Keresés

Részletes keresés

Jani71 Creative Commons License 2016.04.01 0 0 11587

Szia! A napraforgó olaj már csak ilyen... Esetleg próbáld meg a nátrium-laktátot!

Ha nem jutnál hozzá, akkor mélyhűtött joghurt használata megoldhatja a gondodat (kb. fele víz).

Mostanában én is ezzel kísérletezem, mert jó az a napraforgó olaj a szappanba. ;-)

Ne kérdezz tapasztalatot, mert ott még nem tartok! Majd valamikor ezután...

Előzmény: gita72 (11584)
Grumi Maci Creative Commons License 2016.04.01 0 0 11586

Főzöd, és ott a lúgfelesleggel minden zsír-olaj elszappanosodik. Igaz nem trendi, nem menő, és kit érdekel menyi a ph-ja, de ha jól főzöd évekig eláll és bizonyítottan jó is.

Előzmény: gita72 (11584)
selgir Creative Commons License 2016.04.01 0 0 11585

nagyanyáink nem hiszem, hogy napraforgóolajat használtak volna...:)

Előzmény: gita72 (11584)
gita72 Creative Commons License 2016.04.01 0 0 11584

Sziasztok! Én is kísérletezek szappan készítéssel de ha a szappanrecept kalkulátor szerint készítem a szappanom egy néhány hónap múlva megavasodik a nemelszappanosított zsírfelesleg. Leggyorsabban a napraforgó olajat tartalmazóval jártam meg .Azt olvastam hogy nem lehet a Ph-ja 9.5-né több.  De akkor hogy lehet hosszútávon eltartani mint ahogy nagyanyáink szappanait?

Előre is köszönöm válaszotok   :)

4Hópihe Creative Commons License 2016.03.27 0 0 11583

sziasztok.

játszottam kicsit a tömbszappanokrl levágott felesleg még frissen gyurmázhat állagu. apróka

szilikonformákba nyomkodtam-és diszitettem vele a kész tömböket..

Grumi Maci Creative Commons License 2016.03.27 0 0 11582

Mi az illatosítást próbáltuk, de kb 1 hónap után majdnem teljesen eltűnt a kubeba illó illata(10kg fagyú alap+2kicsi kubeba illó a kész szappanba). Valószínűleg a főzés során a szappanba maradó lúg elbontotta az illatanyagot. Színezni a kolbászzsírba lévő házi-paprika az biztos hogy színez tartósan. Kb ennyi a tapasztalat mert Én szeretem a nyers illatosítás mentes szappan szagát, és azóta nem kisérleteztem, ráadásul nem is olcsó móka az illó olaj.

Előzmény: Szappanoslovag (11580)
csilla123 Creative Commons License 2016.03.27 0 0 11581

Kedves Jani! 

 

Anno féltem milyen lesz ez a szappan, azt kell mondanom, hogy az eddigiek közül a legeslegjobb volt, úgy elfogyott mint a pinty, nagyon jól habzott, nagyon finom illata volt (nadin illat) szóval alaprecept, mert nagyon jó. 

Előzmény: Jani71 (11540)
Szappanoslovag Creative Commons License 2016.03.26 0 0 11580

Sziasztok!
Az egyik ismerősöm marhafaggyúból fog főzni szappant. Az eljárást ismeri, de az illatosítással és színezéssel nincs tisztában. Akik már készítettek ilyen szappant, azoktól kérdezném mennyi illóolajat vagy illatolajat tettetek a szappanhoz? Van valami amire a színezésnél, illatosításnál különösképp figyelni kell vagy ugyanaz a leosztás mint más szappanoknál?

Johnny Five Creative Commons License 2016.03.07 0 0 11579

Szuper!

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget. :)

Előzmény: boldizsara (11578)
boldizsara Creative Commons License 2016.03.05 0 0 11578

Ezért jó a hideg eljárás:) Ott nincs parázs, de azért figyelni kell. Szerintem keress a neten egy egyszerű alap szappan receptet amihez (Zsír, olaj és lúg kell, főzz egy jó (pl) csalánteát és abból készíts először) De olvasd el részletesen a leírást, hogy hogyan kell készíteni, mit, mivel, mikor kell összekeverni, mert nem mindegy, és ha elkészül 6 hét türelem mire használható. JAvaslom pl antalvali oladát. http://antalvali.com/szappan-keszitese-hazilag.html 

 

Előzmény: R. Daneel (11577)
R. Daneel Creative Commons License 2016.03.05 0 0 11577

"Ha nagyon habzik, akkor éktelen káromkodás mellett széttúrod a parazsat (merthogy azonnal kifut)... ehhez kell egy kis rutin."

