Keresés

Részletes keresés

plumbeus Creative Commons License 2007.08.28 0 0 32
szerintem is húzós mikor húsz év múlva realizálódik belőle jelenet
Előzmény: Sultan al Derwish (31)
Sultan al Derwish Creative Commons License 2007.08.28 0 0 31

A Karnevál elég húzós kis regény,én is olvastam már egyszer de megszenvedtem vele rendesen.Érdemes elolvasni Kemény Katalinnak  a könyvét amit a Karneválról írt, sokat segít a megértésében.

Előzmény: avi01 (30)
avi01 Creative Commons License 2007.08.28 0 0 30

Legjobb könyve a Patmosz.

Az lehet, de a Karnevál 5 évig volt a polcomon, mire odajutottam, hogy elolvassam, és segítséggel értettem csak meg a lényegét.  Valaki itt a fórumon elmagyarázta, és onnantól kezdve világos volt.

Előzmény: stegi1976 (-)
Sultan al Derwish Creative Commons License 2007.06.30 0 0 29

Szerző?Inkább összeollózgatónak nevezném.

Előzmény: Mirdad (28)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.30 0 0 28

 

   Vannak itt olyan "sztárszerzők" a piacon, (topik is van róla), akik alkohol nélkül is mulatságosak.. De nem meglepőek :)

Lucretia B. Creative Commons License 2007.06.30 0 0 27
Szerencsére keményebb drogokhoz akkor még nem tudott hozzáférni. Különben lett volna itt nemulass.
Előzmény: Sultan al Derwish (26)
Sultan al Derwish Creative Commons License 2007.06.30 -1 0 26

Hamvas alkoholista?Ez komolytalan.

Előzmény: Lucretia B. (20)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.30 0 0 25

" A megszabadulás útja az elszakadás útjával azonos, a lélek, amikor eredete helyére visszaérkezik, ugyanaz és mégsem ugyanaz. Ez a misztérium, amely szerint úgy tűnik, hogy: a lélek királyfi, akit az öreg király a világba küld, hogy tanuljon, s amikor az élet iskoláját elvégzi, visszatér az uralkodó trónusát átvenni. Ez azonban jelkép. A megszabadulás a vándorlás után a célhoz érkezésnek látszik; a tanulás és vizsga után felszabadulásnak látszik; ugyanakkor úgy látszik, hogy nem történt semmi, csak a lelket a saját káprázatai elvakították, álmodott: világot, Ént, emberiséget, életet, történetet, születést, szerelmet, betegséget, halált, - de az álomképek eloszlottak - s a lélek nyomasztó és gyönyörűséges képeinek bűvölete alól megszabadultan felébredt.

  A megszabadulás nyílt misztérium,, amelyben rejtve van és marad az, hogy az ember honnan és mitől szabadul meg és szabadságának mi a gyümölcse."

chlodvig Creative Commons License 2007.06.24 0 0 24

Ez tetszett:

 

 

 " Hamvas Béla: Karnevál - részlet

 

2. A Mottó a következő: Uram, Istenem, óvj meg engem a jó emberektől.

  Fogadalmat tettem, hogy ezen túl a jó embereket messze el fogom kerülni.
Istenem, Atyám, óvj meg engem a jó emberektől!
Jézus a jó emberekkel szóba sem állt. Ez aztán az emberismeret. Pedig nem is volt óvóhelyen, sem társbérletben. Minek állt volna velük szóba? Ők nélküle is egész kitűnően megvoltak, nem is volt szükségük reá, mert kérem szépen, a jó emberek nem szorulnak a Megváltóra, ők nyílegyenes ösvényen haladnak jól megérdemelt üdvösségük felé. Ők saját jóságukkal mindig segítettek magukon, sohasem estek el, a legtöbben mértékletesen meg is gazdagodtak.
  Egy ilyen jó embertől, vallásos vitán megkérdezték: hát önnek mi a véleménye?
Mire ő lágyan: nézze, én az ilyen Isten dolgokról nem sokat gondolkoztam, nekem mindig elég tűrhetően ment.
Na ugye, mondom. Nincs neki Megváltóra szüksége. Neki mindig elég tűrhetően ment. Jézus vámszedőkkel, és kurvákkal barátkozott.
 

