Keresés

Részletes keresés

gergos Creative Commons License 2023.09.14 0 0 90862

Nem vagyok profi, de az a tapasztalatom, hogy az Easygreen leginkább a granulált anyagokkal dolgozik jól, sem a pellet szárított szerves trágyát, sem a fűmagot nem szórja úgy, ahogy szeretném, azaz megfelelő dózissal. Pedig jól van beállítva a szóróm, azaz a tartály adagoló nyílását teljes keresztmetszetében kinyitom, ha kell. A fűvetéskor (meg minden anyag kijuttatásakor) az a cél, hogy a szükséges mennyiséget kijuttasuk az adott területre. Azaz ha pl. 300 m2 -t vetek, akkor 10 kg- ot kell kiszórni, ADDIG MEGYEK A SZÓRÓVAL, AMÍG A KISZÁMOLT MENNYISÉG EL NEM FOGY. Én 32-es, nálam maximális nyitással vetettem egyszer és úgy kb. 4-szerre ment ki a kalkulált mennyiség. Hosszában - keresztben megjárva, hogy minél egyenletesebb legyen. A legjobb nem rotoros kocsival dolgozni, hanem "potyogtatóssal", az sokkal jobban adagolja a fűmagot és a terület határt is pontosan kezeli.

Tehát jó az eszköz, ha nincs más, csak annyiszor kell fordulni, amíg el nem fog a kiporciózott fűmag.

 

Előzmény: pámpi (90858)
sequelguru Creative Commons License 2023.09.14 0 0 90861

Legyen vele szerencséd - én négyszögesőztetőket próbáltam ki 4 darabot, ckülönféle cső-csatlakozókat. És bár nagy Lidl/Parkside fan vagyok, szépen sorban vagy visszavittem őket, vagy szimlán a falhoz vágtam... Az öntözés időzítő bírja egyedül.

Locsol orrán-száján (pl a leszúrható fajta), lelövi magát (az elosztó a gyári menetet fogta, és egyszer csak lelőtte magáról - még jó hogy a közelben voltam...), a körbelocsoló szorult valahogy és nem forgott körbe, a négyszögesőztető úgy járt mint aki megbolondult (1 ciklust kb 8 mp alatt), a locsolófej nagyon hamar eresztett orrán-száján, a gyorscsatlakozók fele szintén lelő hamar, nem fixál eléggé...

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90844)
bauer24 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 90860

Köszönöm a válaszodat.

Igen már utána néztem én is és a DOG ROCK nevezetű vulkáni követ ajánlották.

Előzmény: miggabii (90857)
Concise Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90859

Tartom  a tervet. Ma szerettem volna felülvetni is, de nagyon nagy meló lett végül a sima szegélyvágás, fűnyírás, plusz szellőztetésből. Örültem, hogy estére végeztem. De hóközépig még így is maradt pár napom. :-) 

 

Egyébként most először sikerült úgy késessel felzaklatni két irányból is a gyepünket, hogy érdemi gyeptakaró maradt. Azaz jó kis cucc ez a Barenbrug WS. Természetesen ahol hagytam kiszáradni a gyepet, ott megvannak a foltok, mert porhanyós földdel körülölelve fordultak ki az elszáradt áldozatok.

Előzmény: sza_attila (90826)
pámpi Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90858

sziasztok,

scotts easygreen műtrágya szóróval akarom elvetni a fuvet. hányas beállításban lenne jó szerintetek? mintha egy youtube videoban 28-ast láttam volna de nem találom...

kösz

miggabii Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90857

Kolegámnak is kihugyozta a füvét a kutya, elmerült a témába és talált valami követ amit a vizébe kell rakni, állítása szerint használ.

Előzmény: bauer24 (90855)
sza_attila Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90856

Nah, akkor lesz ez még rosszabb is :)

Előzmény: bauer24 (90855)
bauer24 Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90855

Köszönöm a válaszodat.

Igen van egy 2 éves fiú Labrador kutyusunk.

Előzmény: sza_attila (90854)
sza_attila Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90854

Állati vizelet szerintem. 

