Keresés

Részletes keresés

Doky586 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 58481

A kézi rádióim (yaesu, wouxun) valóban frekit írnak, de a PMR rádióim (több típus) csak sorszámot (1-32) ezért gondoltam kinyomtatok egy táblázatot melyik sorszámhoz melyik frekvencia tartozik hogy a pmr és kézi rádiókat könnyü legyen egymáshoz hangolni ctcss-ben is.

Vagy a papagájok esetén. De eszerint csak próbálgatással jöhet össze. ą1 eltérés lehet.

CB-ről nem beszéltem.

Előzmény: Dessert Rat (58480)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.04.01 0 1 58480

A számozása nem szabványos se a PMR se a CTCSS standardban, eleve nem teszik bele az összes létezőt hanem amit beletesznek azt besorszámozzák 1-től.  Profi gyártók is kihagynak frekiket, sőt a Kenwood nem szabványos frekiket is használ, sok réádióba te magad is kitalálhatsz frekiket.  Nyilván mindenki arra hajt, hogy tőle vegyél 6 db egyformát a családnak - a Retevisnél most van akció.

Ettől függetlenül azért eléggé hasonlók a gyártmányok.

 

Nem példa nélküli dolog ez, mert a CB frekik számozása sem előirás, hanem a frekvenciákat határozza meg a szabvány.  Az amcsi gyártók (és sokan mások is) azután is ragaszkodtak a régi számozáshoz hogy 1978-tól a 23 csatornát kiterjesztették 40-re, de a németeknél van példa rá, hogy újrasorszámozták növekvő frekisorrendben. A felső 40 pedig van ahol 1-40, de van ahol 41-80 számozású, az alsó 40-ben pedig egyéb rettenetek is léteznek, mint pl negativ sorszámozás mint a hőmérőnél. 

Előzmény: Doky586 (58479)
Doky586 Creative Commons License 2024.04.01 0 0 58479

Az igazi pmr rádiókban általában sorszámmal lehet beállítani a ctcss (vagy dcs) kódot. De neten keresgélve többféle táblázatot találtam.

Egyiknél a 88,5 Hz a #8 sorszámon van, a másiknál a #9 sorszámon. Ez nem szabványos??? Gyártónként eltér? 🫤

Tippelgetni kell hogy az én rádiómon éppen melyik melyik.

Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.08 0 0 58478

Kétféle UV5 van, a normál UV5R és az UV5RTP, de nem kizárt hogy egyebek is léteznek. A CHIRP-ben az UV5R-hez az UV5R-t kell kiválasztani, de az RTP-hez  a BF-F8HP -t.  Mindenesetre egy próbát megér. Életem első UV5 programozásánál nekem ez volt a hiba, és itt a fórumon adtak tanácsot ami működött.

Előzmény: x20fan (58477)
x20fan Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58477

De ebben Prolific pl2303 chip van. Azért letöltöttem egy Ch34x drivert, telepítettem, ugyanaz történt, amint a letöltés indulna pirosra vált az adást jelző led, a kijelzőn is adást jelez, és bad header. És az egeret is lebénítja ilyenkor, ha kihúzom a rádióból a csatlakozót, akkor az egér megjavul, és a rádió is megszünteti az adást.

Majd utánanézek még, azért köszi.

Előzmény: Mr. Pepe00 (58476)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58476

ch340 arduino drivert tegyél hozzá, azzal működnie kell.

Előzmény: x20fan (58475)
x20fan Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58475

Megérkezett a kábel, de nem sikerült beüzemelni. Drivert többet is próbáltam, látszólag jó, device manager látja. Chirpből letöltöttem a legújabbat, com3, rádió típusa (kínai szerint támogatja), ennek ellenére bad header vagy valami hasonlót mond amikor le akarom tölteni az adatokat.

Tud valaki javasolni valamit? Bekapcsolt rádióba dugom a két jackes dugót ahogy a chirp írja.

Van-e valami olyan képessége a chirpnek, amit kézzel nem lehet beállítani és fontos? Mert a 16 csatornát már beállítottam, és már hallottam is valamelyiken beszélgetést is.

 

Akkor a papagáj nem indul el, ha nem küldöm a ctcss kódot, ez megnyugtató.

 

Ha valakivel használni szeretném a ctcss kódot, akkor egyformát kell beállítani a két készüléken vagy különbözőt? Úgy láttam van r-ctcss és c-ctcss, mintha az egyik az adáshoz tartozó lenne a másik a vételhez.

Előzmény: Mr. Pepe00 (58472)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58474

Amatőr átjátszón csak amatőr forgalmazhat, meg aki még jogosult.

 

 

Előzmény: x20fan (58471)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58473

Bizonyos helyeken van papagáj. Így hívják a pmr átjátszókat.

