Keresés

Részletes keresés

unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1889

....és még néhány ebből a szériából:

 

 

Előzmény: unartis: (1888)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1888

És végül itt van egy csokor tavalyi kép a virágzó kőkertről:

 

unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1887

2-3 évbe telt mire ezt a 60 m2-es felületet sikerült teljesen befednem, már az elején is gyönyörűséget okoztak a virágzó kaktuszok benne, de mivel nem sokig tart, ez az időszak, más virágzó évelő és egynyári kísérők is  élnek mellettük, így mondhatni egész nyáron szép a kert!

Ősszel meg a kaktuszok termésszíne hoz bele egy kis színt egész  a tél elejéig!

Előzmény: unartis: (1886)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1886

Sziklakert alapja:

az előkészületek és a téglaszegély megépítése után, építési törmelékkel alapoztam, beton és téglatörmelék került az alapjára:

 

 

erre került rá a sóder talaj, amelybe kb 2-3 részig bele lettek süllyesztve a bazalt sziklák, és a vulkáni tufa:

 

Előzmény: unartis: (1885)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1885

Növényekről:

A sziklakert, kőkert megtervezése előtt érdemes kitalálni, hogy milyen típusú kertet szeretnénk, milyen növényeket tervezünk bele ültetni, mert vannak fény és melegkedvelő növény fajok, vannak fényt és hűvösséget kedvelő magashegységi, és vannak árnyékkedvelő fajok, amelyek telepítését a helyi adottságok szablyák meg!

Mivel itt a alföldön elég száraz nyaraink szoktak lenni, illetve déli fekvésbe gondoltam  a kertet építeni, nem a klasszikus sziklakerti növényeket terveztem bele, hanem télálló amerikai pozsgás növényeket, amelyek jól viselik a nyár viszontagságait, korábbról már volt negatív tapasztalatom a klasszikus sziklakerti évelőkel a nagy részük nem bírta az alföldi zord, száraz és forró nyarakat, öntözhettem azok nagy részét(ha fénykedvelőek is voltak, de nem kedvelték a meleget), sorra kipusztultak, kiégtek, ezért döntöttem még a korábbi kertemnél, hogy télálló kaktuszok kerülnek bele, amit itt már direkt előre elterveztem, hogy alkalmazni fogok. Kiegészítve kísérő növényeikkel, a télálló agávékkal, jukkákkal és egyéb cserjékkel egynyáriakkal.


2013 márciusában kezdtem hozzá az építéshez, mondanom sem kell, hogy kétszer kellett megállni a későn jött télies idő miatt az előkészítések idején, mert volt egy kis terepmunkám vele.

 



A kert gyep felőli részét süllyesztettem, mert az itt bemutatott, korábbi példákban látott fa ágyásszegélyek nem nyerték el a tetszésemet, túl mesterkéltnek tűntek, nem beszélve a többlet munkáról, amit  a fűnyírás idején okozhat! (Talán már nincs olyan kultusza mint néhány éve).

A gyep és a sziklakert közötti szegélyt bontott téglából oldottam meg amit élire állítottam a képen látható módon, a fűnyírás így gyerekjáték lett!

Végül nem tettem le semmilyen agro-szövetet, a kert alá, mert az nagyon megemelte volna az építés költségét. Szerencsére alig gazosodik a tiszta sódernek köszönhetően, mert az a talaj van leterítve!

Előzmény: unartis: (1884)
unartis: Creative Commons License 2017.02.17 0 0 1884

Látom nem pörög nagyon ez a topik(sajnos a többi sem).

Megosztom a kőkertem építésének a  menetét, hátha valaki hasznosítani tudja, esetleg valami hasonlót tervez!

 

 

 

2012-ben vettük a házat, egy kisebb utánfutóra való sziklával egyetemben, amely  a telken hevert, igaz a sziklák vegyesek voltak, több féle egy kupacban :-). Szétválogattam,  belőle a bazalt és a vulkáni tufa lett felhasználva, a kertbe beépítve, a mészkőből támfalat építettem.

A kert nem túl meredek, hanem egy igen enyhe rézsű, kb 30-50 cm-t emelkedik 6 méteren, és 10 méter hosszan terül el. Alföldön lakunk, így nem szándékoztam túl nagy sziklákat,  szakadékokat, kiképezni.

A korábbi 100 m2-ből kb 60 m2 valósult még meg, mert elég költséges dolog egy ekkora kert megépítése még akkor is, ha a szikla adott is volt.

unartis: Creative Commons License 2016.12.22 0 0 1883

Nálunk nem gazosodik  a kőkertünk, mert tiszta sóderrel van terítve, nyáron alig marad benne egy-egy gyom(60 négyzetméteren), amit kihúzgálok, a kert többi részét hetente lehet pucolnia a nyári időszakban, itt tényleg nincs ilyen munka!

