Keresés

Részletes keresés

outdownS Creative Commons License 2003.07.15 0 0 201
Én nem csak kételkedem, de kizártnak tartom, hogy ültetésre alkalmas komposzt érne belőle ilyen gyorsan. Az elképzelhető - ha a berakott anyag apróra volt szecskázva - hogy egy talajtakarónak való mulcskomposzt összejön a hő meg a forgatás hatására. (És hogy érzik benne magukat szegény giliszták?)

Én boldog lennék, ha egy jó komposztrostát szerezthetnék valahol. Nincs valami tippetek?

Előzmény: Frint (200)
Frint Creative Commons License 2003.07.08 0 0 200
Erős kétkedéssel kell fogadnom a hírt, sok mindent tudhat az a forgó(?)hordó, de kétlem, hogy a biológiai lebomlást így felgyorsítaná...még akkor is, ha szinte ledarálja az alapanyagot. Bár Amerika az ugye tiszta Amerika.
Előzmény: rferi (198)
rferi Creative Commons License 2003.07.08 0 0 199
Össze-vissza megy ez a Fórum.
Most ez mitől lett kettő?????
rferi Creative Commons License 2003.07.08 0 0 198
Olvasgatom a "Garden ideas and outdoor living" amcsi ujság nyári számát és mit látok:

Aszondja, hogy komposzt két hét alatt!
Ki kéne próbálni, de nincs hordóm.
Valahonnan szerezni kéne egyet.
Részletek itt
rferi Creative Commons License 2003.07.08 0 0 197
Olvasgatom a "Garden ideas and outdoor living" amcsi ujság nyári számát és mit látok:

Aszondja, hogy komposzt két hét alatt!
Ki kéne próbálni, de nincs hordóm.
Valahonnan szerezni kéne egyet.
Részletek itt
Frint Creative Commons License 2003.06.03 0 0 196
A minap egypár oszlopot ástam (volna) le, amikor 40cm-nél jelentős sóderbányára bukkantam, kilós mészkődarabokkal megspékelve. Most már valami értékes is előkerülhetne, abból fedezni tudnám a rekultivációt vagy mit...nehezen fogok boldogulni.
Előzmény: rferi (187)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.29 0 0 195
Egyszer valaki mondta,hogy 10000-ért vizsgálnak vizet.Tényleg meg kéne kérdezni.Remélem a mandulafáim nem onnan jöttek,csak a nevük az.
Előzmény: rferi (194)
rferi Creative Commons License 2003.05.29 0 0 194
Ez egyáltalán nem biztos!Mármint, hogy drága.
Tegnap olvastam valaki pl. a kútvizét vizsgáltatta be, és a lakosságnak ingyenes volt.
Ez népegészségügyi probléma is, meg kéne kérdezni.
Szvsz a higany-kadmium-ólom stb ellen a komposzt és trágya féle talajjavítás nem jó ugyi, viszont a növények gyönyörűen fejlődnek, aztán a terméssel bevitt anyag az emberben rákot okoz.
Budatétényben évek óta áll a bál, mert az akkugyár hazavágta a környéket, állítólag a szálló porban volt ólom!!Na ott kihirdették, amíg állam bácsi nem cseréli ki a talajt a népek alatt, kertből enni tilos!
Azért ez nem semmi....
Előzmény: Tozatu (193)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.28 0 0 193
Van hát,de biztos jó drága lehet egy vizsgálat.És több minta kell.
Előzmény: tibor0322 (192)
tibor0322 Creative Commons License 2003.05.28 0 0 192
> Kik csinálnak ilyet, és mennyiért?
- ... Megyei Talajvédelmi és Növényvédő Állomás. Elvileg van megyénként, pontosabbat onnan (gondolom én).
Előzmény: Frint (185)
tibor0322 Creative Commons License 2003.05.28 0 0 191
> Mi van még?
- mész.
Előzmény: rferi (187)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.28 0 0 190
És milyen büdi volt!
Előzmény: magyarliba (189)
magyarliba Creative Commons License 2003.05.26 0 0 189
A cukorgyár csodákra képes, volt alkalmam ezt is megtapasztalni gyerekkoromban. Nyáron, mikor kiengedték a nemtudommilyen lét a Zagyvába, minden hal megtanult hanyatt úszni...
Ezért gondoltam, hogy vizsgálat helyett inkább sok komposzt és egyéb talajjavítás, mindenképpen....
Előzmény: rferi (187)
rferi Creative Commons License 2003.05.26 0 0 188
Frint!

