Keresés

Részletes keresés

Ali-bá' Creative Commons License 2015.09.16 0 0 971

Második éves kisfa, amit 2 emeletes 'sövény' módon szándékozom nevelni. Az idei hajtások megválogatása majd tél végén történik. Jövő évben már várhatóan terem.

Ali-bá Creative Commons License 2015.09.14 0 0 970

Úgy látszik, hogy nincs senkinek!   :-(

Előzmény: triunguis (957)
kossuth1965 Creative Commons License 2015.08.05 0 0 969

Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Sinesol (968)
Sinesol Creative Commons License 2015.08.04 0 0 968

Wuxal Super, Volldunger Linz szerintem tökéletesen megfelel lombtrágyaként,de öntöző vízbe is keverhető bár ugy kérdéses mennyi idő alatt jut el a kellő mélységbe, ilyen idösebb ültetvény esetében.

Szedés előtt pár héttel nem árt valami mésztartalmú szerrel is permetezni, jelentősen javítja a tárolhatóságot.
Pl: CALBIT C,   Fitohorm 40 Ca,

Előzmény: kossuth1965 (967)
kossuth1965 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 967

Utólag 13évesek a fáim.

Előzmény: Sinesol (965)
kossuth1965 Creative Commons License 2015.08.04 0 0 966

Köszönöm, hogy válaszoltál.

Nekem csak egy hektár van 5-3,5 métere ültetve hagyományos művelésű.

 Locsolom folyamatosan igaz tűzoltó tömlővel. Mit javasolnál nekem, ami hatásos. Vagy belocsolva

 vagy permetezve.

 Előre is köszönöm

 

Előzmény: Sinesol (965)
Sinesol Creative Commons License 2015.08.04 0 0 965

Hát figyelj, kétfajta fő növekedésfokozó van:

-Ritkitás
-Öntözés

 

Ha már tul sok maradt a fán, akkor max öntözéssel tudsz elérni nagyobb gyümölcsméretet, csodaszerek nincsenek.
Tápanyagokat sem árt pótolni, ha sok gyümölcsöt kell kinevelnie a fának, szóval valami könnyen felszívódó műtrágyáét keverhetsz az öntözővízbe néha, vagy lombtrágya.

 

Egyébként a Redspur ilyenkor még azért nem tul nagy, van ideje még megnőni, de mindenképp ajánlott locsolni ha sok a termés.

 

Előzmény: kossuth1965 (964)
kossuth1965 Creative Commons License 2015.08.02 0 0 964

Szevasztok!

 Érdeklődni szeretnék.

 Nekem redspur almám van vagyis delics

 Milyen növekedés fokozó lenne rá jó? Mert egy kicsit több van a fán és félek hogy nem fog megnőni.

 

Sinesol Creative Commons License 2015.07.15 0 0 963

Ránézésre Mutsu-nak tűnik.
Azért is ismerős, mert egy ismerősömnek is ilyen fajtája van, az is rendszeresen lehullik sokszor érés előtt és feketén pöttyösödik a gyümölcs.

Nem vagyok annyira benne az almabetegségekben, de legalább a fajtával remélem tudtam segíteni.

Előzmény: tipego (960)
firpolino Creative Commons License 2015.06.03 0 0 962

Mikor hullottak le az almák? A gyümölcs növekedésekor, amikor még egész kicsi volt a méretük, vagy esetleg akkor, amikor már méretesebbek voltak? Utóbbi esetben lehet, hogy almamoly fertőzte meg a termést.

Én a Jonatán almafákkal jártam úgy, hogy nem permeteztem almamoly ellen őket, és a termés felét megfertőzte a moly. Ezek a kukacos almák július-augusztusban folyamatosan hullottak a fákról, egy sem érett be közülük. A termésnek több mint a fele odaveszett. Persze nálad lehet más probléma is, meg ha jól nézem, nem is Jonatán almafád van. Mindenesetre érdemes megnézni a hullott gyümölcsöt, nincs-e bennük almamoly fúrta lyuk.

Ha éretten besárgul a termés, akkor lehet akár Golden is az almád, de ebben azért nem vagyok biztos. 

 

Előzmény: tipego (960)
Ali-bá Creative Commons License 2015.06.03 0 0 961

Egy tanácsot tudok adni, nézz utána hogyan kell permetezni az almát és a szerint járj el. (Nem egyszerű, pláne, ha csak egy fád van.)

Előzmény: tipego (960)
tipego Creative Commons License 2015.06.02 0 0 960

Ali-bá!

 

Hála az égnek egyre ritkábban kell már tanácsot kérnem, de még bőven van mit tanulni.

