Keresés

Részletes keresés

Sz. Norbert Creative Commons License 2008.01.10 0 0 3194

Kedves 5ron!

 

Egyetemista koromban töbször is olvastam pedig még - azt hiszem - kötelező is volt a szigorlathoz. Nekem nagyon tetszett. Két kiadásban is megvan.:)

 

Üdv

Előzmény: 5ron (3193)
5ron Creative Commons License 2008.01.09 0 0 3193

Üdv!

 

 

Esetleg olvasta valaki  Kristó Gyula "Háborúk és hadviselés az Árpádok korában"c. könyvét?

 

Kinek mi a véleméyne a könyvről?

Sz. Norbert Creative Commons License 2008.01.03 0 0 3192
Az előző hozzászólásom tárgytalan.
Előzmény: Sz. Norbert (3191)
Sz. Norbert Creative Commons License 2007.12.30 0 0 3191

Sziasztok!

 

A család nem egyeztetett a jézuskával, és kétszer kaptam meg "A középkor nagy csatái, 1000-1500 - Hastingstől Konstantinápolyig" című könyvet. ISBN: 978-963-9701-20-5. 224 oldal.

Nekem nagyon tetszik, de kettővel nem tudok mit kezdeni. Az egyik bontatlan fóliacsomagolásban, a bolti/netes ár töredékéért átadó.

Részletek: szamvebern kukac mail pont datanet pont hu

 

Üdv

mbm Creative Commons License 2007.12.30 0 0 3190
Hát úgy nagyjából az (orosz) államiság kezdeteitől kb Nagy Iván uralkodásának végéig.
Előzmény: Zicherman Istvan (3189)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.30 0 0 3189
A ,,középkori orosz" fogalom milyen időszakot fog át?
Előzmény: mbm (3188)
mbm Creative Commons License 2007.12.30 0 0 3188
Nem tud valaki egy jó összefoglaló művet a középkori orosz (kelet-eurpai) hadviselésről/haditechnikáról? Magyar, esetleg angol nyelven.
Nagyon megköszönném.
hallerb Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3187

Kedves Norbert !

 

Köszönöm az infót, már fel is állítottam az elolvasási listát.

Nekem is ujdonság volt ez a sok könyv - karácsonyra megajándékoztam magam Anthony Beevor Kréta című könyvével a gold book kiadó adta ki akárcsak az előző Beevor könyet - felmentem a honlapjukra aztán csak ámultam, hogy novemberben (biztos a karácsonyi dömpingre) kijött négy könyv a témában. Elég sokat járok könyvesboltba de sehol nem láttam még őket, ezért érdeklődtem.

Köszönöm a választ.

 

 

Előzmény: Sz. Norbert (3184)
showtimes Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3186
Kösz az infot.
Előzmény: Sz. Norbert (3185)
Sz. Norbert Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3185

Egyszer biztosan írásban is meg fog jelenni. :)

A forráshelyzet ez esetben messze kedvezőbb, mint a Magyar Királyi Honvédség 1944-1945. évi hadtörténetének többi eseményével kapcsolatosan. Korabeli dokumentumok (részben publikálatlanok, illetve alig kutatottak) és magánnaplók, visszaemlékezések az elemzéshez egyaránt elegendő menniységben állnak rendelkezésre.

 

Üdv

Előzmény: showtimes (3183)
Sz. Norbert Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3184

Delaforce és Glantz könyvét olvastam, a harmadikat még nem.

Delaforce műve szvsz egy nagyon érdekes téma (a német kikötő-erődök védelme, illetve elfoglalása a nyugati fronton) közepes összefoglalása kevés (könyvészeti)forrás alapján, közepesnél kicsit jobb fordításban.

Glantz könyve a szokásos, tőle megszokott magas színvonal, bár szerintem a német oldal jóval kidolgozatlanabb, mint a szovjet. Én angolul olvastam. Ezt kiadták MAGYARUL is???!!

