Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.16 0 1 330

A salamontök=padlizsán 3 okból is ésszerű magyarázat a szóláshoz ("fénylik, mint a salamontök")

1.  a padlizsán tényleg fényes

2. a padlizsán tökszerű

3. a latin nevéből (solanum) elképzelhető a salamon-ná torzulás

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.02.16 0 0 329

Nekem a kopasz királyról rémlik vmi magyarázat, ill h egy bizonyos részét sokat simogat(tat)ta. Legalábbis ilyeneket mondott a népetimológia :-)

Előzmény: Törölt nick (327)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.16 0 0 328

Nem éhezett véletlenül az a szerencsétlen zaciba csapott tehén?

Előzmény: Bodak (326)
Törölt nick Creative Commons License 2011.02.16 0 0 327

Körülnézve az interneten a 'Salamon töke' kifejezésre mindenhol azt a mérhetetlenül béna magyarázatot találjuk, mely szerint a Salamon torony ablakába kitett töklámpást jelentené. Pár éve olvastam valahol (, de az interneten most sehol nem akadok nyomára) egy sokkal ésszerűbb etimológiát, hogy a salamontök a padlizsán egyik régi neve és valószínűleg a latin nevéből torzulással származhat (Solanum melongena).

Bodak Creative Commons License 2011.01.16 0 0 326

Sziasztok!

 

Valaki meg tudná nekem mondani, hogy honnan ered a "Bőg, mint a zálogos tehén" kifejezés?

 

Előre is köszi!

 

egicim Creative Commons License 2010.11.28 0 0 323

Nem rossz. Tetszik. Nekem van egy másik. A gonoszok heten vannak, és azt csinálnak, amit akarnak, de persze engem is megkérdeznek. Csinálhatnak ők bármit, amit csak akarnak, de én vagyok velük a nyolcadik. (????)

 

Előzmény: Törölt nick (321)
Törölt nick Creative Commons License 2010.11.27 0 0 322

Hülyeség. Az alakjáról. 88

Előzmény: Törölt nick (321)
Kis Ádám Creative Commons License 2010.11.27 0 0 320

Ó, tompora, ó móres.

Előzmény: Törölt nick (319)
habris Creative Commons License 2010.11.27 0 0 318

Mi az eredete a "nekem nyolc" szólásnak?

És mi az a móres? ("Móresre tanít")

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.07 0 0 317
"Felébredsz, és kezed a bilibe lóg".
A magyarul eléggé ismeretlen Gustaw Herling-Grudzinski (Márai-kortárs, szintén sokáig Népolyban élt) lengyel író Naplójában a következőt írja (a francia kiadásban): "Felébred, és keze a bilibe lóg - ezt a bájos szólást Lengyelországban találták ki". - ???
Kvász Ivor Creative Commons License 2010.06.29 0 0 316
A karóra tűzött varjút madárijesztő helyett használták varjak ellen. Ezért ez eredetileg a sokat tapasztalt varjak mondása volt.
Előzmény: tyúkanyó49 (314)
NevemTeve Creative Commons License 2010.06.28 0 0 315
A varjú elszemtelenedett (vö: Berija), és végül pórul járt... figyelmeztetésként mondják annak, aki túlságosan magabiztos.
(pl: 'Ugyan, nem kell nekem ahhoz jogosítvány, hogy fél-részegen hazahajtsak éjszaka a diszkóból!' 'Nana, láttam én már kutyán úthengert...')
Előzmény: tyúkanyó49 (314)
tyúkanyó49 Creative Commons License 2010.06.28 0 0 314

Sziasztok!

Ide irányított egy kedves ismerősöm,mert keressük a jelentését ennek a szólásnak:

Láttam én már karón varjút!

Előre is köszönöm  a válaszokat.

NevemTeve Creative Commons License 2010.05.08 0 0 313
Esetleg: A fele is nehéz lenne?
Előzmény: Bigac (311)
milyennincs Creative Commons License 2010.03.31 0 0 312
... hát ami még benne van (a szatyorban/táskában/stb.)
Előzmény: Bigac (311)
Bigac Creative Commons License 2010.03.30 0 0 311
Valaki nekem is segíthetne ezzel a mondással kapcsolatban : A füle is nehéz.
venuto Creative Commons License 2010.03.19 0 0 310
"Szegény embert az ág is húzza".
Amikor elhagytam egyemistapista koromban a szüleimet , 1 kg. kenyéren s a hozzá való tégla disznózsíron éltem . A végén már alig bírtam lenyelni . annyira elesetté váltam , hogy sokszor el--elbotlottam a szigetszentmiklósi telek egyik nyárfájának a törzsébôl kiálló gyökerébe . Ilyen elesett voltam . Sapirico
Bodak Creative Commons License 2010.02.15 0 0 309

Tudja valaki, hogy honnan ered a "kivágta a rezet" kifejezés?

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2009.11.07 0 0 308
Bocsánat, egy apróság: nem parturiunt, hanem parturient (ugyanis a nasceturhoz hasonlóan futurum, nem pedig praesens).
Előzmény: milyennincs (306)
pingvin Creative Commons License 2009.11.06 0 0 307
Köszönöm!:)
Előzmény: milyennincs (306)
milyennincs Creative Commons License 2009.11.06 0 0 306

"Parturiunt montes, nascetur ridiculus mus" Horatius: Ars Poetica (138. sor), eredetileg 'Epistula ad Pisones' c. költeményéből.