Ahhoz nem kell dtmf jel, hanem ctcss kóddal megy.

 

A papi vagy ismétlő rendszerben megy, vagy sima átjátszóban.

Ismétlőben megismétli amit belebeszélsz, ugy továbbít.

Átjátszó módban SHIFT-et állítanak be.

Ez azt jelenti, hogy a felmenő és a lejövő frekvenciát eltolják egymástól, pl -6000

Ezt is lehet a rádión állítani.

 

kb valahogy így van ez.

Van papagáj lista a neten, a miskolci nem megy.

Előzmény: x20fan (58471)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58472

A Chirp-en fel tudod programozni a rádióra a 16 PMR csatornát.

Ekkor véletlenül sem tudsz más helyre kalandozni.

A lehetőség megvan, mert VFO módban ekkor is végig tudod keresni az egész tartományt, vagy azonnal frekit beütni, de az már tudatos lesz.

Előzmény: x20fan (58470)
x20fan Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58471

Az átjátszó megszólításához nem kell valami hangot küldeni 100 Hz körül? Hogy ne legyen elég azon a frekin beszélni, hanem előtte indítani az átjátszót. Nem akarnék belemenni az amatőr sávokba.

Pmr-re van átjátszó? A 8/16 csatornán kívül egy egyszerű pmr rádió nem is tud máshol adni. Csak a rádióamatőrök jogosultak átjátszón keresztül forgalmazni?

x20fan Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58470

Kifejezetten személyes infók közlésére tervezem használni, hol vagyok, te hol vagy, 5 perc múlva megyek stb. Pár beszélgetésbe belebotlottam, én ilyet nem szeretnék, nem látom értelmét, ott a net, szöveg, audio, videó bármi mehet. Nekem a gsm teló sem fél órás beszélgetésekre van, hanem azonnali infóra, kések mert, hozd a nem tudom mit is stb.

Gyűjtöm a frekvenciákat, a kényesebb sávokban a rádió nem is enged adást 136 MHz alatt. A 350-390 között rendőrséginek írja, de itt olvastam, hogy kódolva beszélnek. Ha lehet tiltani programozással frekiket, akkor majd ezeket le is tiltom.

Előzmény: XANTIi (58466)
x20fan Creative Commons License 2024.03.07 0 0 58469

Eddig csak itthon használtam, nincs tapasztalatom a tömegről, de ha így van ahogy írok az jó, mert akkor használható.

A kábel úton van.

Előzmény: Mr. Pepe00 (58465)
schlumberger Creative Commons License 2024.03.06 0 1 58468

Persze, egyszerűbb. De praktikus tudni a háttért is.

Előzmény: x20fan (58463)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.06 0 2 58467

Maximálisan egyetértek, azért is irtam pár szólással lejebb, hogy a PMR sávon kívül nem szólunk bele, nem nyomkodunk.

És bizony az amatőrsávon kívül vannak sokkal "veszélyesebb" frekik is, pl vízügyi, egyéb jeladók, stb, ahol már közérdekű üzem megzavarására is indulhat némi eljárás.

 

Okosan, kultúráltan a jelszó.

Előzmény: XANTIi (58466)
XANTIi Creative Commons License 2024.03.06 0 0 58466

Helyesen gondolkodsz. Ha a PMR446 frekvenciákon maradsz, biztosan nem okozol előre nem látható zavart. Nincs akkora tülekedés már azokon sem. Pár biztonsági őr legfeljebb.

Más frekvenciákon zavarhatsz úgy akár kényes dolgokat is, ahol te nem hallasz semmit. Átjátszók felmenő frekvenciáin például.  Tudtodon és akaratodon kívül akár egy fél ország hallhat.

Egyet ne felejts: a PMR frekiken kívül mindennek van valahol egy gazdája. Aki esetleg bérli azt és morcos ha nem tudja zavartalanul használni. Vagy állami célú, esetleg derékszíjas felhasználása van.

PMR-en is néha egy-egy baráti társaság szereti magáénak tudni a megszokott traccsparti frekvenciát. Vagy örülnek is ha van új beszélgető partner.

Előzmény: x20fan (58464)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.06 0 0 58465

Nem nagyon fogsz zavarni.

Miket lehet gyéren hallani?

nagyobb építkezés mellett fóleg idegen akcentust

Motorosoktatás

pár gyerek néha beszél a szüleivel

 

Van egy Chirp program, amivel fel lehet programozni a rádiót, csak egy kábel kell hozzá.

A kábel egyik vége a Kenwood csatiba megy, a másik usb.

Előzmény: x20fan (58464)
x20fan Creative Commons License 2024.03.06 0 0 58464

OK, az enyém is hasonló.

