Keresés

Részletes keresés

Surka Creative Commons License 18 órája 0 0 143338

Egy ideje nézegetem ezt a Dancing clock nevű órát

de nem tudom eldönteni, hogy vajon tud-e mozogni vagy sem? Videót sajnos nem találtam róla, pedig megnézném. Elvileg egy ingás óraszerkezet van benne, tehát az inga lengésétől akár még mozoghatna is, de a talpa amin áll határozottan egyenes és nem vagyok benne biztos, hogy az ingának a néhány centis mozgása vajon ki tudja-e billenteni az egyensúlyi helyzetéből.

Mit mondotok róla? Szerintetek táncol vagy nem táncol?

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 18 órája 0 1 143337

Egy jó göcsörtös, sok szálfordulásos anyag kézi gyalulása esetén is magad alá csinálnál, de nem a gyönyörtől, hanem az erőlködéstől :) 

Előzmény: apaf3j (143335)
fejes.i Creative Commons License 18 órája 0 0 143336

:-D

A satuval évtizedek óta bénázok. Mármint van egész nagy satum, de ez vas. Mindég két fadarab közé fogom be a harmadikat, hogy ne legyen nyoma.

Előzmény: apaf3j (143335)
apaf3j Creative Commons License 18 órája 0 0 143335

Ha már gyalulás: a hétvégén végre eljutottam odáig, hogy van módom gyalulni (szándékosan nem azt írom, hogy tudok gyalulni, mert ez baromi nagyképűen hangzana, és nem is igaz). Satum még nincs, de készítettem egy "shooting board"-ot (nem tudom, van-e magyar neve), és azt egy nehéz asztalra téve, az anyagot a vezetőlécnek támasztva ki tudtam próbálni, hogy is megy a gyalulás (egy ebay-ről vásárolt, gyönyörűen felújított SB 4-gyel). Diót, juhart és akácot gyalulgattam, 20-30 cm hosszú, pár centi széles darabokat, és... majd' magam alá eresztettem a gyönyörűségtől. Egyrészt, mert csodaszép, tükörsima felületet kaptam, másrészt pusztán attól az érzéstől, amit a gyalulás adott. Nyilván nem így lennék vele, ha naphosszat ezt csinálnám, de így kifejezetten élvezetesnek találtam a kézi gyalulást. Csak ezt szerettem volna elmesélni :)

fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143334

Ebben a körben pironkodva bevallom, hogy mindent (szalag- vagy más módon) csiszoltam inkább, sőt, 50-es széles laposvésőt is használtam - most be kell látnom, hogy nem tudtam-tudom használni a kézi gyalut, illetve nem is volt jó gyalum sose.

Persze megvan a csiszolónak is a maga helye meg szerepe, de úgy vélem, rá fogok szokni a gyalura.

Előzmény: feketefelhoo (143330)
lesliegold Creative Commons License 19 órája 0 0 143333

Jó estét Uraim!

Szigetelt kutyaólat szeretnék vásárolni. Találtam is egy megfelelőt, de nem fizetek előre ismeretlennek hogy majd érkezik valami. Miskolcon, vagy környékén van szabad kapacitású asztalos, aki normálisan megcsinálna egy ilyet szigeteléssel ilyen áron?

http://tinyurl.hu/IZ2j/

hossz - 85cm
szélesség - 63cm
magasság - 85cm

- keményfa lábakon áll
- az oldalai és az alja 2cm-es szigeteléssel (hungarocell), így az oldalfala 5 cm vastag. A hőszigetelés a ház belső felén is burkolva van, a kutya nem tud hozzáférni.
- a tető levehető, hosszan kinyúlik, hogy ne verjen be az eső
- zsindely fedés
- alapozóval, és kétszer a színnel festve
- csavarozva

köszönettel:

Leslie

fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143332

Ezt nem tudtam, mostmár viszont értem, mért fogtam szöget 1x ilyenben a körfűrésszel, amikor a páromnak az az ötlete támadt, hogy csináljak egy régi asztalból kisebbet.