 

Tökéletes. Már látom is magam. :)

Előzmény: Grumi Maci (11575)
R. Daneel Creative Commons License 2016.03.05 0 0 11576

"Az a baj, hogy nem tudom, mennyire bújjunk bele a technikai kérdésekbe, nem tudom,

miről, mennyit tudsz. Kicsit tájékoztass, légy szíves!"

 

De, pontosan tudod. :)

(Semmit - egy régi tervem, hogy csinálok szappant/sampont, és meglátva ezt a topikot... gondoltam leporolom a dolgot.)

Előzmény: Jani71 (11563)
Grumi Maci Creative Commons License 2016.03.04 0 0 11575

Szappant főzünk. 20+2 liter víz 2kg NaOH és 10 kiló fagyú+konyhai maradék zsír.
Recept:
9-10 kg zsiradék + 2 kg NaHO- lúg + 20+2 liter víz + kis marék só
Ehhez javaslom a 90 literes zománcozott üstöt, kavargatni kell, mert nagyon habzik és könnyen kifut! Nagyon kicsi lángon, kétujjnyi méretűre vágott fával, azt is darabonként pakolva tüzelni alá. Készítsünk mellé hideg vizet a kifutás ellen.
Először a vizet teszem az üstbe és abba öntöm a nátronlúgot, majd bele a langyos zsír.
A sorrend fontos mert csak így nem okoz balesetet, mindig a vízbe rakjuk a lúgot .
Ha mégis ki akar futni, akkor vizet bele a+2liter vagy alá... nagyon kicsi lángon is nagyon habzik! A +2 liter vizet ahogy gőzölög öntsük apránként hozzá.
Az üstben lévő alap anyagot rotyogtatod forrásban tartod. Ha nagyon habzik, akkor éktelen káromkodás mellett széttúrod a parazsat (merthogy azonnal kifut)... ehhez kell egy kis rutin.
Ha már olyan, mint az összement tej, és szépen ragad a keverőlapátra és az üst szélén is kirakódik, akkor kész a szappan.Amikor a fenéklúg felbugyog a massza között, habzás nélkül, és besűrűsödik akkor az igazi!!!
Én a végén sózom, ehhez jó nagy kétmarék só, és még 15 percig főzöm.
Ha késznek ítéljük kioltjuk a tüzet teljesen és várunk egy kicsit míg a szappanunk kicsit hűl.
Ez alatt az idő alatt egy lepedőt hideg vízbe mártunk, nem nagyon csavarjuk ki és a már elkészített formába helyezzük vagy kukás zsákot, és a szappant beleszedjük az üstből. A fennmaradó fenéklúg mosogatáshoz takarításhoz elhasználható HÍGÍTÁS UTÁN.

Előzmény: R. Daneel (11562)
Szappanoslovag Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11574

Bocs a feltételezésért! Abban teljesen egyetértek veled, hogy minen szappankészítési módnak megvan a szépsége és előnye. De a kőzős bennük, hogy jó és hasznos hobbi és időtöltés.

Előzmény: Jani71 (11573)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11573

Nem, nem annak szántam!! Ezért kezdtem úgy, ahogy. A legkevésbé se annak szántam!

A kérdésben nincs több, mint ami benne van! Csak annyit jelentett!

Olvasd újra, szárazon, mint a Pitagorasz-tétel!

Semmi bajom nincs a melt & pour-ral.

Teljesen nyilvánvaló, hogy azért találták ki és azért terjed, mert megvan a létjogosultsága.

Csupán annyit szerettem volna jelezni, hogy (érzésem szerint!!!) a kérdező nem erre gondolt.

De majd ő megítéli és megírja. :-) Aztán jól megdiskuráljuk 'szakmailag'. ;-)

 

Előzmény: Szappanoslovag (11572)
Szappanoslovag Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11572

Nekem egy kicsit lenéző megnyilvánulásnak tünik a kérdés. Pedig sokkal több van a melt and pourba mint gondolod. Mint mindent ez is az alapoktol kell kezdeni. Nezz vissza a bloghoz neha es meglatod. Es kezdoknek csak ajanlom, mert így meg lesz a tuti sikerélmény. Amikor belejött akkor jöhet a CP szappan.  