Azért jöttem ide, mert szeretném elkerülni azt, hogy másokat zavarjak a rádiómmal. Nem tervezem nagy távolságra használni, hanem olyan helyen, ahol esetleg nincs gsm térerő, nincs mobil adat hozzáférés és ezzel internet se. Viszont a rádió hatótávján belül vagyunk, mondjuk 1 km-en belül, így el tudjuk egymást érni.

A kódos megoldás nekem furcsa, mert bár más rádiók hangját nem hallom, de ezzel nő az esélye annak, hogy belenyomok más valaki adásába. Figyelni kell a vételt jelző ledet, az mintha mutatná ha van forgalom.

Előzmény: Mr. Pepe00 (58461)
x20fan Creative Commons License 2024.03.06 0 0 58463

Sáv, csatorna csak elnevezések, a frekvencia nem tudja, hogy ő most hova van sorolva. Frekvenciával kapcsolatban nekem nem ismerős a csatorna, azt már utólag rendelik hozzá egy meghatározott szélességű frelvencia sávhoz. Sokkal egyszerűbb 1-es csatornáról beszélni mint frekvenciáról és a sáv szélességéről.

Előzmény: schlumberger (58459)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.05 0 0 58462

Köszönöm!

Előzmény: schlumberger (58460)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.05 0 0 58461

Ne gondold ennyire túl.

Teljesen jó az az Uv5 ös. Még az antennája is jó. Jobb mint egy hamis nagoya.

Pl az uv9 esnek nagyon szar a gumirudija.

Azt se gondold túl, hogy egy vásárban marha sok lesz a rádióforgalom. Nem tolonganak PMR el a kezükben.

Nyugodtan lehet használni, főleg ha beállítotok párban CTCSS vagy DCS kódot.

Itt van egy kis olvasnivaló

https://pmrradio.hu/pmr1x1-ctcss-dcs-kulcs-a-zajzarhoz/

Valamint a 16 csatorna (nem sáv, köszönet Slumbergernek a helyreigazításért)

azért ad némi szabadságot.

 

 

Ami zavaró lehet, közeli nagyfrekis akármi, vagy valami idegen jel megültetheti a rádiót, de próba cseresznye.

Hatótávban el lehet vele beszélni km ekre is, még városi környezetben is.

Nekem hegyoldalból saját antennával 40km ről volt Ök-m, QSO, vagy beszélgetésem.

Ground plane antennával is volt még messzebb is.

 

Ha a rádió megvan, próbáld, olvass utána, és használd egészséggel.

 ui. Én sem vagyok rádióamatőr.

 

Előzmény: x20fan (58457)
schlumberger Creative Commons License 2024.03.05 0 2 58460

Pepe, ezért piros pont jár neked!

Előzmény: Mr. Pepe00 (58456)
schlumberger Creative Commons License 2024.03.05 0 1 58459

Keveredik a sáv és a csatorna fogalma... A sáv a frekvenciatartomány egy szelete. Pl. a középhullámú műsorszóró sáv 540 kHz-től 1600 kHz ig, az FM műsorszóró sáv 87,5 MHz-től 108 MHz-ig terjed. A sáv fel van osztva csatornákra. Az FM-sávban egy-egy csatorna 200 kHz széles.

A PMR-sáv 446 MHz-en van, itt egy csatorna 12,5 kHz széles. Itt van anico kft táblázata.

 

Tehát nem a sáv foglalt, hanem csak a sáv egy csatornája!!!

 

XANTIi Creative Commons License 2024.03.05 0 1 58458

Az ipari PMR446-ok jóval hatásosabbak. Egy-egy alkalomra lehet akár bérelni, hogy ne kelljen drágán megvenni. Azoknak általában rendes 16 centi körüli gumiantennája van. Normális hangszórója, szelektív vevője. A DPMR csatornákon biztos lehet beszélni. Ha az is kevés, lehet ipari 5W-os rádiót bérelni egy-egy alkalomra. Frekvenciával, legálisan. Még el is számolható.

De ha az olcsóság a fő szempont, akkor lehet korlátlan "hatótávot" elérni egy-egy mobiltelóval és egy Zello appal. Nagyon-nagyon minimális adatdíjjal. Nem kell még egy cuccot cipelni sem.

Előzmény: x20fan (58457)
x20fan Creative Commons License 2024.03.05 0 0 58457

Néztem egy yt videót, kis dobozka swr és W-mérő, kerestem webáruházban, 50 dolcsi. Ennyit nekem nem ér, így nem tudom megmérni. Áramfelvételt tudnék valahogy, de az nem rf kimenő, ki tudja milyen hatásfokkal dolgozik az adó.

A srác a 10 W-os rádióval 144 MHz-en 4.8 W-ot mért. Szóval lehet az 1 W-ra állított rádió fél W-od ad ki.