Hasonló kérdésem lenne, mint az előző "kollégának". Íme, egy a kerttel örökölt almafa. Tavaly még nagyon elvadult állapotban volt, de mostanra próbáltam valami formát adni neki. 

Viszont fogalmam, sincs, hogy ez milyen fajta.

Milyen fajta?  

A szomszédok szerint valami édes zöld alma. Tavaly ugyanis nem sikerült megkóstolni. Hihetetlen mennyiségű alma volt rajta. Sejtettem, hogy sok, ezért vödör számra ritkítottam. Ennek ellenére egyetlen egy alma sem érett be, mind lehullott. Az idén nem szeretnék így járni. Már most elkezdett lepotyogni, bár az előző válaszodat olvasva ez talán rendben van. 

Szóval ebben az évben szeretném megkóstolni.

Mit tegyek, hogy ne hulljon le minden?

 

A válaszodat előre is köszönöm szépen.

 

Ali-bá' Creative Commons License 2015.05.19 0 0 959

A természetes hullás, ritkulás után. Az apróbbakat bátran kivághatod már most. Szép kis almák.

Előzmény: gyula.uw (958)
gyula.uw Creative Commons License 2015.05.19 0 0 958

Üdv sziasztok.

 

Ali-bá te mint alma szakértő és természetesen a többiek is,mikor szokták meg ritkítani az almáktól az ágakat.

Ilyenkor is lehet már ,és valami permet szerel szokták kezelni eben a stádiumban ,gondolok itt a kukacosodás ellen vagy a rothadás ellen .  .

Ö egy idared alma .

triunguis Creative Commons License 2015.04.02 0 0 957
Sziasztok! Redchief almája van valakinek? Tapasztalatok?
alfi13 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 956

Az én Starkingom is nagyon későn fordult termőre. A háromrügyes metszést alkalmaztam és a kétéves veszők végét kb 1/4 részével visszavágva tudtam rákényszeríteni a termőbogok képzésére.

Előzmény: dombay63 (951)
dombay63 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 955

Rendben, amúgy is lesz elég metszenivaló fa. Köszönöm a segítséget.

Előzmény: Ali-bá (954)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.20 0 0 954

Inkább az utóbbit ajánlom. Ne nagyon bántsd. Inkább lessed majd a méheket virágzáskor, hogy rá szállnak-e a virágokra.  (Egy Germersdorfi fám a többi fa között azzal tünt ki, hogy a méhecskék csak kerülgették a virágait, aztán átrepültek a többi cseresznye fára. Mikor virágzott megpermeteztem Nevirol és Vaniliacukor (!) oldattal. Bőven termett!)

Előzmény: dombay63 (953)
dombay63 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 953

A virágrügyek már megvannak, máshol lehet a baj. Holnap megyek metszeni, azért kérdeztem, hogy egy erős metszés segíthet-e, a virágrügyek maradnak, az új hajtások zömét levágnám. Vagy ellenkezőleg, hozzá se nyúlok.

Előzmény: Ali-bá (952)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.20 0 0 952

Vizszinteshez közeli hajlásszögű (lekötözött) ágakkal, amiket nem metszel.  (Küldj képet.) Kis rövid termők kellenek, hogy képződjenek rajta.

Előzmény: dombay63 (951)
dombay63 Creative Commons License 2015.03.20 0 0 951

Van egy 2006 őszi ültetésű starking almafán, ami sehogy nem hajlandó teremni. Először 2012-ben virágzott, de nem kötött se akkor, se azóta. Porzónak idared és golden van a közelében, starking a szomszédban kb 60-70m-re. (A golden, idared már régóta terem ugyanott.)

Eddig igyekeztem növelni a méretét, most az lenne a kérdésem, hogy erős vagy gyenge metszéssel tudnám inkább segíteni a termésképződését? 

Kulicz Creative Commons License 2015.01.05 0 0 950

Köszönöm!

Előzmény: Ali-bá (948)
simon53 Creative Commons License 2015.01.05 0 0 949

Nem akarlak elkeseríteni, de léalmát csak gazdaságtalanul lehet termeszteni.  Még intenziven és rezisztens fajtával is.

A léalma ára tendál a 0-hoz.  A kinaiakkal mint másban ebben sem lehet versenyezni.

Ahhoz én nem füznék sok reményt, hogy ez az ültetvény érezhető bevételt fog jelenteni bármikor is.

