Keresés

Részletes keresés

galvin Creative Commons License 2013.10.29 0 0 2871

 

Üdv!

Az egyik vágóegység vásárlóm ragaszkodott hozzá, hogy készítsünk egy közlőművet a traktoros meghajtáshoz, mert bár a nyírócsap csak néhány 100 Ft-ba kerül, de a forgalmazó nem tudott pontos műszaki paramétereket adni róla, az új kuplungos kardán meg tényleg horrorisztikus árba kerül. (bár a Habi-nál a "véglehajtás csonk toldó kuplungos 4 tárcsás" ára annyira nem vészes: jelenleg 11.830.-HUF)

 

http://webaruhaz.habi.hu/cikkek/reszletek/pag_cikkreszletek.aspx?CIKKID=13041

 

           

 

 

Előzmény: icemannn (2869)
/manens Creative Commons License 2013.10.29 0 0 2870

Több megoldás van : 1.) A bütykös ágakat ki kell vágás előtt válogatni. 2.) Gyári gépet kell vásárolni, amelyen ékszíj van. :D

Vissza. Ha az általam készítettről beszélsz, azért tettem közé egy nyíróstiftet, hogy az legyen a leggyengébb pont.

Előzmény: icemannn (2869)
icemannn Creative Commons License 2013.10.29 0 0 2869

Lenne egy kérdésem. Látom ezeken a darálókon közvetlen kardán hajtás van, amikor megszorul a szerkezet egy vastag, vagy bütykös fa miatt, akkor mi történik, a fogaskerekek darálódnak le, vagy a traktor váltója megy szét? Csak azért kérdezem, mert a gyári darálókon többsoros ékszíj áttétel van, ami ilyenkor megcsúszik.

/manens Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2868

Tájszólásban írtam.

Előzmény: Zemiator (2866)
/manens Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2867

Ha megfizetik, minden eladó ! ( egyébként tán' halgatóztál ? A hátsó udvarba  - egy átjárón keresztül - úgy tudok behajtani, ha a kipufogót leveszem, meg ráhajolok a kormányra, tehát lehet, hogy elcserélem egy kisebb testűre  )

Előzmény: galvin (2865)
Zemiator Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2866

:-))   Csak vigyázz ,nehogy kétkerékre álljon a traktorod ! :-)

Akkor alkatrészért sem kell messzire menned, ha valami kell hozzá .

Várjuk a képeket meg a videót a majdani "szülésről" ! :-) 

No, meg maradjunk inkább a "kardán" megnevezésnél .

Előzmény: /manens (2863)
galvin Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2865

Szia Bácsi!

Ahogy Téged ismerlek, nem fog eltelni sok idő, és a K-25-ön is túladsz a daraboló-daráló egységekkel együtt :) És megint gép nélkül maradsz...

Előzmény: /manens (2863)
/manens Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2864

Vagy visszacsúszik, vagy a következővel betolod, ill. az ágak behúzzák.

Előzmény: alfi13 (2862)
/manens Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2863

Ezt nevezte Darwin evolúciónak ! :)) Igen, az volt a célom vele, hogy megerőltetés esetén se a gép, se a traktor ne károsodjon ( nem telik mindenkinek kuplungos gardánra )

A K-25-öst nemrég vettem - természetesen daraboló-darálógépeket akarok rá építeni - végre nekem is legyen darabolóm.

Előzmény: Zemiator (2861)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2862

Azton én is gondolkodtam hogy most télen ha ráérek az én gépemet is megdöntöm igy ahogy a tiéd van. A  viszadobott darabok visszacsúsznak a késekhez? Nem kell bene nyúlkálni?

Előzmény: /manens (2860)
Zemiator Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2861

Egyre jobb konstrukciók születnek !

A hajtó tengelycsonk, biztonsági "törődarabként" is funkcionál ?

 

A K 25-ös a Tiéd, vagy a megrendelőé ?

Előzmény: /manens (2860)
/manens Creative Commons License 2013.10.28 0 0 2860

Elkészült a következő - egytengelyes - traktoros daraboló, ez is vág 6 cm-ig. ( minden a kuncsaft igényei szerint ! )

Előzmény: alfi13 (2859)
alfi13 Creative Commons License 2013.10.25 0 0 2859

Igen de ha nem a vékonyabb felével adagolná hanem először a vastagabb részét tenné be a gépbe akkor a végén nem dobálná vissza az ágakat és nem kellene kézzel turkálnia a gépbe. Nem beszélve ha lenne egy adagolórendszere akkor még biztonságosabb lene.

Előzmény: Kertitox Karcsi (2858)
Kertitox Karcsi Creative Commons License 2013.10.25 0 0 2858

Meg kell nézni őt is a vastgaot kikapja!

