Keresés

Részletes keresés

knudsen Creative Commons License 2002.07.30 0 0 172
Mostani napokban van a legnagyobb förjszk ünnep, az Olafsoka. Ilyenkor sok egyéb kulturális esemény mellett a grindadrap zajlik. Ez az a hagyományos vizi öldöklés, amikor csónakról leölik a kiválasztott palackorrú delfineket, vagy másként "gyilkos bálnákat". Régebben a táplálkozásban ennek nagy szerepe volt. Ma a közös "munka" a lényeg. Világszerte tiltakoznak ez ellen, de a helyi lakósok ezt nem is értik.
knudsen Creative Commons License 2002.03.28 0 0 171
Kedves Csiribiii!
A TYR együttes néhány száma letölthető volt MP3.ban. Ma már nem sajnos. A GOOGLE keresőt kell használni - ajánlották nekem Németországból. A zenéje jó a TYR-nek. Olvastam, hogy kb. 30 rock zenekara van a förjszköknek. Az északi házban mindenféle zene szól. Még magyar is. Pl. Liszt Ferencé. Saját filmgyártásuk is van. A Barbara című filmet én is szivesen megnézném. A regényt magyarra is lefordították. G. Beke Margit fordítása. Bernáth István és Mervel Ferenc végzett fordításokat. Ajánlom Neked a Poláris Kiadónál megjelentetett Wiliam Heinesen zenész témájú könyvét, az elkárhozott muzsikosokat.
knudsen Creative Commons License 2002.03.28 0 0 170
Kedves Csiribiii!
Szótár készült angol, német, dán, norvég stb. viszonylatban. Én angol-feröeri és feröeri-angol szótárt szereztem kölcsönbe az Országos Széchenyi Könyvtár által beszerezve németországi vagy dániai egyetemi vagy városi könyvtárból. Kötete 600 Ft. S csak néhány hétre adják oda. Az ELTE Skandináv tanszékének könyvtárában megtalálható (azt hiszem) a feröeri-dán szótár.
Térkép ügyében a budapesti térképboltokat kell vizslatni. Egybekötve lehet beszerezni az izlandi és dán térképpel. Önállóan is készült, de Magyarországon még nem láttam. Turista térképet külön nem ismerek. A budapesti dán követségen lehet kérni turistáknak való anyagokat és abban térképek is vannak. Az interneten is megtaláhatóak. Az egyetemról szóló anyag nekem is csak feröeriül van meg. Az angol nyelvű anyag csak egy oldalas. Várom az általad igért anyagokat és remélem, hogy a vizsgák jól sikerültek.
knudsen
knudsen Creative Commons License 2002.03.25 0 0 169
Kedves Csiribiii!
A feröeri nyelvet Detlef Knop: faroisch .. für deutsche Touristen. www. faroer.de/start.htm Sprachführer für Touristen. (Demo/Download-Seite). találhatod meg.
Csaba
knudsen Creative Commons License 2002.03.25 0 0 168
Kedves Csiribiii!
Sokat kérdeztél. Igyekszek válaszolni. Lockwood könyve megtalálható a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központjában is.
Csaba
csiribiii Creative Commons License 2001.12.16 0 0 167
Kicsit volt idom reszletesebben vegigolvasni a topicot es csak annyit hogy, nagyon remek (ez persze leginkabb knudsennek szol)
Van nehany kerdes meg megjegyzes:
- Nem olvastam meg kulon a lundikro, de ahogy tudom nem csak Mykinesen honosank, Stermoy (legnagyobb sziget)eszaki reszen (a Vestmanna es Skasun kozotti sziklas partszakaszon)van egy hely ami nehany hevenyeszett terkep ugy jelol,
hogy Bird Cliff (lehet kulon hajokazni oda egy erre szakosodott vallalkozassal)
- knudsen 1szer emlitett ilyen irodalmakat :
- W.B. Lockwood: An Introduction to Modern Faroese
- English-Faroese Dictionary.
ezeket meg lehet talalni valamelyik magyar konyvtarban?
- A muzsikaval kapcsolatban annyi jutott eszembe, hogy egyszer talaltam egy feroeri rock 1uttest (mert ugye a nepzenevel uton utfelen osszefut az ember :) a kov. helyen: http://www.tyr.musiconline.dk/
van letoltheto muzsika meg szoveg meg minden
- Az hogy lehet hogy az egyetemi honlap (setur.fo) csak feroeriul
van meg, vagy csak en voltam bena?

