Keresés

Részletes keresés

Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6477
Szóval nekem az a nagy kérdés, hogy Wass Albert műveit meg lehet-e pusztán esztétikai szempontból ítélni (ill. elítélni), hagyjuk a francba az életét meg a viselt dolgait. És ha én teszem azt vérlibsi vagyok, és minden rosszat elhiszek róla, amit olvastam, és ha netán mégis jó író, meg tudom-é ezt állapítani, félre tudom-e tenni a politikai beállítottságomat. Nekem ez nagy próba, és mikor felette örvendeztem annak, hogy no né, én egy jobboldali írót is tudok értékelni, ha nagyon akarok, akkor szembe találkozok azzal, hogy valamiért nem örömködik velem a MÉRVADÓ irodalmi ízlés.

Hozzátenném, hogy kedvenc elfoglaltságom kritikákat olvasni és írni. És kárörvendeni a, és népszerű lektűröket ízekre szaggatni.

Mondjuk én a Wass Albert-regényeket meseként olvastam, felnőtt meseként, annak meg nem rosszak. Nem tudtam letenni őket, egy éjszaka kiolvastam kettőt. Elég rég olvastam már meséket.
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6476
Keresgélj még...
Előzmény: Cillit (6475)
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6475
Sajnos a neten nem találtam érdemi kritikát (eddig), majdnem mindenki az életével bíbelődik, hogy tényleg jelölték-e erre-arra a díjra, meg hogy tényleg csinálta-e azt a nagy disznóságot, de a műveiről érdemben keveset mondanak. Valaki azt találta mondani, hogy "didaktikus", valaki meg mentegette, hogy az az irredentizmus nem is olyan nagyon irredentizmus, hanem inkább az egyetemes emberi valahova tartozás vágyának kifejeződése...
Előzmény: Alpári Gnác (6474)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6474

Na jól van, mondtam, hogy jó próbálkozás volt, csak kicsit túlspiláztad:)

 

Azért ne sértődj már meg, hogy nem sikerült...:)

Előzmény: Cillit (6472)
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6473
No mind1, megyek a netre egyéb kritikákat nézni és okulni. :(
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6472
Uramisten. Itt egy ember, akinek kivételesen kíváncsi vagyok a véleményére, és nem akar velem szóba állni, mert provokátornak tart! Ez tragikomikus.
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6471
Most már mírges vagyok. NEM provokálok, esztétikai vitát szeretnék folytatni. Kérlek, kegyelmezz! Kérlek, írj egy kis rövid összefoglalót arról, hogy mit kifogásolsz Wass Albert munkásságában. Stilisztikailag stb., mittomén, a szempontjaid szerint.
Előzmény: Alpári Gnác (6470)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6470

Jahh:)))

Előzmény: Cillit (6468)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6469
Különben egész jó próbálkozás volt:)
Előzmény: Alpári Gnác (6467)
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6468
Nem, én tényleg kérdezem. Nem provokálok.
Előzmény: Alpári Gnác (6467)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6467

Most szívatsz?

:)

Előzmény: Cillit (6466)
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6466
Olyasmi, hogy hamis a zábrázolásmódja? Hogy olyasmi iránt nosztalgiázik, ami sose volt olyan igazándiból?
Cillit Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6465
Azért vakaródzok itt magamban, mert én fel szoktam ismerni a giccset. Most meg mintha nem ismertem volna fel, de miért nem?!? Tán csak nem megrontotta az ízlésemet a bulvármédia?! Jesszus. Feltétlenül elolvasom a hszólásaidat, mert szép kerek mondatokban írsz, a vesszőket is kiteszed annak rendje s módja szerint, nem lehetsz akárki.

Komolyan.
Előzmény: Alpári Gnác (6464)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.11.01 0 0 6464

Én nem mondtam, hogy neked ne tetszen. Nekem nem tetszik:)

 

Eleinte leírtam a konkrét kifogásaimat, azokat osztatlan nemtetszés fogadta, de ha rákeresel a hozzászólásaimra ebben a topikban, gondolom, megtalálod.

