Keresés

Részletes keresés

negyedikk Creative Commons License 2006.09.12 0 0 374
" Anonymus (Szkitia leírását kivéve) nem használt írott forrásokat , hanem fejből, emlékezetből dolgozott,"

Én úgy tudom, hogy ő szólta le a szájhagyományt regösök csacska énekének nevezve. Ha nem az ő szájhagyományukra hagyatkozott, akkor mire?
Egyébként sztem jó helyen kapisgálsz, mert az ősgeszta, még igencsak a szájhagyományokon alapult, ezért aki mást nem használt, az biz most olyannak tetszik, mintha ő is szájhagyományból építkezik. Anonymus ilyen lehetett (kivéve a kivételeket)
Előzmény: csapó (371)
csapó Creative Commons License 2006.09.05 0 0 373
Mondjuk a 35. fejezetben.
"Tudniillik Attila király halála után azt a földet, amely a Vág és a Garam között a Dunától egészen a Morva folyóig terül el, a csehek hercege foglalta el, és egyetlen hercegséggé tette. Abban az időben pedig a csehek hercegének kegyelméből Zobor lett a nyitrai vezér."
Előzmény: Törölt nick (372)
csapó Creative Commons License 2006.09.05 0 0 371
Tehát nem továbbírta, hanem "alkotó" módon átdolgozta az őskrónikát. De a Dubois által feltett kérdés akkor is marad: miért nem vette át az eredei neveket, miért kreált újakat?
Korábban már megkockáztattam a feltevést, miszerint Anonymus (Szkitia leírását kivéve) nem használt írott forrásokat , hanem fejből, emlékezetből dolgozott, történetébe beleszőve számos hagyományelemet is. Ha úgy olvasom, benne van még Nagy-Moravia is. :)
Előzmény: negyedikk (370)
negyedikk Creative Commons License 2006.09.04 0 0 370
A kérdésed messzire vezet. Olyan messzire, hogy oda már el se merészkedek. Nem a saját véleményemet írom, én is csak úgy olvastam. Volt egy ősgesztánk, és még valamikor épp I Béla idején készült egy "ellen" ösgeszta a keresztény papság poziciójának erősítésére. A kettőt később összedolgozták, részben ezért vannak ellentmondásaink a pogánykori történelmünkben. (Pl. Volt-e Fajsz nevü nagyfejedelmünk.) Nos III Béla jegyzője az "ellen" ősgesztát ismerhette, ezen az alapon "alaposan" átdolgozta az I Béla kori változatot. Nos, hát a válaszom: Ilyen irányba írta tovább az eredeti változatot. És közben beleírta a helynevek, meg népnevek XIII szd-i megnevezését itt-ott az eredeti történetbe. Szóval "alkotó" módon átdolgozta a számára már nem mindig értelmezhető nyersanyagot.
Előzmény: csapó (369)
csapó Creative Commons License 2006.09.01 0 0 369
Ha nem veszed kötözködésnek: milyen irányba írta tovább III. Béla jegyzője?
Előzmény: negyedikk (368)
negyedikk Creative Commons License 2006.09.01 0 0 368
""Az első ősgeszta Taksony koráig terjedhet ki, és alaposan feltételezhetően azért, mert akkor élt annak írója."
Csak valamiért irtózott a kortársak nevének megadásától?"

Az első ősgeszta 1 Béláig tglalja az eseményeket, ezért logikusan akkor keletkezhetett. Ezt "dolgozta fel", és írta tovább III Béla jegyzője, és az egész ismert gesta pedig egy még későbbi másolat mely némi korrekciót is belevitt a leírásba.. Ez lenne a leginkább valószínű verzió.
Előzmény: Dubois (330)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2006.09.01 0 0 367

"Pontos görögül tenger"

 

Jé, nem tudtam,h a pontosz (is) tengert jelent. És mit jelent a thalassza...?

Előzmény: Dubois (33)
Lebenstod Creative Commons License 2006.08.25 0 0 365
Az emltett összefoglaló kis könyvben az időrendben utolsó fontos Anonymus-dolgozat: Csóka Lajos pannonhalmi egyetemi tanár cikke. (1976) - Azóta 30 év telt el: semmi több? 
Előzmény: Lebenstod (364)
Lebenstod Creative Commons License 2006.08.25 0 0 364

Üdv! Most bukkantam a topikra. Ugyanis megyek ősszel Bécsbe gépet venni, próbafotózni, makrófotózni, és ha engedélyt szerzek (van esély) a papiruszokat is!

---

Erre a hsz-ra csak annyit: sajátos, h. egy tudományos-történelmi topikban hosszú idézet-féle után nem szerepel a forrás. Ez a beírót hitelteleníti.

