Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.06.04 0 0 1546

A buddhizmus nem vallás. Minden átlagos ember képes megérteni a tanításait.

Előzmény: Kabale (1545)
Kabale Creative Commons License 2013.06.03 0 0 1545

És ezt megérti egy vallástalan?

Előzmény: Törölt nick (1544)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1544

A Nirvána nem különbözik a szamszárától, amely mint tudjuk, abban az értelmeben véve nem üres.

 

42.
Sőt a nirvána nem nemlétező.
Akkor pedig, hogyan is lehetne létező?
A lét és nemlét szemléletének kioltását
Nevezzük nirvánának.

 

Nágárdzsuna
DRÁGAKŐFÜZÉR

 

A halmazokat tanulmányozd a buddhizmusban, a közép út tanát, és megérted, hogyan kell értelmezni az "ürességet", meg a "semmit". Nem úgy, ahogyan átlag értjük.

 

De ha átmeditálod ezt:

 

http://terebess.hu/keletkultinfo/nagard.html

 

Lehet megérted, hogy az az üresség nem az az üresség.

Előzmény: Sven7 (1542)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1543

Egy vallástalannak ezt a "semmit" tudod adni, semmi többet, így elvárni, hogy neki a "valamiből" legyen valami, hiábavalóság. Te tudod, mi az a "semmi", amiből lesz valami, a vallásod és a megtapasztalásaid által.

 

De matematikai, fizikai értelemben véve nem tudnád megadni a defijét annak, hogy egészen pontosan mi : az Ige. Így marad az, hogy a "semmiből" lesz valami. Ami már mérhető, definiálható, stb. a vallástalannak. Neked megvan az Ige defije is, szellemi szinten, az érzékelésen túli világból. De materialista nyelvezetre nemigen tudod átkonvertálni...

Előzmény: Kabale (1541)
Sven7 Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1542

"A keleti vallások közül nem ismerek olyat, amelyik a semmit, meg a nincset tanítaná"

 

Akkor mi a Nirvána? 

Előzmény: Törölt nick (1540)
Kabale Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1541

Igen. Anyagi szemszögből nézve.

De anyagi szemszögből a gondolatra is azt lehet mondani, hogy: semmi. Bármire, ami érzékszervvel nem fogható, illetve műszerrel nem mérhető, nem beazonosítható.

És akkor értem a problémát: anyagi szemszögből nézve Isten is semmi.

Ez materialista közelítésmód, tehát egy másik világnézet.

Előzmény: Törölt nick (1540)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1540

Kezdetben vala az Ige. Na most ez anyagi szemszögből nézve: semmi. Az, hogy a teremtő energia hogyan csinál a semmiből valamit, azon évezredek óta folyik a vita. Megpróbáljuk itt megoldani, vagy várjunk, míg az okosak megcselekszik?

 

A keleti vallások közül nem ismerek olyat, amelyik a semmit, meg a nincset tanítaná. Embereket, akik ezt magyarázzák bele, olyat viszont rengeteget.

Előzmény: Kabale (1539)
Kabale Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1539

a hívők is hisznek az ősrobbanásban, csak másképpen van megfogalmazva a szentírásban. A "semmiből lesz valami".

 

Ehhez először definiálni kéne a semmi fogalmát. És megadni a jellemző paramétereit.

A keresztyén Szentírás szerint nem a semmiből lesz valami. Hanem Istenből, az Egyetlenből, az örök létezőből, Őáltala. Ő teremt önmagából. Számomra Isten nem eleme a semminek.

 

Visky Ferenc erdélyi lelkész azt írja a könyvében: a bibliai Baál név a héberben semmi-t jelent, azaz ez a negatív szubsztancia megnevezése.

A Semmi nem tud másból táplálkozni, mint abból, amit a Minden számára is elérhető, materiális formában megteremtett. Ám amit magáévá tesz, azt egyenlóvé, azonossá is teszi magával, azaz az általa elnyelt lények, dolgok maguk is semmivé válnak. Ezért a semmi úgy kielégíthetetlen, ahogyan a Létezés, a Minden kifogyhatatlan (örök és végtelen).

Azok a praktikák, amelyek a semmit vallják a kiindulópontnak, mind ezt szolgálják: Baált. A Létezésben benne van a lehetőség is, a Vagyok is. A semmiben csak önmaga van. És minden keleti vallás valahol egy ponton legalább ezt a semmi-dicsőítést, semmibe, Nincsbe való kijutást súrolja. Ezért tévút.

