Keresés

Részletes keresés

csoer Creative Commons License 2021.10.10 0 0 28571

Sajna, de nagy valószínűséggel a 15 c fok is sok neki.

Valamikor úgy gondoltam a trópusi citrusok elviselik a meleg teleltetést, mint például a Mexikói lime, Tahiti lime.

De már jó ideje nem így gondolom, tévedtem.

Én csak egy citrusról tudok, hogy elvileg elviseli a 20 c fok körüli teleltetési hőmérsékletet, a Kalamondin. Nekem nincs, mert nem tartom sokra.

https://balkonada.cafeblog.hu/2018/11/08/kalamondin-gondozasa-olvasoi-tanacsokkal/

Előzmény: megint csa Róza (28569)
vinik táltos Creative Commons License 2021.10.10 0 0 28570

Bocsi, az asztali gépről írtam, nem figyeltem, hogy a lányom volt bejelentkezve.

Korán van még...

Előzmény: megint csa Róza (28569)
megint csa Róza Creative Commons License 2021.10.10 0 0 28569

Köszönöm, akkor vigyázok rá, bár akkor a 15° C is sok neki. Rengeteg termés van rajta, 2 cm-es három db, 1 centis 30 db, 5 mm-es meg 50 db.

És most is van rajta 3 virág.

Egyébként van olyan citrus, ami áttelelne 20° C fokon?

Meg egy hülye kérdés: megoldható, hogy (valamilyen tirisztoros kapcsolással) fokozatosan erősödjön a fényáram, ne egyszerre zúduljon rájuk a világítás télen?

Mert azt érzem, hogy nem a legjobb, ha pl reggel nyolckor az időkapcsoló rázúdít 3000 luxot, majd délitán négykor meg kikapcsol és sötétben maradnak.

Ha tévedek, akkor igazat adok a sündisznónak, aki lemászván a drótkeféről azt mondta: tévedni emberi dolog...

Előzmény: csoer (28568)
csoer Creative Commons License 2021.10.09 0 0 28568

Biztosan elpusztul, a leginkább hidegtűrő fajta, ez a fajta leírásánál is olvasható.

Előzmény: vinik táltos (28566)
Don Palesz Creative Commons License 2021.10.09 0 0 28567

Üdv, van valakinek ötlete, hogy mi baja lehet a banánfámnak, és hogy mit lehetne vele csinálni? Már vagy 3 hónapja ilyen, és egyre romlik az állapota, attól félek, elpusztul. Nyáron egyszer lekezeltem, mert ellepték a takácsatkák, meg át is lett ültetve, meg használok talajtakarást, nem tudom, van e köze valamelyiknek a bajához.

 

https://indafoto.hu/latizlao/image/26967549-018db21c

vinik táltos Creative Commons License 2021.10.09 0 0 28566

A lunário fácskám idén negyedszer virágzik, az eddigieket (még a januári virágzást is) mind ledobálta.

A mostaniak viszont olyan virágok, amelyekből termés lett. Ma reggel a fólia sátorban 6° C volt, még várok a beköltöztetéssel a téli szállásra.

Téli szállás: a pincébe tudom levinni, ahol most 18° C van, sajnos a nagy kinti mínuszok idején is 15 ° C marad. 

Vettem egy led sort, 3000 Lumen fényt ad, ( a tavalyi világításhoz háromszoros fényáram) mert a pinyóban kevés fény van. Még nem mértem meg a valós fogyasztását, 30 W van a dobozon.

Ha ez igaz, akkor napi 8 órát mehet majd.

Van egy kérdésem is: lehetségest a kumkvatot szobában teleltetni? A nappali egy sarok ablakában szűk 20° C van.

 

A lunário most a fóliasátorban:

 

                                                                                    

evodia2010 Creative Commons License 2021.10.05 0 0 28565

Természetes élőhelyén - mediterrán vidékeken - is kap téli csapadékot.

Biztos azt is meg lehetne nézni (pl. youtube) Görögországban, Spanyolországban a szabadban mikor kezdenek virágozni. Én kedvelem a jázminos illatát...

Előzmény: csoer (28564)
csoer Creative Commons License 2021.10.05 0 0 28564

Amiket most leírtál, teljesen egyetértek.

A nagy költői kérdés, a telelőben mennyire pihennek a citrusok?

