Keresés

Részletes keresés

mental asylum Creative Commons License 2015.07.12 0 0 5184

Ha van véleményed, én kíváncsi vagyok rá.

Úgy szélesedik a látókörünk.

Előzmény: feketekavics (5182)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.12 0 0 5183

Azért tartozik a sci-fi kategóriába.

De azért gondold el, biológiai szempontból is. Milyen alkalmazkodó képesség kellene azt túlélni.

Mi lenne nálunk is, ha időnként két nap lenne az égen. Minden felforrna.

Persze kettős génkészlettel bíró élőlénynek sikerülhetne.

Mikor egy nap van, a hidegben élni tudó lény "jön elő" ebből a valamiből, mikor több nap van az égen,

akkor a forróságot tűrő viszi tovább az életet.

Érdekes lenne.

Előzmény: b.veronik (5181)
feketekavics Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5182

Az alapítvány sorozatot tízévenként olvasom újra.

Mindig olvaslak titeket, csak nem szólok hozzá.

_FK

b.veronik Creative Commons License 2015.07.11 0 1 5181

Éppen Asimovot olvasok (újra kezdtem az Alapítvány sorozatot), és vitátokról eszembe jutott egy elbeszélése, amit két fordításban is olvastam, "Alkony" ill. "Az éjszaka eljövetele" címmel.

Ott több nap körül keringő bolygó szerepel (mondhatnák: bolyong :-D ), amihez képest roppant egyszerűnek tűnik a mi kis problémánk. :-)

mental asylum Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5180

Azért pontosabb úgy fogalmazni, hogy a Hold a Föld-Hold közös tömegpont körül kering, (most leszámítjuk a librációs pontokat, ahol csak por meg apró törmelék van), a Föld-Hold kettős rendszer meg a Nap körül. Persze itt is a közös tömegpont...... . Aztán lehet folytatni, a Nap a Galaxisban, a Galaxis is a Galaxis halmazban, stb, stb.

Előzmény: Eolomea14 (5178)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5179

... hanem a Nap korul kering...

Előzmény: Eolomea14 (5178)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5178

(1) A Fobosz es Deimosz tenyleg befogott kisbolygok.

(2) A Naprendszerunkben mindig van egy un. "gravitációsan perturbáló égitest" valahol; ugyebar a Fold korul is van egy ilyen: a Hold

+ Amugy (egy korabbi temara utalva), hogy mi mi korul kering; ha a viszonyitasi alapul a Napot vesszuk, akkor azt is mondhatnank, hogy a Hold sem a Fold hanem a Nap kering, csupan a Nap koruli palyaja picit hullamos (erre a palyara kb. 12 hullam 'rakodik ra' egy evben - amik mindossze egy millimetert tennenek ki 'szelessegben', ha ezt a Nap korul palyat 40 cm-es atmerore kicsinyitenek le).

Előzmény: mental asylum (5177)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5177

Azt te tudod, hogy a Mars mikor befogta - ha tényleg úgy fogta be - a holdjait, akkor nem volt a közelében egy gravitációsan perturbáló égitest? Ebben az estben nagyon korai időkről van szó.

Előzmény: Eolomea14 (5176)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.11 0 0 5176

"Egy égitest egyedül nem tud befogni egy másikat."

Ezt akkor magyarazd el a Mars holdjainak (Fobosz en Deiomsz) meg az oriasbolygok holdjainka tobbsegenek, hogy nekik bizony nem kellene ott lennieuk, ahol vannak ;)

"De mondtam már: egy néha a Föld körül, néha a Nap körül keringő égitest olyan bonyolult égi mechanika alapján tudna mozogni, hogy annak a valószínűsége nulla."

Mint az egyszeri ember, aki igy kialtott fel, amikor meglatta a zsirafot: "Ilyen allat pedig nincsen!" :D

Előzmény: mental asylum (5175)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.10 0 0 5175

Egy égitest egyedül nem tud befogni egy másikat. A Föld sem.

De mondtam már: egy néha a Föld körül, néha a Nap körül keringő égitest olyan bonyolult égi mechanika alapján tudna mozogni, hogy annak a valószínűsége nulla.

Előzmény: Eolomea14 (5174)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.10 0 0 5174

Ez egyaltalan nem fantazia - ez veretes tudomany. (Ha nem is tudsz angolul, nezd meg az abrakat ;) Itt van az egyik kisbolygo palyaja a Fold korul a meteoroid ideiglenes befogasanak idejen ("temporary satellite capture event") https://en.wikipedia.org/wiki/File:2006-RH120-orbit.jpg

Előzmény: mental asylum (5173)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.09 0 0 5173

Te megint a fantázia birodalmában csapongsz.D

Előzmény: Eolomea14 (5172)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.09 0 0 5172

Ennel komplikaltabb az ugy - es ezeknek a tormelekeknek palyaja is (szoval nem csak egyszeruen elszaguldanak a Fold mellett; Archimedesztol tudjuk, hogy minden viszonyitas pont kerdese :) ha egy ilyenfajta fix pontnak a Foldet vesszuk, akkor ezek a meteorroidok idonkent igenis a bolygonk korul keringenek.

