Keresés

Részletes keresés

lola31 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 23999

A Gundel esetében sose az ételt kellett megfizetni hanem a nevet. Mindig egyedülálló fogalom volt a pesti éttermek sorában, de soha, egy pillanatig sem volt az ételek szempontjából tekintve a legjobb a fővárosban.

Előzmény: Hepci (23998)
Hepci Creative Commons License 2017.09.28 0 0 23998

Pár éve se volt rossz (akkor már Merczi Gábor volt a konyhafőnök), legfeljebb a Michelin-csillagos árakhoz viszonyítva lehetnek a vendégnek kételyei.

Előzmény: nagypapi51 (23997)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 23997

Miután Láng Gy. hazacsábította Kallát Washingtonból, sztem jó volt

(nem azért, mert elfogult vagyok Kálmánnal szemben)

Előzmény: Edmond Dantes (23996)
Edmond Dantes Creative Commons License 2017.09.28 0 0 23996

A Gundel pozicionálására gondoltam.

Előzmény: nagypapi51 (23990)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.28 0 0 23995

akkoriban még nem jártam vendéglőbe... :)

Előzmény: lola31 (23993)
lola31 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 23994

Az is reális még. Az 500gr-os kiszerelés kb. 4.5 adag.

Előzmény: Caipi (23992)
lola31 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 23993

1913-ban nyitották.

Előzmény: nagypapi51 (23990)
Caipi Creative Commons License 2017.09.27 0 0 23992

És nemigen szoktuk a rizst nyersen fogyasztani. :)

Egyébként kevesebb kalóriának gondoltam volna a tésztát is, és 25 dekát szoktam belőle venni 2 főre, nem 20-at.  

Előzmény: H_G (23991)
H_G Creative Commons License 2017.09.27 0 0 23991

Az a már főtt rizs. A nyers rizs 345, majdnem pontosan uannyi, mint a nyers tészta. (Viszont 10 deka főtt rizs nagyobb adag, mint uannyi tészta.)

Előzmény: Caipi (23985)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.27 0 0 23990

'76-77-ben már biztosan volt Bagolyvár.

Előzmény: Edmond Dantes (23988)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23989

Én úgy tíz éve jártam oda rendszeresen. Nagyon jó nem volt, de a környezettel együtt azon az áron teljesen megérte.

Előzmény: Boszorka (23987)
Edmond Dantes Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23988

Volt az elmúlt 40 évben ott?

Előzmény: nagypapi51 (23981)
Boszorka Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23987

Kb. 20 éve, amikor a női csapat vezette, nagyon jó volt.

Előzmény: nagypapi51 (23981)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 2 23986

Bölcs gondolat. Meg is eszem erre egy meggyel töltött marcipán desszertet. Számításaim szerint ez csak 106 kcal, tehát  fogyókúrás.

Előzmény: Caipi (23985)
Caipi Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23985

Mondjuk jogos, igen, abból nem eszik olyan sokat az ember.  (Bár persze pluszban hízlalónak még megy rá minimum parmezán, de az is lehet, hogy tejszínes szósz...) Viszont 10 deka rizs az meg csak 130 kalória, azt inkább hívnám nem hízlalónak. 

Előzmény: lola31 (23984)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23984

Megnéztem most, és a Lidl féle Combino tészára is ez az adat van írva. Milyen komolyan veszik. Ha nem így lenne akkor az átlag olasz jóval kövérebb lenne. Azért ennek fényében nevetséges Norbi update tésztás cirkusza a többi celebbel együtt az olaszországi nyaralásukon. Nehogy már ne lehessen 350 kalóriát megenni. Tíz dekánál nem több száraztészta súlyban mérve egy kinti adag. Nem tudom annak a pálinkának mennyi lehet az energiatartalma amit rendszeresen benyomnak Rékával együtt a szentendrei Határcsárdában vacsora előtt, ahogy többször is tanúja voltam. És a Határcsárdában egyébként nemigen van update menü se. :)

Előzmény: Caipi (23982)
Caipi Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23983

:)

A Kisbíróban nem voltam még, el kellene menni. Én viszont mostanság megint rákattantam az utazásra, méghozzá a távolabbi úticélokra, úgyhogy vagy két éve ez a prioritás. 

