Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 63957

Valami tunkoló a krumplis hal v. halas krumpli mellé?

Előzmény: Vének Tanácsa TM (63956)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 3 napja 0 0 63956

Birskrémleves áfonyával; lazac roston, garnélanyárs, petrezselymes- és hasselbeck burgonya.

Vének Tanácsa TM Creative Commons License 3 napja 0 3 63955

Hecsedlinél nem is a mag a probléma, hanem a körülötte lévő szúrós szőr. Nagyon sűrű szitán kell ahhoz átszűrni, hogy attól megszabadulj. Van még valamennyi 6-7 éves hecsedlilekvárom, fánkhoz, csörögéhez kötelező 😊

 

Anyu egyébként passzírozta az epret, persze azért került bele némi mag. Én jobban szeretem a gyümölcsdarabos eperdzsemet. Málnát, szedret viszont jobban szeretem mag nélkül. Ja, és a ribizlit is, annak a magja körül van egy kemény tok, ami mindig felragad a szájpadlásomra 😆

Előzmény: nagypapi51 (63954)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 63954

Arról tudok, hogy a somból és a hecsedliből kiszűrik a magvakat, no de az eperből is?

(Anyám rendszeresen készített meggy-málna-ribizke dzsemet, de az mindenmagvas volt,

na jó, kivéve a meggyet :)

Előzmény: homerx (63951)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 4 napja 0 1 63953

Én az eperből dzsemet főzök, benne van a gyümölcs szőröstől-magostól. Persze, akinek emésztési gondot okoz az aprómag, annak jobb a szűrt-passzírozott lekvár.

 

Barackból főzök lekvárt is, dzsemet is, ez utóbbinál forrázom a barackot és lehúzom a héját. Lecukrozom (30-40 dkg/kg, a gyümölcs édességétől függően), másnap felfőzöm, kicsit sűrítem, és mehet az ágyba, párnák közt dunsztolódni. Pici citromsavat rakok hozzá, hogy megtartsa a színét. Ezt nagyon szerettem, jobban, mint a lekvárt,  bögrés mákos, vagy kefíres kakaós kevert süti mellé nagyon finom (volt 😔)

Előzmény: homerx (63951)
beetee Creative Commons License 4 napja 0 3 63952

és eladja a joghurtgyárnak? :)))

Előzmény: homerx (63951)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 63951

azert szeretjuk nala az epret, mert kiszuri belole az apro magvakat.

Előzmény: homerx (63950)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 63950

van itt a piacon egy holgy, mindenfele lekvarokat arul. az epret szoktuk ala venni. szilvalekvart pedig az alfoldrol szerezzuk be szinten piacrol. vagy bekes, vagy szarvas.

Előzmény: homerx (63949)
homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 63949

viszont amikor kb 2 eve voltunk januarban citromszureten, ott kostoltam citromlekvart. hihetetlen jo ize volt. vettunk is vagy 2-3 uveggel, de szinten nem lett meg megbontva.

homerx Creative Commons License 4 napja 0 0 63948

nalunk a zasszony csak kajszit tesz el, evente olyan 20-25 uveg korul. cukrot es azt a 3 az egyben dzsemfixet. hasznal hozza. en tavaly sutottem szilvalekvart tepsiben, illetve az iden cseresznyet. csak 2-3 uveggel. meg nem kostoltuk oket. a szilvat csak magaban, a cseresznyehez valami receptbol vettem a cukormennyiseget, de frissen kostolva nekem nagyon edesnek tunt.

Előzmény: nagypapi51 (63946)
öreg_néne_b Creative Commons License 4 napja 0 0 63947

30 dg/gyümölcs kg

 

Az már sűrít is, meg tartósít is. Ennyi cukorral felbontás után sem romlik meg.

Előzmény: nagypapi51 (63946)
nagypapi51 Creative Commons License 4 napja 0 0 63946

Nálunk a kajszi lekvárba kerül cukor, max. 30 dg/gyümölcs kg, de sem sűrítő, sem tartósító.

Steril üveg, kupakok szódabikarbónás vízben kifőzve, száraz dunszt.

A szilvalekvárt már nagyon régen Szatmárból, jó ismerősünktől szerezzük be,

5-6 évesek is vannak a kamrában, semmi bajuk.

Előzmény: öreg_néne_b (63945)
öreg_néne_b Creative Commons License 5 napja 0 0 63945

Én is készítettem hozzáadott cukortól menteset. 
(Meg olyant is, amiből kivontam a zoxigént, illetve a cukrot. Az átlátszó lett, majd megkóstolod az Őrségben. ;))

A szilvának alapból nagyon magas a cukortartalma, azt még hosszú főzéssel betöményítik annyira, hogy minden egyéb tartósítő nélkül elálljon. 
A barackot viszont úgy szeretem, ha friss, gyümölcsös íze van és szép színe, akkor viszont kell bele édesítő, sűrítő és tartósító is.

Előzmény: homerx (63940)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 5 napja 0 0 63944

Pláne.

Előzmény: füegy (63943)
füegy Creative Commons License 5 napja 0 0 63943

"hidegfronttól"

Rosszabb: kettősfront

Előzmény: Vének Tanácsa TM (63942)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 5 napja 0 0 63942

Mindenki értette, szerintem te is, de a hidegfronttól még a szokásosnál is kötekedőbb kedvedben vagy.