Az ötven liter az nulla!
Én egy 1,50x11 méteres terület felső harminc centijéből 11 talicska elásott cuccot szedtem ki!
Nem vicc!A szomszédok a csodájára jártak :-)
A földfelszín lement vagy tíz centivel mire végeztem ott.
A derekamról ne beszéljünk

Előzmény: Frint (183)
rferi Creative Commons License 2003.05.26 0 0 187
Háát nem is tudom?
Ha valamit enni is akar abból a földből, és elég nagy a terület, lehet, hogy mégsem ártana megnézetni?
A fene tudja mivel mérgezték annó a gyárban a talajt.
Mi van egy cukorgyárban?
Olaj tuti, (kocsik, vasut)az gond később?
Mi van még?
Előzmény: magyarliba (186)
magyarliba Creative Commons License 2003.05.26 0 0 186
A helyedben nem költenék erre, biztosan baromi drága és nagyon ideges lennél az eredménytől...
Komposzt, trágya, kitartás, sok munka...
Előzmény: Frint (185)
Frint Creative Commons License 2003.05.25 0 0 185
Nem semmi...tudod ez szegény vidék, nálunk ilyesmi nincs. Meg kellene vizsgáltatnunk a talajt mérgező mikroelemekre (réz, nikkel, kadmium, higany,...) hogy van-e és ha igen,mennyi?
Kik csinálnak ilyet, és mennyiért?
Előzmény: Tozatu (184)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.25 0 0 184
A mi kertünkben csak intimbetétek,konzervdobozok,zsilettpengék voltak csak.A kutya találta meg a lelőhelyeket.
Előzmény: Frint (183)
Frint Creative Commons License 2003.05.25 0 0 183
Üdv "sorstársak" ! Az én kertem volt a Cukorgyár szeméttelepe...nesze neked EU környezetvédelem! Az alumínium plombától a lánctalpig, tejeszacskótól az üvegfiolákig minden van, kellemesen vegyítve mészkővel, és vastárgyakkal. Ez a talajrosta dolog ötletes, megvettem. ( a nejem a komplett elmeháborodottaknak kijáró elnéző mosollyal konstatálná mindezt)Szóval HELYZET van. Már legalább 50 liter aprókavicsot gyűjtöttem össze, és még csodálkozom, hogy fáj a derekam.
Komposzton gondolkodom én is, Pötrétéről (Zala megye) kell hozatni, nálunk ez a legjobb, no meg a Novobalt. Csak az árban van különbség. Örülök, hogy nem küzdöm egyedül...így azért más. Frint, talajológus.
magyarliba Creative Commons License 2003.05.23 0 0 182
Nálunk is elvetemülés van: komoly feltárás folyik 10 éve, szerintem itt üveges lakhatott korábban, vagy a falu ide hordta minden üvegcserepét. Találtunk azonkívül gyógyszermaradványokat, elemeket, Lego-darabokat, harisnyát, flakon-hegyeket, akkurátusan bezsákolt állati csontokat. A nagymama még nem került elő...
Amikor meglátták a helyi erők, hogy villával túrom a földet, megsajnáltak, hogy szegény "pestinek" nincs egy rendes ásója, majd meglepődtek, gogy a szeméten túl a tarackot is játszi könnyedséggel forgattam és irtottam ki a kertből. Aztán már-már rosszalló szemekkel figyelték, hogy egy ősi szecskavágóval miért darabolom a gazt, mikor nincs is tehenünk...:)
Kapálni meg egyszer láttak évente, közben a szecskázott anyag és szalma és fűnyesedék, kihuzigált apró gaz került a talajunkra takarónak... Még profi kertész is szemét meresztgeti, mikor meglátja, milyen a talaj nálunk. Újabban gombatrágyával kevert komposzt készül, de trehányan jó néhány zsák 1 évig "úgymaradt", remekül beérve a saját csomagolásában, így ezt közvetlenül a kedvencek talajára pakoltuk...Csodát tett...
És még mindíg találok kincseket a földben, ha valamiért mélyebbre kell hatolni...
Előzmény: rferi (181)
rferi Creative Commons License 2003.05.23 0 0 181
Nem Frint!Nem csak Te vagy ilyen elvetemült!
Mi csak a szembeházat vettük meg a párommal, ráadásul a barátomtól, akivel együtt nőttünk fel.
De olyan rettenet dolgok voltak a talajban, hogy át kellet rostálnom a felső harminc centit, volt ahol a felső 80-at!
Tele volt összetört üveggel, meg sittel, meg vasdarabokkal, meg sóder, mifene...
Ha segíthetek egy tanáccsal:csinálj egy forgó rostát, mert megőszülsz, mire lerostálod különben.
Ezt én úgy csináltam, hogy egy tengelyre felhegesztettem egy hordó alakra görbített vasvázat központosan.A hordóvázra kívülről jön rá a rostaháló.A tengelynek két végén lábak, illetve az egyik végén tekerő.A lábak alapján legyen enyhén lejtős a rosta, hogy folyamatosan lehessen bele lapátolni a földet.Alul kihull az a föld ami kell, a végén meg kiforog az a dzsuva ami nem.
Egyik ember forgatja a karnál, másik lapátolja bele a cuccot, harmadik (ha van) meg lapátolja el a jó földet.

