Keresés

Részletes keresés

vick_1899 Creative Commons License 24 órája 0 0 139970

Kajszicefrém tetején jelentkeztek ilyen kis fehér pöttyök, gondolom penész? 1 hete volt cefrézve a garázsban forr még javában, minden nap nyomkodom finom a bundát a lé alá, mitől penészesedhet? A többi hordón is van 1-2 helyen. Savazzam esetleg?

körtés 01 Creative Commons License 24 órája 0 0 139969

Köszi, amit lehet jegyzetelj. 

Előzmény: mili70 (139955)
Muity Mijo Creative Commons License 24 órája 0 1 139968

"Kézzel magozni azért nem egy kedvenc szórakozás."

Lehet, de egy várható kiváló minőség miatt nem kell sajnálni ezt a kis testedzést.

Előzmény: pacsepa (139957)
endrepp Creative Commons License 26 órája 0 0 139967

A folyadékok törésmutatója hőmérséklettel változik. Szétszedtem. Van benne egy bimetál szerű alkatrész, ami a skálát mozdítja el. A kivitelezése, a rögzítése, ami kalibrációul szolgál tragikus, nagyon gagyi.

Előzmény: obsitos3 (139966)
obsitos3 Creative Commons License 27 órája 0 0 139966

Én használok refraktométert,de nem illyet,hanem azt,amivel a fagyállót és az akkusavat vizsgálják,és csak főzéskor.Az automatikus hőmérsékletkorrekció mibenlétét nem értem,az enyém 20 fokos víznél is 0-t mutat,meg 30 fokosnál is.Esetleg elképzelhető valami táblázat,vagy csak duma az egész.

vick_1899 Creative Commons License 27 órája 0 0 139965

Egyébként ebayről megrendelve kb 4-5 ezer forint maximum... 

Előzmény: raczno (139960)
vick_1899 Creative Commons License 27 órája 0 0 139964

Én is akartam venni ebben az árkategóriában, de komolyabb utánaérdeklődés után az lett a konklúzió, hogy pontos mérésre alkalmatlanok, maximum a változás mértékének lekövetésére alkalmasak. (Tisztelet a kivételnek, ha létezik, valaki jelezze! :) )

Előzmény: endrepp (139963)
endrepp Creative Commons License 28 órája 0 0 139963

Nekem van, az enyém megbízhatatlan.

Jolida Creative Commons License 29 órája 0 1 139962

"Automatikus hõmérséklet-korrekció között 10 és 30 ° C-között"

Na, ez ami nem működik rajta. Akár 10-15 fokos eltérés is lehet rajta ilyen melegben, úgyhogy jelenleg díszként funkcionál.

vénkecsi Creative Commons License 29 órája 0 0 139961

Én benzinkutasoknál láttam ilyent :D (hűtőfolyadék mérésre).

Egy üveg úszós fokolóhoz képest elég drágának találom.

Talán annyival több, hogy cefrét is tud mérni ?

raczno Creative Commons License 29 órája 0 0 139960
rézműves1 Creative Commons License 29 órája 0 0 139959

Igen, a bevándorló Írekről olvastam, hogy az elsők között voltak...de az is lehet, hogy csak nekik volt a legjobb marketingjük...

Előzmény: cloaked (139958)
cloaked Creative Commons License 30 órája 0 0 139958

Ja, ha az amerikai írekről van szó, akkor ott sem voltak egyedül: kb. mindegyik európai bevándorló nemzet tudott gabonából főzni, és főzött is. Nagy szerepet játszottak a skótok-írek, de hogy kizárólag nekik tulajdonítják az amerikai hagyományt, az csak a varázsszónak (whisky) köszönhető. A szesztilalom előtt egyébként gyümölcsből is sokat főztek, főleg almából és ősziből.

Előzmény: rézműves1 (139954)
pacsepa Creative Commons License 30 órája 0 1 139957

Tegnap cefréztem belőle kb. 85-90 kg-ot. Kézzel magozni azért nem egy kedvenc szórakozás. Mondjuk egy apró szemű még xarabb lett volna. Még van az egyik fán vagy 40-50 kg.

Ceglédi óriás a fajtája. Meglátjuk mi lesz belőle!

cloaked Creative Commons License 30 órája 0 0 139956

„az Írek főztek először” – ez csak mese, amivel a whisky eredetét számukra előnyösen tudják magyarázni:) Mikor a skótok-írek először jegyeztek fel ilyesmit, akkor már 100 éve egész Európa ugyanolyan gabonapárlatokat főzött (lényegében azért, mert a bor után a sör lett a második szeszfőző alapanyag.) Ez persze azt is jelenti, hogy a whiskyt mint olyat egyik nemzet sem találta fel, hanem mindegyik csak a sajátját. Ahol először főztek gabonapárlatot, az valamelyik olyan középkori sörfőző környék lesz, ahová elsők közt jutott el a szeszfőzés Itáliából. Nem Írország :)

Előzmény: rézműves1 (139954)
mili70 Creative Commons License 1 napja 0 0 139955

Semmilyet.