 

Üdv

Előzmény: hallerb (3182)
showtimes Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3183
Ez engem is érdekelne, csak ugyebár a távolság... tanulmányként valahol várható megjelenése? Illetve N.L. olvtárs vesszőparipályával élve milyen mélységű statisztika áll rendelkezésre?
Előzmény: Sz. Norbert (3180)
hallerb Creative Commons License 2007.12.28 0 0 3182

Sziasztok !

Ismét egy kis infót szeretnék kérni tőletek.

Lenne pár könyv amit véleményezni kéne, ha valamelyikőtők olvasta vagy halott róla. Interneten csak a fülszövegek találtam boltban meg még nem is igen láttam őket. Ami igazán érdeklene az a hitelesség, pontosság, katonai oldalú vagy emberi megközelítés.

 

Patrick Delaforce : Az atlanti fal ostroma

David M. Glantz : Lelingrád ostroma

Rodric Braithwaite : Moszkva 1941 - Egyváros népe a háborúban

 

Előre is köszi

 

 

 

Laci bacsi Creative Commons License 2007.12.13 0 0 3181

OFF:

 

Elnézést az off-ért, de egy kolléga a HD-n a diplomamunkájához kérdezett Rozsjesztvenszkij előéletéről.

Máshogy nem tudom eljuttatni neki az infót, mivel nekem nincs meg semmilyen elérhetősége. Mivel a HD-kat látogatja, - gondolom - csak olvas olyan fórumot, ahol feltűnik az aktuális havi ajánló.

 

Szóval, néhány bekezdés Rozsjesztvenszkij Csuzimát megelőző tevékenységéről:

 

http://www.russojapanesewar.com/roz.html

 

 

ON:

 

Sz. Norbert Creative Commons License 2007.12.12 0 0 3180

Kedves Mindenki!

 

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum "Hadtörténelmi Délutánok" sorozatának következő rendezvénye 2008. január 19-én, szombaton 13 óra 30 perckor kezdődik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum (1014, Budapest, Kapsztrán tér 2-4.) II. emeleti Dísztermében.

Ez alkalommal jómagam tartok előadást "A m. kir. 2. honvéd páncéloshadosztály mozgóharcai Galíciában, 1944. április-május" címmel.

 

Mindenkit nagyon sok szeretettel várunk!

 

Üdvözlettel:

Számvéber Norbert

RhB Creative Commons License 2007.12.05 0 0 3179

Ide is beteszem, hátha érdekel valakit, sajnos korábban nem jutottam hozzá, hogy beírjam:

 

(Idézet a hajomakett.hu-ról)

 

Ez évben rendhagyó módon lesz megtartva a szokásos Stefánia. Bizonyára ismert előttetek, hogy elhunyt Horváth Ödön a mindenki által Ödi bácsi - ként ismert makettező barátunk, ezen rendezvény gazdája. Ezért az idei Stefánia, Horváth Ödön emlékkiállitásként kerül megrendezére, verseny nélkül. Azért a hajósoknak egy igazi csemege is adódik. Az Otrantó-i csata 9O éves évfordulója alkalmábol szintén emlékkiállitást tartunk az Osztrák - Magyar Haditengerészet hadihajó model és makettjeiből és egyéb tárgyi emlékeiből. A jelenleg meglevő hajók: Viribus Unitis, Zenta, Tiger, Kaiser Max ,Anaconda, Csikós, Helgoland, Novara, Csuka,B odrog, Temes, Sopron, Tátra, Huszár, 96 M Torpedó naszád.

Ezekivül : az Otrantói ütközetröl készült 11 korabeli festmény reprodukciója, K.U.K. hadihjók tervrajzai, tengerésztiszti díszeggyenruha, korabeli fotók, képeslapok stb. Dr Balogh Tamás előadása az Otrantói ütközetről, a Szent István csatahajó feltárásáról és a Zenta cirkálóról.

A kiállitás időpontja: 2007. dec. 1 - 9- ig, dec.

    * 1. Szombat: 800 - 1800-ig egész nap fogadjuk a kiállitásra hozott kiállitási anyagot.
    * 2. Vasárnap: 800- 1800 ig. 1400. megnyitó , megemlékezés Horváth Ödön barátunkrol
    * 3 - 7, Hétfő - Péntek 1200 - 1200- ig
    * 8. Szombat: 800 -1800 Börze , makett , modell vásár
    * 9. Vasárnap: 800- 1400 ig Börze 1400 ünnepélyes zárás, makettek, modellek visszaadása.