Előzmény: mental asylum (5171)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.08 0 0 5171

A cikkről és az animációról azt mondják, hogy a kisbolygó a Nap és a
Föld közös tömegközéppontja körül kering, ami persze gyakorlatilag a Nap
közepén van. Az, hogy időnként a Földpálya közelébe jut, nem jelent
semmit. Ilyen égitest tudtommal több is van.

Üdv!

Előzmény: Eolomea14 (5166)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.06 0 0 5170

Jol latod - ezert ezek a tormelekek viszonylag rovid ido utan elhagyjak a Fold koruli palyat es a Nap korul kezdenek ujra keringeni.

b.veronik: Valoban, ezeknek az egitesteknek egy kulon nev/definicio dukalna - elobb-utobb majd csak elorukkolnak ilyennel (mint nemreg a planetoiddal :)

Ja, ha mar az Orion tudomanyossagarol (ill. annak hianyarol ;) van szo; emlekszik meg valaki arra, hogy az elso vetites idejen egyes epizodok elott egy csillagasz elokeszitette a nezoket (szegenynek nem lehetett konnyu dolga :)? Talan Almar Ivan vagy Kulin Gyurka bacsi lehetett. Arra biztosan emlekszem, hogy a 2. resz elott a [szuper]novakrol beszellt.

Amugy az urkutatas szempontjabol izgalmas - sot: tortenelmi! - idoket elunk ujra: egy heten belul elsuhan a Pluto mellett az amerikai New Horizon szonda [!!!], a Ceres kisbolygo korul mostansag allt palyara egy masik NASA szonda (Dawn), valamint feleledt az ustokosre leszallt europai szonda (Philae) + a Marson maszkal meg egy par robot jarmu (nem beszelve egy maraknyi bolygokoruli palyan levo ureszkozrol)

Előzmény: mental asylum (5167)
b.veronik Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5169

Ez itt a kédés.:-) Szerintem, ha nem illik bele a sablonba, a sablont kell eldobni.

Nem hold és nem bolygó, hanem valami más, amire még a tudomány nem talált ki definícót.

Előzmény: Eolomea14 (5164)
b.veronik Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5168

:-) Végül is igazatok van, és én is így szeretem az Oriont, ahogy van. A hibái, bődületes baklövések ellenére ma is újra- és újranézhető, ami azt bizonyítja, hogy zseniális és kortalan.

De azért a forgatókönyvíró jobban figyelhetett volna.

Ok, sci-fi, külön univerzum, a "holnapután legendája", de ha rögtön a bevezetőben azt mondja, hogy "az emberek meghódították a távoli csillagokat", akkor némi következetességgel nem olyan primitív hőstettet varr McLane nyakába, mint egy engedély nélküli  leszállás a szomszéd holdjára. :-)

Hogy a Rhea a Jupiter vagy a Saturnusz holdja? Na bumm, időközben átkeresztelték az elmúlt ezer évek alatt, ezt meg lehet magyarázni.:-)

De ha valaki pl. kamionnal járja Európa útjait, miért szenzáció, ha a szomszéd város szűk parkolójába be tud tolatni? ;-)

Engem az zavar, hogy egyszer olyan, mintha az emberiség még a Naprendszeren belül lenne, s most merészkedik ki azon túlra, máskor meg távoli csillagok közt bóklászik olyan otthonosan, mintha az mindennapi dolog lenne. Persze annyira nem zavar, hogy ne nézzem a sorozatot. :-)

Az ember a hozzátartozóit, barátait (és kutyáit :-D) is hibáival együtt szereti... :-)

mental asylum Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5167

Én nem tudok angolul, nem értem meg a cikket.

De ennek olyan bonyolult lenne az égi mechanikája, hogy az stabilan nem maradna fenn hosszabb ideig.

Szerintem.

De van több csillagász ismerősöm is, tudakozom náluk.