volt meg valami csak elfelejtettem :)
csello

csiribiii Creative Commons License 2001.12.15 0 0 166
Tud valaki olyan helyet ahol turista terkepeket
lehet talalni (a szigetekrol), vagy valami hasonlo minosegut?
(es az sem art ha nem egy torshavni konyvesbolt :)
De ha valakinek van es ugy adodna hogy beszkenneli
akkor annak en nagyon orulnek, tekintve, hogy az nem tul legalis
ha csak ugy felpakolunk valahova egy terkepet.
Sot kitalalhat valamit cserebe, ha tudom, biztos teljesitem.
csello
csiribiii Creative Commons License 2001.12.15 0 0 165
Sziasz
hogy hogy eddig nem tudtam hogy van ilyen topic? tokjo, sot meg annal
is jobb, csak nehogy kihaljon mert ahogy latom mar 2 honapja nem
irt ide senki.
vegre van kitol kerdezni
pl. engem kulonosen erdekel a feroeri nyelv, de sehol nem talaltam
web-szotart, vagy nyelvtanitos honlapot, ha valaki meg tud cafolni, akkor
legyszives tegye meg
sajnos a helyi ujsagok nagyresze csak egynyelvu (dimma.fo,sosialurin.fo)
igy csak nagyon veges szokincset szedhet fel az ember, Knudsen te
ugye angol nyelvu ujsagokban olvastad amit olvastal? (pl. elozo hozzaszolas)
A mai nyelv mennyire tavolodott el az onorvegtol? en ugy kepzelnem
hogy egy kis kozossegben lassabban valtoznak a dolgok, bar lehet hogy
ennek pont a forditotja az igaz, hiszen barmej kis valtozas gyorsan
meghonosodhat az egesz nyelnteruleten.
Van egy nagy halom (letoltott) kepem (ugy 200M), meg csomo valogatott link,
mar tervbe vettem, hogy felrakom valahova, de asszem csak a vizsgaidoszak utan.
csello
knudsen Creative Commons License 2001.10.11 0 0 164
Kedveseim! Senkinek sem hiányoztam! Elszállt a kedvem, mint két torony Amerikában és négy repülő. Olvastam a feröeri újságokban, hogy a feröeri Komandó Amerikába utazott segírséget nyújtani. Ez az alakulat 80 tagból áll és komoly kiképzést kapott vizi és légi mentésre is.
tengeri Creative Commons License 2001.08.31 0 0 163
szep kepek, es vegre egy kep a puffinrol is!
A Nagy Auk-rol szolo cikket mar regebben olvastam, de majd megprobalom megkeresni.
az az internetes oldal,amit abban a hozzaszolasban leirtam,eleg erdekes, es sok info. van az Aukrol.
Előzmény: knudsen (162)
knudsen Creative Commons License 2001.08.31 0 0 162
knudsen Creative Commons License 2001.08.31 0 0 161

Előzmény: knudsen (160)
knudsen Creative Commons License 2001.08.31 0 0 160
< img src="http://www.tourist.fo/gb/tourism/photo/view/photo1/23.jpg">

knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 159
knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 158
knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 157
Előzmény: knudsen (156)
knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 156
Előzmény: knudsen (155)
knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 155
< MG SRC=" http://www.tourist.fo/gb/tourism/photo/view/photo1/16.jpg">
Előzmény: knudsen (154)
knudsen Creative Commons License 2001.08.09 0 0 154
Felrakok torshavni képeket.