Előzmény: galvin (2853)
/manens Creative Commons License 2013.10.24 0 0 2857

......és ehhez képest senki nem mondta ennek az ellenkezőjét. Részemről ez egy szakmai diskurzus mindenki épülésére.

Előzmény: Házilag (2855)
zölderd Creative Commons License 2013.10.24 0 0 2856

Eladó vadonat új állapotú Güde GH 650B komposzt és ágaprító.

Papírjai, számlája megvan. Kb. 4 üzemórát ment, jelenleg kihasználatlan ingatlaneladás miatt. 

Ár 165 000 ft, érdeklődni az adatlapomon található e-mail címen lehet. 

 

 

Engine design: 4-stroke OHV
Max. output 4.8 kW at 3,600 a min-1, 6,5 LE
Capacity: 196 cm³
Revolutions (knife): 2,400 a min -1
Branch diameter: max. 76 mm
Crushing system: 3 hammer mechanisms
2 double rotary knives
Tank capacity:
Oil tank:
3.6 l
0.6 l
Dimensions L x W x H in mm: 1,060 x 780 x 1,350 mm
Noisiness: LWA 110 dB
Weight app.: 70 kg

Házilag Creative Commons License 2013.10.24 0 0 2855

Galvin nagyon jo kéttengelyes ágdaraboló vágóegységeket készített. Csak megkell nézni a képeit a 2730 számú hozzászólásban. És nagyon korrekt.

Feki 38 Creative Commons License 2013.10.24 0 0 2854

Üdv!

A lényeg hogy megértetted.

 

Előzmény: galvin (2853)
galvin Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2853

Hali!

Aki eddig vágóegységet vásárolt tőlem, őket óva intettem attól, hogy 5 cm-nél vastagabbat tegyenek bele! Akire hivatkoztam, ő maga építette a gépét.

Bár egy kis fogalomzavarba kerültél a háromtengelyes illetve háromkésés dologban, de azért értjük :) ! Köszönjük a kimerítő választ Neked, /manensnek és Házilagnak is. Részemről a téma lezárva, üdvözlettel: GV.

Előzmény: Feki 38 (2852)
Feki 38 Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2852

Üdv!

Nem tudom miből gondolod ,hogy mi azt a látszatot keltjük ,hogy ezek az ágdarabolók viszik a fenti vastagságot függetlenül attól, hogy kemény vagy puha fáról van szó. Szerintem ha valaki egy kicsit is ért a fához könnyedén felismerheti,hogy az első 8cm-es fa nyárfa a második 7cm-es egy kőrisfa. A gépemet arra terveztem ,hogy a 10-es puha és a 8-askeményfát biztosan vigye. De ettől függetlenül néha kerülbele vastagabb is. Eddig nem volt gond. Egyrészt azért építettem három tengelyest,mert -ahogy manens is irta- a háromtengelyesbe vastagabb anyag fér a késszélesség növelése nélkül, másrészt  biztonsági szempontból. Ugyanis nem voltam biztos abban ,hogy a négykésestől el lehet-e venni az ágat ,mert ennél a tipusnál az egyik kés még nem vágta el de a következő már megfogja. Hogy mindenki értse,ha elakad a ruhám akkor behúzhat. Az is szepont volt ,hogy a három tengelyesnél a késeket nútok tartják acsavaroknak "csak" rögzítő szerepük van.(Házilag jól látja)

Tisztelt galvin ,ha az ismerősöd tőled vásárolta agépet ,akkor fel kellett volna világosítani az általad épített gép korlátaira .Amennyiben maga építette ,biztosan olvasta a fórumot csak figyelmetlenül. Amiket leírtam nem ujdonságok, előttem már sokan leirták.

Házilag Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2851

Beszélünk itt vastagságokról azért az 5-6 centiméter sem vékony  már. Viszonyításként egy sörösüveg 6,5 cm amit nagyjából mindenki fogott. Én max 5-6 centimérerig akarok majd darabolni. Nekem már ez is nagy előrelépés lesz hogy nem 3 centiméterig kell motorfűrésszel ágaznom le a fát, a többit meg az erdőn elégetnem. Meg azért az sem mindegy, hogy mivel tudjuk meghajtatni a darabolót. Nekem sincs traktorom, én egy 1500-ös Lada motort vettem bontóba. Amúgy nagyonsok jo ötlet van a fórumon. Nekem is nagyon sok segitsget nyújtott. És ezt köszönöm is fórumozó társaimnak.