 

kőkertünk most így néz ki, ami igazából egy szárazkert:

 

Előzmény: totika1017 (1882)
totika1017 Creative Commons License 2016.07.27 0 0 1882

Sziasztok! A sziklakert tudd gyönyörű is lenni,és ha nem ápoljuk sajnos hamar begazosodik. Sokan elgondolkoznak azon hogy milyen virágot tegyenek a sziklakertbe.. ajánlom ezt a csodás könyvet azoknak akik imádják a sziklakertet! 
Aki sziklakert kialakítását tervezi, érdemes átlapoznia ezt a kiadványt!
  A könyv az alábbi linken található meg: 
http://www.szalaykonyvek.hu/konyvek/konyv/4713

_kip_ Creative Commons License 2015.03.10 0 0 1881

Vmiféle totális gyomirtóval lekezelni az egészet, különben utólag nagy a szívás.

Azonban így1-2 hónap csúszásod tutira lesz.

 

 

Előzmény: monik4 (1880)
monik4 Creative Commons License 2014.09.29 0 0 1880

Sziasztok!

 

Látom, nem dübörög a fórum, de hátha valaki segít...

A hétvégén felszámoltunk egy rettenetesen elgazosodott sziklakertet, de a helyére tavasszal újat szeretnénk építeni. Mi lenne a menet? Valószínűleg maradt a talajban némi gyom gyökér és egyéb kártevők. Gondoltam valamilyen talajfertőtlenítőre, de melyik lenne az ideális, az amelyik kiöl mindent és tavasszal már ültethetünk.

Minden jó tanácsot szívesen fogadok!

taormina001 Creative Commons License 2014.05.12 0 0 1879

Na jó, akkor nem!

Előzmény: murray (1875)
taormina001 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 1878

Igen, bár én magam már nem vagyok a helyszínen. De madárhúrból félretettem egy ládával esetleg rászorulóknak, azt egyben el lehet vinni, a Yucca meg helyben maradt; de kiásható. Ha szükséged van rájuk, kérlek privát mailben jelentkezz, akkor mexervezem!

 

Előzmény: murray (1875)
92Meki Creative Commons License 2014.04.26 0 0 1877

 

 

Igen, a molyhos madárhúr nálunk is terjed...

 

 

 

unartis: Creative Commons License 2014.04.24 0 0 1876

Szia Laci!

 

Fogadd gratulációmat, kezd beállni a  sziklakerted!

A Tündérrózsáid is mutatósak!

 

Nem feledtem az idei találkánkat, amit beszéltünk, csak eléggé el vagyok a munkával. Majd megbeszéljük(bocsánat az off befejezésért)

 

üdv: Zoli

Előzmény: kurdilaci (1867)
murray Creative Commons License 2014.04.24 0 0 1875

Kedves Taormina él még ez az elvihető növények ajánlat? pesti vagyok elvinnék párat. köszönöm

Előzmény: taormina001 (1874)
taormina001 Creative Commons License 2014.04.16 0 0 1874

Kedves sziklakertkedvelök!

Ma ipari mennyiségü, több m² Molyhos madárhúrt fogok beszántani, mint Kishantoson.

Ha valaki esetleg nagyobb sziklakert beültetését tervezi, ez ideális növény. Gyorsan terjed, dekoratív ezüst leveleivel egész évben díszít, és gyakorlatilag minden mostoha körülményt emelt fövel visel el. kérem, hogy gyorsan jelezze akinek szüksége van rá: Budapesten átvehetö.

Ugyanitt elajándékoznék néhány gigantikus Yuccát is. Óriási megfékezhetetlen bokrok, szintén minden viszontagságot elviselnek, ami a kiásásukra is vonatkozik. Gyönyörü 2 m-es virágyszárat hoznak többszáz virággal.

kurdilaci Creative Commons License 2014.02.02 0 0 1873

Köszönöm a szaktanácsot! Sajnos tényleg szigorúan ritkítanom kell egyes fajokat, hiszen a sziklakert kicsi. A silene megadta magát a tűző napon, majd idén az árnyékosabb oldalon próbálkozok vele. A mohásítást is csak a kövek árnyékosabb felületére gondoltam felvinni. A molyhos madárhúrt valószínűleg végleg eltávolítom, mert képtelenség féken tartani, s inkább az indás ínfű terjeszkedjen a helyén.Nekem a törpe sedum robbanásszerű elterjedése volt a meglepetés, mert a gádorosi kertemben szinte egyáltalán nem növekedett. Ezt viszont szerencsére könnyű kitépkedni a nemkívánatos helyekről.

