Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2005.07.24 0 0 437
Egy cikk az Űrvilágon a Cassini útjának egy momentumáról: Hyperion: a jégszivacs
fokhagymabors Creative Commons License 2005.07.13 0 0 435
és felkerült egy Hyperion- portré is, elég bizarr az ábrázata, tényleg mint egy mosdószivacs, érdemes megnézni.
Előzmény: pint (434)
pint Creative Commons License 2005.07.13 0 0 434
holnap Enceladus "súrolás"
moonshadow Creative Commons License 2005.05.30 0 0 433
Forró folt a Titánon A Cassini kamerái többféle tartományban észlelhető, félkör alakú foltot észleltek a Szaturnusz jeges holdján. Ha az 550 kilométer széles folt felhő, akkor a felszín valamilyen anomáliája okozza. Az sem zárható ki, hogy aszteroida becsapódása melegítette fel a környéket
2005. május 30., hétfő 14:23



A Szaturnusz Titán nevű holdján szokatlan foltot fedeztek fel kutatók. A 60 ezer négyzetkilométeres foltot a Cassini szonda több műszere is észlelte. Egyelőre nem világos, hogy a szomszédos területektől élesen elütő felszínről van-e szó, vagy valóban forró a hold azon a ponton. Elképzelhető, hogy a hot spot (forró folt) régió nem más, mint egy korábbi aszteroida becsapódási helye. További lehetséges magyarázat a felmelegedésre a jég és a vulkánokból szivárgó ammónia keveredése. A további elméletek a világos foltot a felszín különleges szerkezetében, földcsuszamlásokban vagy légköri jelenségekben látják. Rapid kialakulás "Első pillantásra majdnem hanyatt estem, olyan szokatlanul fest ez a folt" - idézte a Science Daily Robert H. Brown, a Cassini képi és infravörös spektrométer csoportjának vezetőjét. Néhány lehetőség mérlegelése után a kutatók úgy vélték, hogy alighanem hot spotra bukkantak a holdon. "Visszatekintve viszont lehet, hogy nem volt túl szerencsés ez a hipotézis, de a folt ennek ellenére megdöbbentő jelenség" - jelentette ki Brown. A Cassini kamerái 550 kilométer széles, világos félkört mutattak a látható fény tartományában. Mint kiderült, a foltot a szonda korábbi elhaladásai során is megörökítették. Úgy tűnik, hogy mindkét műszer ugyanazt a sajátos jelenséget észleli a Titán adott pontján. A világos foltot becsapódás, földcsuszamlás vagy légköri jelenség egyaránt okozhatta. Az egyértelműen elütő, világos színe arra utal, hogy viszonylag rövid idő alatt keletkezett, fejtegette Brown. Megcsillanó fény A Titánon más világos foltokat is észleltek, de ezek mind átmeneti jelenségnek bizonyultak. Órák leforgása alatt eltűntek, vagy változtatták a helyüket. A színspektrumuk szintén eltért a mostani felfedezéstől. A nagy fehér folt színe ugyanis állandó, és a helyzete sem változik. Ha a folt felhő, akkor az élettartama és a stabilitása azt feltételezi, hogy a felszín valamilyen folyamata okozza. Az ilyen felhőt esetleg hegyek felett elhaladó légtömegek vagy geológiai folyamatok során kibocsátott gázok okozzák, jelentette ki Jason Barnes, az arizonai egyetem kutatója. Szerinte a foltot a táj egy részét borító különleges anyagok által visszavert fény is okozhatja. A Titán felszínét a jelek szerint nagyobbrészt piszkos jég borítja. A világos folt területén pedig az összetevők eltérőek lehetnek. De az is elképzelhető, hogy a területen valamilyen vékony, jégtől mentes fedőréteg képződött. Lehente hegy is A kutatók azt sem zárják ki, hogy a folt voltaképpen hegység a Titánon. Ha ez így van, akkor annak magasabbnak kell lennie, mint a Cassini által már felfedezett 100 méter magas hegyek. Az viszont kétséges, hogy a Titán kérgében magas hegyek húzódnának meg. A Cassini spektrométerét irányító kutatócsoport a hot spot elméletet egy év múlva, 2006. június 2-án tudja ellenőrizni. Az akkori elhaladáskor éjszakai felvételek készülnek majd a Titán kérdéses oldaláról. Ha a folt a sötétben is kitartóan világít, a kutatók tudni fogják, hogy a környezeténél forróbb az a terület.
emp Creative Commons License 2005.05.17 0 0 432

lehet, hogy itt mi csapódtunk be? bocs, hogy off, meg "régire" reagálok. 

Előzmény: Törölt nick (428)
pint Creative Commons License 2005.05.17 0 0 431
igen, néha elég vadul hazudik. egyszer nekem azt találta mondani, hogy a trutyi, ami be fog engem takarni, az 25cm vastag lesz, és az átlagos szemcsemérete meg 4000 méter feletti. a 4000 méteres szemcseméret önmagában is kissé eltúlzottnak tűnik, de hogy hány rétegben rakódik le, hogy végül 25cm legyen, azt pláne nem tudom kiszámítani.
Előzmény: elemes2 (430)
elemes2 Creative Commons License 2005.05.17 0 0 430
azért a kalkulátoron még van mit finomítani, ha 13 km-re vagyok az 50 méteres kődarabomtól, akkor a lökéshullám iszonyú károkat okoz, de ha 12 km-re, akkor az overpressure < 1 Pa és nincsen noticeable effect.
Előzmény: pint (427)
elemes2 Creative Commons License 2005.05.15 0 0 429
már egy 50 méteres is nagy pusztítást csinálna...
Előzmény: pint (427)
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.15 0 0 428

...elég lenne a politikusoknak talán annyi is, hogy ha Magyarországon akárhol csapódna be...

