Keresés

Részletes keresés

BigFic Creative Commons License 2022.01.20 0 0 7140

Szia!

 

Általában azt mondják a mesterek, hogy ilyenkor a legtöbb esetben az a probléma, hogy nincs hőcsapda az ajtónyílásnál.

Éppen a napokban ajánlották valakinek, hogy hegesszen egy vizszintes profilt az ajtónyílásba felülre, ami megtart egy samott sort. Ez lesz a hőcsapda.

Lehet, hogy nálad nem ez a probléma, mert nem látjuk ezt a részt a képeken.

Előzmény: berkes_laszlo (7138)
berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.19 0 0 7139
berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.19 0 0 7138

Sziasztok!

 

Itt látszik, hogy milyen vastag lett a kemence fala.

berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.19 0 0 7137

ziasztok!

 

Nekem ez a kemencém már 2017-óta megvan, amelyet nem egy kemenceépítő mester, hanem egy nagyon ügyes kezű kőműves épített. A búb anyaga hódfarkú cserép (felezve), sajnos nem duplafalú. A gondom az, hogy nem elég ideig tartja a kemence a hőt. Szerintetek lehet ezzel kezdeni valamit? A kéményen van elzáró és az ajtón belül tévő is.

 

Köszönöm

 

https://img2.indafoto.hu/2/1/210269_02c66e133f1b119e72fa06bee75205ce/27011299_00c97d0897e7ad7cb10a5c3f04065e48_xxl.jpg

berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.19 0 0 7136

Sziasztok!

 

Nekem ez a kemencém már 2017-óta megvan, amelyet nem egy kemenceépítő mester, hanem egy nagyon ügyes kezű kőműves építette. A búb anyaga hódfarkú cserép (felezve), sajnos nem duplafalú. A gondom az, hogy nem elég ideig tartja a kemence a hőt. Szerintetek lehet ezzel kezdeni valamit? A kéményen van elzáró és az ajtón belül tévé is.

 

Köszönöm

 

https://img2.indafoto.hu/2/1/210269_02c66e133f1b119e72fa06bee75205ce/27011299_00c97d0897e7ad7cb10a5c3f04065e48_xxl.jpg

berkes_laszlo Creative Commons License 2022.01.11 0 0 7135

Sziasztok!

A már meglevő kültéri kemencém szigetelését szeretném megoldani hatásfok javítás céllal. A kérdésem az lenne, hogy esetleg nem tudtok valakit ajánlani Komárom környékéről? 

fák, juh, madár2 Creative Commons License 2021.12.02 0 0 7134

"házat is lehet építeni sk"

 

Hát nem éppen.

Előzmény: Zöldár (7131)
citera Creative Commons License 2021.11.23 0 0 7133

Mobilkemencét én sárból építettem. Egy vastepsit kell csinálni alvázzal és kerekekkel, amiben az alap helyet foglal az alapba kell sok homok, kevesebb agyag és az alsó felébe perlit. a falának középső rétegébe is kell perlit, belülre homokos agyag, kicsit plasztikusabb, mint amit az alaphoz használtál, kívülre pedig szalmás agyag.
Ezt a három rétegű kupolát érdemes egy betonvas kalitkára tapasztani, belülről és kívülről is. a kalitkát érdemes a kisebbik likú 6 szögletű fonott csirkehálóval megsűrteni, majd a bepucolás előtt kívülről is bevonni ezzel, hogy az utolsó szalmás réteg bevonja.  így dolgozhatsz úgy, mintha vesszővázas lenne, csak ez nem ég ki.  Merem állítani, hogy egy ilyen vasalt agyagkemence sokkal több hurcibálást bír ki, mint bármi más.

Ha mégis a kádat akarod:
a kádas megoldást nem próbáltam, de vegyes híreket hallottam róla. valaki azt mondta, jó, másnak meg égette a kaját nagyon - alul-felül is - ami hihető is lehet,  továbbá mondták, hogy szeret pattogzani a zománc a sültmalacra. Ezek mind egyterű kemencék voltak, nem tették alá a másik felét, hnem csak levágták a lankásabb végét és lett belőle hátulkéményes alagútkemence. aki dícsérte az pizzát sütött benne, meg kenyérlángost, ami viszont szereti a hirtelen nagy meleget, mert 10perc alattt sül meg- erre a célra kifejezetten jó lehet.

Szerintem is jól érzed, a vaslapra egy sor tégla vagy egy tapasztott-döngölt agyagréteg nem árthat, mert már a samottlapról is azt mondják éget,  a régiek szerint meg csak a porózus cigánytégla volt a jó, szerintem a sima kisméretű tégla, amit ma lehet kapni, szintén megfelelő, elég porózus, nem éget.  az agyagfenék viszont könnyű is, főleg perlittel, ami mobil esetben fontos, de a tégla tovább tart.