Előzmény: Törölt nick (1533)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1538

Miért lenne Isten egy nagyra nőtt ember? Az anyagi természetben minden optimális szintre törekszik, mert a túlélésének a kulcsa. Na most az igaz, hogy az Istennek nincs ilyen gondja, na, de akik a hasonlatosságára teremtettek, azoknak van.:) A tökéletesre való törekvés az ugyanaz, mint az oprtimálisra való törekvés. És ha ebben az anyagi világban az optimális méretű embert veszed az átlagnak, a többség mérete nagyjából megközelíti azt a képmást, amelyre mi teremtettünk.

Előzmény: Törölt nick (1537)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1537

Isten a lét törvényrendje,objektiv.

Isten nem egy nagyra nőtt ember ? :)))ahogy a teisták  hiszik  és  az ateisták tagadják.

Előzmény: Törölt nick (1534)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1536

Van vélemény, meg van ténymegállapítás. Az, hogy egy felszentelt pap pap-e, vagy mákosnudli, nem vélemény kérdése.

Előzmény: konzultáns2 (1535)
konzultáns2 Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1535

Ez a véleményem róla.

Előzmény: Törölt nick (1532)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1534

http://hu.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking

 

Semmi baj nincs azzal a pappal. Nem mind hülye...tudtad?

 

A linkben meg sok választ találsz arra, amit nem akarsz elfogadni:

 

"...2010-ben megjelent könyvében, a „The Grand Design”-ben kifejti, hogy Isten nem teremthette a világot, habár korábban összeegyeztethetőnek tartotta a modern fizika és egy „teremtő” gondolatát. Úgy véli, az ősrobbanás a fizika elkerülhetetlen következménye volt..."

 

A fizika nem a tudomány találmánya, amely tételeket megfogalmaznak, azok akkor is léteztek, mikor a tudomány a megfogalmazást még csak tervezte. Tehát az Isten teremtését aki érti, annak a fizika is csak egy megnevezés Isten energiáinak magyarázatához.

Előzmény: konzultáns2 (1531)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.02 0 0 1533

A Biblia tartalmazza Jézus tanításait, mert amiben csak az Újszöv van, azon is az áll: Biblia.:)

 

Másrészt a hívők is hisznek az ősrobbanásban, csak másképpen van megfogalmazva a szentírásban. A "semmiből lesz valami". A tudomány ezt a kavantumfizikai kísérleteknél meg is tapasztalta. Innen meg mindenki szabadon dönt arról, hogy szét akarja választani a vallást a tudománytól, vagy sem. Ezért is gáz az ördögben hinni, mert ugye akkor a megfelelési kényszer erősen korlátozza az emberi értelmet. Többek között...

Előzmény: konzultáns2 (1529)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.01 0 0 1532

Te má csak tudod! :-DDD

Előzmény: konzultáns2 (1531)
konzultáns2 Creative Commons License 2013.06.01 0 0 1531

Ez olyan, mintha annyit leszögeznénk, hogy az éjjeliőr nappal nem őr.........ha ezt a bizonyíthatatlan elméletet (ami ráadásul a "kezdetet" vagyis hogy ami robbant, annak előbb keletkeznie kellett) egy papkreálta, az annyira volt pap, mint Kádár János ............

Előzmény: Törölt nick (1530)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.01 0 0 1530

kozmológiában az ősrobbanás (vagy „Nagy Bumm”, angolul „The Big Bang”) egy olyan tudományos elmélet, mely szerint a világegyetem egy rendkívülsűrűforró állapotból fejlődött ki nagyjából 13,7 milliárd évvel ezelőtt.[1]

Az elméletet Georges Lemaître (1894-1966) belga pap, a Louvaini Római Katolikus Egyetem fizika és csillagászat tanára dolgozta ki először 1931-ben „ősatom” név alatt.

 

Előzmény: konzultáns2 (1529)
konzultáns2 Creative Commons License 2013.06.01 0 0 1529

Hát....először is nem a Biblia, hanem csak az Újszövetség tartalmazza Jézus tanításait.........Másrészt az ateisták váltik hisznek az ősrobbanásban, pedig arra sincs garancia, hogy bármi is igaz belőle.........:)

Előzmény: Törölt nick (1528)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.31 0 0 1528

Az az igazság, hogy akinek Jézus személye és tanításai ellenszenvesek, az a legkülönbözőbb módon, de váltig tagadja, még azt is, hogy Jézus élt a Földön.

 

Szerintem attól, mert valaki nem ért egyet a Biblia üzenetével, mondanivalójával, akármivel, ami benne van, attól még nem kell feltétlen tagadnia Jézust. Semmi garancia nincs arra, hogy a Biblia Jézus tanításait tartalmazná teljes egészében.

