Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2021.08.11 -1 2 67075

Muszáj ide ilyen primitív politikát behozni?

Előzmény: Töck Jenő (67072)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.09 -1 1 67074

Most miről beszélsz? 

Mert nem igazán érthető amit mondasz.

Ennek az égvilágon semmi köze Egerhez.

 

Előzmény: casiopeanet (67073)
casiopeanet Creative Commons License 2021.08.08 0 1 67073

Akkor inkab ne nyuljanak hozza nem kell tobb egerhez valo kortars epiteszet

Előzmény: Törölt nick (67068)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.07 -5 0 67072

Na, majd Gyurcsány vezér megoldja...

Előzmény: Shingen (67071)
Shingen Creative Commons License 2021.08.07 0 0 67071

Vicc kategória.

Előzmény: HEV (67070)
HEV Creative Commons License 2021.08.05 -1 1 67070

Kaposvár , a feltárások után majdnem térdig ér a vár. :-( Igaz korábban ennyi se volt. 

De legalább van okospad és játszótér + fürdési lehetőség a hajléktalanoknak és a Cseri városrész megszállóinak. 

 

https://kaposvarmost.hu/hirek/kaposvari-hirek/2021/08/04/az-utolso-simitasokat-vegzik-a-var-parkban.html

 

Törölt nick Creative Commons License 2021.08.02 -1 0 67069

Magyar várakban is megy a munka, pl Szádváron, Regécen, Diósgyőrben, stb, ennek az égvilágon semmi köze a belépőkhöz.

 

És azért óriási különbség van egy amatőr vármentő csapat lelkes, de kevésbé látványos, leginkább bozótirtásra szorítkozó munkája, minimális falazása és a komolyabb, nagyobb összegeket igénylő munkálatok közt. Lásd Regéc, Füzér vs Szádvár, Csobánc (persze amíg nem kezdett el buziskodni a Nemzeti Park)

 

Kb mindkettő esetében elmondható hogy a belépődíj nem oszt, nem szoroz. 

 

Szádváron lehetett látni mindkettőre példát.  

 

Előzmény: Shingen (67065)
Törölt nick Creative Commons License 2021.08.02 -1 0 67068

Somoskő -kimondva-kimondatlan- addig volt fontos a tótoknak amíg mi nem nagyon mehettünk át oda, csak esetleg lopva, és lehetett cukkolni vele a magyarokat.

Most, hogy szabadon látogatható tudják ők is hogy nekünk építenék, így már nem annyira vannak rajta a témán.

Turista Magazin - Bazaltba zárt mesevilág a Medves-vidéken

 

Ha valaki itt majd tenni tud valamit Somoskőért akkor az talán a Novohrad-Nógrád Geopark lesz, amely a Dornyay turistaház mellett Zenthe Ferenc gyermekkorának több emlékét is rendbe tette már.

 

Megmenekült a pusztulástól a legendás Dornyay turistaház

 

 

Előzmény: Shingen (67065)
Töck Jenő Creative Commons License 2021.08.02 0 2 67067

Szomszéd felesége mindíg zöldebb...Akarom mondani, mindig szebb... Már akinek.

Shingen Creative Commons License 2021.08.02 0 0 67066

Köszi a képeket!

 

Szerintem váron kívül még mutatós is vas tábla.

De ízlésesen eltalálták a helyét.

Nagyon szépen nekiugrottak az évek alatt ennek a várnak.

Nagyon sokat haladtak.

Vki nagyon jól szponzorálja, megteremti a forrásokat a kivitelezéshez, jó szakember brigád építi, szépen falaznak!

Előzmény: casiopeanet (67064)
Shingen Creative Commons License 2021.08.02 -1 0 67065

"Az az "Ott van körülötte rahedli kő már csak bele kellene falazni..." című félmondat jó pár millió forintot, ez esetben jó pár tízezer eurót takar.  "

 

Igaz!

 

De más szlovák várakban megy a munka, vhonnan szedik a pénzt rá. Somoskőn meg régóta nem történik semmi.