Most javítottam egy 100éves törtcserépfalú kemencét, melyben cserélni kellett a feneket. a tégla alatt csak 5 cm homok volt, én tettem alá 10cm gyöngykavicsot (van jobb is). a téglát sosem cserélték, kellett neki jó sok idő, hogy összetöredezzen, a könyv szerint redszeres használattal az agyagfenék 5év, a tégla 10.

Előzmény: vizizé (7128)
citera Creative Commons License 2021.11.23 0 0 7132

Én építettem a nyáron egy állókürtős beltéri kemencét, illetve javítottam is egyet, ami mellett volt még egy katlan és egy sparhelt, a sparhelt nem akart égni mert kicsi és alacsony volt a kémény (melynek járata egy téglalapnyi keresztmetszetű volt - 5 téglás kémény). Nem akart a tulaj a kéményhez nyúlni, mert régi volt, később újra akarja rakatni az egészet.  Itt is egy belső kürtő hozta el a megoldást, 40x30cm belső keresztmetszettel.  

a kürtő ugyanis úgy működik, mint egy hőlégballon, mit felül kiszúrsz - a lukon süvít kifele a meleg levegő. Menni akar benne föl füstgáz, de a tetejénél kályhacső lelassítja, feltorlódik, és nyomást fejt ki, megtolja kifelé a füstgázt, nem engedi vissza, alulról pedig szív, rendesen ég a sparhelt. Még a széllökések sem tudták visszanyomni utána.

Előzmény: epitkezunk (7126)
Zöldár Creative Commons License 2021.09.22 0 0 7131

  Nem csak kemencét hanem házat is lehet építeni sk.

 

 Igaz a végére némely illető belerokkan.

Előzmény: dear-bear (7130)
dear-bear Creative Commons License 2021.09.22 0 0 7130

A kemencémet, Ytongból épitettem. /A külseje Ytong a belseje természetesen samott/ Teljesen autodidakta modon. Az egyik év szeptemberétől, a következő év áprilisáig mindent elolvastam, amiről ugy gondoltam, hogy hasznos lehet.

 

Ennek már 6 éve.

A kemencém azóta is remekül működik. 

Nemcsak pizzára használom, hanem a sólet cserépedényben is itt készül, de emlithetem a szilva lekvár főzését is.

 

Általában 3-3,5 kg száraz fával érem el az "üzemi hőmérsékletet".

 

A magam példájából kiindulva, sztem mindenki képes egy ilyet megcsinálni.

 

Ugy lehet számolni, hogy kb 1/3 - 1/2 árból jön ki, azokhoz az árakhoz képest, amit a hivatásos kemenceépitők mondnak.

 

 

Előzmény: vizizé (7128)
BigFic Creative Commons License 2021.09.21 0 0 7129

Szia!

A mobil kemence ytongból sokaknak teljesen bevált.

Ezt a fórumot ajánlom.

Előzmény: vizizé (7128)
vizizé Creative Commons License 2021.09.16 0 0 7128

Üdv Tagok,

 

Aktív kemence tulajdonos vagyok, kb 10 éve építettem saját dongás kemencét ami az idők alatt bizonyított. Rengeteg malac, csülök, és pizza készült benne.

Most egy új projekt jár a fejemben. Olyan mobil kemencét szeretnék készíteni amiben pizzát, kisebb-nagyobb társaságoknak húsokat lehetne sütni. A mobil alatt nem tologathatót értek, hanem akár targoncával mozgathatót ha költözni kell . Kézenfekvőnek tűnne az öntvény kádból készült, de nem tudom mennyire használható ilyen célra.

Azt láttam, hogy általában az alsó felében tüzelnek, így melegíti a 2 kádrész közé épített vaslapot. Gondolom a vaslapra még valamit illik tenni, és azon végezni a sütést. Padlástégla, vagy hasonló agyag dologra gondolok, ami kicsit elosztja az alulról direktbe érkező hőt. Ha valakinek van képe, videója és legfőképp tapasztalata, várom a válaszát.

Előre is köszönöm.

alfi13 Creative Commons License 2021.09.02 0 0 7127

Az szerintem teljessen mindegy hogy milyen magaságban csatlakozik be a kéménybe a kemence. A magasabb becsatlakozásnál a füstgázok jobban lehülnek mire beér a kéménybe ennek a fütésre használt tüzhelyeknél van jelentősége hogy ez a hő is melegítse a szobát. Az én kemencémben is az a jelentősége a tüztér fölött kialakított "labirintusnak" hogy a füstgáz hőjét is a kemence fölmelegítésére használjam. Ezek az előregyártott kémények bírják a magas hőmérdékletet nyugodtan csatlakoztathatod lent is. A 20cm es kémény is elég lehet de ha elkészül a kemence és kevésnek bizonyul a huzat akkor meg kell magasítani a kéményt. A jó huzatnak az a jelentősége hogy tökéletes legyen az égés ne keletkezzen korom a füstjáratokban. A kéménybe két tisztító nyílást is építettem de 10 év után sem volt rá szükség mert nincs sehol koromlerakódás.