Előzmény: Hepci (23977)
Caipi Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23982

"100 grammjuk mindössze 350 kalóriát tartalmaz, így nem hizlalnak."

Megbízható forrásnak tűnik.... :D Nem is tudom, a kalóriaadat jobb-e, vagy az abból levont következtetés. 

Előzmény: lola31 (23974)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23981

Bagolyvárat én már ~40 éve leírtam, igaz akkoriban a Gundel sem volt a topon.

Előzmény: Boszorka (23979)
nagypapi51 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23980

...ennyi éttermezés mellett célszerű naponta teniszezni...

ez persze fordítva is igaz :)

Előzmény: Hepci (23977)
Boszorka Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23979

Gundel. Bagolyvárat néhány éve leírtuk, mert nagyon pocsék lett.

Előzmény: lola31 (23976)
Hepci Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23978

Nyilván vannak finom különbségek az alapanyag minőségében, de az a helyzet, hogy én ezt főzés közben és utána nem érzékelem, ha mondjuk pennében a legalsó árszinttől (Spar Budget vagy valami diszkontos tészta, pl. aldis Carloni) megyünk felfelé a Barillán keresztül a sokak által legjobbnak vélt Da Ceccóig. Ha meg nem érzékelem, akkor minek költsek rá 200 Ft/fél kiló helyett 3-4X ennyit.

A dolog másik része az, hogy száraztésztában a legfelső kategóriával (hagyományos gépeken készülő, 'trafilato al bronzo') pedig nem találkozom még az olyan drága hazai olasz helyeken se, ahol kegyeskednek házilag készíteni töltött dolgokat (ravioli és hasonlók) vagy szélesmetéltet.

Előzmény: lola31 (23973)
Hepci Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23977

A Bockban nem voltam vagy 5 éve, de azért nem írnám le: a budai fiókja (Kisbíró) jut legelébb eszembe, ha biztosan (és csak) jót szeretnék enni. Anno egyébként a Bockkal az volt a legfőbb problémám, hogy túlzottnak találtam az adagokat, de most már valószínűleg nincs így, mert aligha tér el a Kisbíró koncepciójától túlzottan, azonos étlap mellett.

A gazdagság viszonylagos, a prioritás viszont egyértelmű: én teniszre és gasztronómiára költök sokat. A kettő nyilván összefügg, mert ennyi éttermezés mellett célszerű naponta teniszezni...

Előzmény: Caipi (23972)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23976

Ez a Gundel, vagy a Bagolyvár?

Előzmény: Boszorka (23975)
Boszorka Creative Commons License 2017.09.26 0 1 23975

Nekem általában a közepes éttermek hiányoznak. Szerintem lenne rá igény, mert ha nem, akkor nem kellene a Rosensteinbe napokkal előre foglalni asztalt egy hétköznap déli időpontra. Nekünk nem egy extra program az étterembe menés. Akkor megyünk ha nincs időm vagy kedvem főzni. Rendszerint olyasmit rendelek, amit nemigen csinálok meg itthon. Persze a sarki kifőzde nem nyerő nálunk. Szeretem ha rendesen meg van terítve és szépen van tálalva az étel. Nem vágyom kifejezett műremekekre, amiről meg se tudom állapítani, hogy mi is akar lenni, mi a dekoráció és mi az étel. A menük nálam szintén nem menők, nekem rendszerint sok a több fogás. Van persze kivétel. Nyáron, mert nagyon szeretjük a Gundel kertjét, minden héten elmentünk egy menüt enni. 3 fogás nekünk elég volt, nagy étküeknek nyilván kevés lett volna. Gondolom a Gundel már egy picit a kozép fölött van, de mindig tele volt, igaz sok volt a japán turista is.