Előzmény: zolika0915 (945)
Ali-bá Creative Commons License 2015.01.04 0 0 948

A tányér koronához elegendő egyetlen vessző törzsnek, de megoldható duplával is. Én vagy egyet, vagy a két leghosszabbat hagynám meg csak, a többit levágnám tőből (estleg, ha nagyon kíváncsi vagy, hogy milyen gyümölcsöt terem a fád, akkor a többit 3 rügyre metszeném, akkor biztos képződik rajta néhány termő rügy idén, és csak azokat meghagyva jövőre látnád a termést. De ezt csak akkor tedd, ha nem ismered személyesen a fát, amiről az oltóvessző származik).Aztán nevelném a tányérkoronát a már ismertetett módon. A fa magasságát magadhoz méretezd. Fej magasságban vágd el tél végén és a kihajtó vesszőket  a vízszintestől felfele 30°-os szögben kötözd majd ki.

/Kollega úr a kép valóban az én egyik fám. Így nagyon egyszerű lekötözni és nem akadályozza a talajmunkát./

Előzmény: Kulicz (947)
Kulicz Creative Commons License 2015.01.04 0 0 947

Kedves Ali-bá, tanácsodat kérem Idared alma oltásommal kapcsolatban. Az általad mutatott tányér koronára szeretném nevelni. Mint az első képen jól látható, három vezérágba oltottam 2013-ban:

 

 

Most így néz ki:

 

 

Nyolc vessző található a fán, kérdezem, hogy mindegyiket leíveljem, vagy metsszek ki belőlük? Ez a kép azt hiszem tőled származik /ha nem, akkor bocsánat/ és e szerint nevelném, bár a törzse nem ilyen magas:

 

 

Kérdésem még, hogy mikor íveljem, metszés idején, tavasszal? Vissza kell vágni a végét, vagy hagyjam érintetlenül? Előre is köszönöm a válaszod!

 

Előzmény: Ali-bá (946)
Ali-bá Creative Commons License 2014.12.13 0 0 946

Nem kell támrendszer a hungária sövényhez!!

 

Minden további nélkül anélkül is nevelheted az almafáidat. Az első évben az első emelet hajtásait kis pálcikákhoz, cövekekhez vagy egy a fák aljához kifeszített madzaghoz kötözöd le, a további években pedig az alsó emelethez a fölötte lévő hajtásokat.  Kipróbáltam. 288 almafát neveltem így. A javát exportra a többit lének adtam el.

Előzmény: zolika0915 (945)
zolika0915 Creative Commons License 2014.12.13 0 0 945

Igen füvesítve lesz. Öntözés már megoldva,csepegtetős módszer.Csak is léalmának szeretnék termeszteni,kevésbé költséges mint az étkezési alma.

Az a gondom a Hungária sövénnyel hogy támrendszer kellene hozzá,ami viszont nekem nincs.Ezért inkább hajlanék a termőkaros orsó felé.

Előzmény: Ali-bá (944)
Ali-bá Creative Commons License 2014.12.05 0 0 944

Ha füvesítve lesz, akkor öntöznöd is kell, ha az Alföldön akarsz termelni.

 

A Hungária sövénynek nézz utána. Kicsit babrás az első években a hajtások lekötözése, de a későbbiekben egyszerű a fenntartása. Metszés télen, mikor van idő. A sorokat vagy kézi kapálod, vagy gyomírtózod, a közét kaszálod. Aztán ősszel almaszüret. Hol, hogy tárolod, adod el, ez még a fő kérdés.

Előzmény: zolika0915 (943)
zolika0915 Creative Commons License 2014.12.04 0 0 943

Köszönöm a gyors választ.

Igen,traktorral szeretném művelni.És gépi kaszálással.Időt pedig szánok rá,mivel a közeljövőben ezzel szeretnék foglalkozni,csak a megindulás sajnos nem egyszerű.

Rengeteg embert kérdeztem már,és sokan a karcsú orsót tanácsolják,azzal az indokkal, hogy amilyen fát én szeretnék nevelni az nem ennek a fajtának van kitalálva.

Nem bírná kinevelni a gyümölcsöt,kevés termés stb.

Előzmény: Ali-bá (942)
Ali-bá Creative Commons License 2014.12.03 0 0 942

Mielőtt eldöntenéd a metszést tisztázni kell néhány dolgot.

Milyen talajművelésed lesz? (El kell e férjen a sorközben traktor, vagy el kell e férj alatta rotációs kapával? Esetleg kézi kapával tartod tisztán? Vagy füvesíted a talajt és kaszálod géppel esetleg kézzel?)

Az, hogy rezisztens, nem számít a metszés szempontjából, ellenben az alanytól is sok minden függ.

Attól is függ a koronaforma, hogy mennyi időd van a fával foglalkozni.

 

(Első közelítésben termőkaros orsót, hungária sövényt, vagy karcsú orsót (!) javaslok.)

Előzmény: zolika0915 (941)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!