Házilag Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2850

5-6 cm-es ágigig bőven elég az a keresztmetszet amit négyszögletes tengellyel készitetek és itt még a csavarrögzités is elég a késeknek. Amugy a négyszögletes tengelyt minimásilis esztergályos munkával ellehet készitetni, ami nem nagy költség. A nagyobb átmérőjű ágnál már nagyon nagyot nő az átvágandó kereszetmetszet. Azért nem mindegy hogy 5 cm széles a vágás vagy a duplája mondjuk.

 Ekkorra erőnél lehet hogy elszabná a csavart vagy kiszabná a menetet. 

A három késesek tengelyénél más a csavarokra ható erő. Feki tengelyénél a kések megtámasztását a horony és nem a csavarok végzik, a csavarokat nem éri húzó erő a meghúzási erőn felül, csak a kések rögzítésést és állítását szolgálják. Durva példa de egy M6-os csavar is kibirná a rögzítést ha kés megvan támasztva becsuszás végett.

Amúgy tényleg sok az esztergályos és marós munka. Nekem is háromkéses tengelyem van, az enyém is csavar rögzitéses, nem hornyos, de ennél is már segit valamit a tengely  a kések megtámasztásában. Valamint még nem mindegy hogy egy 60*60-as négyzetvasat veszel és annak a végeire esztergáltatsz egy 40-es tengelyt, vagy a kb 130-as tömör rudból esztergáltatod ki. Az anyagnak a fele megy így a méhbe. 

Előzmény: galvin (2849)
galvin Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2849

Végül is Te magad írtad le, hogy "Attól ,hogy vizes vagy száraz még 8-10 cm"  mégsem igaz teljesen, csak a puha fára.

Ezt az ágvastagság témát azért volt jó tisztázni, mert a Te videód is, illetve még 1-2 hasonló a youtube-on azt a látszatot keltik, hogy ezek az ágdarabolók viszik a fenti vastagságot függetlenül attól, hogy kemény vagy puha fáról van szó. Sajnos az egyik ismerősöm is bedőlt ennek, aminek több tízezer Ft-os kár és rengeteg plussz munka lett a következménye.

Itt a fórumon a legtöbbünk négyzet acél tengelyekre teszi fel a késeket - ezt az eddig igényelt késgarnitúrák számábol mondhatom nyugodtan - és legfőképp az Ő érdekükben volt jó ezt a témát kivesézni !

 

Előzmény: Feki 38 (2847)
/manens Creative Commons License 2013.10.23 0 0 2848

A Feki gépe simán tudja azt, amit látunk. A te kéttengelyesed azért nem tud vastagabbat vágni, mert a méretezése - a négyzetes tengelyek miatt - következtében a tengelyek élei összeérnek, megfeszül (-het ) nek, ha vastagabb ág kerül bele.  A Feki vágóegysége teljesen más, sok szempontból jobb, de amint említette drágább konstrukció, de akinek ilyen kell, simán megfizeti. Én is megterveztem a vágóegységet, amelyikkel simán vágható a 10 cm, mit ne mondjak, duplája a mostaninak. A Feki gépénél az esztergályos-marós munka annyi, mint a mi gépeinknél a komplett vágóegység.

Teszek fel képet, egy vill. motorosról, tegnap vették át.

Előzmény: galvin (2846)
Feki 38 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 2847

Szeretnék egyet tisztázni: az általam tervezett és épített gép a keményfát 7 míg a puhafát 10cm-ig vágja! Vastagabbat nem rakok bele. Itt a fórumon senki nem adott közre egy normális rajzot. Nem értem miért tőlem várod. ha közreadnám sem biztos hogy megépítenéd ,mert sokba kerül és nem venné meg senki,itthon. Én a harmadik gépet építem de csak ausztriába veszik meg. Véleményem szerint páran  anyagi haszonszerzés céljából vannak jelen a topikon ,ami nem baj csak ne várjanak kész terveket. Én inkább csak külső szemlélő vagyok a fórumon ,de nem tudtam megállni szó nélkül,hogy te azt állítod ,hogy ne dőljenek be a 8-10cm-es ágvastagságnak. Azért néhány képet töltök fel.

http://indafoto.hu/feki38/image/19863787-1deb6dd0/588909

http://indafoto.hu/feki38/image/19863791-b3529a8d/588909

http://indafoto.hu/feki38/image/19863789-5d14b66a/588909

http://indafoto.hu/feki38/image/19863811-ec48a2cd/588909

Előzmény: galvin (2846)
galvin Creative Commons License 2013.10.22 0 0 2846

Hali!