Előzmény: halaloszto (143326)
rferi Creative Commons License 19 órája 0 0 143331

Sőt, még az is páralecsapódást okoz, amikor a hideg téli idő miatt jól lehűlt a cucc, majd egyik reggel hirtelen jön egy melegfront, és azonnal mindenen kiüt a pára a levegőből, mert hidegebb a harmatpontnál a tárgy. Csorog mindenen, pedig még köd sincs.

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (143324)
feketefelhoo Creative Commons License 19 órája 0 0 143330

Hasonlók az érzéseim a #6-al kapcsolatban, csak jól fel kell fújnom magam, ha azzal dolgozok :-D

Na de majd ha igazán jól megéleztem !

Előzmény: fejes.i (143319)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143329

Van egy nagyon rissz-rossz asztalom az udvaron, fenyő a lapja. Azzal nagy baj nincs is, de valahogy úgy esett, hogy dió lett a lába,

Na annak a zoknija korhad rendesen.

Előzmény: fejes.i (143328)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143328

tölgy volt a kopjafa, 25x25-ös oszlop :-D

Az éger is fülledékeny. A cseresznyét nem tudom.

Előzmény: kuperta (143323)
feketefelhoo Creative Commons License 19 órája 0 0 143327

Mivel a köd igazából vízpára

Előzmény: Hobbiasztalos.blog.hu (143324)
halaloszto Creative Commons License 19 órája 0 0 143326

nem is volt a lapjuk táblásítva. simán egymás mellé volt szegezve a deszka, esetleg  kiglettelve, festve.

Előzmény: fejes.i (143322)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143325

Ezt a Baileyt nagyon kitaláltak annak idején.... egyre inkább megértem a vonzódást, remek eszköz.

Előzmény: feketefelhoo (143302)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 19 órája 0 0 143324

Sajnos kültérben nem csak azok a behatások érhetik a fát amiről írtál. A ködöt kifelejtetted. Elég durva módon tud nedvesíteni az is még akkor is ha letakarod az asztalt egy fóliával. Az átlagos felületkezelő anyagokat 1-2-3 évente fel kell frissíteni, mert a kültérben az UV sugárzás megeszi, elöregíti a védelmet, tele lesz hajszál repedésekkel amit szemmel nem is látsz, és ott már a pára be tud hatolni a fába. Ezért kell olyan felület kezelő anyagot használni ami nagyon mélyre be tud szívódni, nem csak a felső 1-2 mm-be. A tungolaj nagyon mélyre beszívódik és ha megszárad akkor beton keménységű lesz tőle a felület. A részeg haveroknak a foga nyoma nem fog meglátszódni rajta. :)

Előzmény: inoxjewels (143314)
kuperta Creative Commons License 19 órája 0 0 143323

Nem nagyon biztató, miből csináltad a kopjafát?

Tetszik az éger meg a cseresznye is, valamelyik jó "visszafogott" kültérre?

Előzmény: fejes.i (143320)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143322

Régen egy csomó asztalban volt fiók. Legalábbis több régi asztal láttam már igencsak szúette állapotban, olyan ónémet, meg parasztbútor féléket, azokban volt.

Előzmény: srudolf1 (143308)
Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 19 órája 0 0 143321

A ferde vágást én sem ajánlom.  

- Elsőre jó ötletnek tűnhet, de belegondolva már csak szívás. Az összeszorításnál el fog csúszni, akárhogy megtámasztod elcsúszás ellen. Még én sem tudnám elcsúszás nélkül ezt összeragasztani több évtizednyi gyakorlattal. 

- Ha azt hiszed, hogy az egyenes ragasztás gyenge lesz akkor nagyon nagyot tévedsz. A mai D3-as és D4-es faipari ragasztók már olyan erősek, hogy inkább a fa fog eltörni ha feszegeted, de nem a ragasztás. Kültérre csak is D4-es ragasztót szabad használni.