Ha teljes pihenőben lennének (ahogy nem ), akkor egész télen egy cseppet sem kellene öntözni.

Tehát igen lassú életciklusban vannak, lassan nedvességet vesznek fel, "lélegeznek", hajtani nem hajtanak, a hőmérséklet, fény és a nedvesség hatására ideje korán (akár február) kezdhetnek virágozni.

Előzmény: evodia2010 (28563)
evodia2010 Creative Commons License 2021.10.04 0 0 28563

"Másik furcsaság, hogy nálam minden évben akkor kezdődik a virágzás, amikor behozom őket a telelőbe."

Én erre írtam 5leteket, mi okozhatja.

Kitelel 10 fokon is szépen, nem hullik a levele, csak január végén már virágzik.

Persze ez nem feltétlenül okoz problémát.

Viszont 10 fok körül biztos hogy többet kell locsolni, mint 5 fokban, aktívabb marad a citrus.

A sok fény alatt pedig a (mesterségesen) megvilágított órák számára is gondoltam. Ami esetleg becsaphatja a növényt.

Tehát most csak teleltetésről volt szó.

Előzmény: csoer (28562)
csoer Creative Commons License 2021.10.04 0 0 28562

A 7,5 c fok már necces? Szerintem nagyon nem. Ne nagyon nőjön a hőmérséklet 10 c fok felé.

Nálam évtizedek óta közel 10 c fokkal kezdi a telelő, majd január-február felé lemegy 4-6 fok környékére és semmi levélhullás.

Túl sok fény? Na azért az nem rossz, az megint más, hogy a nyári tűző napon akár 45 c fokig is felmegy a hőmérséklet. Na az már nagyon nem jó, kell az árnyékolás.

Én nagy hangsúlyt helyezek a lehető legkorábbi szabadba rakáson és évente novemberbe szoktam berakni, a fagy helyzet függvényében.

Előzmény: evodia2010 (28561)
evodia2010 Creative Commons License 2021.10.04 0 0 28561

Lehet túl sok a fény és/vagy túl meleg a fűtetlen szoba, és/vagy túl korán hozod be és/vagy rosszkor tápozod (?)

Szerintem 5 celsiusnál többre nincs szükség, 7-nél több kerülendő. SZVSZ.

Előzmény: gomba2008 (28559)
bombaba Creative Commons License 2021.09.27 0 0 28560

Ez a fórum ezeknek a kérdéseknek a megbeszéléséhez nyújt  segítséget immár több, mint 15 éve.

Előzmény: gomba2008 (28559)
gomba2008 Creative Commons License 2021.09.23 0 0 28559

Mivel tápozzak? Sokféle citrustáp kapható, de egyszer nagyon mellényúltam, majdnem kinyírtam vele a citromokat. Azóta mindet kerülöm. Vaskelátot kaptak idén. Az jót tett, és nem ártott a granulált marhatrágya sem, de pl. aminek szintén granulált tyúktrágyát tettem a tövére, az nem lett boldog tőle. 

Másik furcsaság, hogy nálam minden évben akkor kezdődik a virágzás, amikor behozom őket a telelőbe. Néha termés is van belőle, néha mind lepereg, gondolom függ attól, mennyi fényt sikerül kapniuk. De azt nem értem, hogy miért télen akarnak teremni? Fűtetlen szobában telel a fél kertem, a citrusokat is beleértve. A fényt 6000 Kelvines, erős LED-es lámpák pótolják. 

A nyári időszakban kint laknak, pótolják az elvesztett lombozatot, aztán amikor újra bekültöztetem őket, jön a virágzás. 

 

Előzmény: bombaba (28558)
bombaba Creative Commons License 2021.09.21 0 0 28558

Nyugodtan leszedheted, idén már nem tud teremni. Jövőre is csak megfelelő tápozás mellett van esélye.

Előzmény: gomba2008 (28557)
gomba2008 Creative Commons License 2021.09.17 0 0 28557

Ez megnyugtatna, ha nem látnám rajta az elsárgult leveleket, és a metszett szárak száradását. Ennek ellenére termést akar nevelni a szerencsétlen. Rajta hagyjam? 

Előzmény: bombaba (28556)
bombaba Creative Commons License 2021.09.16 0 0 28556

Világos, amit írsz, a lime egy lassú növekedésű növény, a meyer  pedig egy gyors, ahogy írod. Ezt teljesítik is.