---

A kérdéshez: mint egyszerű fotós és amatőr, nekem csak a Csapodi Csaba féle Az Anonymus-kérdés története c. kis könyve van meg (Magvető - Gyorsuló idő, 1978)

Ebben ugyan van bibliogárfia, de a kérdésem - tiszteletben tartva és érdeklődve mindenki saját véleménye iránt, na de mégis inkább érdekelne:

 

Az Anonymus-kérdés CsapodiCs. könyve, tehát 1978 utáni szakirodalma.

Fotós köszönet, ha megadjátok.

Előzmény: geo13 (328)
cyprus_people Creative Commons License 2006.05.08 0 0 363

Emlékeim szerint IDŐHIDÉPITŐ végkövetkeztetése :19.sz.-i bécsi könyvtáros az Anonimus fedőnevű hamisító ." 

 

Az én emlékeim szerint 17. századi...

 

A többi stimmel.)

Előzmény: lazsak.a (362)
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 362

   Most gondoltam , hogy újra átnézem a topikot  , ha már emlékeztettél rá !

 Egyszer már végigolvastam , de nem emlékeztem , hogy a P iniciáléból  a POUSA A nevet kiolvasta-e valaki és szerepelt volna a vitában . Azt gondoltam ez újdonság lehet talán ? 

  / Egyébként Born Gergely is kifejezte , hogy az ARVISURA nem tekinthető hitelesnek . Szól mellette hitelesíthető adat , még több semmivel sem igazolható. / 

 ( Még annyi , hogy a rovásírás alapján és a magyar nyelv segítségével bizonygatják az etruszk irások és egyiptomi hieroglifák megfejthetőségét. Ezen még sokáig kotlászkodhatnak ! )

  Emlékeim szerint IDŐHIDÉPITŐ végkövetkeztetése :19.sz.-i bécsi könyvtáros az Anonimus fedőnevű hamisító .

  Elnézést kérek , de  3 évet rááldoztam erre a történelem-hamisítás kalandra, s most már lehet , hogy kiszállok és csak mint megfigyelő fogom néha látogatni a topikot a Kitalált ..-tal együtt . A történelmet szerettem mindig is , a csillagászat és asztrológia jobban érdekel most , mert utóbbit most tanulom jóideje .

Előzmény: cyprus_people (357)
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 361

További adalék az általam hallott ARVISURA előadásból kapcsolódik az alábbihoz:

    IDOHIDEPITO válasz | megnéz | könyvjelző 2003.05.21 21:02:10 (47)

Mondjuk a 8. század. Forrás:
Világtörténet évszámokban 1. 1789-ig Gondolat 1982
"A VIII. sz.ra tehető a homéroszi eposzok születése, valamint a főniciai betűírás átvétele."

Előzmény: IDOHIDEPITO (46)

  A békéscsabai Born Gergely azt állította , hogy a föniciai betűírás a székely (mezopotámiai szikuli) rovásírás kurzív változatából alakult ki /Pataki László paleográfusra hivatkozott , mint szakértőre ) .
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 360

 Hello geo13 !

   " A P iniciáléról többen is felvetették, hogy a Magyarországon csak 1220 óta működő domonkos rendnek a szimbólumait ábrázolja. Süpek Ottó hívta fel a figyelmet a P betű felső öblében az O és V betűre: POV - Predica Orbi Vade (Menj, prédikálj a világnak!), ezek a domonkos rend jelszavának kezdőbetűi. Azonban ha a mű csak másolat, akkor ez csak a miniátor (kódexfestő) domonkos rendi mivoltára utal. "

   Erre utaltam az iniciáléból kiolvasható POUSA A ürügyén  .

Előzmény: lazsak.a (356)
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 359
 Az egész topikra gondolsz?
Előzmény: cyprus_people (357)
secondkogy Creative Commons License 2006.05.04 0 0 358
"A tévedések elkerülése végett.

Legalább két előző krónika másolata az általunk Anonymus szerzőségével azonosított kódex.

Az első ősgeszta Taksony koráig terjedhet ki, és alaposan feltételezhetően azért, mert akkor élt annak írója.

A második geszta kora a III. Béla korának állapotleírásából következően a 12-13. század fordulója. (De: nem biztosan III. Béla a 'néhai jóemlékezetű...')"

Már csak arra kell valami épkézláb magyarázat, hogy miért I Béláig van a királyok felsorolása? Esetleg három előző krónikából készült?
Előzmény: geo13 (329)
cyprus_people Creative Commons License 2006.05.04 0 0 357
Ezt is elolvastad az elejétől?
Előzmény: lazsak.a (356)
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 356
 Kedves geo13  az előző  hozzászólásom alapján újragondolhatod  Anonymus személyét .
Előzmény: geo13 (328)
lazsak.a Creative Commons License 2006.05.04 0 0 355

 Egy előadást hallottam  Az ősgeszta (ARVISURA) nyomában címmel Born Gergelytől , aki Békéscsabán a Pál Zoltán hagyatékát gondozza .