- a réselt megoldást javaslom én is. A fa tágulása és összehúzódása miatt. Nekem egy 4 cm vastag fenyő lépcsőfordulóm van a lakásban, kb 2 m * 1.2 m-es az alapterülete. Olyan pallóból csináltam ami előtte  4 évet száradt a padláson. Szépen el is készítettem belőle a forduló táblásítását, majd felszereltem a helyére 4 db 10 mm vastag facsavarral a lépcső gerendájához. Rá kb 4-5 évvel hangos csattanással középen kettérepedt a forduló úgy hogy a közelében sem voltunk. A repedés kb 1 cm-es réssé nyílt szét. Az acél csavarok nem engedték zsugorodni, így inkább szétszakadt a fa rostirányban. Végig beltérnem volt a faanyag a padláson nyáron 60 C fok is szokott lenni, tehát igencsak száraz volt a készítésnél az anyag.Saccolásom szerint olyan 15%-os nedvesség tartalma lehetett, a szétrepedéskor meg 12%-os volt. Tehát a kb 3%-nyi további száradás ekkora repedésre/törésre volt képes. A frissen kivágott fa 45% feletti nedvesség tartalommal bír, gyakorlatilag megmérni sem lehet, mert kiakad a műszer. 

- Ha résesre csinálod az asztallapot ahogy javasoljuk itt többen is, akkor az asztallap alsó oldalára a réseket takaró vékony lécet, furnért lehet felcsavarozni de csak az egyik lécre, különben az is szét fog szakadni, tehát a másik lécen szabadon el kell csúsznia a takarónak.

- a kültérre ha tartós vízvédelmet akarsz csinálni rá, akkor összeszerelés előtt kell tungolajjal lekezelni. Drága, de nagyon jó anyag. A lazúrok és a más fajtájú olajak a közelében sincsenek. 

Előzmény: inoxjewels (143305)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143320

'98-ban csináltam a faluban egy kopjafát, 1848-as emléknek, akkor ugye szép évforduló volt, azért emlékszem így rá. És ezért emlékszem arra, hogy ugyanakkor készített más egy faragott kaput az orvosi rendelőhöz, bükkfából.

A kopjafa ma is ott áll, a kapu meg már nincs meg. Egyszerűen szétmállott kb 10-15 év között. Nem a földben levő rész, hanem az egész.

Namost azért ez más lesz, de a bükk mint bútor anyag, nagyon szép anyag. De pl már arra érzékeny, ha kivágás után kap egy esőt a rönk az erdőn, utána meg jön egy kis meleg, befülled, belemegy a gomba, amit sok esetben aztán a gőzölés sem öl ki.

Láttam egy parkettát, amivel ez történt. Lerakták egy új házba, a tulajdonosok egy év múltán azt hitték, hogy rossz volt a lakkozás, azért szürkül.

Felcsiszoltatták, újra lakkoztatták. Pár hónap múlva kezdődött újra. Végül kihajították a parkettát.

Előzmény: kuperta (143303)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143319

Ami azt illeti, eddig csak fatestű, kisebb (max 3-asnak megfelelő) méretű gyalukkal volt dolgom (meg egy kis RB 5 blokkal, de az nem is számít be) és engem abszolút pozitívan lepett meg egyáltalán a fémtest viselkedése.

Olyan íves lécet gyalultam egyenesre mindenféle tapasztalat nélkül, hogy csak néztem.

Előzmény: feketefelhoo (143300)
fejes.i Creative Commons License 19 órája 0 0 143318

Aha, ezt jó tudni, köszönöm. Erre nem jöttem rá a rövid idő alatt.

Előzmény: halaloszto (143299)
pacman123 Creative Commons License 19 órája 0 0 143317

Locsolgattam én is bőszen menet közben.