 

Én is tettem el diabetikus lekvárokat, még tavaly. Epret, meggyet, barackot. Édesítővel (eritrit/stevia), mert önmagában nekem nem elég édes.

Előzmény: homerx (63940)
dulci_nea Creative Commons License 5 napja 0 0 63941

Van a gyümölcs természetes cukortartalma, persze. Hozzáadott cukor nincs. Kényszerből, mert cukorbeteg vagyok. De nagyon finom lett. Nagymamám is így főzte be régen, a gyümölcs természetességében. A szilvalekvárt is így szokták, hozzáadott cukor nélkül. Azt is készítek majd. 

 

Ma a fagyasztóból volt ebéd, mert átaludtam a délelőttöt is. Biztos az időjárási front teszi.

Előzmény: homerx (63940)
homerx Creative Commons License 5 napja -2 0 63940

csak igy izlelgetem a kifejezest. cukormentes sargabaracklekvar. :) jol hangzik. kivontak belole a zokszigent?

Előzmény: dulci_nea (63935)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 6 napja 0 2 63939

Neked is kicsi a palacsintasütőd 😁

 

Ma pizzagolyó (sonkás-olajbogyós és szalonnás-hagymás-paprikás), tejfölös mártogatóssal.

Előzmény: öreg_néne_b (63938)
öreg_néne_b Creative Commons License 6 napja 0 0 63938

Nekem egy tojás, 10 deka liszt, egy deci tej, szükség szerinti bubis víz a palacsintatészta alapegysége. Ebből nálam kb. tíz darab lesz.

Előzmény: dulci_nea (63935)
dulci_nea Creative Commons License 6 napja 0 0 63937

Azt hiszem mindkettő igaz rá. :)

Előzmény: Vének Tanácsa TM (63936)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 6 napja 0 0 63936

Gondolom, több folyadékot vesz fel a zabliszt  azért lesz több a massza. Vagy kicsi a palacsintasütőd 🙂

Előzmény: dulci_nea (63935)
dulci_nea Creative Commons License 6 napja 0 0 63935

Itt a kérdés megoldása. :) Nálam 20 dkg liszt kb. 20 palacsinta. Zabpehelylisztből készítem; megtévesztésig ugyanolyan. És tettem el sárgabarack lekvárt, cukormentest. 

 

Közben elkészült az almás párolt káposzta. Valami sütnivaló hússzeletet még ki kell olvasztanom mellé. És akkor holnapra is kész az ennivaló.

Előzmény: Vének Tanácsa TM (63934)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 6 napja 0 0 63934

Teásbögre, persze. Csak a folyadék 1/2 l + 20 dkg liszt + 2 tojás. Szép, nagy bögre 🤦‍♀️

 

És igen, etetném én az éhes szájat, ha lenne, de lány madárétkű (haha, madár, éérted?), 2 palacsinta az adagja. Ahogy nekem is ennyi az engedélyezett. Férj megeszik 3-4-et. Úgyhogy a 10 még sok is 😁

Előzmény: homerx (63933)
homerx Creative Commons License 2024.09.14 0 0 63933

tiz palacsinta? azt miben kevered ki? teasbogreben? ha nalunk palacsinta keszul, az also hangon 30. mondjuk en saccperkabe 3-at eszek meg, de vannak ehes szajak :) hiszen anya csak egy van :)

 

Előzmény: öreg_néne_b (63931)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2024.09.14 0 0 63932

Én szeretek enni, szeretem a jó ízeket, de fel nem érem ésszel, hogy fér némely emberbe ennnyi kaja 😳 Leg"zabálósabb" koromban (serdülőkor, ugye) is max. 4 palacsinta csúszott le egy evésre... Mondjuk, voltam vagy 50 kiló 😁

Előzmény: öreg_néne_b (63931)
öreg_néne_b Creative Commons License 2024.09.14 0 0 63931

Lesznek rá elegen, meg ilyenkor az a szokás, hogy roskadozik az asztal. ;)

Tíz palacsintát én is simán megennék tartalmas leves után, ha tehetném.

Előzmény: Vének Tanácsa TM (63929)
dulci_nea Creative Commons License 2024.09.14 0 0 63930

Ezt elírtam. Nem pulyka hanem libaszárny; és libatöpörtyű lesz. Elég hülyén hangzana, hogy pulykatöpörtyű. :) 

 

Palacsintát én sem aprózom el. Ha már sütök, nem egy étkezésre. Rájárunk. Hú, de rég sütöttem. Most ahhoz legalább jó az idő.

Előzmény: dulci_nea (63923)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2024.09.14 0 1 63929

Ezeken az adagokon mindig ledöbbenek. Hányan lesztek?

 

Napokban írta valaki egy főzős csoportban, hogy 46 palacsintát sütött ki hármójuknak. Én 10-et szoktam, és még az sem fogy el egyszerre 😳

(Igaz, általában van előtte valami tartalmas leves, de akkor is, 46? Te jó ég!)

Előzmény: homerx (63926)
Vének Tanácsa TM Creative Commons License 2024.09.14 0 1 63928

De igaz :)

 

Én nagyon szeretem a salátát, a zöldségfélét,  igazából nem volt annyira nehéz beilleszteni az étrendembe. Lehetne gyakrabban is, de nem mindig van kedvem még külön magamnak vesződni vele. Luca is szereti, kettőnknek már inkább nekiállok. Férjem is megeszi időnként, csak legyen mellé bőven hús meg krumpli 😆

Előzmény: homerx (63927)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!