 

Bocs, nem akarok senkit megtéríteni, ritkán is nézek ide be, csak élek a nyílt topik által nyújtott lehetőségekkel, de ha komolyan esztétikai vitát akarsz, akkor állok elébe:)

Előzmény: Cillit (6463)
Cillit Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6463
Nos, te gondolkodó embernek látszol. Mondd, miért nem üti meg nálad a mércét Wass Albert munkássága? Mármint esztétikai szempontból? Én nagyon kritikus szokok lenni, mégis tetszett, és ezt nem értem, mert nem szabadna elvileg, hogy tetsszen. Komolyan zavarban vagyok.
Előzmény: Alpári Gnác (6462)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6462

Miért baj az, ha leírtam ebbe a topicba - elsősorban néhány olyan embernek akivel már találkoztam korábban - , hogy mit olvasgattam az utóbbi 1-2 évben mióta nem találkoztam velük?

 

Nem baj, de ne tévedj, ez egy nyilvános topik, ha nem akarod a hozzám hasonló krakélerekkel megosztani az olvasónaplódat, akkor az általad amúgy is ismert emberekkel oszd meg emailben, abba, ígérem, nem fogok belepofázni...

 

Nem tudom te ki vagy, de kicsit sokat gondolsz magadról és igen nagy az arcod.

 

Ebben, azt hiszem, igazad van.

 

Miért beszélsz többes számban, kire gondolsz még rajtam kívül?

 

Azért beszélek többes számban, amiért minden sarkon áll már lassan egy WA-szobor, ami addig nem is zavarna, ameddig nem akarjátok (ti, a szoborállítók és lelkes rajongók) erőszakkal abba az irodalmi arcképcsarnokba belevetetni ezt a jómunkásembert, ahova nem való, szerintem.

És hogy szerinted de, való, az egy vélemény, az enyém meg egy másik és ez így kettő...

 

Tök jó, hogy ha WA engedi, néha irodalmat is olvasol, ez engem inkább örömmel tölt el.

 

Viszont amiket felsoroltál, azok, komolyan mondom, egy gondolkodó ember nagyjából egy éves olvasményélményei 16-18 között.

 

(megjegyzem, pár hónapja feladott itt valaki egy rejtvényt, hogy találjam ki, ha már műveltek vagyunk, ugye...

tippeltem egy márait, senki más nem adott le tippet és a feladó sem adta meg a megoldást...

korrekt a másik leckéztetése, ilyetén módon...)

 

 

Előzmény: EdgE (6441)
Alpári Gnác Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6461

Én is a Kádár-korszakban voltam középiskolás.

 

A felsorolásod elsőrangú, kiegészíteni talán lehetne, de helyesbíteni semmiképpen.

 

Hát, nem tudom, a legjobb barátaimtól kaptam a Wass-műveket, de nekik is elmondtam, hogy nem túl jók, ettől még a legjobb viszonyban vagyunk.

 

Ámde ha te most azt mondanád akármelyik, nekem esetleg kedves kortárs szerzőnkről, hogy agyonhype-olt, én biztos nem sértődnék meg emiatt, esetleg még vitatkoznék is róla, már ha én nem gondolnám ugyanígy, persze...

Előzmény: Gurg (6439)
Cillit Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6460
Sziasztok.

Múltkor röptében elolvastam tőle 2 regényt, hogy legalább tudjam, kit utálok. Hát orcára estem: igen jó kis látomásos írónak találtam, szuggesztív meg minden... Hüm, hüm.. Atmoszféra, színes, szagos, ízes jelenetek... Jópofa ómagyar káromkodások...
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6459
Van aki fő művének tartja, ezért ezt megvettem, még tavaly Erdélyben.
Előzmény: EdgE (6457)
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6458
Jaj, bocsi, nem emlékeztem. Ott elkezdtem egy útibeszámolót, aztán félbemaradt, mert azóta se szántam időt arra, hogy megnézzem a videót, aztán leírjam a felidézett emlékeket. majd egyszer talán.
Előzmény: Törölt nick (6455)
EdgE Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6457

"...Legutóbb pedig a Kard és kasza volt...."