Nemrég vettem 2 nagyobb ételtartót (majdnem 9 kiló nokedli fért el bennük :D 25 fős marhapöri adaghoz főztem ki, kis köretként)

Abból az egyikben vannak most a kövek, mind a 4, szinte jacuzziznak :D

Előzmény: kuperta (143316)
kuperta Creative Commons License 20 órája 0 0 143316

Haidu kövekre 15 perc áztatást javasolnak fenés előtt. Fenés közben is gyakran locsolva. Egy műanyag ételtartóban fenek amiben víz van. Nem árt neki a vízben tartás, csak algásodhat, és csúszik. Én kiveszem, mert nem fér el benne 3 kő. :)

Előzmény: pacman123 (143310)
srudolf1 Creative Commons License 20 órája 0 0 143315

Érteted amit írtam?

Előzmény: inoxjewels (143314)
inoxjewels Creative Commons License 20 órája 0 0 143314

Végre Valaki, aki nekem drukkol!

Persze, hogy mindent meg fogok tenni azért, hogy a nagynehezen összeügyeskedett, nekem Egyszer és Mindenkori asztalosmunka a lehető legjobb legyen!

Tető alatt fog állni, nyílászárók nélküli nyárikonyhában.

Egy irányból érheti majd keleti szél esetén eső, reggel 9-ig napfény, ráborult raguleves, pörkölt, meg évente egyszer, berúgás esetén vörösbor, sör, meg fentiek miatt ellazult haverektől a róka.

Amit Tőletek hallottam, az alapján már elhatároztam, hogy télen biztosan a garázsban fog lakni és ha időben értesülök, akor a nagy nyári zápporok idején sem hagyom majd feleslegesen ázni a beverő esőtől.

Szeretném ezt az asztalt megcsinálni.

Kezdő vagyok, laikus vagyok, kérlek segítsetek!

Előzmény: kuperta (143307)
pacman123 Creative Commons License 20 órája 0 0 143313

Nem a kötés gyengesége miatt fog vetemedni. Az erősen tart hidd el, ha rendesen összepréseled a leceket.

Nekem sem szakmám a fával való munka, csak hobbi. Kocka IT-s vagyok, amit tudok azt kb én is itt tanultam meg az "öregektől" :) A fa holtában is él. Egyik fajta jobban, másik kevésbé. De mindegyik mozog, függően hogy éppen milyen környezetben van. Egyszer nedvesebb, ekkor "hízik" a fa, dagad (gondold el, nagyon régen mikor még nem voltak gépek, a kőfejtésnél a nagy sziklákat többek között vízzel belocsolt faékekkel repesztették meg. Felázott fa parketta falat is be tud repeszteni .. stb). Amikor szárad, akkor meg zsugorodik. Szóval ... ne a ragasztás körül keresd a buktatót. 

Hobbiasztalos.blog.hu Creative Commons License 20 órája 0 0 143312

Pöpec!

Előzmény: kuperta (143281)
409 Creative Commons License 20 órája 0 0 143311

Mostmár csak megkérdezem, mert ennyi nyűglődés után sem tudtam eldönteni.

Mi az elsődleges cél?   Egy használható asztalt akarsz csinálni, vagy alaposan megszopatni magadat?

Ez a 45°-os illesztés az utóbbit támasztja alá. (a ragasztás akkor tart, ha kellő erővel van a két felület összenyomva. A 45°-ost hogyan fogod összeszorítani??? ) Akkor már inkább >> ilyen V alakban, de az igazi (ha már liba, legyen molett) bigézve lenne. Csak minek???

pacman123 Creative Commons License 20 órája 0 0 143310

Meglocsoltam szárazon élezés előtt. Úgy itta be a vizet mintha homokra öntöttem volna. Megint meglocsoltam, azt is.

Szóval .. én is olvastam hogy be kell áztatni. Úgyhogy beáztattam előtte való nap. Élezés óta is vízben tartom. Mondjuk .. azt nem tudom ez utóbbi jó ötlet-e.

Előzmény: feketefelhoo (143298)
Raidx Creative Commons License 20 órája 0 0 143309

Vörös Bükkre tippelek.

Előzmény: peti970 (143272)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!