 

"az maximum valakinek a zsebpénze lehet.  "  csak említsem Torna várát ott is falaznak a vármentők még ha kis mértékben is, és se belépő semmi sincs, még is csinálgatják szép lassan.

Oda fel kell cipelni mindent, mert nincs út mint Somoskőn szinte a várig.

 

Előzmény: Törölt nick (67063)
casiopeanet Creative Commons License 2021.08.01 0 0 67064

Revistye vára - Hrad Revište , tegnapi várazás :) itt is újdonságokat véltem felfedezni

 

 új kortén acél tábla no most én nem vagyog oda ezekért a rozsdás táblákért de itt kint a várfalon kívűl ez engemet valahogy nem zavar

 

 

 szépen kipucolták a bejarati udvart

 imár a lépcső befejezve

 

Munkálatok a déli palotánál fura ez a rózsaszín kő, de a boltív szép lesz erre rákerül majd egy kis réteg föld, jegybeszedőssel beszéltem ő aszt mondta hogy majd kialakítanak itt is killátót a tetején és majd fel lehet oda is menni én ezt nem hiszem tervrajz alapján nem úgy fest a dolog, de majd végül ez is kiderül.

 

 

 

 itt szépen látszódik a régi lőrés körbe a falon ( cimburia ) 

Törölt nick Creative Commons License 2021.08.01 -1 0 67063

Az az "Ott van körülötte rahedli kő már csak bele kellene falazni..." című félmondat jó pár millió forintot, ez esetben jó pár tízezer eurót takar.

Nagyjából ugyanez a helyzet az összes romos várunknál. Mondani könnyű. 

 

A belépők ára (500 huf/1.5 euro) szerintem nem erre gyűlik, az oly mértékben esetleges (ha ott van a bácsi szedik, ha nincsen nem szedik) hogy az maximum valakinek a zsebpénze lehet.

 

Már az is jelzésértékű hogy hosszú évtizedek után végre megindult valami. Annak a kőkupacnak az eltakarítása, ilyen precíz módon nem egy amatőr brigádot enged sejteni a háttérben.

 

 ugyanez alulról. Van mit menteni, szerencsére.

Előzmény: Shingen (67062)
Shingen Creative Commons License 2021.07.31 0 0 67062

Hát igen, kezdhetnének már vele,vmit.

Ott van körülötte rahedli kő már csak bele kellene falazni.

Szednek belépőt is és évek óta nem csináltak vele semmit. Akkor mire költik a belépők árát.

Előzmény: casiopeanet (67061)
casiopeanet Creative Commons License 2021.07.30 0 0 67061

Nemrégiben Somosői várat kerestem fel aszt vettem felfedezni hogy kipucolták bejárati bástyát, jó lenne már látni hogy valamit kezdenek ezzel a várral is

 

Jesper Olsen Creative Commons License 2021.07.22 -1 0 67060

Mondtam a feleségemnek is, hogy akkor kellene Regécre menni, amikor már nincs ott a daru. De menni kéne, mert már nagyon rég jártam ott és szépnek tűnik a sok változás.

Előzmény: gigabursch (67059)
gigabursch Creative Commons License 2021.07.20 0 0 67059

Mai cikk Regécről.

 

Remélem egyszer be is fejeződik a helyreállítási munka

 

https://index.hu/kultur/jardasziget/2021/07/20/ujabb-kozepkori-emlekkel-gazdagodott-az-orszag/

Shingen Creative Commons License 2021.07.15 0 0 67058

Van benne igazság amit írsz.

Nyilván ha van pénz építsünk, azt se bánom ha a modern technikát igénybe veszik.

Daruk, markolók, keverő gépek.

De ne zsalukőből meg betonból rakják már a falakat mint diósgyőrbe.

Meg ha vasbeton födémeket csinálnak, legalább úgy csinálnák alulról látszódjon fagerenda meg fapadló, még ha imitáció is mert statikailag a vasbeton viseli a terhet, meg időtállóbb.