Előzmény: Alpári Gnác (23969)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23974

"A rendszerint első fogásként - primo piatto - kínált tészták készítésének históriája a messzi múltba nyúlik vissza: legrégibb nyomként egy etruszk sírból kerültek elő tészta készítésére és főzésére utaló edények. Bő kétezer esztendeje egy Apicius nevű szakács könyvében említést tesz a mai lasagne - széles metélttészta - őséről.
Ezer évvel később Martino Carnónak, az aquileiai patriárka szakácsának kötetében recepteket olvashatunk a szicíliai finommetéltek és makarónik elkészítésének titkairól. Minden valószínűség szerint arab földről indult a ma készített pasták karrierje, onnan előbb a görög, majd a szicíliai konyhát hódították meg. Palermo tekinthető a pasta történelmi fővárosának: erre a hosszú ideig arab fennhatóság alá tartozó Szicília székhelyén számos lelet utal. Al-Idrisi arab tudós 1150-ben járt ezen a vidéken, s beszámolt arról, hogy Palermótól 30 kilométerre, Trabiában rengeteg finommetéltet gyártanak, s hajókon Calabriába és az arab, illetve a keresztény országokba is szállítanak.
Egy örökösödési ügyben készült leltár 1279-ben említést tesz "egy makarónival teli nagy kosárról". 1244-ben, illetve 1316-ban feljegyezték, hogy Liguria tartományban is készítettek száraztésztát. 1574-ben Genovában megalakul a tésztakészítők céhe. Három évvel később Savonában megfogalmazzák az ottani céh alapszabályát. Az 1600-as években kisebb termelési forradalom következik be, elsősorban Nápolyban, ahol a népesség rohamos növekedése élelmezési gondokkal járt. Ennek hatására hamarosan megjelent a dagasztógép és a tésztafélék gépi formázása, amely megsokszorozta a gyártott mennyiséget, ráadásul az árakat is mérsékelte.
Korábban lábbal dagasztottak, ám ezt a fárasztó módszert az 1700-as években Nápolyban fölváltotta egy elmés masina, Cesare Spadaccini mérnök találmánya: a frissen őrölt liszthez forró vizet töltöttek, s a gép - az emberi lábmunkát utánozva - megdagasztotta a tészta alapanyagát. 1740-ben Paolo Adami nyitotta meg Velencében az első tésztagyárat. 1763-ban a pármai herceg adott jogot tíz évre egy száraztészta-készítő iparosnak.
A múlt század elején a félszigeten már általánossá vált a pasta ipari méretekben történő gyártása. Az oroszországi Taganrogból származó búzát használta a legtöbb liguriai és nápolyi tésztagyáros, s az akkoriban már New Yorkba exportált tésztát "taganrogi pasta" néven reklámozták. Korabeli dokumentumok szerint 1913-ban már 700 ezer mázsa tésztát szállítottak Itáliából külföldre, nagyrészt az Egyesült Államokba. Az importőr államok utóbb - olasz gépek beszerzésével - maguk is megkezdték a pasta gyártását.
A harmincas években korszerűsítették a tésztagyártást, évről évre termelékenyebb gépek munkába állításával. 1937-ben az olasz tésztagyárak kapacitása elérte a 12,5 millió mázsát, a tényleges gyártás mennyisége azonban csak ennek a felét tette ki. 1970-ben a Barilla cég Parmában megnyitja a világ máig is legnagyobb tésztagyárát. 1 millió 250 ezer négyzetméteren - ebből 55 ezer a fedett csarnokok területe - napi 10 ezer mázsa tészta gyártására alkalmas az üzem.
Olaszországban napjainkban több mint 300 különböző formájú és színű tésztát hoznak forgalomba. Minden vidéken más-más formákat kedvelnek, a hagyományok jegyében. Lehetnek aprók, pillangószerűek, hosszúak, töltöttek vagy töltetlenek, laposak vagy csavartak, tollszárra emlékeztetőek, kagyló és csiga alakúak. Egy dologban azonban azonosak: durumbúzából készülnek, 100 grammjuk mindössze 350 kalóriát tartalmaz, így nem hizlalnak. S - kivéve Emilia-Romagna tartomány specialitásait - tojás nélkül készülnek.
Gyapay Dénes"