< MG SRC="http://www.tourist.fo/gb/tourism/photo/view/photo1/16.jpg
">

knudsen Creative Commons License 2001.08.08 0 0 153
Kedves Tengeri! Köszönöm érdekes soraidat, kérdés: hol olvastál a nagy madárról. Máshol is történt hasonló eset nagytestű madarakkal. A részvényeknek még utána kell néznem. De, gondolom nem árt sietni, mert, ha olajat találnak már talán késő lesz. Még kéne kérdezni egy brókert, vagy a magyar tőzsdét.
tengeri Creative Commons License 2001.08.02 0 0 152
Nemregen olvastam egy cikket, amiben emlitettek a Feroer szigeteket. A cikk temaja illik az elozo hozzaszolasokhoz, ugyhogy roviden a cikk:
A cikk foszereploje az angolul "Great Auk"-nak nevezett madar, amit en magyarra nagy lelemenyesen "Nagy Auk"-nak forditok. Ez a madar volt az eszaki felteke pingvine. Latin nev: Pinguinus impennis. (Eredetileg ezt a madarat hivtak pingvinnek, a francia neve pl. grand pingouin, aztan az angol es spanyol tengereszek kezdtek el pingvinnek hivni azokat a madarakat, akiket ma pingvinnek hivunk) A 19. szazad kozepere pusztult ki (1844-ben talatak meg az utolso madarat). Eszak-Amerikaban es Eszak-Europaban (foleg Skocia, Izland,Feroer-szigetek) volt honos. A pingvinhez hasonlitott abban, hogy nagytestu vizimadar volt, repulni nem tudott, viszont jol uszott. A nagy aukrol informacio, es egy kep talalhato itt: birdsofna.org/excerpts/auk.html
Amikor a 19. szazad kozepen kezdett nyilvanvalo lenni, hogy a nagy auk eltunt, tobb biologus-utazo szervezett expediciot, hatha meg tudnanak talalni egy parat. Vegigfesultek az eszaki tengerek partvideket, a szigeteket, es igy termeszetesen a Faroer szigeteket is. A cikk megemlitette, hogy az egyik biologus milyen elismeressel irt arrol, hogy Faroer szigeteken elo emberek milyen peldasan bannak a sziget madarvilagaval (ennek ellenere a nagy aukot a Faroer szigeteken sem talaltak meg).

knudsen,
a 145-os hozzaszolasodhoz egy kerdes:
lehet reszvenyeket vasarolni? :)