Ettől többet ne is várj el a növényeidtől.

Előzmény: gomba2008 (28555)
gomba2008 Creative Commons License 2021.09.16 0 0 28555

https://www.egzotikusdisznovenyek.hu/bolt/citrusfelek/sarga-lime-caribi-lime-piramisforma2/

 

Kb. ezt rendeltem, és innen. Azért csak kb. mert akkor fele ennyibe került. A meyer is innen jött, az nó, mint állat. 

Előzmény: bombaba (28554)
bombaba Creative Commons License 2021.09.16 0 0 28554

Pontosabb a kérdésfeltevés, ha azt mondod: 

.... két növény, az egyik citrom, a másik lime. Nem mindegy.

 

Oltványok vagy dugványok? Ha oltványok, mi az alany?

Előzmény: gomba2008 (28553)
gomba2008 Creative Commons License 2021.09.14 0 0 28553

Sziasztok! 

Kérdés:

Két egyszerre, egy helyről vásárolt, egyforma földben tartott, egymás mellett lakó citrom, és az egyik óriásit fejlődött tavasz óta, a másik csak vegetál. Ami szépen fejlődik az a Meyer, a másik egy lime. Hozott a nyomorult két szem virágot, egyik kötött is, de minek? Kinevelni a hajszálvékony ágacskáin úgysem tudja. Mi a fenét csinálok rosszul?

Íme:

https://photos.app.goo.gl/F928LZYjpifzJUoi7

csoer Creative Commons License 2021.08.19 0 0 28552

Meghálálja a "túlzott gondoskodást", de el van anélkül is.

A lényeg a túlöntözés elkerülése. Szerintem nem lesz gyümölcs hullás egyenletes tartás esetén.

Sok sikert és sok finom saját gyümölcsöt.

Előzmény: vinik táltos (28551)
vinik táltos Creative Commons License 2021.08.19 0 0 28551

Elfelejtettem odaírni, hogy az elmúlt télen két db 420 lumenes világításom volt, ugyanennyi pénzért. 

Ráadásul egyenletes, nem egyenleges.

Előzmény: csoer (28549)
vinik táltos Creative Commons License 2021.08.19 0 0 28550

Rendben.

Reggel beszéltem a kis fával. Megsimogattam, s közöltem vele a jó hírt, azt csinál a terméssel, amit akar. D.

Egyébként ezek a bogyók 3-4 centi hosszúak, átmérőjük cca 2 cm, és nagyon-nagyon finomak.

Télire 15°C a legalacsonyabb a téli szállásukon, nagyjából tavaszig egyenleges, fényt 8 órán át kapnak, új szerzeményem egy 2500 lumen fényerejű led világítótest.

Hálózati fogyasztása 30W, ami azt jelenti, hogy napi 240W, 30 napra 7.2 kW. Nálunk kerekítve 40 Ft egy kW áramdíj, egy hónapra kerekítve 300 Ft 

Az időkapcsoló 1200 Ft volt.

Előzmény: csoer (28549)
csoer Creative Commons License 2021.08.18 0 0 28549

Semmiképp nem kell leszedni, a fácska "eldönti", megválogatja mennyit tart meg és mennyit dob le.

Előzmény: vinik táltos (28546)
_istvan_ Creative Commons License 2021.08.18 0 0 28548

Bocsánat, kicsit félreérthetően írtam... Kisebb méretűt keresek, de természetesen utána nem baj, ha megnő... :)

Előzmény: _istvan_ (28547)
_istvan_ Creative Commons License 2021.08.18 0 0 28547

Sziasztok!

 

Szeretnénk egy kisebb, télálló banánfát otthonra a kertbe. A facebook-on és hirdetési oldalakon is látok jónéhányat meghirdetve.... Érdemes lehet ezek közül választani, vagy inkább hivatalos kereskedésben nézelődjek? (Csemegeszőlő kapcsán igencsak lutri jellege van a magánszemélytől vásárlásnak néhány esetben. Van, hogy az eladó sem tudja pontosan milyen fajtát is árul, vagy elcserélik a vesszőket oltványokat. A banánnal nem kockáztatnék, ha fennál ez a veszély...) 

vinik táltos Creative Commons License 2021.08.18 0 0 28546

Végre harmadszorra is kinyíltak a virágok.