  Istenem, Atyám, óvj meg attól, hogy jó férjem legyen, és jó feleségem legyen, jó apám és jó anyám legyen, és jó barátom és jó gyermekem, és jó emberekkel legyek körülvéve, akik hozzám nagyon jók.
Minden tiszta dolog ebben a nagy jóságban végül valamilyen eszeveszett bűn.
Jézus tudta, mondom, bár nem volt óvóhelyen, sem koncentrációs táborban, ahol a kölcsönös segítség az ínségben megnyilatkozott.
 Milyen jó még gyilkolni is, ehhez a komisz és aljas jósághoz képest, amely annyit imádkozik, sőt vegetáriánus és aszkéta és mindennapi áldozó és főként jó. Mennyit szenvedtem, saját jóságomon kívül az emberek jóságától, és a tudás fája átkozott egy fa, a jó és a rossz, de a jó rosszabb, mint a rossz, ezt ma már tudom, az óvóhely az a világhely, ahol ezt meg lehet tanulni, de a társbérletet és a kényszermunkatábort is beleszámítom.
 

  Mit szenvednek szegény asszonyok jó férjeiktől, és szegény férfiak jó feleségeiktől és a gyermekek jó anyáktól, Jézusom te tudtad, hogy egy szemernyi bűn, mennyivel több egy hegynyi jóságnál.
  A jó ember, aki az Úr színe előtt jó merészel lenni, és szemét tágra nyitja, kezét ünnepélyesen felemeli, és így szól: bocsánat, engem ilyesmi nem illet, mert én jó vagyok, és igaza van, és mindig igaza van, és nincs szörnyűbb, mint amikor valakinek mindig igaza van, különösen ha olyan jó.
Keresztény testvéreim, óvakodjatok attól, hogy jók legyetek, és hogy jóságokat számon tartsátok, és a jóságra hivatkozzatok. Nincs mire hivatkozni.

 

  Az Úr színe előtt semmire sem tudsz hivatkozni, üres kézzel jöttél, meztelenül, és erőtlenül, és amit azóta tettél, csak erőtlenebbé tett és bemocskolt és összetört, és ez vagy te. Az egyetlen, ami fenntart, hogy Jézus megkönyörül rajtad, és hozzád lép, és beszél veled, mert elég értelmes vagy rá, elég koszos, és züllött vagy és hitvány vagy és nem vagy jó."

Lucretia B. Creative Commons License 2007.06.22 0 1 23
Nagy baj, ha az ürességet csak alkohollal lehet megtölteni.
Előzmény: Mirdad (22)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 0 0 22

 

  "Hamvas alkoholista volt"... de biztos ismersz Te is olyanokat, akik színjózanon

kártékonyabbak, és üresebbek, holott más címkét ragasztanak a (spirituálisnak látszó) termékeikre. Ki mit érez...

Előzmény: Lucretia B. (20)
Lucretia B. Creative Commons License 2007.06.22 0 0 21
Be.
Előzmény: Mirdad (19)
Lucretia B. Creative Commons License 2007.06.22 0 1 20
Hamvas alkoholista volt. Jól látszik ez az írásain is. Például az aranykori boldogságot legkönnyebben az olcsó kaliforniai borokkal lehet elérni.
Előzmény: Mirdad (16)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 0 0 19

 

  Neked bejött? :)

Előzmény: Lucretia B. (18)
Lucretia B. Creative Commons License 2007.06.22 0 0 18
Az Alice csodaországban vagy a Micimackó se semmi.
Előzmény: Mirdad (13)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 0 0 17

 

 :) Most nézem: 2001-es topik, és ez a  17. hsz... ez igen! Ilyen uncsi témát...

bezzeg a ..... meg a ..... azok aztán lélekemelőek! :)

Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 0 0 16

 

  Nem volt rá jellemző...:)

Előzmény: Sterlitz de Breviar (15)
Sterlitz de Breviar Creative Commons License 2007.06.22 0 0 15
Mindenkinek lehettek rossz napjai, így Hamvasnak is.
Előzmény: Amet (6)
dialektika Creative Commons License 2007.06.22 0 0 14
Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 0 0 13

 

  :)) Ez de jó! Igen, a Svejk is olyan "minden benne van mű", mint a Kisherceg, stb.