Előzmény: alsotekeres (1872)
alsotekeres Creative Commons License 2014.02.02 0 0 1872

Szép lett a kert.

 

Némelyik képen látom, hogy bekerült néhány olyan növény is, ami nagyon agresszívan tud növekedni. Főleg a molyhos madárhúrra (Cerastium) gondolok. Ha nem figyelsz oda, egy-ketőre túlnövi a többi növényt. vagy rendszeresen vissza kell vágni, vagy más helyet kell neki keresni. Némelyik varjúháj is képes túlnőni a többit, így ezeket is rendszeresen javasolt visszavágni. 

Az egyik képen látom, hogy egy Silene acaulis is van a kertben. Ez elég érzékeny, így érdemes legalább a legmelegebb nyári napokon árnyékolni. Igaz a kerti tó és a szökőkút párásan tartja a levegőt és ezt szeretik ezek a sziklakertiek.

Előzmény: kurdilaci (1868)
alsotekeres Creative Commons License 2014.02.02 0 0 1871

A mohák nagyon szépek tudnak lenni, de azért óvatosan kell velük bánni. Főleg a csillagos májmoha az, ami egy utálatos gyom lehet a sziklakertben. Nagyon nehéz megszabadulni tőle és könnyedén elnyomja a kis termetű, érzékenyebb fajokat (Pl. Saxifragák). Ahogy elnézem a feltett képeket, meglehetősen napos kitettségű a sziklakerted,  nem tudom, a mohák mennyire éreznék jól benne magukat.

Előzmény: kurdilaci (1861)
alsotekeres Creative Commons License 2014.02.02 0 0 1870

Szervusz!

 

Ez az ujjas keltikének egy változata, hibridje.

Előzmény: alsotekeres (1856)
vivi5858 Creative Commons License 2014.01.29 0 0 1869

Gratulálok,nagyon szép!

Előzmény: kurdilaci (1868)
kurdilaci Creative Commons License 2014.01.29 0 1 1868

Előzmény: kurdilaci (1867)
kurdilaci Creative Commons License 2014.01.29 0 0 1867

Tavaly tavasszal készítettem el a sziklakertemet. Íme néhány kép a kezdetektől napjainkig:

vivi5858 Creative Commons License 2014.01.27 0 0 1866

Nagyon szívesen!

Előzmény: unartis: (1865)
unartis: Creative Commons License 2014.01.27 0 0 1865

A képfeltöltéshez 500 KByte alatt kell lennie a kép méretének, a fényképező gépen lévő kép, ha jó minőségű, nagy felbontású, csak  akkor tölthető fel ha kisebbre vesszük az eredeti kép felbontását.

Így már értem, hogy mint tudod nagy méretben megosztani, köszönöm a válaszod.

Előzmény: vivi5858 (1864)
vivi5858 Creative Commons License 2014.01.26 0 0 1864

Szia Unartis!Nem lehet ide feltenni ilyen képet esetleg,mert én még csak most raktam fel először a napokban és nem tudom mit lehet és mit nem.Amúgy hiába próbálkoztam feltenni a fényképezőm képeit,mindíg azt írta ki hogy túl nagyok és tegyem fel az indafotóra.Feltöltöttem oda a képeket és onnan lehet felrakni.

unartis: Creative Commons License 2014.01.26 0 0 1863

Szia vivi5858!

 

szép kis növények :-)

 

Hogyan tudsz ilyen nagyméretű képet megosztani, mert alapból kis méretű képet enged az index.

Előzmény: vivi5858 (1862)
vivi5858 Creative Commons License 2014.01.24 0 0 1862

kurdilaci Creative Commons License 2014.01.24 0 0 1861

Valamelyik topikon olvastam  korábban egy mohanevelési módszerről. Ha jól emlékszem, akkor joghurtos kukoricalisztes vízzel kell bekenni a köveket. Tudtok erről valamit? A keverék összetétele , illetve a kövek kenésének ideje, gyakorisága érdekelne. Mivel a meglévő mohák most szépen zöldellnek egyes köveken, ezért gondoltam, hogy ilyenkor lenne célszerű elvégezni.

vivi5858 Creative Commons License 2014.01.18 0 0 1860

Ha megkérdezhetem ez milyen virág?

 

Előzmény: alsotekeres (1856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!