Van kis pmr párom, fix antennás, papírja szerint fél W-os, 8 csatornás, ha az megfelel a műszaki paramétereknek, akkor ez a komolyabb is. Antennákat lehet venni, van ahol jelzik is hogy melyik sávra való, de nem tudom mérni.

Mi a megoldás, ha a két ember a pmr rádiójával egy nyüzsgős vásáron/szabadtéri rendezvényen van, ahol sokan használják a 8 vagy 16 sávot, és emiatt nem jut szóhoz? Előveszi a mobiltelót?

Nekem kizárólag személyes kapcsolattartásra kell, nem vagyok rádióamatőr, nem is leszek, pedig sokkal nagyobb szabadságot adna frekvenciában is meg távolságban is. De ahogy elolvastam az előző hozzászólásokat, nem jött meg a kedvem hozzá.

Közelítsük meg máshogy. Mi az a szabványos pmr rádió, ami betartja az összes műszaki követelményt, és a legjobb hatásfokú? Tehát fixen rögzített az antennája és fél W-os, de lehet az az antenna hosszabb is mint egy pár cm.

A másik kérdés, hogy van-e előírás arra, hogy csak emberi nyelven lehet a mikorofonba szólni? A dmr pl. nem érthető hangot közvetít, és akármi más hanggá alakított jel is lehet abba a szűk hangsávba tömörítve. Pl. egy mikrovezérlő egy hangszóróval rátapasztva a mikrofonra. Valami sercegés/sípolás hallatszana.

Előzmény: Mr. Pepe00 (58455)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.05 0 2 58456

Folytatva előző gondolatomat, ha normálisan, kultúráltan használod a rádiót, nem fognak kerékbe törni érte. Ehhez azért némi szabályismeret is kell, nem árt elolvasgatni.

Unokám 5 évesen kapott két pmr hoki-tokit.

Az első amit megtanítottam neki, mik az általános szabályok és utána azt gyakoroltuk.

1. ki hív kit, vagy általános hívás x től.

2. Duma után vétel ha folytatod, vége ha abbahagyod a beszédet

3. Ha foglalt a sáv, megvárjuk míg vége, vagy másikra megyünk.

4. Csak azt mondjuk, amit mindenki tudhat.

5. a legfontosabb: előbb végzel a dumával, majd UTÁNA engeded el a PTT gombot.

(sokan egyszerre így a vége letörik)

6. röviden, velősen beszél, nem traccsparti.

 

Előzmény: x20fan (58453)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2024.03.05 0 1 58455

Ha elolvasod az adatlapját és osztod 2vel, akkor kijön hogy 1w nál LOW módban nemigen tud többet.

Az antennát ne rontsd le, mert az csak kárt okoz.

Ne akarj a PMR nek megfelelni azzal a rádióval. Én nem piszkálnám és merem használni.

És hallgatom az amatőr átjátszót is.

De ami fontos!

1. Nem szarom tele a sávot, bármelyik az.

2. Nem szólok ott, ahol nem szabad.

 

Sajnos sokan az átjátszóra is ráültetnek rádióadást meg belebüfögnek szó szerint.

 

Előzmény: x20fan (58453)
XANTIi Creative Commons License 2024.03.05 0 0 58454

Minden rádióban van kisteljesítmény kapcsolási lehetőség. Az antenna csak szűk frekvencia tartományban jó sugárzó. Ha nem a tervezett sávon használod, megölheted a rádiót vele.

A jogi helyzet típusengedélyhez köti a használhatóságot. A 0.5 W, fix antenna, fix frekvenciák ennek csak egyes részei. Egy más célra akár engedéllyel rendelkező típus sem használható a PMR446-on.

Nem beszélve a semmiféle jogosítással nem bíró kínai szélessávú TÍPUSOKAT. Akár mit is bűvészkedik vele a polgár.

Előzmény: x20fan (58453)
x20fan Creative Commons License 2024.03.05 0 0 58453

Van-e valamilyen teljesítménycsökkentési megoldás? Néztem valamelyik amatőr rádió kisugárzott teljesítményét a 136-520 MHz tartományban és voltak helyek ahol 7-8 W is volt, máshol 0.5 W. Az antenna ugyanaz minden mérésnél. Vagyis a végfok nem megy tönkre ha az antenna csak töredék teljesítményt tud lesugározni. Ebből indultam ki, hogy talán le lehet venni a teljesítményt ilyen módon fél W-ra, és akkor a pmr sávon már csak az antenna cserélhetősége lenne szabálytalan, de az legalább nincs hatással a működésre, pont úgy sugároz mintha be lenne forrasztva.

Másik antenna, vagy valami árnyékolás?

x20fan Creative Commons License 2024.02.25 0 0 58452

Letöltöttem, áttanulmányozom, köszi.

Előzmény: XANTIi (58451)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!