Creative Commons License 2010.10.28 0 0 1202
Én speciel csak azt használom! Persze lehet cifrázni, de én nem szoktam! :-)
Előzmény: Törölt nick (1201)
faqkac Creative Commons License 2010.10.27 0 0 1200
Ha nem kapsz BL80-ast, azt mondják a lányok, hogy fele finom, fele rétesliszt is jó.
Előzmény: Törölt nick (1199)
faqkac Creative Commons License 2010.10.27 0 0 1198
Hááááát..............én inkább keverem. Abba tudom, hogy mit tettem.
Előzmény: Törölt nick (1197)
Pif Creative Commons License 2010.10.27 0 0 1196

Általában hogyan, mennyire rugalmasan programozhatók a kenyérsütők? Az egyes ciklusok (felmelegítés, dagasztás, kelesztés, sütés) fix hosszúak az egyes programokban, vagy van lehetőség ezek módosítására, finomhangolására?

.ETNA. Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1195
Nem akartál soha utánajárni, hogy mi lehet az oka? Egy gasztroenterológusnak talán van néhány "válasza" :-)

Persze - igazad van - az is megoldás, ha egyszerűen csak kiiktatod ezeket az étrendedből. Szerencsére attól, hogy nem eszel teljes kiőrlésűt, vagy barnarizst, nem leszel "kevésbé" egészséges:-) Tuti van bennük valami, ami nálad irritációt vált ki, talán a héjban?... hm
Előzmény: ZsuR (1193)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1194
Itt most nincs készleten, de azt írják, hogy előjegyezhető! 2.990,- Ft
http://orczy.startuzlet.hu/termek/kenyersuto_ekszij_hauser_bm801_rendelesre.html

------------------------------------------------------------------------------------------------

Üstöt és keverőlapátot itt is árulnak, talán hívd fel őket telefonon és kérdezd meg, hátha tudnak segíteni a szíj ügyében is:

http://www.rotovill.hu/termekcsoport/98/Kenyersuto_alkatreszek.html

Előzmény: TIBIBI66 (1192)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1193
A teljes kiorlesu sem mindig okoz gondot - de mas meg egyaltalan nem okoz gondot. Hasolnot erzek a barna rizsnel is. Tudom egeszsegesek, jo is lenne enni oket, de mar egy ideje nem eszem a barna rizst, es most leirom a teljes kiorlesu lisztet is.
Előzmény: .ETNA. (1191)
TIBIBI66 Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1192
Üdvw mindenkinek elromlott a kenyérsütő ékszíjak kellenének rá de sehol nem találok a méretét sem tudom mert nincs ráírva semmi .
a gép :Hauser BM-801
előre is köszönöm a segítséget .
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.26 0 0 1191
A teljes kiőrlésű lisztekről jut eszembe, hogy főleg ezekben fordul elő a fuzárium gomba, ami még hőkezelés után is életképes. Különböző emésztési stb. gondokat okoz, sőt - elsősorban gyerekeknél - még a hormonháztartásba is bekavar.

Gondolom Te már többször próbálkoztál a különböző (rozs, tönkölybúza stb.) teljes kiőrlésű lisztekkel, így nem hinném, hogy Nálad ez okozza a gyomorégést, mert nem lehet minden liszt "fertőzött", amit valaha próbáltál:-) Nem kell persze pánikolni, vagy ilyesmi, de az tény, hogy a teljes kiőrlésű liszteknél - sajnos - van egy ilyen rizikó is.

Bálint gazda elég jól elmagyarázta, hogy miért: http://www.rtlklub.hu/cikk/269804


Előzmény: ZsuR (1188)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.24 0 0 1188
Nalam nincs sipszo - de a fuszereket mar probaltam. Finom kenyer lett veluk is.

Amit eszrevettem... a teljeskiorlesu liszttel keszult kenyertol eg a gyomrom - vagy valami nagyon erdekes erzest ad. Mar tobbszor tapasztaltam,amikor ilyen liszttel keszult etelt ettem, valamit csinal a gyomrommal.
Előzmény: .ETNA. (1184)
Pif Creative Commons License 2010.10.23 0 0 1186
Köszi!
Előzmény: Törölt nick (1185)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.20 0 0 1184
A következő lépésben szerintem már akár a fűszerekkel is lehet próbálkozni, persze ha szeretitek. Például a fűszeresbe az oregano, petrezselyem, bazsalikom, tárkony, vagy az olaszba az oregano, bazsalikom paradicsompüré ...

De jöhetnek majd előbb-utóbb a sípszónál bedobálható ez+azok: vagdalt olajbogyó az olaszkenyérbe, felvágott pekandió és aszalt sárgabarack (ez együtt a barackos kenyérbe, amibe 310 ml víz, 4 evő cukor és 4 evő vaj kell a többi ua. mint az alapreceptnél), vagy a mazsola és fahéj (4 kis adagolókanálnyi fahéj többi ua. mint az alapreceptemben).

Én most csináltam egy adag (2 db-os) pizzatésztát a géppel, mert van egy kis mexikói chilis bab (apróra vágott csirkehússal csinálom) "maradék", így már nem nagyon fogy, de az egyik pizzára feltétnek még éppen elég:-)
Előzmény: ZsuR (1183)
ZsuR Creative Commons License 2010.10.19 0 0 1183
Fogom tenni! Most meg csak az alap receptet varialom - kicst keverek hozza magokat. Finom. Raszoktunk.
Előzmény: .ETNA. (1182)
.ETNA. Creative Commons License 2010.10.19 0 0 1182
Hajrá :-) Ha sikerül valami különleges finomság, majd oszd meg velünk is a receptet!!
Előzmény: ZsuR (1177)
Pif Creative Commons License 2010.10.19 0 0 1180
Csak most esett le, hogy a nekem írott hozzászólásod (mint reklám / külső hivatkozás) miatt töröltek??? Te használsz Orion-t, ugye? Aznap nem jött be a link a böngészőben, később igen, de nem mentettem el (akkor nem volt időm vele foglalkozni), azután meg már nem volt meg a hozzászólásod... Küldd el légyszi e-mailben a link-et, vagy a típusszámot! És a tapasztalataidat is, ha lehet, már nem emlékszem, mit írtál... :-( Ismételd meg légyszi, e-mailben (vagy itt, típus, link nélkül?)... Mióta használjátok, milyen gyakran?
Előzmény: Törölt nick (1178)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!