 

                                                                        

 

Most az első virágzásból van két nagyobb termés, a másodikból nagyon sok kicsi, és ha ebből a virágzásból is lesz jónéhány, akkor esetleg nem kellene leszedni a gyümölcsökből? Vagy bízzam a fácskára, hogy kineveli, vagy dobál le belőle?

Előzmény: vinik táltos (28525)
csoer Creative Commons License 2021.08.18 0 0 28545

Szóval kérdéses, és nem igaz, hogy egy szó sem igaz az általam mondottakból.

Nem hasogatom, de főként nem is terjesztem a szőrszálakat, itt a vége.

 

Előzmény: bombaba (28543)
bombaba Creative Commons License 2021.08.17 -1 0 28544

Jobban mondva "Sohasem állítottam, és most sem állítom, hogy szükséges a kézi beporzás."

Előzmény: bombaba (28543)
bombaba Creative Commons License 2021.08.17 -1 0 28543

Sohasem állítottam, és most sem állítom, hogy felesleges a kézi beporzás.

Részemről befejeztem a témát - hasogasd a szőrszálakat tovább nyugodtan, én tovább nem foglalkozom vele.

Előzmény: csoer (28542)
csoer Creative Commons License 2021.08.17 0 0 28542

Az alapkérdés: citrus virágoknál kell -e a kézi beporzás, vagy sem?

Én most is azt mondom, citrusok zömében óntermékenyülők és nem kell porozni.

Ezt mondod:

„A citrusok virágzata - a lime-okat kivéve - termő és porzó virágokból áll.”

Utána ezt mondod:

„ezen a fotón többnyire termő virágok vannak, de nem ritka az az eset, amikor csak porzó virágok alakulnak ki,”

Akkor ezek szerint mégsem termő és porzóból állnak a virágok

Itt egy fotó a sajátomról:

Ez nem lime, tehát nem kivétel, így lehet keresni a termő és porzó virágokat (minden virágból termés lett, kivétel nélkül.) Tehát már nem igaz az állítás, hogy citrusok virágzata termő és porzó virágokból áll.

"

A citromfa beporzása - szükséges?

A citromfa megtermékenyítése

Néhány önjelölt citrusszakértő véleményével ellentétben, amely különféle kerti fórumokon olvasható, a citrom az öntermő növények közé tartozik. Emiatt a beporzáshoz sem második citrus növény, sem emberi kefe nem szükséges. Néhány kivételtől eltekintve a citromvirágok hermafroditák, ami azt jelenti, hogy mind férfi, mind női tulajdonságokkal rendelkeznek. Néhány virág azonban megakasztotta a női virág jellemzőit. A megtermékenyítés rovarokon keresztül, a szél által vagy a hermafrodita virágon keresztül történik. A parthenokarpia, vagyis a gyümölcs fejlődése előzetes megtermékenyítés nélkül is nagyon gyakran előfordul.

A citromfám virágot terem, de nem gyümölcsöt. Miért van az, hogy?

Sok citromfa tulajdonos meglepődik, hogy növényük virágot terem, de nem gyümölcsöt. Gyakran ennek oka a nem megfelelő körülmények, vagyis a citromból hiányzik a víz, a tápanyagok és / vagy a fény. Ügyeljen az optimális helyszínviszonyokra, akkor a terméssel is együtt kell működnie. Vannak azonban olyan típusú citromok, különösen hibridek, amelyek sterilek. Ez azt jelenti, hogy ezek a növények - többnyire különböző citrusfajok hibridjei - nem képesek pollent termelni, és így megtermékenyíteni vagy gyümölcsöt termelni."

 

Én nem poroztam most és máskor sem citrust, még sem potyogtak le üresen a virágok. Inkább potyogott némelyik közül, már megtermékenyült kis gyümölcs.

Méhek nincsenek, hangyák nem szaladgálnak, szél elmúlt hosszú időben nem volt, mégis megtermékenyültek a virágok.

Amit utoljára poroztam (mert azt vastagon kell, a kakaó virágok voltak.

Kávét, papayát sem porozgatom, mert minek? Pedig a papaya esetén is olvasható a kézi beporzásról.

 

Végezetül én maradok annyiban:

Akinek ingerenciája, porozgasson én nem, mert értelmetlennek tartom 20 éve.

 

Előzmény: bombaba (28538)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!