Jól belehúztál....Nem éppen egy vékonyka regény :)

 

Amiket feltettél kérdéseket most csak az egyikre válaszolok: Sok szobor v sok becsmérlő cikk kérdése.

 

Ezek a hatások szerintem egymást generálják. Az egyik oldal azért állíttatja a 128. szobrot mert sorra jelennek meg a becsmérlő újságcikkek. A másik oldal meg már csak azért is gúnyolódni fog minél több szobor áll. Túl van ez az egész pörgetve...

Ha nem állítanának ennyi szobrot és jobboldali politikusok nem idéznének ilyen gyakran WA-t, akkor csökkenne a negatív cikkek száma is (és fordítva is igaz).

Csak hát melyik "tábor" fog hamarabb engedni? Szerintem egyik sem és marad minden továbbra is ebben az abszurd helyzeten. Nagyon túl van politizálva a személye, ami nem jó.

Előzmény: Bogyó 2 (6449)
Leevee Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6456

No, micsoda összefonódások vannak itt!! Mondhatnánk azt is, hogy "Milyen kicsi az index!"

:)

Előzmény: Törölt nick (6455)
Törölt nick Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6455
Persze, gondoltam, hiszen már ismerjük egymást az erdélyi topicból :-)

Előzmény: Leevee (6452)
Leevee Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6454

Így van. Mindkét oldalon vannak buta emberek, és sajnos jellemzően ők sokkal többet hallattják a hangjukat, mint kellene...

Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi kiélezett helyzetben tudni kéne, hogy minden, amihez a politika hozzáér, hitelét veszti.

Aztán persze lehet, hogy épp ez a cél...

Előzmény: Bogyó 2 (6453)
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6453

"Biztos van ilyen is (mármint, hogy ilyen célból népszerűsítik/járatják le), "

 

Az a bizonyos, talán Bíró Béla? cikk, tipikus példája a lejáratásnak, azért mert annyira buta vagy felületesen megírt elemzés, hogy először el sem akartam hinni, hogy ilyen megjelenhetett. Elsősorban azért buta, mert annyira nyilvánvalóan kilóg a lóláb, hogy ez az ember nem ismeri a regényt amiről a nyilvánosság felé ír, vagy legalábbis Cavintonra szorul.

Sok elemzés megértése is igényel némi felkészültséget, de ezt olvasva minden embernek aki van annyira írástudó, hogy elolvassa a regényt, egyértelmű, hogy ez az ember olyan kérdésekre keresi a választ, amik kiütik a szemét. Persze ehhez azért minden oldalon ki kellett volna nyitni a könyvet. Ezzel mind magát, mind az egész Wass Albert elleni hecckampányt is lejáratta.

Tételezzük fel, hogy Wass Albert tényleg rossz író, de egy ilyen cikk után nagyon nehéz ezt hitelesen állítani és a célközönséggel elhitetni.

 

Másrészről meg a Jobbik, hogy pályázatot ír ki, rendben. Az ő ideológiájukhoz közel áll ez a világ, tegyék, ez normálisnak számít. De Nagy Könyves szavazásnál pártként buzdítani az embereket adott író vagy könyv melletti szavazásra többet árt mint használ. Kicsit fanatikusnak tűnik ez a hozzáállás, s bennem egy már csak azértse jellegű dac merülne fel, mert nem szeretek pártkatonának látszódni, s szerintem ezzel a legtöbb ember így van. Különben sincs akkora tétje egy ilyen szavazásnak.

Előzmény: Leevee (6451)
Leevee Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6452
Szerintem boraka tudja, hogy nem provokálni akarsz . :)
Előzmény: Bogyó 2 (6449)
Leevee Creative Commons License 2008.10.31 0 0 6451

Értem. Politikaii indittatásból szerintem felesleges energia-pocséklás népszerűsíteni vagy lejáratni. Nem hiszem, hogy aki eddig kőkemény balos zavazó volt, az elolvas 5 WA-könyvet, és jobbra fog szavazni, ill. fordítva. (Bár balról jobbra inkább szavaznak át az emberek, mint jobbról balra.)