knudsen Creative Commons License 2001.08.02 0 0 151
Táplálékának többségét mégis halak - például hering és lazac -, valamint a lábasfejűek alkotják. Úszási sebessége rendszerint 4-6 km/ó, időnként 35 km/ó. 4-7 percenként emelkedik a felszínre levegőt venni. E delfin eddig mért leghosszabb merülési ideje 21 perc, a merülés mélysége 290 m volt. Ősszel és télen párzik. Vemhességi ideje 1 év. Az újszülött testhossza 2,0-2,1 m, súlya 100-120 kg. Szalonnájáért, zsírjáért még ma is vadásszák. A világtengerekben - főleg az Atlanti- és a Csendes-óceán északi részén - közönséges. Érdekes, hogy ez a veszedelmes állat a delfináriumokban (például San Diego, Vancouver) könnyen megszelídíthető, és több tucat produkció betanulására is alkalmas.
knudsen Creative Commons License 2001.08.02 0 0 150
Kardszárnyú delfinek alcsaládja (Orcinae)
Kardszárnyú delfin (Orcinus orca). Gyilkos orkának is nevezik, mert rendkívül falánk ragadozó. A kifejlett hím testhossza 9 m, a nőstényé 6 m, súlya 3000, illetve 2000 kg. Áramvonalas teste rendkívül izmos. Hármoszögletű hátúszója hatalmas, magassága 1,5-1,8 m-t is elérei. Mellúszói is nagyok, lekerekítettek. Állkapcsaiban több tucat nagyméretű, kúpos fog ül, melyekkel emberfej nagyságú falatokat is kiharaphat zsákmányából. Színe feltűnő; háta és úszói feketék. Áll alatti tájéka és a hasa fehér, de a szem és a hátúszó mögött is egy-egy nagy fehér foltot találunk. Mohó, szinte fékezhetetlen ragadozó, 3-40 egyedből álló csapatokban jár a zsákmány után. Az ilyen portyák során megtámadja a bálnákat, delfineket, fókákat, pingvineket és cápákat is. Ha például bálnát támadnak meg, néhányan a farkára csimpaszkodnak, nehogy azzal csapkodhasson, védekezhessen, a töbiek a kolosszus fejének esnek neki, azt harapdálják, mindaddig, míg az áldozat ki nem múlik!
Folytatás következik
knudsen Creative Commons License 2001.08.01 0 0 149
Csőrös cetek családja (Ziphiidae)
Az északi kacsacsőrű cet (Hyperoodon ampullatus). A kifejlett hím testhossza 8-9 m, a nőstényé 6-7 m, súlya 2000-3000 kg. Szája némileg a kacsa csőrére emléketet, innen kapta nevét. Hát- és mellúszója kicsi. A háta sötétszürke vagy fekete, a hasa kissé világosabb tónusú. Az újszülött hossza 3 m. Főleg lábasfejűeket, de amellett halakat - például heringet - is elfogyaszt. Rendszerint kisebb csapatokban él, amelynek az élén egy tapasztalt hím áll. Előfordul, hogy 800-1000 példányból álló "iskolákba" verődik össze. A Feröer-szigetek körül, a Spitzbergáknál - egészen Novaja Zemljáig - fordul elő.
knudsen Creative Commons License 2001.07.31 0 0 148
Az Atlanti-óceán északi részén, különösen a Feröer-, az Orkney- és a Shetland-szigeteknél gyakori. Feröer-szigetek lakosai még ma is vadásznak rájuk, és évenként kb. 1500 példányt zsákmányolnak. A gömbölyőfejű delfin közeli rokonságban van a Globicephala brachyptera, Globicephala indica és Globicephala scammoni fajokkal, melyekkel egy nemzetségbe tartozik.
knudsen Creative Commons License 2001.07.31 0 0 147
Wolfgang Gewalt-Pénzes Bethen: A delfinek közelről. Gondolat-Natura, 1980.
Gömbölyűfejű delfin (Globicephala malaena). Tökfejű vagy feketefejű cetnek is nevezik feltűnően nagy és gömbölyű feje miatt. Homloka előreugró. Szája nem csőrszerű. Fogak csak az állkapcsok elülső részében ülnek. A kifejlett állat testhossza 7-8,5 m, súlya 4000-5000 kg. Hátúszúja alacsony, mellúszói feltűnően keskenyek és hosszúak. Egész teste fekete, kivéve az áll alatti téjékot, mely fehér. Legfőbb táplálékát lábasfejűek és halak képezik. A hím 13, a nőstény 6 éves korában válik ivaréretté. Vemhességi ideje 12 hónap. Az újszülött testhossza 1,5-1,8 m. csoportosan élő állat, előfordul, hogy több száz példány is tartozik egyetlen "iskolához".
knudsen Creative Commons License 2001.07.23 0 0 146
Most folyik a förjszk kerékpáros körverseny. Egyre több sportág versenyeiről lehet már interneten is értesülni. Nézzük, hogy milyen sportágat ismernek: labdarúgás, kézilabda, röplabda, atlétika, úszás, tollaslabda, evezés, sakk,bridge, kerékpár, erőemelés stb.
knudsen Creative Commons License 2001.07.19 0 0 145
A várt nagy esemény megtörtént! A feröeri sajtó hírt adott a napokban, hogy az első furótorony elkészült. Új olajsejkség született? A britek és a norvégok után új olaj-ország születik? Ez meggyorsíthatja az önnállósági tárgyalásokat Dániával.
knudsen Creative Commons License 2001.07.05 0 0 144
Az árakról. Étkezés: olcsóbb étkezés 6-10 USD. Közepes étterem: 15-30 USD, első osztályú étterem: 30 USD és fölötte.
Szállás: olcsó szoba 6,5-10 USD, szerény szálloda: 55-70 USD, első osztályú szállás: 90 USD és fölötte. Ha valaki szerény, sátorban alszik, stoppal közledik és főz magára akkor 30 USD elegendő egy napra. Bankokban lehet pénzt váltani, alacsony kezelési költséggel dolgoznak.
A fő hitelkártyákat szinte mindenütt elfogadják.
Borravalót nem várnak el, az alkudozásnak viszont nincs helye. Még kevesen látogatják, tehát a túristák áradatával nem kell számolni. Magyarok is csak ritkán kerülnek ide és ezért még nem járattak le minket. Összesen három magyar foci csapat járt arra mostanában, UTE, MTK és a Lombard Tatabánya. És szólóban egy kapus és egy kézilabdás hölgy. Crnamarkovics most fontolgatja a kimenetelt.
knudsen Creative Commons License 2001.07.05 0 0 143
Kedves Zsanna! Kezemben a hivatalos útikalauz. Az Icelandair légitársaság Glasgow-ból indít járatokat a szigetekre május és szeptember közöt, valamint utazhatunk a Maersk vagy az Atlantic Airways járataival Koppenhágából Vágar-ba.
Komppal Norvégiából, Izlandról és Dániából május és szeptember között érhetjük el a szigeteket.
A mostani hóvége a legjob időszak az utazásra, hiszen akkor részesei lehetünk az Ólavsoka fesztiválnak. A förjszkök ilyenkor ünnepelnek, isznak és lazítanak. A falvak evezőversenyt, lóversenyt rendeznek egymás között, valamint láthatunk művészeti kiállításokat, táncos vonatozást, és vallási rendezvényeket. Július 28 és 29.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!