Előzmény: Jani71 (11567)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11571

Képzelheted, hogy én se úgy veszem... Adják. Osztom boldog-boldogtalannak.

(Na persze ezek nem a legdrágább prémium termékek. 'Céges' szappan, munkavédelmileg...)

Előzmény: selgir (11570)
selgir Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11570

és nem viszket a bőr! nálunk már csak saját van, elég volt a gyári cuccokból :)

Előzmény: Jani71 (11569)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11569

Az biztos, hogy úgy nem tisztít egy szappan se, mint amit mi kotyvasztunk. :-)

Direkt bírom, amikor esetleg valami gyári izével kezet mosok, aztán a sajáttal

még egy csomó koszt leoldok. Na, ott látszik igazán, hogy mi az igazi szappan!

Ja, és akkor lesz valóban tiszta!

Mindenesetre öt éve csak nagyon elvétve használok gyári cuccot, ezen kívül csak a sajátot!

Előzmény: selgir (11568)
selgir Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11568

hát piperébe nem teszünk pecsenyezsírt, ja :) de mondom, melóskézre jó lehet, a kormot is jól viszi...

 

ááá, semmi extrát nem csinálok én, csak főzök és főzök...:D

 

 

Előzmény: Jani71 (11566)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11567

A legnagyobb tisztelet hangján: úgy érzed, hogy a kérdezőnek melt & pour szappan kell?

Lehet, hogy rosszul értelmeztem az írását, de azt hiszem, itt nem erről van szó.

Ettől függetlenül hasznos ötletet adtál és a blogodhoz, szappanokhoz is sok sikert kívánok!

Előzmény: Szappanoslovag (11565)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 1 11566

Részben épp miattad írtam utána, hogy 'természetesen hidegeljárás'. ;-)

Másrészt mivel van némi tapasztalatom az üstös történettel kapcsolatban is.

Ott egy kicsit másként van... :-) Most ne menjünk bele a részletekbe!

Mindenesetre én se dió, meg tökmagolajból, extra szűz olívából, kókuszból, shea vajból és

efféle nyalánkságokból főztem... :-) Jaaj, miket bele tudnak rakni a 'hideg' szappanokba. :-)

Egy biztos: az általad készített szappan minőségét max. csak közelíteni tudtam valamelyest...

Csak sejtem, hogy mi a titkod, de én úgy még nem próbáltam.

Aztán ha van még ezen felül más is, az már egyenesen műhelytitok... :-)

Előzmény: selgir (11564)
Szappanoslovag Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11565

Kedves R.Daneel!

 

Nézd meg a nemrég indult blogom. Ott megtalalod a válasz es a megoldást. Szappanoslovag.blog.hu hangsúlyozom: most indult. Vagy: facebook.com/szappanvaros

Előzmény: R. Daneel (11562)
selgir Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11564

akkor jani után én is: minden zsír jó :D  

 

én napraforgót és repcét nem használok..., de ez mint láthatod, megoszló!

 

tyúkzsírt és pecsenyezsírt ellenben szívesen rakok bele! bár én más műfajt gyártok, az is tény :D

Előzmény: R. Daneel (11562)
Jani71 Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11563

Szia!

A szappan kémiája és fizikája miatt mindenképpen be kell tartani néhány fontos szabályt!

Lúgra pl. mindenképpen szükséged lesz, ha még nem szerezted be. Anélkül nincs szappan!

A kókuszolajat azért szeretjük beletenni, mert jó habzást biztosít, és jól tisztít, de nélküle is megy...

Szerencsés, ha a szappan keménysége és kopásállósága érdekében kb. 50-50 % arányban

tartalmaz kemény és lágy olajokat. Természetesen ettől is el lehet térni, de nagyjából ez a jó.

Nem baj, ha tudod, hogy az általános, 'tömeg' zsiradékok milyen utólagos tulajdonságot adnak.