 

 Eröltetés, bűbájosság, tekintély, stb. nélküli ártatlan igazságok.

Előzmény: nazuna (12)
nazuna Creative Commons License 2007.06.22 0 0 12

Hamvast megerősíti a szentírás is:

 

"- Én senkinek se hiszek - jelentette ki a törpeforma kis ember, akinek a földjéből véletlenül kiástak egy csontvázat. - Gazember az egész világ.

- Gazember is kell a világba - mondta Švejk, elhelyezkedve a szalmazsákján. - Ha mindenki csak jót akarna a másiknak, már rég agyonverték volna egymást az emberek."

 

Előzmény: Mirdad (11)
Mirdad Creative Commons License 2007.06.22 -1 0 11

 

  Hamvas Béla: Karnevál - részlet

 

2. A Mottó a következő: Uram, Istenem, óvj meg engem a jó emberektől.

  Fogadalmat tettem, hogy ezen túl a jó embereket messze el fogom kerülni.
Istenem, Atyám, óvj meg engem a jó emberektől!
Jézus a jó emberekkel szóba sem állt. Ez aztán az emberismeret. Pedig nem is volt óvóhelyen, sem társbérletben. Minek állt volna velük szóba? Ők nélküle is egész kitűnően megvoltak, nem is volt szükségük reá, mert kérem szépen, a jó emberek nem szorulnak a Megváltóra, ők nyílegyenes ösvényen haladnak jól megérdemelt üdvösségük felé. Ők saját jóságukkal mindig segítettek magukon, sohasem estek el, a legtöbben mértékletesen meg is gazdagodtak.
  Egy ilyen jó embertől, vallásos vitán megkérdezték: hát önnek mi a véleménye?
Mire ő lágyan: nézze, én az ilyen Isten dolgokról nem sokat gondolkoztam, nekem mindig elég tűrhetően ment.
Na ugye, mondom. Nincs neki Megváltóra szüksége. Neki mindig elég tűrhetően ment. Jézus vámszedőkkel, és kurvákkal barátkozott.
 

  Istenem, Atyám, óvj meg attól, hogy jó férjem legyen, és jó feleségem legyen, jó apám és jó anyám legyen, és jó barátom és jó gyermekem, és jó emberekkel legyek körülvéve, akik hozzám nagyon jók.
Minden tiszta dolog ebben a nagy jóságban végül valamilyen eszeveszett bűn.
Jézus tudta, mondom, bár nem volt óvóhelyen, sem koncentrációs táborban, ahol a kölcsönös segítség az ínségben megnyilatkozott.
 Milyen jó még gyilkolni is, ehhez a komisz és aljas jósághoz képest, amely annyit imádkozik, sőt vegetáriánus és aszkéta és mindennapi áldozó és főként jó. Mennyit szenvedtem, saját jóságomon kívül az emberek jóságától, és a tudás fája átkozott egy fa, a jó és a rossz, de a jó rosszabb, mint a rossz, ezt ma már tudom, az óvóhely az a világhely, ahol ezt meg lehet tanulni, de a társbérletet és a kényszermunkatábort is beleszámítom.
 

  Mit szenvednek szegény asszonyok jó férjeiktől, és szegény férfiak jó feleségeiktől és a gyermekek jó anyáktól, Jézusom te tudtad, hogy egy szemernyi bűn, mennyivel több egy hegynyi jóságnál.
  A jó ember, aki az Úr színe előtt jó merészel lenni, és szemét tágra nyitja, kezét ünnepélyesen felemeli, és így szól: bocsánat, engem ilyesmi nem illet, mert én jó vagyok, és igaza van, és mindig igaza van, és nincs szörnyűbb, mint amikor valakinek mindig igaza van, különösen ha olyan jó.
Keresztény testvéreim, óvakodjatok attól, hogy jók legyetek, és hogy jóságokat számon tartsátok, és a jóságra hivatkozzatok. Nincs mire hivatkozni.