Előzmény: Hepci (23971)
lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 1 23973

Az olasz tészták is kb. úgy működnek mint a svájci órák vagy a Persil mosópor, a csomagolás és a marketing határozza meg az árat, de a lényegi szerkezet ugyanaz.

http://masteszta.blog.hu/2010/08/23/pastifcio_mazzi

Caipi Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23972

Tudom, hogy beszéltünk már erről, de pl. ha nekem igazán sok pénzem lenne, akkor én is főzés helyett is járnék étterembe, mint Te vagy Boszorka. (Amivel nem azt akarom mondani, hogy ti biztos gazdagok vagytok, mert mittudomén, de ugye mindenkinek mások a prioritásai.)

Egyelőre viszont ha megyünk, akkor részemről inkább legyen kulináris élmény 30.000+-ért, mint mondjuk 15.000+ olyan étel(ek)ért, mint ami(ke)t én is ugyanúgy vagy jobban megcsinálok. 

A Bock-ban egyébként pár éve voltam utoljára, olyan 4-5-en voltunk a családból, és egyikünk sem volt elégedett a választásával. Úgyhogy mi ott és akkor leírtuk.

Hepci Creative Commons License 2017.09.26 0 1 23971

Nincs bajom a fine dining éttermekkel, járok ilyenekbe (is), nem ráz ki tőlük a hideg, mint pl. a Tantitól Boszorkát. Baj a konkrét esetben van, amikor feltesznek egy klasszikust az étlapra, természetesen megvariálva, és az egész k. nem működik: a hús íztelen, a szaft erőtlen, a galuska szétfoszló. Ez jobban megy a Bockban, ott annyi a variálás, hogy pl. spenótos a galuska, az étel meg összességében remek.

Én általában enni járok étterembe, de semmi kifogásom az ellen, ha közben szórakoztatnak, sőt. Akkor is járok viszont étterembe, ha én is meg tudnám csinálni, vagy a párom meg tudná csinálni, stb. Ha legalább úgy megcsinálják, mint mi otthon, akkor már szívesen megyek étterembe, minek dolgoznánk vele.

Tésztában szerintem nem a Barilla a probléma... nem várom, hogy házi legyen a penne és a spagetti is... a Spar Budget tésztából (ami nem különbözik érdemben a Barillától és társaitól) is lehet remek tésztát készíteni... a honi olasz éttermekben többnyire nem a tésztával van a baj, hanem az egyéb alapanyagokkal, a receptekkel és azok megvalósításával. Az irdatlan mennyiségű budapesti középkategóriás olasz étterem ellenére sajnos még egy tulajnak se jutott eszébe, hogy csak néhány étel legyen és azokhoz mindent frissen, házilag készítsenek. Hát, ez baj, de erre sajnos nem a Fausto a megoldás, amit még én is fájdalmasan drágának vélek, pedig kb. ötször eszem egy héten étteremben.

lola31 Creative Commons License 2017.09.26 0 0 23970

"Ugyanígy jó tészta 10 éve nagyjából a Fausto-ban volt, miközben magukat rangosnak gondoló olasz éttermek az étlapjukon hirdették, hogy Barilla tésztát használnak, ma azért már itt is más a helyzet."

Mi pestiek 10 éve azért ennél némileg több jó tésztás éttermet is ismertünk:

-Il Terzo Cerchio

-Krízia

-Via Luna

-Toscana

-Pomo D Oro

-Venezia

-Porcellino Grasso

-Millenium da Pippo

-TG Italiano

-Fontana

-Oliva

-Boca Nova

-Symbol

-és még vagy tíz másik olcsó hely amiket most nem sorolok fel. 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!