Biztos van ilyen is (mármint, hogy ilyen célból népszerűsítik/járatják le), és hát mondjuk, amilyen központi szerepet játszik a mindennapi életben a politika, még azt is el tudom képzelni, hogy egyes elemeknél célt is lehet érni vele. Annak ellenére, hogy Wass egyetemes értékeket közvetít, nem politikai pártprogramot. De hát sok a tudatlan, megvezethető ember, és ezt nyilván ki is használják.

 

Én nagy szeretettel ajánlgatom a könyveit bárkinek, ha szóba kerül. Akiről sejtem (v. tudom), hogy érteni fogja, annak álláspontja megerősítése végett, aki még nem tudja, mit gondoljon, annak egy lehetőségként, hogy elinduljon egy irányba. Sokszor annak is, akivel nem értek egyet, de tartom annyira értelmesnek, és nyitottnak, hogy az én gondolataimat is megismerje Wass könyvein keresztül.

A többi a kettejük dolga.

 

Előzmény: Bogyó 2 (6448)
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.30 0 0 6450

A "ne az én véleményem alapján"-t úgy értem, hogy ne annak megfelelően válaszoljatok védekező állásból, vagy egymás keblére történő borulás-szerűen, hogy én miképp vélekedem. Ez most ne számítson, de egyébként sincs semmi különös az én gondolataim között se. Csak kíváncsi vagyok, mennyire ítéljük meg hasonlóan a helyzetet, illetve mennyire ítélik meg hasonlóan vagy különbözően azok, akik szeretik és azok, akik nem szeretik az írót. Mert ugye, ilyenek is beszoktak ide nézni, és hajlamosak is néha belemenni egy kis elemzésbe.

 

Előzmény: Bogyó 2 (6449)
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.30 0 0 6449

:-)Nyugi! Nem provokálni jöttem.

 

Se végzettségem, se a munkám nem köt az irodalomhoz, csak laikus érdeklődő vagyok, s nem fogom bizonyítgatni, hogy Wass ilyen vagy olyan.

Wass Albertnek a neve tűnt fel pár éve, mint egy korábban ismeretlen, de most sokat hallott íróé. Egy hazafias versét hallottam egyszer egy ünnepi emlékhely-avatáson egy aug.20-án. S egyszer már kíváncsi lettem, ki is ez az ember, amikor megláttam a könyveit. Tehát kíváncsiságból válogattam ki a könyvtárban 3 olyan művét, amelyek ismerősnek tűntek valahonnan a memóriámból, de nem tudtam miről szólnak, s Wass politikai hovatartozását se ismertem akkor.

Azóta még 1 könyvet olvastam el tőle, amit tudok róla, azt az internetről szedegettem össze, - sok mindent innen vagy az itteni linkekből - illetve volt néhány ember, akivel beszélgettem róla. Ennyi.

Illetve láttam a Duna tévén is egy műsort egyszer.

Ja, a könyvek először a Funtineli, aztán a 13 almafa, utána az átoksori kísértetek.

Legutóbb pedig a Kard és kasza volt.

A hatásokat hadd ne mondjam még el, mert szeretném tudni mit gondoltok a kérdéseimről, s nem szeretném, ha az én véleményem alapján fogalmaznátok meg a tiéteket.

De elmondom majd, ígérem.

 

Előzmény: Törölt nick (6447)
Bogyó 2 Creative Commons License 2008.10.30 0 0 6448

Szia Leevee!

 

Mivel én már ismerlek, (milyen régen is volt, amikor Molnár Gáboréknál voltunk) gondoltam, hogy te biztosan válaszolsz.

Valami olyasmit értek politikai tét alatt, hogy nyilvánvalóan vannak, akik politikai indíttatásból szorgalmazzák Wass Albert népszerűsítését, és vannak akik ugyanígy a lejáratását. De vajon miért ér ez ennyit?

Hozzáteszem, hogy a feltett kérdéseimre megvannak a saját válaszaim, ezt kivéve, ezt én nem látom át. Mit vár a két oldal ettől a harctól?

 

 

Előzmény: Leevee (6446)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!