Keresés

Részletes keresés

Apokrif Creative Commons License 2004.08.07 0 0 298

Platon:

 

Ez igy nem pontos, helytől és időponttól függ.

Hmmm. Amennyire tudom, ez mindig és mindenütt így volt. Megtennéd, hogy hozol ellenpéldát?

 

Gondolod hogy Démonizálom őket? De hisz csak amiket te leirsz az is éppen elég nem?

Én csak azt mondom, hogy önmagában az inkvizíció nem lett volna képes megvalósítani ezeket a szörnyűségeket. Kellett hozzá a világi hatalom együttműködése is, tehát ha a Congregatio pro Doctrina Fidei hasonló elveket vallana, azt soha nem tudja megvalósítani. (Ezt azért tartom fontosnak hangsúlyozni, mert szvsz az inkvizíció nem vallási, hanem egyházi ügy.) Ami pedig azt illeti, hogy hasonló elveket vallana, ez szerintem igencsak légbőlkapott feltételezés. A "jogfolytonosság" lehet, hogy téged zavar, de semmire sem bizonyíték.

Előzmény: Platon (285)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 297
Megmutattam barátnőmnek a hozzászólásodat.

A válasz:

Aha, szerintem már évek óta elemmel müködik :)))
Előzmény: soltika (290)
soltika Creative Commons License 2004.08.07 0 0 296

Számítógépről , animációról, vagy hasonmásról még nem hallottál ?

Ha hallottad volna hogy mekkorát kacagok...

Előzmény: Platon (291)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 295
Megkérnék mindenkit hogy ignorálja NORMÁLIS? nicket.

Majd csak ráun, és hagy minket beszélgetni.
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 294
Ezt a véleményt viszont nem írtad le (mármint a tiédet), csak másokét minősítetted. Szép munka, mondhatom!
Előzmény: NORMÁLIS (289)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 293

Végülis nem kizárt, csak nem valószínű. A fordítottjára sok mendemonda van: állítólag Ceausescu ma is él, mást végeztek ki stb....

 

Mondjuk én nem tartom elképzelhetőnek.

Előzmény: Platon (291)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 292
Mármint nem biztos, hogy reprezentatív egész Európára (pontosabban annak az inkvizíció által "érintett" részére) nézve.
Előzmény: Törölt nick (288)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 291
De akkor kit mutogatnak a TV ben?
Előzmény: soltika (290)
soltika Creative Commons License 2004.08.07 0 0 290

Vagyok..

II. János szerintem már régen halott , Casaroli nem tudom hogy miért nyilatkozik a nevében....

 

Előzmény: Apokrif (286)
NORMÁLIS Creative Commons License 2004.08.07 0 0 289

Off Nem kell magyarázkodni, csak le kell szállni! on

 

__________

 

"még véletlenül sem gyűlölködött senki" - Akkor ajánlom elolvasásra ezt a topikot...

 

Szóval mondom: mélyebb történelmi/szellemtörténeti belátás híján is eljön mindenkinek (a gyűlölködőknek is) a világos belátás, és ez magánügy. Az erről való vélemény pedig határozott ontopik.

Előzmény: Törölt nick (282)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 288
Ez a statisztika elég meggyőző, bár nem biztos, hogy reprezentatív.
Előzmény: Apokrif (286)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 287
Üdv!

Amit irsz az természetesen igaz de az én értelmezésemben ez inkább a logika alkalmazhatóságának kritikája, mint sem magának a logikának.

De persze ettől még elfogadom amit irsz.

Üdv,
Peti
Előzmény: Törölt nick (266)
Apokrif Creative Commons License 2004.08.07 0 0 286

Balu1st:

 

Eddigi információim alapján azonban a világi hatóságoknak az általad leírtaknál azért kevesebb befolyása volt. Több ezer dokumentált eset van, amikor az inkvizíció "gyújtatott".

Gyújtatni gyújtatott, ezt nem is vitattam, csupán a motivációit, illetve megjegyeztem, hogy gyújtani nem volt hatalma. Ráadásul gyújtatni sem tudott volna, ha a világi hatóság keze nincs könyékig benne a dologban.