Helyszin: Budapest XIV . kerület Stefánia út 34.

 

További információ: Bicskei János bicskei255@t-online.hu  telefon: +36 (1) 306 2956


A 9.-én vasárnap délelött 9. órakor tartandó előadás az Otrantói ütközetről, csak élőben halható.

 

(idézet vége)


 

Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.12.04 0 0 3178
Tiszteletem!

Nem tudom, hogy kinek mi róla a véleménye, de nekem nagyon tetszett a könyv. Mindenképpen érdekes olvasmány, még ha egyes pontjaival vagy tételeivel nem feltétlenül értek egyet. Ahhoz, hogy az emberben új gondolatokat szüljön és elindítson benne egy komolyabb érdeklődést a témában - mindenképpen jó.
Nekem tetszett.

Magánvélemény.
Előzmény: 5ron (3177)
5ron Creative Commons License 2007.12.04 0 0 3177

Üdv!

 

Valaki olvasta közületek Harsányi Ildikó-Fehér magyarok-fekete magyarok c. könyvét!

 

Ha igen mit gondoltok erről a könyvről

Törölt nick Creative Commons License 2007.12.03 0 0 3176
B. Szabó János: A tatárjárás.

A mohácsi csatához hasonlóan ismét egy, a nemzeti emlékezetben meghatározó tragédiaként élő eseményt dolgoz fel, olvasmányos stílusban, rengeteg új információval, sajnos kis terjedelemben. (Nagyon sok újdonság jut oldalanként, pedig kisalakú könyv...)

Szinte mindenkinek tudom ajánlani, akit érdekel a hadtörténelem, szerintem még akit a középkori hadtörténelem nem érdekel, az is izgalmasnak fogja találni...
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.13 0 0 3175
Norbert,
nagyon szépen KÖSZÖNÖM!!!!!

Viszonzásul keresek majd valami jó könyvet páncélos témában, németül.

Üdvözlettel:
Z.I.

)P.S.: Ha esetleg van valami áltakad keresett könyv vagy anyag - szólják; megpróbálhatok utánnanézni a Göttingeni Egyetemi Könyvtárban (idén választották meg Németország N"1 egyetemi városának, dőlnek az állami dotációk. Ha minden igaz - most akarnak létrehozni itt egy koordinációs, össznémet történelemkutatási központot (Németország - Ausztria - Svájc (német kantonok)- talán Csehország), ami egyesítené a különböző könyvtárak, múzeumok, archívumok és kutatóintézetek adatbázisait. Bővebben még nem tudok róla semmit, egyenlőre stabil beszélgetések folynak itt róla tanári és történész körökben. Úgy beszélnek róla, mint már eldöntött tényről, valszeg nem véletlenül.)

P.S.: Mondjuk Magyarországnak sem ártana egy ilyen koordinációs központ és adatbázis. Rendkívül megkönnyítené sok-sok kutató munkáját. No de mindegy, mindez csak elmélet, a gyakorlat nálunk mindig ,,egy kicsit más":((
Előzmény: Sz. Norbert (3174)
Sz. Norbert Creative Commons License 2007.11.13 0 0 3174

Kedves István!

 

Még én sem olvastam bele...:)))

Szerzek neked egyet kostenlos és az enyémekkel (s hálás köszönetemmel együtt!)  elküldöm. Magánban add meg légy szíves a címet!

 

Üdv:

Számvéber Norbert

Előzmény: Zicherman Istvan (3173)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2007.11.13 0 0 3173
Turcsányi Károly – Hegedűs Ernő: A légideszant I. Elméletek, eljárások és a légi gépesítés a kezdetektől 1945-ig.
..........................................................
ÍEz a könyv ReNDKÍVÜL érdekelne. És a szerző urak is...:( Kár, hogy nem vagyok otthon.:(
Előzmény: Sz. Norbert (3172)
Sz. Norbert Creative Commons License 2007.11.13 0 0 3172
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a Puedlo Kiadó

tisztelettel meghívja Önt 2007. november 26-án 15 órakor kezdődő könyvbemutatójára.

