Keresés

Részletes keresés
Így működik

Bővebben az új keresőről

cb-cq jún. 3. Creative Commons License 32216

"alan95 végfoka el van szállva.."

vagy nem indul el.

(vagy tényleg a mindenféle rossz antennától tényleg elszállt.)

Előzmény: Kerti Zoli (32215)
Kerti Zoli jún. 2. Creative Commons License 32215

Sziasztok!

Nem kicsit vagyok tanácstalan, segítségetekre és/vagy tanácsotokra volna szükségem.

Az ALAN95 teszteltem volna egy szomszéddal. Nem jött össze a kapcsolat, én ritkán és akkor is nagyon halkan,zajosan hallottam. Ő engem nem hallott.

Kettőnk között van vagy 150-200 méter légvonalban, pár lombos fa takar csak be. Tiszta rálátás volna amúgy. Ha ő pmr rádióval ad, én antenna nélkül veszem, csak a kopasz bnc csatival.

PTT nyomás közben nálam a kijelzőn nem mutat semmi erősséget. RX-ről átvált TX-re, lenn a skála átvált pwr-re, de nincs semmi "kitérés", marad nullán.

Tovább tesztelve a president taylor műszere, ha adásra váltok, kilendül. SDR vevőnél is látszódik, hogy adásra kapcsoltam. Ezekkel csak az a baj, hogy túl közel vannak az ALAN-hoz, távolabbról nem tudtam kipróbálni.

Messzi, távolabbi adásokat mindketten vettünk, tehát a frekvencia stimmelt. Én vételre használtam az eredeti antennát illetve egy másik antennát, ami pmr-re van kihegyezve. Adásra csak az eredeti antennát.

Az alan95 a antennáját betekerve a president taylorba, a szomszéd simán érthetően vett. Mindezt AM modulációban tettük meg, mert neki a rádiója csak ezt tudja.

Az alan95-öt én egy 12V/1A tápról hajtottam meg, a kijelző nem vibrált nem halványult el, ha adásra kapcsoltam, tehát gondolom elbírta.

Az én tippem, hogy az alan95 végfoka el van szállva...Jól gondolkozok?

XANTIi jún. 1. © 32214

Igen, csak fordított számozással.

Előzmény: zolika017 (32213)
zolika017 jún. 1. © 32213
Sza! Akkor gyakorlatilag a német 41-80 csatorna az alsó 40 csatornának felel neg?
Előzmény: XANTIi (32145)
_nyunyuka máj. 30. Creative Commons License 32212

Rontó helyett fojtó...telefonról...

Előzmény: _nyunyuka (32211)
_nyunyuka máj. 30. Creative Commons License 32211

Rontó+relés leválasztás. 12V vezérlőfesz, amíg hangol.

Előzmény: XANTIi (32210)
XANTIi máj. 30. © 32210

Szerintem a hurok rezonancia maximumában a motor és a vezetéke nagyon megbolondítja az egész koncepciót. A moci tápvezetékébe esetleg bőven kell fojtókat tenni tőben. Különben arra felé is elkolbászol a kisugárzandó szufla.

Előzmény: _nyunyuka (32209)
_nyunyuka máj. 29. Creative Commons License 32209

Ennek sajna testelt, az asztalra hevenyészve ledobott cucc mégis működik.

A finom állítással nincs gond, egész lassan is tudom tekertetni a motort (1,5V-tól már elindul), ráadásul holtjátékmentes a hajtás. Szépen lehet a GDO-val utánamenni a rezonanciapontnak :-).

Előzmény: XANTIi (32208)
XANTIi máj. 29. © 32208

Csak olyat használhatsz a gyűrű antennához, amelliknek egyik fegyverzete sincs test, ill. föld potenciálon. Ráadásul nagyon finoman kell állítani.

Valahol láttam ennek az antennának olyan mutációját, ahol a forgókondi egyik vége rendesen földelt. Ott lehet motoros távhangolást könnyen csinálni.

Ha nem kellene állandóan tuningolgatni, akkor egy vákumtrimmert használnék.

Előzmény: _nyunyuka (32204)
Törölt nick máj. 29. © 32206

Micsoda kézügyesség kell egy ilyen elflexeléséhez!Respekt nyunyesz!!Ez a tudás még jól jöhet a pilisieknek. :-).

73' :-).

Előzmény: _nyunyuka (32204)
_nyunyuka máj. 29. Creative Commons License 32204

Mintha csak nekünk találták volna ki :-).

(kap az egész egy csini dobozt, véglegesítem)

Előzmény: XANTIi (32193)
henter máj. 28. © 32203

Készíts fotót :)

Előzmény: Kerti Zoli (32202)
Kerti Zoli máj. 26. Creative Commons License 32202

Alan 95 már kinyitva. Magloop antennához keret meghajtva. Még majdnem szép is;-) haladok szép lassan. 

hejo máj. 26. © 32201

Univerzális tartozék. ;)

Előzmény: Tankiszt (32198)
hejo máj. 26. © 32200

Egy kísérletet mindenképp megér.

Ha több időm lesz én is ki fogom próbálni a magnetic loop-ot!

Az SWR-mérő alap, minimális felszerelés ilyen kísérleteknél.