Előzmény: konzultáns2 (1527)
konzultáns2 Creative Commons License 2013.05.21 0 0 1527

Az Ószövetség csak a Messiás-várást tartalmazza, hiszen honnan is vehették volna, hogy nem az ő szája ízüknek megfelelő Messiás fog érkezni?Nem olyan jött, hanem egészen más.

A kereszténységben ma már indifferens, hogy kit vártak, mi volt azelőtt, stb. - egy lényeg maradt meg:Jézus.Van, aki még a létezését is tagadja, mások írnak Róla, persze az ő szavuk "nem hiteles" (apokrif iratok, Tacitus, Plinius, Suetonius, Flavius, világi történészek, evangéliumok, koiné kézírások).

Az az igazság, hogy akinek Jézus személye és tanításai ellenszenvesek, az a legkülönbözőbb módon, de váltig tagadja, még azt is, hogy Jézus élt a Földön.

"Nos, könyv nélkül is tanítottak valamit,....."
Persze hogy tanítottak, hiszen Jézus tanításai szájhagyomány útján is terjedtek, míg az evangélisták leírásai meg nem jelentek.Szerintem nagyonis értették Jézust, talán még jobban is, mint az Írás megjelenése után....)

Sven7 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1526

Csak tán nem baj az, ha egyetértünk a végére? :D 

 

Én is kösz. :)

Előzmény: Törölt nick (1525)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1525

ez így teljesen OK, nem is várok el ilyenfajta személyességet...

(még a végén egyet fogunk érteni - úgyhogy inkább köszönöm az eszmecserét ;-)

Előzmény: Sven7 (1524)
Sven7 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1524

Ne haragudj, de ebben a kérdésben nem tudok neked semmi személyeset írni. Amikről itt írogatunk, azok csak rendszerek. Talán nevezhetjük őket gondolatkísérleteknek. Bár ebben a topikban talán lehetne személyes dolgokról írni, de én nem szeretnék. Nem azért, mert ne merném vállalni a hitemet vagy ateizmusomat, vállalnám, ha el tudnám dönteni, minek is nevezzem magam. 

Előzmény: Törölt nick (1522)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1523

(amúgy tényleg ügyes ;-)

és bocs, ha olyat tulajdonítottam neked, amit valójában - tényleg - nem írtál... kezdek fáradni, úgy tűnik ;-)

Előzmény: Sven7 (1521)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1522

::Azt hiszem, nekem kell szájba rágnom. Szó nem volt arról, én mit fogadok el, vagy miben hiszek

 

köszönöm a tisztázást...

akkor hát azok a szavaid, amelyben a Teremtőről minden kérdőjel nélkül írtál, csak amolyan gondolatkísérletek voltak?

 

 

pl.: "...ez a minimum, amit el is várok egy Teremtőtől" - akkor inkább el is várnék? ;-)

Előzmény: Sven7 (1521)
Sven7 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1521

Nem foglaltam állást, csak leírtam, hogy szerintem nem egyeztethető össze a kettő. Azt hiszem, nekem kell szájba rágnom. Szó nem volt arról, én mit fogadok el, vagy miben hiszek. Illetve egy dologban foglaltam állást nagyon határozottan: hogy nincs bibliai teremtés evolúció által. Ebben nem hiszek. 

Előzmény: Törölt nick (1520)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1520

azt írtad, hogy vagy-vagy - és egyúttal (több alkalommal) azt is írtad, hogy a bibliai teremtésverziót szó szerint kell értelmezni, a hívőnek elfogadni... ebből számomra az következett, hogy a vagy-vagy választásból az első mellett állsz ki - azaz a másodikat a vagy-vagy értelmében elveted...

(tényleg ennyire szájbarágósan kell?)

Előzmény: Sven7 (1519)
Sven7 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1519

Ezt most kérded vagy állítod? 

Különben mindegy is. Én azt írtam, hogy vagy teremtés, vagy evolúció. A kettő együtt nem megy. Szerinted ezzel tagadtam az evolúciót? 

Előzmény: Törölt nick (1518)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1518

::milyen tényekről beszéltél korábban, amelyeket én tagadnék szerinted

 

evolúció?

Előzmény: Sven7 (1517)
Sven7 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 1517

Akkor tényleg nem értem, milyen tényekről beszéltél korábban, amelyeket én tagadnék szerinted. Amúgy erre is választ várnék. 

 

Egyébként pedig némely korábbi hozzászólásod alapján azt gondoltam, te úgy véled, Isten evolúcióval teremtett. 

Előzmény: Törölt nick (1516)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!