 

A bemutatásra kerülő kötetek:

 

Babucs Zoltán – Maruzs Roland: Ahol a hősök születnek. Az egri magyar királyi „Dobó István” 14. honvéd gyalogezred története (1922-1945).

2., bővített kiadás

 

Becze Csaba: „Kőr Ász”– Egy vadászrepülő század története, 1936-1941

 

B. Kalavszky Györgyi – Illésfalvi Péter: Horthy Miklós élete képekben

 

Számvéber Norbert: Az alföldi páncéloscsata. Harcok a Tiszántúlon, 1944. október

 

Számvéber Norbert: Kard a pajzs mögött. A „Konrad” hadműveletek története, 1945

 

Turcsányi Károly – Hegedűs Ernő: A légideszant I. Elméletek, eljárások és a légi gépesítés a kezdetektől 1945-ig

 

A köteteket a szerzők mutatják be. A kiadványok a helyszínen kedvezményesen megvásárolhatók.

 

A rendezvény helyszíne: 1014, Budapest, Kapisztrán tér 2-4. II. emeleti Díszterem.

 

5ron Creative Commons License 2007.11.10 0 0 3171

Kedves Ferenczi Zsolt!

 

Köszönöm ismételt kedvességed!Most végre lehetőségem van Szekszárdon is az ilyan fajta könyvek beszerzésére,mivel most nyílt egy könyvesbolt Szekszárdon Álmos-Szkítia könyvesbolt néven

Ferenczi Zs. Creative Commons License 2007.11.09 0 0 3170

Kedves 5ron!

 

A héten jelent meg Számvéber Norbert 2 új könyve:

 Az alföldi páncéloscsata - Harcok a Tiszántúlon, 1944. október (a "Páncélosok a Tiszántúlon" c. monográfia bővített változata). Kiadó: Puedlo, ISBN 978 963 9673 885

Kard a a pajzs mögött - A KONRAD hadműveletek története, 1945. (a  Konrád 3 " című könyvének jelentősen bővített, átdolgozott változata). A kiadó szintén a Puedlo, ISBN 978 963 9673 847.

 

Ajánlom Neked, illetve a korszak iránt érdeklődőknek. A két mű igazi "csemege" a maga nemében.

 

Üdv:

Ferenczi Zsolt 

 

 

Előzmény: 5ron (3169)
5ron Creative Commons License 2007.11.09 0 0 3169
Végre találtam egy Számvéber Norbert könyvet pontosabban Illésfalvi Péter-Szabó Péter-Számvéber Nobert urak könyvét."Erdély a hadak útján" c. könyvét.Nagy érdeklődéssel fogom olvasni. 
5ron Creative Commons License 2007.11.05 0 0 3168
Elnézést "a torkolati sebessége" után még egy "miatt" is kell
5ron Creative Commons License 2007.11.05 0 0 3167

Ha jól tudom a "Párduc" 75mm-es lövege a torkolati sebessége ért közel annyit,ha nem annyit a a "Tigris" 88mm-es lövege

Sz. Norbert Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3166

Köss belém nyugodtan! :)

 

Igazából nem velem vitázol, hanem Thomas L. Jentz és  Walter J. Spielberger által közölt adatokkal, rajtuk keresztül pedig a Heereswaffenamt mérnökeivel.

 

A Tiger B-vel kapcsolatos adatok forrása:

Jentz, Thomas L.: Tiger I und II. Kampf und Taktik. Podzun-Pallas, Wölfersheim-Berstadt, 2000.  12. old.

 

A Pantherre kapcsolatos adatok forrása:

Jentz, Thomas L.: Der Panther. Podzun-Pallas, Wölfersheim-Berstadt, 1997.  127-128. old.

 

A Jagdpanzer IV és a Panzer IV L/70 (A) vadászpáncélosokra vonatkozó adatok forrása:

Speilberger, Walter J. - Doyle, Hilary L. - Jentz, Thomas L.: Leichte Jagdpanzer. Motorbuch Verlag, Stuttgart, 1997.  130. és 170. old.