  Azt mondta (kivonatosan hivatkozok ) , hogy az Arvisura is beszél a Gesta Hungarórumról , mely IV. Béla idejéből való .

 Diát mutatott a Gesta első oldaláról és nagyítást a P iniciáléról . A P iniciáléban latinul is és palócos rovásírással Pousa A(ndrás) , tehát mai olvasatban Pósa András olvasható ki .  

      A rovásírással kapcsolatban Pataki Lászlóra hivatkozott , aki sokáig kapcsolatban állt Pál Zoltán Arvisura szerzővel (sámánnal ) .

     Gondoltam , hogy nem árt megvitatni ezt a dolgot , s hitelesebbé válhat a GESTA és nem lenne ismeretlen (anonim ) a szerzője .

varhun Creative Commons License 2006.03.14 0 0 354
Az érdeklődők kedvéért felhozom...
lazsak.a Creative Commons License 2006.01.15 0 0 353

 Véleményed formálásához el kellene olvasnod Illig:  Időugrások-ból a 17. old.-tól "A lengyel ' Karolingok' " fejezetet, mely Anonymus Gallusról is szól, aki rengeteg Lescus és Popelus uralkodóról ir. A.Gallus 1113-1116 között alkotta meg Croniconját.  Adam Naruszewicz (1733-1796) 13 kora középkori uralkodót törölt. Nagy  munkát végzett tudóscsoportjával 1781-92 között.

----Van-e véleményed pl. Anonymus Gesta Francorum-ról.  Ő az első keresztes hadjárat (1096-99) frankjairól iró ismeretlen szerző.

Előzmény: Qedrák (350)
lazsak.a Creative Commons License 2006.01.15 0 0 352

 Viszont , ha történelmet gyártanak nem létező időre , akkor nem forrást hamisitanak , hanem gyártanak.

  Sok száz évre visszamenőleg históriát irni névtelenül jobb , mert nemlétező kapcsolatokat nem lehet leleplezni.

 Azt sem szabad elfelejteni , hogy az irományok sem szoktak azonnal közkézre kerülni , hanem később egyszercsak "megtalálják" sok-sok év múlva.

Előzmény: Qedrák (351)
Qedrák Creative Commons License 2006.01.15 0 0 351

 

Jav.: hinni

Előzmény: Qedrák (350)
Qedrák Creative Commons License 2006.01.15 0 0 350

 

Ha te hamisító lennél biztos, hogy így gondolkodnál?

Hiszen egy Névtelent sokkal könnyebb hamisnak hini, mint egy névvel ellátott szerzőt. Ha én hamisító lennék, és mondjuk egy huszadik századi forrást hamisítanák, akkor biztos, hogy nem névtelenül tenném, hanem mondjuk Kovács Péter nevében. A hamisítás logikája szerintem nem indokolja, hogy Anonymusokat gyártsunk.

Előzmény: lazsak.a (349)
lazsak.a Creative Commons License 2006.01.15 0 0 349
 Nem tudjuk a nevüket , mert szükség volt senki által nem ismert anonymus-okra .
Előzmény: Qedrák (348)
Qedrák Creative Commons License 2006.01.15 0 0 348

 

Anonymust azért nevezzük Anonymusnak, mert nem tudjuk az eredeti nevét.

Nyilvánvaló, hogy más országok történetében is előfordulnak ilyen szerzők, de a különböző országok Anonymusainak semmi köze egymáshoz.

Előzmény: lazsak.a (346)
lazsak.a Creative Commons License 2006.01.15 0 0 347
Előzmény: lazsak.a (346)
lazsak.a Creative Commons License 2006.01.15 0 0 346

 Azért az  is elég feltűnő , hogy igen sok nép történelmében feltűnik egy Anonymus nevű történetiró!

 Pl. mongol  lengyel stb...

lazsak.a Creative Commons License 2005.10.29 0 0 345
  Úgy lehet , hogy III.Ince pápa (1198-1216) a hunyó, mert neki minden lehetősége adva volt. Lásd az ÉPITSÜNK IDŐTENGELYT A MÚLTBA  topik hozzászólásait.
Előzmény: lazsak.a (344)
lazsak.a Creative Commons License 2005.10.25 0 0 344
  1209-ben kiirtották dél-Franciaországban a khatarokat (albigenseket ).
Előzmény: IDOHIDEPITO (340)
lazsak.a Creative Commons License 2005.10.25 0 0 343

  Kérdezném, hogy mi volt 1208-ban?

Amig nem válaszolsz , addig megpróbálok utánanézni.

Előzmény: IDOHIDEPITO (340)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!