Sok sikert!

Előzmény: Frint (179)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.15 0 0 180
Jó munkát,Frint!
Előzmény: Frint (179)
Frint Creative Commons License 2003.05.15 0 0 179
Csak hangosan gondolkodom...(ez itt komoly képzavar) szóval új lakásba költöztünk márciusban, új a kert, és bár csak 900m a távolság a régi kertemtől. más a talaj. Feltöltött terület, rengeteg környékbeli talaj keveréke. Rengeteg munkám lesz, mire irostálom belőle a köveket, megszüntetem a szikesedést, tőzeggel, erdei savanyú talajjal keverem. Csinált már valaki hasonlót vagy csak én vagyok ilyen elvetemült?
Amúgy az első magvetések kikeltek(répa,zöldség, spenót, póré,...)Frint (talajológus)
najsebva Creative Commons License 2003.05.08 0 0 178
Kedves Frint,
Jó egy éve írt hozzászólásodon felbátorodva szeretnék tőled mindenféle "komposztálással kapcsolatos szakanyagot" kérni. Ez ügyben levelet ís írtam a megadott címedre. Kösz.
Előzmény: Frint (122)
thely Creative Commons License 2003.05.08 0 0 177
Koszi a segitseget : ))))))
Előzmény: edelweis (176)
edelweis Creative Commons License 2003.05.07 0 0 176
Kertészetben, mezögazd,-i boltokban vagy nagyobb virágboltokban lehet kapni A,B,C jelü zacskós földet.
Előzmény: thely (174)
Tozatu Creative Commons License 2003.05.07 0 0 175
Az általános virágföldhöz tőzeget keverve lehet savanyítani földet.Ha a talajdarabkára ecetet öntesz és az pezseg,akkor meszes a talaj.Sok sikert!
Előzmény: thely (174)
thely Creative Commons License 2003.05.06 0 0 174
Sziasztok!

Nemreg vettem anyak napjara egy hortenziat. A tipusu talajt ajanlottak hozza.
Nem tudjatok hol kaphatok ilyet? Szimpla viragosneni azt mondta, hiaba rendelnek nem kapnak. : (((
Ha tudjatok miben erzi meg magat jol azt is megkoszonnem.
UI: hogy lehet megallapitani egy talaj pl. kemhatasat? Meg hogy egyaltalan hova sorolhato (ha sorolhato) be?
Elore is koszi.

alsotekeres Creative Commons License 2002.11.20 0 0 173
A növényi anyagok komposztálásában lebontó, korhadéklakó gombák vesznek részt. Az élő növényeket pedig parazita, élősködő gombák képesek csak megtámadni. Az egyes gombafajok csak az egyik életmódra képesek, így az amelyik lebontó az nem képes parazitaként élni. Gond csak akkor lehet, ha fertőzőtt növényt teszel be a komposztba. Ekkor a fertőző gomba spórái esetleg átvészelhetik a komposztálást, de a komposztban ekkor sem képesek ezek kifejlődni. Így amiket Te láttál, azok biztosan nem fognak kárt okozni a kertedben.
Kevesen tudják, de az egészséges talaj tele van gombafonalakkal. Sőt, ha egy növény képes megtalálni a neki megfelelő gombapartnert a földben, akkor sokkal gyorsabban és egészségesebben fog fejlődni.
Előzmény: kgy2316 (171)
outdownS Creative Commons License 2002.11.20 0 0 172
Szerintem másfajták. De hogy teljesen nyugodt legyél, ne használd ezt a földet a gyümölcsfákhoz és a szőlőhöz (úgyis csak kevés lesz belőle), hanem a cserepes- és dézsás növények ültetéséhez.

Persze csak akkor érdemes várnod rá, ha elég helyed van külön tárolni, érlelni.

A lomb hasznosításának hagyományos kertészeti módja: könnyedén beásni a veteményesbe. Tavaszra lebomlik, és szerves anyagokkal gazdagítja a talajodat.

Előzmény: kgy2316 (171)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!