Lehetne ezeket hasonlóan megcsinálni, és akkor modern technika lenne alkalmazva, de még is hagyományos kinézete lenne.

De sajnos nem ez történik.

 

Ezekkel az interaktív kiállításokkal meg az a baj, ha elmegyek, nem vetítéseket meg papír figurákat akarok látni, mint amit az új borsi kastélyban látunk.

Csináljanak fegyver,páncél,pajzs, öltözet, stb. replikákat azt állítsák ki, érdekesebb mint a vetítések.

Nem tudom az kinek tetszik.

Előzmény: Törölt nick (67057)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.13 -1 2 67057

Örök téma marad ez hogy építsük avagy ne építsük.

 

Mindig azt mondom hogy múltunkat megőrizni erkölcsi kötelességünk lenne, és ha van rá pénz is akkor inkább építsünk.

Csak nézegetni, romos voltukban ezeket a várakat némileg önző dolog is, ugyanis tudva tudjuk hogy állapotuk csak romlik ha nem nyúlunk hozzájuk és utódainkra nem marad már semmi. Minimum állagmegóvás szintjén hozzá kellene nyúlni mindegyik ismert várunkhoz, mert pár évtized és a felszínen már nem lesznek látható falmaradványok.

 

Füzért sokan ócsárolják, pedig nem kéne. Hol az eredeti vár, kérdezik. Ilyenkor megkérdezném hogy melyikre tetszik gondolni?

Melyik évszázadra?

És azt tetszik-e tudni hogy a 30-as években gróf Károlyi Mihály már 2000 pengős költséggel volt kénytelen megmenteni az éppen leomlóban lévő kápolnát? Ennek tükrében se nyúljunk hozzá?

 

Szóval építsünk, mert az évszázadokkal hosszabbítja meg egy épített örökségünk életét, turisták tízezreit vonzza az adott tájra, látványosság, érdekesség, és ha belevisszük a XXI. századi technikát is az interaktív kiállításokkal akkor még talán a facebukk-tiktok generációnál is elérjük hogy legalább 5-10 percet rászán drága idejéből múltunk egy darabkájára.

(Füzért, a Hegyközt egyébként élteti a várturizmus, de Regécet is megmentette a kihalástól Rákóczi vára)

 

Persze az sem mindegy hogyan építünk. Úgy azért talán nem kéne ahogyan például Csókakőn tették. 

Előzmény: oculus2 (67056)
oculus2 Creative Commons License 2021.07.13 0 0 67056

Nyilván vannak jogos érvek és ellenérvek is az újjáépítésekkel kapcsolatban-magam is kissé sajnáltam pld. a hajdani legfestőibb romvárunkat, Füzért; ugyanakkor gyermekkorom óta irígykedtem a szerencsés országokra, ahol nem csak romvárak vannak... Mi a törökök által elpusztítva nemcsak a magyar etnikai többségünket, hanem a várainkat is elvesztettük (amik persze, jelentős részt éppen a törökök ellen lettek építve:-)). És emlékszem, micsoda élmény volt, amikor kisgyermekkorom rom-Visegrádja és rom-Egerje után a részben újjáépített várakban járhattam...-Úgyhogy valóban elképesztően látványos lehet majd a helyreállított visegrádi komplexum; várom, hogy ne legyen várrom:-)).

-Azonban hiányérzetem van néhány kihúzott rekonstrukciót illetően: turisztikai jelentőségétől függetlenül is erkölcsi kötelességünk lenne Drégellyel kezdeni valamit; Kőszeg 1-2 szépséghibáját kijavítani; és főleg -a korábbi terveknek megfelelően- Gyula "szigeterőd" rekonstrukciós tervének megfelően megemlékezni a vérzivatar által leginkább sújtott fa-föld sáncos várainkról-és ezáltal a sok szempontból testvér-erődről: Szigetvárról! Mostanában nagy a csend Gyula körül; Ti hallottatok valami fejleményről?