Előzmény: Eolomea14 (5166)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5166

Ugy nez ki, tobb ilyen kisbolygo van, ami idolegesen a Fold korul is kering. Csak angolul talaltam cikket, mint pl. ezt: http://earthsky.org/space/does-earth-have-a-second-moon

Amugy meg egy korabbi - szinten jogos - eszrevetelhez, hogy furcsa az, hogy a Chroma letezeserol a Foldon nem tudtak: Csupan analogia, de nehany eve fedezte fel egy torzset az Amazonas kornyeken, amelyek gyakorlatilag oskori allapotban elnek - es ok is eloszor talalkoztak szembe a mi un. civilizacionkkal [a filmesek helikopterevel]; tortent abban a korban, amikor mar ugy hittuk, nincsen a sartekenknek olyan talpalatnyi helye, ahol ne talalnank egy eltaposott cigarettacsikket vagy egy eldobott kolas-dobozt, es amikor egykori benszulottek leszarmozttai parabola-antennaval nezik a legujabb szappanoperat...

Előzmény: mental asylum (5165)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5165

"...van egy kisbolygo, ami felvaltva keruli meg a Napot es a Foldet..."

Van egy kisbolygó, ami felvaltva kerüli meg a Napot és a Földet?

Előzmény: Eolomea14 (5163)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5164

A mondat helyesen: Vagy pl. van egy kisbolygo, ami felvaltva keruli meg a Napot es a Foldet - akkor ez bolygo vagy hold?

Előzmény: Eolomea14 (5163)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.05 0 0 5163

Orulok, hogy osztod a nezetemet :) - de en meg nem is latom idetlensegnek a tudomannyal nem osszhanban levo dolgokat az Orionban :)

Persze, egyaltalan nem vitatkozom, igy en is roviden azt mondanam: az Orion-ban sok a tudomanytalan suletlenseg - de bovebben mar azt mondanam, hogy az Orionban nem is olyan sok a tudomanytalan suletlenseg (es ami van, azt - mint a B612-es kisbolygot a Kis herceg-ben -, siman elfogadom).

Ugyanis pontosan az Orion ota doltek ossze a kategoriak, hogy pl. mi a bolygo vagy kisbolygo. A Pluto-t lefokoztak a bolygo statuszabol planetoidda, a Ceres-t pedig eloleptettek torpe bolygova. Jupiter ugyebar egy bolygo - masreszrol viszont van sajat hotermelese (a gravitacios osszehuzodasbol) + joreszt gazbol all, ami a csillagokra jellemzo. Vagy: egy kettoscsillag kihult kisebbik tagja micsoda - bolygo vagy csillag?

Egykori bolygok tormelekei a kisbolygok - ugyanakkor a szenes kondrit kisbolygok mar nem aktiv ustokosok. A kisbolygo tormelekek meteoroidok (de a legkorbe lepve meteorok - es az foldre pottyanva pedig meteoritok).

A befogott kisbolygok holdak; de vajon a Szaturnusz gyurujeben minden egyes ko- es jegdarab hold? Vagy pl. van egy kisbolygo, ami felvaltva keruli meg a Napot es a Foldet - akkor ez bolygo vagy kisbolygo?

A Chroma eseteben az Orion kimondottan profetikus, mivel abban az idoben kobe vesett igazsagnak tunt az, hogy 9 bolygo [= nagyobb Nap korul keringo egitest] van Naprendszerunkben es slussz. Azota lett ismert a Kuiper belt, aminek Pluto a legbelso tagja - es ahova a mi Chromank tartozna!

Persze-persze, nincsenek legkorrel es foldi gravitacioval ellatott kisbolygok a Naprendszerunkben (mint ahogy azt az Orion vilagaban latjuk) - de vajon mennyivel szegenyesebb lenne a SF mufaja, ha az alkotok ragaszkodnanak ahhoz a tudomanyos tenyhez, hogy a Marsnak nincsen magneses erotere, ami megved a halalos sugarzasoktol (utalok pl. Ray Bardbury-re, vagy barmely Marson jatszodo filmre - regire es ujra egyarant).

Szoval az "idetlenseg" kefejezest en azokra tartogatom, akik komolyan mondjak a legvadabb suletlensegeket - megpedig azzal a cellal, hogy elhulyitsenek minket (gondolok itt pl. politikusokra). Az Orion viszont sohasem palyazott tudomanyos baberokra, sohasem akart komoly lenni - "csupan" izleses szorakoztatast kivant nyujtani (ami celt 100%-ba el is ert); igy nalam nem is bukhat el ilyen szempontbol sem (ugyanugy, mint ahogy nem veszthet a sportolo, aki be sem nevez a versenyre).

Előzmény: mental asylum (5162)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.04 0 0 5162

Igen, azt hiszem igazad van.

Ne mérgelődjünk, inkább mosolyogjunk mikor idétlenséget mondanak,

és szórakozzunk tovább a filmen.