Előzmény: bauer24 (90853)
bauer24 Creative Commons License 2023.09.13 0 0 90853

Sziasztok . Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok , hogy szerintetek ezek az elszáradt foltok mitől lehetnek.

sza_attila Creative Commons License 2023.09.12 0 1 90852

Hát... 

Azt hiszem, tarackkal bármikor füvesíthetsz :P

Előzmény: Ladislas2008 (90849)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90851

Friss telepítés... Azzal még van dolog... :-)

 

Nincs bocsánat! :-D

Előzmény: dokiki (90847)
dokiki Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90850

Szerintem ne várj,még most gyorsabban ki fog kelni.

Én már elkezdtem a szellőztetést és felülvetést is.

Előzmény: Ladislas2008 (90849)
Ladislas2008 Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90849

Sziasztok! Szeretnék egy 20m2-nyi területen újra füvesíteni. Várjak még a hűvösebb napokra vagy nekikezdhetek már most is? Nincs öntözőrendszerem és a terület árnyékos, du. 2 után éri csak nap. Köszi a segítséget!

dokiki Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90848

Sziasztok,

 

egész jól átélte a nyarat a füvem, de a múlt heti esős idő megtette hatását,lásd képek. Előtte 3-4 héttel is már volt a területen 4-5 száraz folt,akkor kapott Amistar,Bumper,Polyram kezelés,az meg is fogta. Az eső után kb 3-4 nap alatt ilyen száraz lett. Ez gomba vagy valami más lenne?Megint kapott a fenti kombóból.

dokiki Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90847

Szia,

 

azért az esőztető melletti fű nem a legszebb bocs.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90844)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90846

Télen sárga, de akkor mindegy milyen.

 

A puhaságának meg van két titka. Egyrészt nedvesen kell tartani. Minden fűféle keményebb, ha hagyjuk kiszáradni. A 2-3 naponta történő locsolás bőven elég neki.

A másik titok a rendszeres nyírás. Ha hagyod megnőni és akkor vágod, akkor a vastagabb levelek tényleg sprődebbek. A rendszeres nyírás esetén a levelei vékonyabbak maradnak, illetve újabbakat kénytelen nevelni, amelyek értelemszerűen lágyabbak.

 

Az, hogy a "nemes" füvekhez képest "keményebbek" a fűszálak az ténykérdés, de még nagyon messze belül van az élvezhető zónában, ha a fenti két használati utasítást betartom. Ezt összevetettem az egyéb előnyökkel, amikor az állításomat megfogalmaztam.

 

Előzmény: sza_attila (90843)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90845

Meghívlak, nem tarlón edzett a talpam, mégis élvezet rajta mezítláb járni. De tényleg! :-)

Előzmény: sza_attila (90843)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90844

Ha pedig már ajtóstul rontottam a topicba... :-) Üdv a Tagoknak!

 

Egy érdekesség annak, akinek nincs kiépített földalatti locsoló rendszere. Talán még nem késő, a LIDL-ben nagyon jó minőségű esőztető volt úgy egy hónapja 3000 forint/db-ért. Talán még van nekik.

 

Régóta küzdöttem vele, hogy a hagyományos impulzusos esőztetők oda is fröcskölnek, ahova nem kéne. Pl. nem lehetett fal mellett használni, mert a falat is lemosta. Szintén gond, hogy az olcsóbbakon a távolság (sugár) beállítása is nagyon körülményes és pontatlan.

Szóval a LIDl ben vásárolt esőztető nagyon bevált. Amúgy nem vagyok a kereskedő embere! Precízen szabályozható és tényleg csak síkban szórja a vizet, pl. kerítés és vetemény mellett is precízen beállítható a locsolási határ. Egyet vettem , de amikor kipróbáltam, visszamentem még 5 darabért. Egyszerre 3 darabot bír a szivattyúm nyomása és vízhozama. Szóval ajánlom mindenkinek!

 

sza_attila Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90843

A puha perzsaszőnyeg nagyon erős túlzás! Vagy csak bakancs a jártál rajta. 