Előzmény: Kerti Zoli (32199)
Kerti Zoli máj. 26. Creative Commons License 32199

Első körben megcsinálom a megloop antennát kíváncsiságból, ki tudja, még a végén jó lesz;-)

Ha kimegyek nagyobb területre, arra biztos a horgászbotos antennát fogom használni. Jövő hónapban veszek egy swr mérőt is, mert kelleni fog hosszútávon. Vaterán nézegetve nem is túl drágák, 5-6 ezer forintért már kapható is.  

Előzmény: hejo (32196)
Tankiszt máj. 26. © 32198

A szimat szatyor azért ott van az asztalon. Mi mindenre jó! :-))

Előzmény: hejo (32196)
elcé máj. 26. © 32197

Bőven elmegy.

Előzmény: Kerti Zoli (32192)
hejo máj. 26. © 32196

Itt egy olcsó, egyszerű antenna CB-hez:

http://pmrradio.hu/articles.php?article_id=18

Olcsó, de azt nem mondom, hogy "nem ráz"! ;)

XANTIi máj. 26. © 32195

Ha lerontod, oda az amúgy sem nagy hatásfok. Pont a nagyon nagy rezonancia áramokból és feszültségekből él meg. Nagyobb méretben nő a sávszélesség, laposabb lesz a rezonancia és javul a hatásfok. Míg el nem jutsz az 1 elemes quad-ig. Ami egy félhullámú dipólhoz hasonló paraméterű már.

Előzmény: _nyunyuka (32194)
_nyunyuka máj. 26. Creative Commons License 32194

R-111 antennahangoló forgója pont megfelel a célra, a megfelelő helyen kettéflexelve. Ráadásul motoros, távhangolható.

Nem rézcsőből, hanem sérült GSM-kábelből csináltam ilyet, hula-hopp karikába fűzve. Élesen hangol, a sávszélessége 10kHz lett. Miként lehet lerontani? :-)

Előzmény: XANTIi (32193)
XANTIi máj. 26. © 32193

A trimmerekkel ki lehet annyi eltérést kompenzálni bőven. Lehetőleg légtrimmer vagy kisebb forgókondi kell. Részben a terhelhetőség de inkább a nagy körjóság miatt is. Régi katonai cumókban voltak ilyenek.

Tudok neked adni jó fajtát csak a tengelye nagyon minimális. Arra valami mechanikus trükkel kellene egy normális forgatógombot ráapplikálni. Ráadásul szigetelten, mert a tengely is "meleg"pont.

Előzmény: Kerti Zoli (32192)
Kerti Zoli máj. 26. Creative Commons License 32192

Mennyire méretérzékeny? Pl. ha nem 42 cm egy oldal hossza, hanem mondjuk 42,5 cm?

Előzmény: elcé (32191)
elcé máj. 26. © 32191

Ha módodban áll, hajlítsd meg egy darabból!  Én az ALPEX márkanevű 16/12 mm-es alu nyomócsőből faragtam, 300 Ft métere. A kötéseknél letisztítani és dugó kell bele, pl 12 mm-es alo vagy műanyag rúd, nehogy berogyjon. 50 megán jól ment!

Előzmény: Kerti Zoli (32190)
Kerti Zoli máj. 26. Creative Commons License 32190

Aluból csak kipróbálás céljából építeném meg, ha beválik, akkor csinálnám meg rézből. Az alu cső ára csak 132 Ft/fm. Leginkább a trimmer miatt vagyok meglőve, azt lesz nehéz beszereznem, főleg, hogy relatív nagy feszültségű kell.

Tegnap sokat googliztam, sokan dicsérik ezeket az antennákat vételben, viszont adásban nem nagyon jeleskednek.

Szerintem megcsinálom, aztán majd kiderül mit tud. 

Előzmény: XANTIi (32189)
XANTIi máj. 26. © 32189

Ki kell próbálni. Kicsi az biztos. Nagyon keskeny sávú és gyakori utánhangolást követel. Jó minőségű trimmerek/forgók kellenek hozzá. Igazából réz nyomócsőből kellene csinálni, mert az aluhoz nehezebb nagyon jó kötéseket csinálni. Ez pedig kulcsfontosságú.

Várjuk a fejleményeket.

Előzmény: Kerti Zoli (32188)
Kerti Zoli máj. 26. Creative Commons License 32188

Például ez?

Teszt céljából alumínium csőből megépíteni nem is egy nagy összeg.

Előzmény: _nyunyuka (32187)
_nyunyuka máj. 25. Creative Commons License 32187

magloop?

Előzmény: XANTIi (32181)
gbg máj. 25. © 32186

Köszönöm. Írhatsz ide is. Figyelem a fórumot ha ritkán is írok bele.

Előzmény: atapata (32175)
Kerti Zoli máj. 25. Creative Commons License 32185

Eddig a PMR sávban ténykedtem, ténykedek egy KG-UVD1P és egy Maxon PM-100zal.

Folyamatban van egy 7Mhz kis qrp adóvevő megépítése is. Halad szép lassan, csak kevés az időm rá.

A tetőre kirakva egy antenna (carant MG-684S).

Most elkezdett érdekelni egy kicsit a cb rádiózás is.