Előzmény: Eolomea14 (5161)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.04 0 0 5161

Az Orionnak meg van a maga Univerzuma, es igy nem lehet belole fizikai doktori disszertaciot irni. De ugy a SF-ben, mint a tortenelmi filmekben, nem lehet egyszerre jot [izgalmasat, elgondolkodtatot] is csinalni, meg tokeletes tudomanyos ill. tortenelmi hiteleset is elerni. Legalabbis ilyen meg nem fordult elo (meg a 2001 Urodusszeia is vet a tudomany ellen - pl. a holdi jelenetekben figyelmen kivul hagytak a tenyt, hogy a gravitacio ott csak hatoda a foldinek). Barmely film, ami tudomanyos (vagy tortenelmi) husegre torekedett, sohasem erte el a celjat - csak eppen bazi unalmas lett.

A film egy muveszeti ag - es mint mindenfajta muveszet, nem azonos a valosaggal (es ha az lenne, akkor mar nem lenne muveszet). A valosag csak ugrodeszkakent szolgal a muveszetnek - ugy a filmben, mint az irodalomban, szobraszatban, festeszetben, stb.

A SF-ben - vagy a westernben [ahol szinten nem kell szamonkerni, hogy hogyan talalhat el valaki egy himbalodzo kotelet egy ketszaz evvel ezelott osszetakolt puskaval jo nehany szaz meterrol] vagy tortenelmi filmekben -, idealizalnak, leegyszerusitenek az alkotok + bedobnak egy jo nagy marek [a valosaghoz nem kotodo] fantaziat.

Szoval fogadjuk el, hogy ezek az egitestek (mint pl. foldi gravitacioval es legkorrel ellatott meteoritok ;) leteznek - de csak az Orion vilagaban :)

Előzmény: b.veronik (5159)
mental asylum Creative Commons License 2015.07.03 0 0 5160

Szerintem a Naprendszeren belül játszódik.

Az biztos, hogy sok hülyeség hangzik el csillagászati szempontból (is).

Például amit te is írsz az első részben. A Rhea az a Szaturnusz második legnagyobb holdja. Nem a Jupiteré.

És nem Rhea 3, mint az ahogy elhangzik.

Előzmény: b.veronik (5159)
b.veronik Creative Commons License 2015.07.03 0 0 5159

Érdekes, amit a régi és új szinkronról, valamint az eredeti hangról, szövegről írtok. Az eredetit nem ismerem, a régire pedig nem emlékszem, így beérem az újjal, bár szivesen megnézném a régivel is.

Viszont régen töprengek azon, - mert szerintem nem derül ki a sorozatból - hol is játszódik az egész. Csillagközi cirkálókról beszél, ugyanakkor a naprendszeren belül sincs még egészen otthon az emberiség. Gondolok itt arra, mikor az első részben leszállnak a Jupiter holdján, bizonyságul, hogy ez lehetséges. Vagy a Chroma évszázadokig elrejtőzhetett a földiek elől.

De pl. eltérített bolygó  a naprendszerünkön kívúlről jön, és a Hydra, Orion, meg egy csomó űrhajó mind külső űrszektorokban bolyong. Engem az ilyen ellentmondásos dolgok jobban zavarnak, mint a kezdetleges technikai részletek. Ha egyszer a jó öreg vasaló bevált a ruhákhoz, miért ne lenne praktikus egy űrhajón? :-DD A jövő emberéből sem hiányozhat a nosztalgia. ;-)

roszner Creative Commons License 2015.07.02 0 0 5158

Igen.

Ennek legfeltűnőbb példája - bár én másról nem tudok - amikor McLane a chromai "Ő"-vel beszélget és egy kellemes férfihang énekel a háttérben. A német nyelvűben is. Az eredeti magyar szinkronban viszont "jampis" gitárzene szól. Na, itt tényleg jobb a német vagy az új magyar (zene).

Előzmény: Eolomea14 (5157)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.07.01 0 0 5157

Erdekes eszrevetelt tettem: nehol a hatterzene is kulonbozik [ugyanazon parbeszedek alatt] az uj es a regi szinkronban.

roszner Creative Commons License 2015.06.29 0 0 5156

"...nem lattam a 80-as evekbeli ismetlest..."

Pontosabban: az 1981.nyári ismétlést. Katona voltam három vetítésénél kaptam eltávot, különben nekem is meg lenne mind a hét rész hanganyaga.  :(

Előzmény: Eolomea14 (5153)
Eolomea14 Creative Commons License 2015.06.29 0 0 5155

Hoppa - megis ugy volt jobb, ahogy volt. Elnezest :)

Előzmény: Eolomea14 (5154)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!