Próbáltam itt is kérdezni a banán cefrézéséről, és úgy általában is tájékozódni a netről, azonban eltérő információkat kaptam. A keményítőről azt olvastam a banánnál, hogy az érés során átalakul cukorrá. A banánokat pedig én érettnek minősítettem, mert 80%  fekete pöttyös volt, 10% már teljesen fekete, és 10 % volt amit meg lehetett menteni étkezésre, illetve aszalásra. A cefrézés után 19-et mutatott a refraktométer, és az első három napon olyan zajos volt az erjedés, hogy minden nap kifutott, pedig jó háromnegyedig raktuk csak a hordókat, és habzásgátló is volt benne. Az amiláz enzim használatát azért is mellőztem, mert mert hirtelen nem tudtam, hogy oldhatnám meg néhány órára a cefre 60-65 celsius fokon való tartását. A cefrekészítés folyamatáról, további tapasztalatokról, és a végéről majd beszámolok, ha kész lesz a mű. :)

Előzmény: körtés 01 (139948)
rézműves1 Creative Commons License 1 napja 0 1 139954

Pedig nagyon nincs oka senkinek az anyázásra...a gyümölcs párlatok ugyanis alig pár száz évesek...régebben nálunk is ugyanúgy gabonából főzték a tömény szeszt (kivéve a bor lepárlást)...de ehhez kellett a sörfőzők tudománya is, mert ők már ismerték az elcukrosítást (malátázás), amivel meg lehetett erjeszteni a gabonákat is...de főztek itt nálunk is mindenből, ami kierjedt és ugyanúgy pálinkának hívták...

Amerikába is a vén kontinensről került át a gabonaszesz főzés... az Írek főztek először, de ugyanaz az érleletlen gabonaszesz volt (tüzes víz), mint amit nálunk régebben pálinkának hívtak...csak ott Whiskynek hívták...pénzük nem volt, mindent evvel fizettek...

Előzmény: nzozz (139949)
sogi01 Creative Commons License 1 napja 0 1 139953

Következö egy hétben nem tudom garantálni a reggelinket,de rajta leszek az ügyön.  nyaralásomat megkezdtem.

sogi01 Creative Commons License 1 napja 0 0 139952

vf1 linkgyüjteménye  

linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

A tudás forrása

http://snapszmester.hu/

Benne

Snapszmester és Nabiti összefoglalója

Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

Magánfőzés jogszabályai

Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsai

Előzmény: sogi01 (139930)
körte51 Creative Commons License 1 napja 0 0 139951

A gabonapárlatban nincs metil, így ismerik meg a hamis pálinkát!  Motorozgatunk Erdélyben és egy kocsmai beszélgetésben egy sokat ivó ember  is valami gabona párlatot ivott, mert a pálinkától másnap szédültebb ! 

Előzmény: nzozz (139949)
körte51 Creative Commons License 1 napja 0 0 139950

Igen, így a jó ,ahogy mondod ! Erdélyben is egyre több már a finom, de jellemző az "összevárt vegyes" és télen kifőzni!  

Előzmény: cloaked (139939)
nzozz Creative Commons License 1 napja 0 0 139949

Köszi a választ! Azért reméltem van erre valami megoldás.

És mi a helyzet gabonapárlatok esetén, gondolok itt főleg a whiskeyre? Csak azért nem emeltem ezt ki eddig, mert nem tudom mi itt a vélekedés a pálinkától eltérő italokról, próbáltam elkerülni az anyázást. :D

Előzmény: körte51 (139937)
körtés 01 Creative Commons License 1 napja 0 0 139948

Milyen amiláz enzimet használtál ?

Előzmény: mili70 (139947)
mili70 Creative Commons License 1 napja 0 1 139947

:)

"Móra-bóra, őrület!"  Neked néhány láda mirabolán őrület volt?

Nekem ez volt kihívás, akarom mondani, őrület: 

( még mindig émelygek )

Figyelget Creative Commons License 1 napja 0 0 139946

Üdv!

Nem vagyok meglepődve ezen, idén csináltam bodzavirágból és akácvirágból napfénycefrés alappal. Az eredmény (mennyiségre)egyértelmű. Picikével lett kevesebb az általad mondottnál, de csak azért, mert túlzott óvatossággal vágtam.

Előzmény: snapszmester (139944)
Figyelget Creative Commons License 1 napja 0 0 139945

És mi lehet, amit nem vallott be? :)))

Előzmény: vénkecsi (139943)
snapszmester Creative Commons License 1 napja 0 2 139944

Üdv a Nagyérdeműnek!

Régebben volt egy vita a cukorkihozatalról. Most lehetőségem volt ellenőrizni a gyakorlatban is. Sajnálattal közlöm hogy az saját állításomat tudtam igazolni. 1300 L cefre volt. 1000 L külön és 300 L, 6 kg cukorral külön. Az eredmény: hajszál pontosan 6 L pálinkával lett több a 300 L cefréből. A szeszfokkal nem foglalkozom, 50% körüli mind a kettő.

vénkecsi Creative Commons License 1 napja 0 0 139943

Sokallod?  :)  Na jó, 1 kg cukrot bevallott a főni.

Második lepárláskor 65 fokos lett és 2.3L.

Nem sajnáltam tőle a gyógyszertári desztvizet.

Így kihigítva már lehet érezni a gyümölcs zamatát, igaz még kicsit karcos.

Előzmény: Figyelget (139940)
Jolida Creative Commons License 1 napja 0 0 139942

Most tudtam szelektálni a tegnapi -6. nap- főzésű (Csaláról származó) -elég vegyes állagú- sárgabarack félrerakott EP, UP részeit.

Az első (a fél százalék utáni) egy deci EP nem ízlett, a többi négy ment az 50%-nál vágott KP-hoz, az UP-ból 43%-ig ment a KP-hoz.

Illat nem egy fergeteges, ízről még sokat nem lehet mondani, hígításra vár (73%-os), ráadásul kint hagytam, tehát 35 C meleg.

Várhatóan -számítás szerint- 7.2l-t fog adni 50%-ra hígítva és 100kg-ra vetítve.

kupeci Creative Commons License 1 napja 0 0 139941

Ezen nem veszünk össze,....csak fölös óvatosságból mondtam azt a mennyiséget!:)

Előzmény: foxrudi (139929)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!