  Az Úr színe előtt semmire sem tudsz hivatkozni, üres kézzel jöttél, meztelenül, és erőtlenül, és amit azóta tettél, csak erőtlenebbé tett és bemocskolt és összetört, és ez vagy te. Az egyetlen, ami fenntart, hogy Jézus megkönyörül rajtad, és hozzád lép, és beszél veled, mert elég értelmes vagy rá, elég koszos, és züllött vagy és hitvány vagy és nem vagy jó.

irodeak Creative Commons License 2007.04.20 0 0 10
Ahogy ezt a topikot elnézem, a filozófia nem túlságosan köti le, foglalkoztatja korunk emberét. Pedig szükségünk volna rá, mert a filozofikus érzület, hogy idézzek egy "klasszikust":"Igényesség, érzékenység, mélység," és megtoldanám még azzal, hogy világnézetet, erkölcsi alapállást, tudatosságot tükröz, mely az Élet megéléséhez feltétlen szükséges. Amennyiben az Életet egy szellem, lélek számára a világmindenségben számára kijelölt helyen történő cselekvést, helytállást, feladat teljesítést jelent, az idő tengelyében behatároltan. Márpedig az ember nem más, mint testbe öltöztetett szellemvilág, melyet ízesít az adott test érzelemvilága és tudatossága, melyet kikövetelt a Természetfölöttitől magának.
Talán Hamvas Bélánál az tetszik, hogy jelenvaló, míg keresztmetszetben összefoglalja az Őt megelőző gondolkodók értékét egészen az őstörténettől a biblikusokon kerersztűl a középkoron át, és közben, szerényen minősítést fogalmaz meg. Mindezt egy nagyon sajátos és egyedüli irodalmi formában rögzíti. Aranyos, és ugyanakkor velős. Ettől gyémánt az értéke.
irodeak Creative Commons License 2007.04.20 0 0 9
A mai kor gondjait bírom felfedezni Hamvas Béla soraiban. Ami sajnos kortünet, mert nem egyes emberekre jellemző, hanem rám és Te Rád is:

„A modern művészet mintha semmi egyéb nem lenne, …. Idézi az örvényt, amelynek, úgy látszik, legmélyebb fenekéről a legfélelmetesebb erőket kelti fel. E korcs szörnyetegek(et)
… a világ minden részéből elűzött és kitiltott söpredék, foszlány és lélekrongy, intelligencia és érzés és önálló akarat nélkül, szégyentelen életmohóságának tehetetlen martaléka. Jóra, rosszra egyáltalán tökéletesen érzéketlen. Csak élni akar, élni. Nem egész lény, a létezésnek mindössze homályos nyoma. Alaktalan, ha nem is egészen testetlen, tudatlan, csak derengő szomjú ösztönével lézeng és nyüzsög. … Uralkodó állapota a szorongás és az alattomos kéjsóvárság. … Mivel láthatatlan és ritkatestű lény és mivel nem ismer tiszteletet és szégyent, számára minden út szabad. Egyetlenegy módon lehet ellene védekezni: világossággal. Napfény, értelem, erkölcs, derű, nyugalom, béke. Mindaz, ami ma nincs. A pantagrueli mágiával. Ahol valaki hazudik, irigy, ahol tilosat gondol, vagy tesz, valamit elrejt, ott milliószámra megjelenik és az embert elárasztja és mint az atmoszféra veszi körül, beletolakszik lélegzetébe, vérébe és májába és elkezdi mérgezni. A basztard csak tiszta gondolatokkal, mély meditációkkal, erényes tettekkel, imákkal űzhető el. Ilyenkor nincs hatalma.” (Hamvas Béla: Titkos jegyzőkönyv, 11. fejezetből)
„Ki hozza ezt az ítéletet? Mindenki maga. Iszonyú veszélye van annak, ha az ember a láthatatlant megtagadja és azt hiszi, mert a láthatatlan nem érzékelhető, nincs. Veszélye van, mert ebben a világban tájékozódását elveszti és így a világ legfélelmetesebb erőinek önmagát kiszolgáltatja. Ennek is vége lesz nemsokára. Addig mondják, hogy a lélek tudománytalan, amíg elnyeli a tudomány. Ha aztán a katasztrófa mégis elkövetkezik, mint Atlantisz esetében, tizenkétezer évvel ezelőtt, vagyis tegnap és más esetekben is … az ember ember marad, nem aljasodik el és helyéből nem mozdul. Az újan avatott görögök a tengerbe rohantak és a nagy szent vízben alámerültek. Ez volt a halál és az újjászületés rítusa. Amíg emberek vagyunk, nincs mitől félnünk. A napfény és az értelem világossága a miénk. ” (Hamvas Béla: Titkos jegyzőkönyv, 12. fejezetből)
Mirdad Creative Commons License 2006.12.21 0 0 8