Én is járok hetente nyírt tarackoson, hát puhának semmiképpen nem mondanám, felülete kellemetlenebb még a nagyképű csenkeszből telepített pázsitoknál is. Télen meg szalmasárga. Bár annak lehet, van varázsa. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90841)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 0 0 90842

Ezt nem kell trágyázni, talajt lazítani, gyepet szellőztetni! :-)

Előzmény: The Dark Side of the Moon (90841)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.11 -1 0 90841

Én a tarack híve vagyok. Ha az ember gondozza és locsolja viszonylag gyorsan a legszívósabb pázsitot kapja jutalmul.

Szaporítása a legegyszerűbb: egy marék földből kirángatott tarackgyökeret felszecskázok és a füvesítendő területen begereblyézek, majd egy-két hétig nedvesen tartom. A többi az ő dolga. Nyírni kell hetente, két hetente és ha igazán szép eredményt akarsz, akkor 2-3 naponta locsolni.

 

Nálam a házam körül nincs fűmaggal telepített gyep. A természet egy kis rásegítéssel és a sok-sok munka megtette a magáért. 3-5 cm-es puha perzsaszőnyeg.

 

Előzmény: Törölt nick (90837)
Mz. Creative Commons License 2023.09.07 0 0 90840

Sziasztok!

 

Már nagyon-nagyon régóta, időszakonként olvasgatom a fórumot, de csak most regisztráltam be, ezért legyen az az első, hogy nagy köszönet részemről az eddigi rengeteg leírt hasznos információért.

 

Lennének kérdéseim, de előtte megpróbálok néhány információt átadni.

Több mint felülvetés, inkább újrafüvesítés küszöbén állok. A korábbi 280-300 m2 terület, mostanra csak Kb. 175 m2. Egybefüggő, de össze vissza elterülő, ami jelenleg gyom mentesített, helyenként füves, de ott sincs összezárva, többnyire a kigyomlálás és az árnyékosabb részek miatt.  

Nagyon elkezdtem szemezni az egyre nemesebb nádképű csenkeszekkel és megpróbálkozok a Polder sunshine keverékkel bevetni a területet. Automata öntöző van, nem is annyira a kiégés miatt gondolkodom ebben, hanem abban reménykedek, hogy strapabíróbb lesz. Nagy az igénybevétel a járkálás miatt és egyre gyakoribb a gombásodás is. Hátha ez a fűmag jobban tolerálja a taposást és ha későn reagálok a gombásodásra.

 

A kérdések: Jelenleg is látok jó pár pajort a földben és korábban okoztak részleges fű kipusztulást. Melyik szert alkalmazzam ha nem szeretném a sok hasznos gilisztát is ritkítani?

 

 

Reggelente jelenleg is látok gombás fonalakat a területen. Ezért gondoltam, hogy lefújom a csupasz föld területeket is gombaölővel még fűmagszórás elött. Jó gondolat ez? És melyik szert javasoljátok?

 

Így az őszi vetéskor melyik típusú trágyát szórjam ki? Egyébként jó vízáteresztő, éppen ezért kevésbé tápanyagmegtartó talajom van, ennek ellenére mostanában igyekeztem a szervesebb, úgymond gyengébb koncentrációjú trágyákat alkalmazni.

 

Egy pár zsák marhatrágyát gondoltam azért bedolgozni, nem tudom erről van e vélemény illetve javasoltok e valamilyen talaj javítót az úgymond sovány földhöz?

 

Előre is köszi, ha jön válasz.  

 

Concise Creative Commons License 2023.09.06 0 0 90839

Egyébként ahogy néztem, hogy mennyire meleg lesz még úgy kb. hétig, úgy döntöttem, hogy inkább 11-11-21-et szórok ki most a héten. Idén sikerült a júliust gyepkiégés nélkül menedzselni, aug-ban (főleg a végefelé) viszont elhagytam magamat, azt hittem a 07.31-es NPK+az esők majd megoldanak mindent.