Előzmény: epitkezunk (7126)
epitkezunk Creative Commons License 2021.09.02 0 0 7126

Köszi, átolvastam, szupernek tűnik a kemencéd, gratula!

 

A kéményre visszatérve, ha továbbra is előre gyárott kéményben gondolkodok (mert az tűnik most a legegyszerűbbnek és leggyorsabbnak), akkor 20-as kürtő átmérőig vannak elfogadható árban, utána nagyot ugrik az áruk. (Konkrétan 190E körül van egy 20-as kürtő átmérő, 350E körül meg a 25-ös..).

 

Ha egy kisebb-max közepes méretű kemencében gondolkodunk majd, akkor elég lehet a 20-as kürtő átmérő? Ha nem elég, akkor más megoldás kell, mert nagyobb méretben elszáll az előre gyártott kémények ára.

 

Másik kérdés, hogy milyen magasságba kerüljön a füstcső csatlakozás? Ha kb másfél méteres körül lesz a kemence, akkor elég olyan magasra tenni, vagy biztos-ami-biztos alapon inkább minél feljebb kerüljön (pl 2méter) és majd belevezetjük valahogy? Amit nem tudok sajnos, hogy van-e hátránya, ha a kémény becsatlakozás előtt még vezetgetjük a füstöt és töréseket teszünk bele... vagy nem kell ezzel foglalkozni, mert a füst úgyis fölfelé száll??

 

Előzmény: alfi13 (7125)
alfi13 Creative Commons License 2021.09.01 0 0 7125

Ha elolvasod az én kemencém építését talán találsz benne megoldást a kérdéseidre. At én kéményem belső átmérője 30x30 cm és a becsatlakozási nyílástól még ha jól emlékszem 2,6m magasan van a kémény teteje. Először kb egy méterel alacsonyabb volt a kémény és a begyújtás után a füst egy része nem a kéményen hanem a kemence ajtón jött ki ezért meg kellet emelni a magaságot. Egyébként ezt nagyon sok kemence építő elköveti ezt a hibát hogy szűk és alacsony a kémény és az ajtó fölött tiszta korom a kemence. Ne a saját károdon tanulj kemencét építeni, az első kemencém siralmasan rosszul sikerült de a második aminek itt megtalálod a leírását teljessen hibátlan.

https://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson&o=QGHAWMqHna

 

Előzmény: epitkezunk (7124)
epitkezunk Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7124

"Kell egy  kb. 200 -as átmérő."

 


Ok, erre figyelünk, illetve azért vagyok bizonytalan kicsit, mert kemencéhez nemigen szokták ezeket a kész kéményeket választani.

Azon túl, hogy nem túl "autentikus" egy ilyen a kemencéhez, jól gondolom, hogy semmi hátránya nem lehet, ha megvan a megfelelő kürtő átmérő?

 

Azt viszont még tényleg nem tudom mekkora és milyen kemence lesz, ezért minél magasabbra tegyem a füstcső csatlakozást? Mit vegyek itt alapul, a max kemencemagasságra mennyit számoljak rá?

Előzmény: a tömeg az tömeg (7123)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7123

  Akkor ügyelj a megfelelő átmérőre !

 

 Kell egy  kb. 200 -as átmérő.

Előzmény: epitkezunk (7120)
Pepszi Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7122

Nálam családi házban téglakályha épült így, hogy a kémény pár évvel hamarabb elkészült, egy nagyobb felújítással/tetőcserével együtt, és később ahhoz terveztettem meg a kályhát.

Előzmény: epitkezunk (7118)
epitkezunk Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7121

" a több 5 méteres a biztos sávalapra tudjon kerülni."

 

javítva: a TÖBB MINT 5 MÉTERES KÉMÉNY kerülne a biztos sávalapra...

Előzmény: epitkezunk (7120)
epitkezunk Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7120

Nem egy kis kerti épület, hanem egy 6x6-os félig nyitott, félig felfalazott, nevezhetjük "L" alakban zárt filagóriának is, kb valahogy így:

 

és ehhez hasonlóan nálam is valahol a kemence hátulján lenne a kémény, ami benne lenne a falban.

 

Igazából a kérdés az, hogy ha berakunk egy előre gyártott kész kéményt (Leier, Shiedel) és olyan magasra tesszük a füstcső csatlakozást, ami vélhetően jó lesz majd a kemencének, akkor van-e még más, amire figyelnünk kell, hogy később ne legyen szívás belőle?