A közelmúltban többen megkerestek azzal, hogy olyan gépet építsek, ami elviszi a 8-10 cm vastag száraz keményfa (tölgy, bükk, gyertyán, akác, stb.) ágakat. Talán többen is szeretnénk tudni, hogy a gépedet milyen anyagokból építetted: a vágóegységed "szekrényének" oldal illetve alsó-felső anyagát (itt a fórumon a legelső hozzászólásodban 200-as U-vasat kerestél), a késtartó tengegyek formáját (köracél vagy négyzetacél) illetve anyagvastagságát, a kések számát (6 vagy 8), méreteit (késnek annak idején 10mm vastag 70mm széles laprugót kerestél), illetve a csapágyak márkáját, formáját, fogaskerekek méreteit, anyagát.

Ha a többi fórumozótársunkhoz hasonlóan segíteni is szeretnél erős, strapabíró gép megépítésében (és nem csak dicsekedni a sajátoddal), akkor megspórolod nekünk a gépészmérnökök munkáját. Megfelelő ellenszolgáltatásért ők is ki tunák számolni, hogy miből mit használjunk, mit hol támasszunk meg, de Te már a megépített gépeddel és tapasztalatoddal előnyben vagy velük szemben.

Tehát: kíváncsian várom válaszodat, illetve a vágóegységedről a fényképeket. De nem ám csak madártávlatból, hanem ahol mindazokat az alkatrészeket közelről is látni lehet, amelyeket felsoroltam.

Üdvözlettel: GV.

Előzmény: Feki 38 (2841)
koaa85 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 2845

Elnézést kérek a lakodalmas zenétől nem halottam hogy 600 as alapjáraton ketyeg az az mtz. 

Elmondom én hogy csinálom, van egy kis erdőm és azt szoktam ritkítani, olyan 40- 50 centis az alja törzsátmérő. Kidöntöm a fát és olyan 5 centi átmérő alatt lecsapkodom a galyakat, ezek többnyire egyben vannak gyorsan összehúzom ott helyben egy csomóba. Ami marad faanyag azt kazánméretre darabolom, a vastagabbakat meg úgy hogy fel bírjam dobni a pótra. Kétszer fogok meg mindent egyszer a pótra, onann sátorba billentek, majd a kazánba ennyi. És egyébként a 20-30 centiset is egyenként kell megfogjam meg a 10 eset is. 

De neked egybe azt a böhöm vastag ágakat mindenestől kell elősször szépen iránybaforgatni és egyrakásba rakni majd onann kicibálni és az aprítóba dugni. És ha jól értem akkor ha 0,9*0,9*1,5 -s biged van akkor az aprít zsákolóját is 1,5 méter magasra emeled a garat még ennél is magasabb közel válmagasságba kell tolnini a kis könnyű ágakat. Én inkább kardozok egy 2,5 kilós fűrésszel, és még a hangját is imádom. :D

 

Akkor a matek:

 

Nállad két ember 2,5 liter gázolaj 4db 0,9*0,9*1,5 = 4,86 m3 1 óra+a "kis" galyakat levágni és összekészíteni az aprítónak

 

Nállam egy ember 1,5liter keverék 1db 6,5 mbp 2,2*4,2*1 = 9,24 m3 4 óra

 

Nem is beszélve arról hogy neked a big zsákod traktorral kell mozgatnod, és abból nem is tudom hogy jutattod el a kazánba az aprítékot. 

Én egyébként amit leaprítok szintén egy 50 es mtz vel, de az ényém iszákosabb, és még az aprítóm is sokkal gyorsabban nyeli az anyagot, azt lebillentem szintén fedett helyre és gombos villával adagolom. 

Előzmény: Feki 38 (2843)
Kertitox Karcsi Creative Commons License 2013.10.22 0 0 2844

Köszi !

Ha összejön akkor egy 8LE-s briggs fogja hajtani!

 

Előzmény: galvin (2838)
Feki 38 Creative Commons License 2013.10.22 0 0 2843

Az az mtz óránként kb 2,5l fogyaszt. Egy óra alatt 4db 90*90*1,5-ös big-et megtölt 2ember.(Jó anyagból) Amit te összevágsz motorfűrészel ,minden darabját külön meg kell fogni felrakásnál is, méretre vágásnál is ,összerakásnál is. Nekem a gép mimdezt megoldja és ráadásul nem kell kardoznom a motor fűrésszel. VAJON MELYIK GAZDASÁGOSABB?

Előzmény: koaa85 (2842)
koaa85 Creative Commons License 2013.10.21 0 0 2842

Mindent lehet, de szerintem totál felesleges, ilyen tempóban az az mtz megeszi a hasznot. Én ezt egy 44 köbcentis fűrésszel oldom meg, három óra 1,5 liter keverék és egy 6,5 mbp re való vastag galyat összevágok, az 5 centi alatit meg aprítom.

Előzmény: Feki 38 (2839)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!