...nekünk meg talán sok...

 

Na de a holdak nem csapódnak...

Előzmény: pint (427)
pint Creative Commons License 2005.05.13 0 0 427
pl ha becsapódna ide, a rózsadombra, valami politikus villájába, akkor mindenki bajban lenne, és nem csak azért, mert a politikus annyira fog hiányozni.

ha valaki nem hiszi, itt van neki az impact calculator
Előzmény: Törölt nick (426)
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.12 0 0 426
...biztos: egy kis holdnyi, ami innen nem látszik nagynak, de onnan... se nagyon...
Előzmény: pint (425)
pint Creative Commons License 2005.05.12 0 0 425
ebben te biztos vagy? :)
Előzmény: Törölt nick (424)
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.12 0 0 424
...hát azért a 10m és a 7km között 6999990 m van még :-)
Előzmény: elemes2 (422)
pint Creative Commons License 2005.05.11 0 0 423
egyetértek. kosz minden bolygó körül kering. na de mit tegyünk, ők holdnak hívják, és azért ez mégiscsak az új küldetésszakasz első híre. legyen tiszteletbeli hold :)
Előzmény: elemes2 (422)
elemes2 Creative Commons License 2005.05.11 0 0 422
Azér ilyen 7 km-es kavicsokat holdnak nevezni, nem túlzás egy pöccset...? Valahol húzni kék egy határt, mert ugye ha kicsit jobb lenne a fotók felbontása és látszana a törmelék a gyűrűben, az is mind egy-egy hold, tulajdonképpen, van közte húszcentis (kb ekkora volt az első amerikai műhold) meg tízméteres. hm?
Előzmény: pint (421)
pint Creative Commons License 2005.05.11 0 0 421
én erről az újról beszélek
Előzmény: pcjuzer (420)
pcjuzer Creative Commons License 2005.05.11 0 0 420

Aha, van egy pár új hold:

http://www.stop.hu/showcikk.php?scid=1002412

A JPL-en viszont nem találtam róla hírt.

pint Creative Commons License 2005.05.11 0 0 419
a szaturnuszon újhold van! azazhogy új hold van felfedezve.
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.08 0 0 418
...azért innen is elég sűrűnek néz ki ez a gyűrű...
Előzmény: pcjuzer (417)
pcjuzer Creative Commons License 2005.05.06 0 0 417

Jó kis kép:

Mimas (397km), Dione (1118km), Rhea (1528km) +gyűrű

Itt van nagyobban:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/PIA06642_modest.jpg

Spidermans Friend Creative Commons License 2005.05.04 0 0 416
Kíváncsi vagyok, mennyire megy közel a gyűrűkhöz. Olyan kép kéne, amin az egyes törmelékdarabokat el lehet különíteni:)
pcjuzer Creative Commons License 2005.05.04 0 0 415
A jpl solar system simulatorában olyan mintha máris lett volna pályamódosítás. Legalábbis pár napja elég érdekes pályán volt a szonda, jóval "lejjebb" a szokásosnál.
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.03 0 0 414
...remélhetően sokára találkozik valamivel...
Előzmény: pint (413)
pint Creative Commons License 2005.05.02 0 0 413
ja azt elfelejtettem, hogy ez nem csak olyan mondvacsinált új fázis, hanem pályamódosítás is lesz, hogy a mostani lapos pálya helyett egy olyan pályára álljanak át, ami a gyűrűkkel 26 fokos szöget zár be. mivel ugye élük felől a gyűrűk úgyszólván unalmasak, nem árt alájuk sűllyedni, fölébük emelkedni.
Előzmény: pint (412)
pint Creative Commons License 2005.05.02 0 0 412
ha valakinek van fogékonysága a szépségre, az most örülhet, mert a cassini küldetés új fázisba lép, melynek kitüntetett célja a gyűrűk megfigyelése. ilyen még kettő lesz a mostanin kívül. eddig a szonda fő célja a huygens célbajuttatása, és a titán megfigyelése volt.

most aztán jön minden: üzenet a földre a gyűrűkön át, hogy a rádióhullámok áthatolását lehessen figyelni, fényesebb csillagok követése a gyűrűkön át, spektroszkópiai elemzés okán, és ilyenek. valamint persze képek, képek, képek. szemeket kinyitni!
Flandry Creative Commons License 2005.05.02 0 0 411
na igen, habár a cikk ahonnan ezt vettem, azért következtet erre, mert a sűrüsége a  fagyott víznél alacsonyabb, és a belső szerkezete összetört lehet, ... sőt a Janusról is ugyanezt gondolják
Törölt nick Creative Commons License 2005.05.02 0 0 410
...nem úgy néz ki...
Előzmény: Flandry (409)
Flandry Creative Commons License 2005.05.01 0 0 409

szép darab ez a Epimetheus, állítólag most már csak egy összeállt kőrakás, mivel a becsapódásoktól szinte széddarabolódott és csak a gravitáció tartja össze

 

 

Epimetheus
Törölt nick Creative Commons License 2005.04.21 0 0 408
...micsoda tobzódás...
Előzmény: pcjuzer (407)
pcjuzer Creative Commons License 2005.04.21 0 0 407

A JPL-esek csináltak egy kis áttekintést a Szaturnusz 34 holdjáról.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!