Előzmény: Törölt nick (67055)
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.12 -1 1 67055

Éppen most olvasom én is:

 

'...Az alsóvár, a Salamon-torony, a völgyzárófal, a vízibástya, a fellegvár és a királyi palota is megújul. A fejlesztési célok között szerepel a terület akadálymentesítése és az erődrendszer két pontjának összekapcsolása, illetve bejárhatóvá tétele...."

 

Lehet hogy olvasták a tavaszi írásom? :-)) 

(nem feltételezem egyébként, de ígéretes a terv ezzel együtt is)

 

"...Ha teljes képet szeretnénk kapni arról, hogy hogyan is nézhetett ki az egykori visegrádi völgyzáró fal, akkor érdemes öt percet rászánni, és visszasétálni a Salamon-torony felé. A fal alsó, mintegy 150 méteres szakasza az erdőhatárig szépen vissza van építve, így a közeli parkolóban, alig öt percnyi sétára várakozó autónk felé ballagva némi fantáziával magunk elé képzelhetjük a meredek várhegy sziklás oldalában kanyargó teljes erődrendszert, melyet, ha visszaépítenének, akár a visegrádi vár egyik leglátványosabb attrakciója lehetne..."

 

Évezredek történelméről regélnek Visegrád rejtett kincsei

 

Előzmény: klogg (67053)
Jesper Olsen Creative Commons License 2021.07.12 0 0 67054

Jó lenne megérni a végét, és remélni, hogy minden szép és jó lesz.

Előzmény: klogg (67053)
klogg Creative Commons License 2021.07.12 0 1 67053
Törölt nick Creative Commons License 2021.07.11 -1 1 67052

És akkor mi van?

 

Évek óta ismert jelenség ez, tudomásul kell venni hogy az Északi-Középhegység, és különösen a Felvidék nem egyenlő a Városligettel.

Szerencsére.

 

Somoskő határában évek óta kint van. És sok helyen máshol is Nógrádban és Borsodban.

 

Még a neve is ez: Medves-fennsík.

 

 háttérben Somoskő

 

Előzmény: ujbubo (67051)
ujbubo Creative Commons License 2021.07.11 0 0 67051

a nógrádi medvefigyelő szerint vannak medvék, anyamedve is, ha arra van akkor ott is lehet...

 

"Ismételten anyamedvét véltek látni ezúttal két boccsal !Karancsság- Etes- Karancsalja települések közelében! "

 

https://www.facebook.com/pages/category/Community/N%C3%B3gr%C3%A1d-megyei-medve-figyel%C5%91-590856367727544/

Előzmény: casiopeanet (67047)
Szádvárért Baráti Kör Creative Commons License 2021.07.09 0 1 67050
Shingen Creative Commons License 2021.07.09 0 0 67049

Amúgy se lehet fa kerítésen tovább menni :)

Felső vár lezárt terület volt eddig, csak felosontál régebben. :D

Előzmény: casiopeanet (67048)
casiopeanet Creative Commons License 2021.07.07 -2 0 67048

Likava vára - Likavský hrad

 

Hétfőn meglátogatuk Likava várát sajnos a várba nem mindenhová tudtam bejutni... 3 € belépővel amit sokalok, az a kis kiállitas nem ér anyit a felsővárba eddig be tudtam jutni valahogy tiltalom ellenére is most már sajnos nem tudtam feljutni , falépcső teljesen elrohadt, amíg itt nem történik változás addig kihagyom ezt a várat. :(

Körbejártuk a várat is mondjuk a várudvar szépen rendbe van rakva de a vár körül elégge be van nőlve a sétány, igaz nem is olyan biztonságos.

Csak remélkedem hogy valaha lesz itt is változás.

 

 

szétrohadt falépcső

 

 

 

casiopeanet Creative Commons License 2021.07.06 -2 0 67047

Nem hiszem hogy arrafele medvével találkoznál

Előzmény: ujbubo (67046)
ujbubo Creative Commons License 2021.07.05 0 0 67046

sziasztok

járt e valaki az elmult 1-3 honapban Csábrág várába?

Van e most arrafele medveveszély?

 

Köszi

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!