"A megszabadulás útja az elszakadás útjával azonos, a lélek, amikor eredete  helyére visszaérkezik, ugyanaz és mégsem ugyanaz. Ez a misztérium, amely szerint úgy tűnik, hogy: a lélek királyfi, akit az öreg király a világba küld, hogy tanuljon, s amikor az élet iskoláját elvégzi, visszatér az uralkodó trónusát átvenni. Ez azonban jelkép. A megszabadulás a vándorlás után a célhoz érkezésnek látszik; a tanulás és vizsga után felszabadulásnak látszik; ugyanakkor úgy látszik, hogy nem történt semmi, csak a lelket a saját káprázatai elvakították, álmodott: világot, Ént, emberiséget, életet, történetet, születést, szerelmet, betegséget, halált, - de az álomképek eloszlottak - s a lélek nyomasztó és gyönyörűséges képeinek bűvölete alól megszabadultan felébredt. A megszabadulás nyílt misztérium,, amelyben rejtve van és marad az, hogy az ember honnan és mitől szabadul meg és szabadságának mi a gyümölcse."        Hamvas a megVALOsitasrol.

Mirdad Creative Commons License 2006.08.21 0 0 7

  Ez a csodas tema, erröl a csodas emberröl ennyire nem ment volna...?

Hamvas neve a spiritualitas kapcsan tenyleg megkerülhetetlen: "kezdö" keresöknek kivalo: segit tajekozodni, egy altalanos kepet adni arrol, mit "erdemes", es mit nem...

 

  Erdekes, hogy Swedenborgot ennyire ertekelte, nem is olyan köztudott.

A Swedenborg topikot is erdemes lenne folytatni: ui. olyan is van. Az alabbi link tenyleg nagyszerü, talan a legteljesebb magyar nyelvü Swedenborg gyüjtemeny.

Előzmény: Amet (6)
Amet Creative Commons License 2006.08.21 0 0 6

Kedves  Pataj!

 

Egy név azoknak a sorából, akiket Hamvas kedvelt:

 

Hamvas Béla (1897-1968), idézet:


" Emanuel Swedenborg

Swedenborg a legjobb próba. Add oda valakinek, hogy olvassa el
valamely művének tíz sorát. Ha az illető azt mondja: Bolondság! - az az
ember lapos és érdektelen fráter. Ha azt mondja: Nem értem -, az
tökkel ütött. Ha azt mondja: Unalmas -, az ne vegyen többet könyvet a
kezébe. Íme Emerson egyik legszebb tanulmányát szentelte neki,
annak a Swedenborgnak, akinek olyan érzékei voltak, hogy
keresztüllátott a sűrű anyagon és megpillantotta a szellemi lényeket.
Swedenborg az egyetlen nagy modern ember, akinek olyan képességei
voltak, mint az őskor nagy tibeti, egyiptomi, hindu mestereinek."

idezett: http://www.terebess.hu/keletkultinfo/hamvasbela.html

 

Swedenborg műveinek egy része megtalálható magyarul az emanuelswedenborg.tripod.com illetve a swedenborg.extra.hu honlapokon.

 

Üdv: Amet

Előzmény: Pataj (5)
Pataj Creative Commons License 2006.08.21 0 0 5
Ha valakit még érdekel a téma, lehet folytatni a www.hamvasbela.org fórumán is.
Törölt nick Creative Commons License 2001.08.05 0 0 4
Szia

Kattints az alábbi linkekre !

Scientia sacra

Hamvas Béla

Egyébként én is nagyon szeretem Hamvast, bár szerintem azért hagy kivánnivalókat, de ez persze egyáltalán nem baj, ő úgy jó ahogy van.

Üdv
Big

stegi1976 Creative Commons License 2001.08.01 0 0 3
Kösz, sokat segítettél.
Előzmény: SS Rabe (1)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!