Jelen idő, 'vajúdnak' és sztem egyszerű jövő 'fog születni'.

 

Ezen a vonalon gombolyítsd tovább a megfejtést, hogy miért épp egér... Az Ars poetica, mint olyan. Összehasonlításul itt van József Attiláé.

(meg ott van az 'Exegi monumentum'-ja is Horatiusnak)

Előzmény: pingvin (305)
pingvin Creative Commons License 2009.11.05 0 0 305
Vajúdtak a hegyek, és egeret szültek.
Honnan ered? Miért pont hegyek és egerek?
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.09.17 0 0 304
ApCsel 17:5-10. A szaloniki plebs, a helyi zsidó vezetők felbujtására el akarta fogni Szent Pált, hogy törvény elé állítsák. Pál éjszaka menekült el a városból. Egyébként Szaloniki környéke, Dél-Macedónia a koraújkorban még nagyrészt vlach lakosságú volt - ezek eltűnőben lévő mai utódait ma aromunoknak és meglenorománoknak hívják.
Előzmény: Kvász Ivor (302)
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.09.17 0 0 303
A délszlávot nem tudom, de a vojnyikról ld. amit a neves topikba írtam. Rideg Sándor tudtommal dunántúli.
Előzmény: Thómasz (300)
Kvász Ivor Creative Commons License 2009.09.17 0 0 302
Az apostolok cselekedetei egyik részének modernizált értelmezéséről van szó.
Előzmény: BoGiBoGi (296)
dybbuk Creative Commons License 2009.09.17 0 0 301
"... a vaslábi oláhok megérkeztek a faluba és a földesúr mindjárt templomot ígért nekik. Meg is épült, fel is cifrázták szépen, s aztán kellett belé szentkép is. Többek között a kopasz Szent Pált is megfestették egy híres oláhtoplicai piktorral, annak a képnek a mása pedig erôst hasonlított a tekerôpataki bíróhoz.
Na ennek hamar híre futott, mert egy tekerôpataki ember bément a templomba és szemügyre vette az oltárt. Akkor a tekerôpatakiak, akik nem akarták, hogy ekkora csúfság essék rajtuk, még azon éjjel ellopták a templomból, és helyette hagytak ott egy krajcárt. A vaslábi atyafiak mindjárt újólag megfestették, de a piktor bárhányszor csinált új képet, mindannyiszor furfangosan ellopták. Hiába ôrizték éjjel-nappal, hajnalra mindig hûlt helye maradt csak.
Egy idô múlva belátták, hogy hiába szeretnék, hogy Szent Pál az ô falujokat védelmezze, Szent Pál mindig sarkon fordult és nagy hertelen otthagyta ôket. Nem is kereszteltek a faluban hosszú ideig egy gyermeket sem Pál apostol nevére, pedig nagy szentjük az az oláhoknak is...."

Lehet hogy nem igaz,de vicces.:)
Előzmény: Thómasz (300)
Thómasz Creative Commons License 2009.06.28 0 0 300

Sziasztok!

 

Rideg Sándor Indul a bakterház c. örökzöldjében olvashatjuk, illetve az ebből készült nem kevésbé jó filmben hallhatjuk e szólás egy változatát:

 

OTTHAGYJA, MINT SZENT PÁL A VOJNYIKOKAT. (...Úgy otthagyom a bakterházat, mint...)

 

Ez a vojnyik érdekes, mert én két lehetőséget találtam:

 

a) Szláv (szlovák) bojnyik=csavargó, útonálló, zsivány (bár nem értem, hogy kapcsolódnak az apostolhoz)

 

b) ...Ez saját feltételezés: épp a föníciai görög kiejtésén gondolkodtam, mikor ez beötlött. Fönícia= lat. Phoenicia. az oe régen oi-t, a c k-t jölhetett a latinban, így majdnem a görög kiejtéshez  jutunk: <foinikia> (különben görögül Phoiniké). Ha az f-et zöngésítjük, és az n-t palatizáljuk, máris vojnyik lesz a fojnikból! Azt viszont, hogy a térítő Szt. Pál miért hagyta volna pogányságban ezt a népet, nem tudom.

 

Mit szóltok?

Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 299

szerencsétlen flótás, azaz fuvolás honnan jön

 

Tóth Béla "Szájrul szájra" könyve szerint talán Schiller: Ármány és szerelem című drámájából.

Előzmény: playboy2002 (147)
Törölt nick Creative Commons License 2009.02.24 0 0 298

Ott hagyta mint Szent Pál az oláhokat:

 

Ebben a topikban előfordul a 106. hsz. körül.

 

Tóth Béla: Szájrul szájra című könyve ezt írja: Moldvában elterjedt volt a bogumilizmus, ez a felekezet Szent Pál félremagyarázott tanait követte, de a XVI-XVII. században megtérítették híveit és ez a vallás arrafelé eltűnt.

subidubi88 Creative Commons License 2009.02.24 0 0 297
Szent pál ment megtéríteni az oláhokat és látta hogy nem akarnak megtérni mert túl bűnösök voltak!
Ez egyik munkatársam agyából pattant ki! Nem hinném hogy tudományos alapokra helyezte a megfogalmazást!
Előzmény: BoGiBoGi (296)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!