 

Persze azt sem állítom, hogy minden esetben a pénzszerzés lett volna a mozgatórugó, csak feltételezem, hogy a legtöbb esetben ez állt az ügy hátterében. Hivatalos statisztika szerint Toledóban 1721-től 1727-ig a következő súlyosabb büntetéseket szabták ki:

 

Relaxatio (mágylahalál): 77 esetben

A delikvens képmásának távollétében történő elégetése: 74 esetben

Teljes vagyonelkobzás: 776(!) esetben

Részleges vagyonelkobzás: 12 esetben

Meghatározott időre szóló san benito: 257 esetben

Örökös san benito: 275 esetben.

 

(Az első két büntetésnek minden esetben "mellékbüntetése" volt a teljes vagyonelkobzás is. A san benito szégyenbüntetés, amit mellesleg pénzzel meg lehetett váltani. Természetesen az "örökös san benitót" is, csak annak magasabb volt a tarifája.)

Előzmény: Törölt nick (270)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 285
soha nem volt hatalmuk máglyát gyújtani. Ha szerintük halálos ítéletet érdemelt a delikvens, akkor annak rendje s módja szerint átadták a világi igazságszolgáltatásnak

Ez igy nem pontos, helytől és időponttól függ.

Ami az üzeltről irottakat illeti azzaél teljesen egyetértek.
Plussz ott volt még mellette az Index, és a többi hasonó "hasznos" is játékszerük.

Gondolod hogy Démonizálom őket? De hisz csak amiket te leirsz az is éppen elég nem?
Előzmény: Apokrif (264)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 284
Így van, ezért te se tedd ezt.
Előzmény: NORMÁLIS (279)
soltika Creative Commons License 2004.08.07 0 0 283

Utalom keresg;lni ay ekeyeteket, ink'bb j0v0k massal.

Mingyar...

 

Előzmény: soltika (281)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 282
Minthogy a smiley figyelmen kívül hagyása bunkóság, legfeljebb 1:1. A topicban pedig - míg nem voltál itt - még véletlenül sem gyűlölködött senki.
Előzmény: NORMÁLIS (276)
soltika Creative Commons License 2004.08.07 0 0 281

Hi, nem az ilyen  marhasâgok miatt kezdôdôtt a mostansâg letagadott Inkvizîció....

Amugy Casaroli   marhasâgit emlîtettem...

Előzmény: Apokrif (275)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 280
IGNORE: ON
Előzmény: NORMÁLIS (279)
NORMÁLIS Creative Commons License 2004.08.07 0 0 279

2:2

 

És mélyebb történelmi/szellemi megértés nélkül nem kéne agyatlanul gyűlölködni, kedvesem!

Előzmény: Platon (278)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 278
NORMÁLIS hozzászólásainak száma a topicban: 4
Ebből ontopic: 0
Előzmény: NORMÁLIS (274)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 277
Kedves Germanicus.

Én úgy érzem mindig kellőképpen alátámasztottam az érvelésemet.

Egy példa. Én azt állitottam hogy az egyház hatással van a nem hivők életére is mivel jelentős politikai befolyása van a többséget alkotó katolikusok révén.

Erre te csak annyit válaszoltál, hogy nem nincsen hatalma.

Ugyhogy nem igazán értem hogy miért lennék én az, aki ex chatedra kijelentéseket tesz.

Neked olyat soe mondtam ha magadtól nem veszed észre akkor minek. Én mindehol érveket sorakoztattam fel.

Mondtam ilyet viszont kyu kollégának, mivel neki álltt a magánéletemet firtatni, ami ugye nem tartozik ide.

Ugyhogy nem értem milrt veszed magadra?

Esetleg kyu = Attus Germanicus ?

Üdv!
Peti
Előzmény: attus germanicus (272)
NORMÁLIS Creative Commons License 2004.08.07 0 0 276

Off

 

Le lehet szállni a nickemről! Nem azért, mert le akarnál (ilyen sötét csápoló erre nemigen képes), hanem mert a Zindex hallgatólagos alapszabálya...

 

 

___

 

Nem célom szétoffolni ezt a jó kis gyűlölködős topikot...

 

On

Előzmény: Törölt nick (267)
Apokrif Creative Commons License 2004.08.07 0 0 275
Soltikám, megtennéd, hogy kicsit összeszeded magad, és némileg koherensebben előadod, mit szeretnél?
Előzmény: soltika (269)
NORMÁLIS Creative Commons License 2004.08.07 0 0 274

Végülis nem az van a topikban, ami a topikban leírva van?

 

Ha nincs fogalmad arról, ami a topikba le van írva, na az a kínos...  :P

Előzmény: Platon (265)
Platon Creative Commons License 2004.08.07 0 0 273
Bocs, de ki az a ti?