 

Tudom, hogy bonyolultabb téma egy jó kemence, később bele is fogunk merülni, de most raknák azt a két falat és nem szeretném elszalasztani, hogy a több 5 méteres a biztos sávalapra tudjon kerülni.

Előzmény: a tömeg az tömeg (7119)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2021.08.31 0 0 7119

Kemence kis kerti épületbe nem való.

 Lehet egy kemence pl. a lakóépületben a legnagyobb helyiségben, vagy lehet a szabadban.

Előzmény: epitkezunk (7118)
epitkezunk Creative Commons License 2021.08.30 0 0 7118

Sziasztok,

 

Ígérem végig fogom majd olvasni a topicot és belemerülök a kemenceépítésbe, de az még később lesz, viszont most falaznák azt a kis kerti épület, amiben majdan helyet fog kapni a kemence is és ezzel kapcsolatban merült fel egy fontos kérdés a kéménynél.

Az épület magassága miatt kb 5 méteresnek kellene lenni a kéménynek, elméletileg ennek már nem ártana egy külön alap - márpedig az nem készült, úgyhogy az lenne az elképzelés, hogy a falba tennénk a kéményt, azon a vonalon úgyis sávalap lenne alatta. Szóval most felfalaznák az épületet, vele egy lépésben a kéményt is raknák, meg tudnák csinálni a tetőt is normálisan (nem kellene utólag kivágni a kémény miatt) és majd jövőre foglalkozunk a kemence kérdéssel, hogy mekkora legyen-milyen legyen stb-stb, egyedül a füst elvezetési helyünk lenne kötött, tehát hátsó kivezetésűnek kellene lennie.

 

Mindezek után leegyszerűsítve a kérdés csak az, hogy működhet-e ez így, hogy pl egy egyszerű Leier kéményt felrakatok, hogy haladjon az ügy és a kerti épület falazása, aztán vélhetően nem leszek túlságosan megkötve majd később a kemenceépítéssel?

Vagy ne kapkodjak, hagyjam a kéményt, mert meg fogom szívni, hogy előre kijelöltem a kémény helyét és előre úgysem fogjuk tudni jól belőni, hogy hová essen a füstcső csatlakozó és a többi, amiről még nincs is fogalmam?

Viszont ha most nem rakatom fel a kéményt, akkor később a falban már nem tud lenni, így megfelelő erős alapra később már nem tudom helyezni. (15cm vasalt alaplemez van, ami a kemence önsúlyának elég kellene, hogy legyen, de egy 5m-es nehéz kéménynek már necces..)

Szerintetek?

 

Szabi__82 Creative Commons License 2021.08.27 0 0 7117

Szia, menő!!
Ma ha az idő engedi elkezdem szárítani, felfűteni. Nagyon kíváncsi leszek rá :)
https://photos.app.goo.gl/fy2DHb26ARzWpmtw7

Előzmény: successful77 (7114)
PTRNL Creative Commons License 2021.08.21 0 0 7115

Miből a legolcsóbb a fém kéményt megoldani? Kellene valami indító idom, egy zárható elem, meg mondjuk 2 db 1m-es füstcső amit csak akkor rakok fel, ha begyújtok. Obiban ez karcolna egy ötvenest...

 

Mivel oldotta meg aki nem téglából építette?

successful77 Creative Commons License 2021.08.19 0 0 7114

De beszeljen a video ☺

https://youtu.be/mu6b-xllQpY 

 

Arra szamits h a zomanc vagy pattog a nagy tuznel vagy olvadozik le de pizzasutesnel mar nem okoz gondot. Ha vastag felette az agyag es szigetelt is akkor masnap siman 100fokos még zart ajtonal. 
szerintem hosszabb eletu mint egy teglaval kirakott de azert az nekem is hobban tetszett volna de mist mar ez van es pizzahoz tokeletes

successful77 Creative Commons License 2021.08.19 0 0 7113

Hozzam lehet jonni vaskadas pizzazokemence tesztelesre mar egy eve hasznalom ☺ 

alfi13 Creative Commons License 2021.08.14 0 0 7112

Mint már írtam én hülyeségnek tartom és aki földobta ezt a témát Ő sem számolt be hogy megépítette e és jól müködik. De ha van ídőd és szeretsz kisérletezni építsd meg és írd le a tapasztalataidat.

Előzmény: Szabi__82 (7111)
Szabi__82 Creative Commons License 2021.08.14 0 0 7111

Miért,  mi a baj vele?

Előzmény: alfi13 (7109)
alfi13 Creative Commons License 2021.08.14 0 0 7110

Azt még elfelejtettem ha elkészül a kemence ezt a ramonádot egyszerüen égesd el jó lessz első begyújtásnak. 

Előzmény: alfi13 (7109)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!