Előzmény: sza_attila (90826)
Samubá Creative Commons License 2023.09.06 0 0 90838

Csillagpázsit. Legjobb ami magától települ be, mert az bírja a legjobban. A gond az vele, hogy ősztől besárgul és csak késő tavasszal zöldül ki. Az északihatára vagyunk az elterjedésének. Ahol jól érzi magát agresszíven terjed. 

Előzmény: Törölt nick (90837)
Törölt nick Creative Commons License 2023.09.05 0 0 90837

Sziasztok, egy kis segítséget szeretnék kérni.

Sokféle fűmagot kipróbáltam már, de pár év alatt mindegyik gyep megadta magát a természetnek. Igaz se időm se kedvem pázsitot nevelni. Szóval az utcafrontról volna szó. Vetettem már bele mindenféle szárazság meg rossz talaj tűrő fajtát, de kidőltek. Aztán hagytam az egészet, és megjelent ez a valami: 

Nincs az a hőség, ami kipusztítaná. Locsolást megköszöni, de ha csak esőt kap azzal is elvan. Szép lassan terjed évi 1-2 nm-t. Mivel se öntözést, se (mű)trágyát nem nagyon kap, ezért 5-10 cm-nél nagyobbra nem nő, azt is nagyon lassan, így nyírni is csak hébe - hóba kell. Összefüggő zöld réteget ad, azt is simán elviseli, ha autóval áthajtok rajta. Ahogy a neten keresgéltem, arra jutottam, hogy ez talán tarackbúza lehet.

Viszont annak a "termése" (nem vagyok mezőgazdász) ilyen:

 

Ez meg nyírás előtt így nézett ki (csillagpázsit):

Abban kérném a segítséget, hogy mi lehet ez a növény, és hogy ha ez gyom, akkor van-e vmi "nemesített" megfelelője, amivel ennyi gond van, és különösebb gondozás nélkül bezöldíti a talajt. 

Valamint olvastam, hogy a Barenburgnak van nemesített csillagpázsit vetőmagja, azzal a mi éghajlatunkon érdemes-e próbálkozni?

Előre is köszönöm.

 

 

 

sza_attila Creative Commons License 2023.09.05 0 0 90836

Sima agro fólia. Ha nem éri uv sugárzás, sokáig bírja. Mi tófólia hulladékot szoktunk használni. 

Előzmény: sequelguru (90835)
sequelguru Creative Commons License 2023.09.05 0 0 90835

És milyen fólia jó erre? A sima agrofólia nem tudom mennyire bírja a földben, a tófólia drága (1500+Ft/nm). Gondoltam még Dörken lemezre (600Ft/nm), domborulattal lefelé, úgy egy kis vizet is talán jobban meg tud tartani. Vagy más, jobb, bevált ötlet esetleg?

Előzmény: sza_attila (90834)
sza_attila Creative Commons License 2023.09.04 0 0 90834

A fólia jó ötlet, mondhatni kötelező kivitelezés. Nélküle nem lesz fű valóban. 

Előzmény: sequelguru (90833)
sequelguru Creative Commons License 2023.09.04 0 0 90833

Még egy kérdést ha lehet...

Építek egy kocsibejárót (keréknyomot) térkőből. A szélein a szegélykövet ugye beton "piramis" tartja, ami felér a szegélykő feléig. Tehát a szegélykő külső oldaln lesz egy kb 15-20cm  sáv, ahol a talajvastagság csak 10-20cm lesz. Tartok tőle hogy ott a fű nem nagyon fogja bírni...

Tudok valamit tenni érte, vagy ez ilyen? Esetleg nem kell parázni, mert kap így is elég nedvességet oldalról?

Felmerült, hogy fóliával letakarjuk a betont, így legalább az nem szívja el majd a nedvességet - de nem vagyok benne biztos hogy ez jó ötlet.

 

Ti hogy oldjátok meg ezt?

 

Ja, locsolni csak minimális mértékben tervezem a füvet...

 

Köszönöm!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!