Itt mindenkinek a máglyák jutnak eszébe az inkvizicióról, holott én egy szóval sem emlitettem. Mindenestre ennek ugye megvan a maga oka.

Az Inkvizició ennél azért jóval több volt. Ez egy olyan testület ami elméletileg bárkit egyházi biróság elé citálhat, Cenzúrázhat, és indexre tehet irásokat. Ők a fejei a helyi inkvizicióknak. Ők tették indexre a De Revolutionibus Orbium Coelestium -ot és ők hurcolták meg Gallileit.

Feladatuk a hit egységének védelme, és hamis doktrinák, és elhajlások elleni küzdelem.

pelda: USA-ban (New Yorkban eltem), es alig mult el olyan ev, hogy ne lett volna egy kiallitas, ahol valahogy az Egyhazat nem cukkoltak volna

Nézd, a pédád annyiban rossz, hogy New York alapjában más mint Amerika többi része. Amerika alapjában véve vallásos. New Yorkot sok helyütt fertőnek tartják.

Nem véletlen hogy az Amerikai elnökök beszédeikben lépten nyomon Istent emlegetik fel.

Tudomány:

A tudományos közéletet is emberek alkotják. De a tudományfilozófia megint más kérdés.

A vallás az vallás, a tudomány az tudomány.

A kettő nem keverhető. Aki megteszi az általában pofára esik végül.

Ha a vallás tesz kinyilatkoztatást tudományos kérdésben akkor azért mert jó esélyel kiderül hogy tévedett, aki meg a tudomány nevében tesz teológiai kinyilatkoztatást az meg azon kapja magát hogy nem tudja igazolni állitását a tudomány módszertárán belül.

Üdv!
Peti
Előzmény: Nem tudom. (260)
attus germanicus Creative Commons License 2004.08.07 0 0 272

Kedves Platon, időnként úgy érzem, mintha arról vitáznánk, hogy az ég kék-e, vagy piros, és ahányszor beírnám, hogy az márpedig kék, Te mindig kihangsúlyoznád, hogy dehogy, hiszen piros. És ha kérném, hogy ezt támaszd alá, akkor kö9zölnéd, hogy ha magamtól nem veszem észre, akkor mindegy.

Ebben a stílusban sajos nem áll módomban tovább értekezni Veled a témáról. Ha ez Neked jólesik, hirdesd tovább hazugságaidat.

Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 271
Ja és azt nem hiszem, hogy Loyolai Ignácot se nem mozgatta a vakhit...
Előzmény: Apokrif (264)
Törölt nick Creative Commons License 2004.08.07 0 0 270

Ebben az üzlet dologban van valami. Eddigi információim alapján azonban a világi hatóságoknak az általad leírtaknál azért kevesebb befolyása volt. Több ezer dokumentált eset van, amikor az inkvizíció "gyújtatott".

 

A dolog viszont meg is fordítható, és bizony valóban indulhatott az "ügy" az inkvizíciótól függetlenül is: olyan esetek is elképzelhetők, amikor valaki először a világi hatóságoknál mószerolta be a felgyújtandó ipsét, mert útban volt valamiért. Mivel az eretnekséget a világi törvények is büntették (hiszen a világi törvénykezés számos egyházi elemet, így "bűncselekmény-kategóriát" is átvett az egyháztól), elég volt elterjeszteni, hogy eretnek. Az egyház lefolyatatta a bizonyítási eljárást (az istenítéletek korában világi ügyekben is!), majd - ha bűnösnek találta az illetőt, átadta a világi hatóságoknak megégetésre. Innentől a te logikád érvényesült.

 

Ez azonban csak a korai középkorra igaz, utána - az ellenreformáció korában - a világi hatóságok már "csak" asszisztáltak az inkvizíció kegyetlenkedéseihez. Igaz, ekkor már nem gyújtottak me gembereket tömegével, "csak agyonverték", éheztették stb. őket. Ekkor már nem osztozkodtak a világiakkal, az illető vagyonára is bizony az egyház tenyerelt rá.

Előzmény: Apokrif (264)
soltika Creative Commons License 2004.08.07 0 0 269

Csorikam II. Janost en kedveltem , de szerintem mar halott. Egy olyan felhulye biboros kuldozgethet ki marhasagokat , aki szerintem egyelore senki.

Hi, keresgelem a magyar karaktereket , a Longhorn egyelore nem ismeri...

Előzmény: Apokrif (264)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!