 

Bizonyára Te is nagyon jól tudod, hogy a páncélátütés eredményessége nem csak a páncél vastagságán és a rá tüzet nyitó löveg űrméretén múlik, hanem (egyebek mellett):

 

a. a páncélzat belső szerkezetén

b. a páncélzat dőlésszögén

c. a lövedék kezdősebességén

d. a lövedék becsapódásának szögén

e. a lövedék típusán (hatáselvén)

f. a lövedéket kilövő löveg űrméret-csőhossz arányán.

 

Üdv:

Számvéber Norbert

 

UI: Még mielőtt megkérdeznéd, a táblázat alatt azért nem volt forrásmegjelölés, mert mindössze egyetlen oldalas, tájékoztató jellegű függelékről van szó, amely nem képezte szerves részét a könyv témájának.

Előzmény: Akitlosz (3165)
Akitlosz Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3165

Na várj csak, mindjárt beléd kötök! :-)

 

Azt írja a

Kovács Zoltán András - Számvéber Norbert

A Waffen-SS Magyarországon

című könyvében, az V. számú függelékben, hogy aszongya:

 

Az IS-2-es harckocsi 122 mm L/43 lövege a Tiger B (Királytigris) páncélos homlokpáncélzatát nem üti át.

 

Ezt mire alapozzátok?

 

Nézzük a (valószínűsíthető) tényeket!

 

1.

 

A Királytigris harckocsi homlokpáncélzatát harci körülmények között valószínűleg valóban soha nem ütötte át egyetlen lövedék sem.

 

Miért nem?

 

Nem csak azért mert erős volt az a páncélzat.

 

A Királytigris (Tiger II, Tiger B, Königstiger) harckocsi annyira ritka volt, hogy egyszerűen igen kevés alkalom akadt a szemtől szemben küzdelemre vele.

 

Másrészt meg minek a frontpáncélzatát lőjék a szovjet harckocsizók mikor az oldala sokkal sebezhetőbb. És bár ugyan nem igaz, hogy a Királytigris szemből kilőhetetlen volt az IS-2-es számára, de mégis csak a Királytigris volt előnyben és előbb, messzebbről ki tudta lőni az IS-2-est, mielőtt az még hatásos lőtávolba ért volna.

 

T34/85-össel is kilőttek több Királytigrist is oldalról.

 

2.

 

Tény az, hogy a szovjetek zsákmányoltak Királytigriseket amelyeket teszteknek vetettek alá, és bizony az IS-2-es lövege át tudta ütni a Királytigris frontpáncélzatát.

 

Úgyhogy korrekt adatnak úgy 200 méternek kellene szerepelnie ebben a táblázatban, bár a szovjetek szerint 1000 méterről is átütötte.

 

---

 

Másik érdekesség, ebben a táblázatban hogy:

"A Tiger B (8,8 cm L/71) a A T-34/85 homlokpáncélzatát 2600 méterről az IS-2 homlokpáncéltzatát 2600 méterről üti át. " 

 

Ez nevetséges, hiszen az IS-2-esnek jóval erősebb a páncélzata, mint a T-34-esnek, így nem ugyanakkora a Királytigris hatásos lőtávolsága szemből ellenük.

 

A helyes adat "csak" 1200 méter.

 

Akad még pár fura adat ebben a táblázatban. Pl.

 

Párduc vs. T34-85 300 méterről

 

Panzer IV/70 (A)
(7,5 cm L/70)  vs. IS-2 1500 méterről.

 

Az első adat hihetetlenül alacsony, a második meg túl magas.

 

S vannak még furcsaságok, azaz összességében nem tűnik túl precíz munkának ez a táblázat.

 

Pl. a táblázat szerint a Jagdpanzer IV (7,5 cm L/48) és a Panzer IV/70 (A)
(7,5 cm L/70)  jóval erősebb lövege az M4A2 Sherman
homlokpáncélzatát  egyformán 800 méterről viszi át.

 

Ki van zárva.

Előzmény: Sz. Norbert (3163)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!