Stb., stb. Hosszú, bő téma... :-)

De mivel úgy kérdezted, javaslatom az lenne, hogy ha tudsz, szerezz be pálmaolajat

('nagy bót', fritőzolaj), olíva olajat (a legolcsóbb a 'pogácsaolaj', szappanba jó, de a

használatáról megoszlanak a vélemények), napraforgó vagy repceolajat (előbbi nagyon

szeret utólag is avasodni, az nem olyan szerencsés...). És itt jönne még a kókuszolaj. :-)

De akkor hagyjuk! Ha a fent említett zsiradékokat megmelegíted, és összemixeled a lúggal,

akkor szappant kapsz. :-)

Az a baj, hogy nem tudom, mennyire bújjunk bele a technikai kérdésekbe, nem tudom,

miről, mennyit tudsz. Kicsit tájékoztass, légy szíves!

Ha nem akarsz extra anyagokat használni, akkor a napraforgó avasodásának elkerülésére

esetleg érdemes kipróbálni a joghurt (vagy akár sima tej) fagyasztását (előtte vízzel érdemes

keverni), és a lúgot ebben oldani.

Egyszer próbáltam (most a joghurtról beszélek), elvileg megakadályozza az oxidációt ,

és ha jól tudom, még a habzást is fokozza. Azért nem tudok érdemben nyilatkozni erről,

mert nálam repce volt.

Mindenesetre nulla avasodás van.

Az extrákról egy kicsit: ha nem akarod, akkor nem kell, esetleg érdemes lehet kipróbálni az

olajfelesleget! Ha másért nem, akkor azért, hogy még véletlenül se maradjon lúg...

Általánosságban: ha zsiradékot lúggal keversz (vízzel hígított minimum), akkor el fog

szappanosodni. Minden egyéb részlet ezután következik.

Kemény, lágy, hogy viselkedik a szappanban, arányok, stb., stb.

Vajat ne használj, tyúkzsírt, pecsenyezsírt, ilyesmit ne használj! A méhviaszt is tapasztalni kell!

Most természetesen a hideg eljárásról beszélek, mert gondolom, nagyjából ez a terved.

Javaslom, ezzel próbáld!

Receptről, arányokról később.

Esetleg mégis csak egy szóval: ha a marhafaggyút vagy pálmaolajat és a napraforgó olajat

együtt elszappanosítod, már jó lehet a melóskezekre. És jól is fog működni szerintem.

Esetemben talán egy ilyen volt a legegyszerűbb szappan és jó volt, amennyire emlékszem.

De az avasodás bejátszhat! Ahogy írtam: tej, joghurt, ha minden igaz... :-)

 

Előzmény: R. Daneel (11562)
R. Daneel Creative Commons License 2016.03.03 0 0 11562

Jó estét.

 

Szép topik, jó topik ez....

De nekem egy nagyon egyszerű szappanrecept kellene, maximum egyetlenegy extra hozzávalóval.

Mert hát biztosan jó dolog a kecsketej, a kókuszzsír, a sheavaj, a padlizsánhaj, meg a mittudoménmi egy szappanba, de én csak egy pár koszos melóskezet szeretnék mosni vele. Ráadásul ilyen extravagáns anyagokat még ha akarnék sem tudnék beszerezni.

Vagyis kábé a "hogyan csináljunk szappant idiótáknak kiskáté"-ra volna szükségem. 

 

Tudna-e valaki ilyet röviden írni?

csilla123 Creative Commons License 2016.02.13 0 0 11561

köszönöm, ricinust használok, ami még úgy tűnik nagyon jó, a joghurt.

Előzmény: 4Hópihe (11560)
4Hópihe Creative Commons License 2016.02.10 0 0 11560

én egy teáskanálnyit szoktam.és a

a képzésen a ricinust és a sört is ajánlották .

 

 

Előzmény: csilla123 (11558)
Törölt nick Creative Commons License 2016.02.04 0 0 11559

Igen nagyin megszerettem.

Előzmény: korona3 (11533)
csilla123 Creative Commons License 2016.02.03 0 0 11558

Olvastam, hogy kevés cukrot adsz hozzá, megkérdezhetem ,hogy mikor és mennyit? kipróbálnám. :) van egy gyönyörű fekete szappan, amit úgy de úgy megcsinálnék, de hááát...kinézetre a közelébe sem jutok. A lelkesedés van csak meg, egyelőre, nem jövök rá, hogyan lesz olyan szép.

Előzmény: 4Hópihe (11556)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!