Keresés

Részletes keresés

elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23196

Láttam pár hónapja egy modell költségvetést, tételesen, munkafázisokra bontva, az több oldal volt. Te is ilyent kaptál?

Előzmény: thai-mosolyalbum (23194)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23195

Egyébként a rajzocska torz ia meg hiányos is, mert a szigetelés költsége nem arányos a vastagsággal...

Előzmény: sylvanus67 (23192)
thai-mosolyalbum Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23194

Sziasztok, 

 

Szeretnék értelmezni egy tégla ház kulcsrakész építésére kapott árajánlatot. 

Mennyire reális, hogy a teljes költség 30%-at anyagköltségként, a többit munkadíjként adta meg a vállalkozó?

(és sajnos az anyagköltség is már igen súlyos összeg)

Nyilván nem kaphatok pontos összeget/arányszámokat, de aki már építkezett vagy szakmabeli bizonyára nagyobb a rálátása egy építkezés költségvetésére, mint nekem.

Köszönöm előre is ha válaszolsz!

Andi 

elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23193

nagyságrendben annyi, ami a rajzocskámon van, de hát ezer dologtól függ -- mivel fűtesz, mekkora a házad, menniért csinálják a szigetelést.

Előzmény: sylvanus67 (23192)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23192

rendben, és akkor mennyi a helyes szám? (nagyságrendileg?)

Előzmény: elemes (23191)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23191

A lila (38 év) hibás számítás.

Előzmény: sylvanus67 (23189)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23190

erről már voltak hosszas merengések, hogy kell kiszámolni a vastagabb szigetelés megtérülését :-)

 

Előzmény: sylvanus67 (23189)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23189

Nem kell diplomamunka, sem diploma, hogy kiszámoljuk 10 cm hőszigetelés után a következő 1 cm hőszigetelés megtérülését.

Az biztos, hogy a jelenlegi árakkal is jóval kevesebb mint 125 év.

Előzmény: Kono3 (23184)
elemes Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23188

Én is most építek egyébként, és 30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS szigetelés lesz a külső fal. Megtérülés szempontjából ez az ideális szerkezet.  A legolcsóbb, és a legoptimálisabb. 

 

érdemes azért a hanggátlásnak és a páradiffúziónak utánanézni.

Előzmény: Kono3 (23184)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23187

Ebből a hosszú cikkből ezt emelném ki :

 

 "Mivel tapasztalt sorstársai erre a találkozásra előzetesen kellően felkészítették, eleve gyanakvással fogad minden választ. Az esetek többségében az történik, hogy A tervezőtől kap egy a választ, aztán mivel nem bízik meg benne, elmegy B tervezőhöz, akitől kap egy b választ, ami nagy eséllyel pont ellentétes az a válasszal, és hogy ne legyen egyszerű az élet, C tervezőtől kap egy, az előzőktől teljesen eltérő c választ. Végül is csak annyi történt, hogy az építtető továbbra sem tudja, mi a jó válasz, és a véglegesen kiválasztott tervező feladata kibővült egy pszichológiai tényezővel, miszerint el kell hitesse, hogy az ő megoldása a helyes."

 

 Vannak bizony építészek akik még a nagypapát is megkérdezik, ezzel etetve a megrendelőt.

 

 Pedig a képlet egyszerű lenne :  tervezze meg az általa legjobb megoldásnak hitt házat építtetse fel   / akár  15 .....  55 példányban /, majd bocsátsa áruba, mint általában az ipari termékeknél szokás.

 

 

 Az egyedi terveztetés nem más mint önámítás. A tervező állítja ,hogy az ő megoldása a jó, a megrendelő elhiszi hogy az ő  házát tervezik meg a legjobban  stb.

 

 

 Minden termék létrehozása csapatmunka és az egyik legfontosabb szempont ebben a fejlesztés, az meg több mint az egyszerű tervezés.

 

 Ennyi.

Előzmény: Kono3 (23184)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.09.28 0 0 23186

"30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS"

Legalább "csendes" helyen építkezel ?

 

Mivel matekoztál rendesen, ... mondjuk 5cm-el vastagabb hőszigetelést raktál volna fel, az szummában mennyivel került volna többe ?

 

Amúgy valahol nekem is ez a véleményem,mint az egyik hozzászólónak..

"Egy épületet, egy szerkezetet önmagában nem megtérülésre készítünk, annak funkciója, hasznossága és egyéb tulajdonságai között az esetek nagy többségében a megtérülés nem, vagy csak nagyon sokadik szempontként szerepel. (Egy távolabbi példa: egy igényesebb burkolat, egy komfortosabb belső, stb. felárának megtérülése hogyan realizálható? – Ilyen síkon azt gondolom, hogy a leírt mondatod - ’ Az optimum az, ha a befektetett pénz/energia a tervezett élettartam alatt megtérül.’ – általánosságban nem értelmezhető.)"

Előzmény: Kono3 (23184)
Yoshida Creative Commons License 2016.09.27 0 0 23185

120 éves megtérülés a vicc kategória, hisz nem tudod a jövőbeni energiaárakat. Ha kvázi ingyen lesz a napenergia, akkor lehet 200 év is, ha meg elfogynak a nyersanyagok(globálisan, vagy lokálisan), akkor a brutál hőszigetelés megtérülhet akár 1-2 éven belül is :)

 

Manapság 15-18 centis EPS-t tartanak "ésszerűnek" szerintem -gyengén szigetelő tartófalhoz-, de nem értek hozzá :)

Előzmény: Kono3 (23184)
Kono3 Creative Commons License 2016.09.27 0 0 23184

Szia!


A hanggátlás, mint olyan két területet jelöl. Forrása szerint lehet kopogó hang, vagy léghang. A léghangok (kívülről jövő zajok) ellen a vastag, tömör szerkezetek szigetelnek jól, a kopogó hangok ellen (pl. lépcsőháztól elválasztott terület) pedig alapvetően a több rétegből álló, változó tömörségű szerkezet (pl. hőszigetelő anyagok). 

 

Itt van egy jó bejegyzés a témában:

http://www.csaladihaztervezes.hu/blog/milyen-falazatbol-legyen-a-hazunk

 

Általánosságban, minél tömörebb a szerkezet, annál jobb a léghanggátlása, de annál rosszabb a hőszigetelő képessége. Ez utóbbi nyilván nem akkor probléma, mivel kerül rá kiegészítő hőszigetelés is. A legtömörebb építőelem a Silka mészhomok tégla. Utána a B30, utána a vázkerámia...

Én is most építek egyébként, és 30 cm Porotherm tégla+10 cm EPS szigetelés lesz a külső fal. Megtérülés szempontjából ez az ideális szerkezet.  A legolcsóbb, és a legoptimálisabb.  

Lehet vitatkozni, mit jelent az elég jó szigetelés, meg a hőtárolás, stb... 5 éve a kollégám diplomamunkájában 125 éves megtérülési időt kalkulált a hagyományos falazathoz képest a fokozottan energiatakarékos megoldásra. Tegnap beszéltem az egyik gyártó mérnökével, aki szintén ugyanezt erősítette meg. Én szintén arra jutottam, hogy 10-12 cm kiegészítő szigetelés az ideális, ettől nagyobb a költségeket és megtérülést tekintve nem éri meg. Kb. itt van a görbében az a töréspont, ami után a fajlagos költség a megtakarításhoz képest megugrik.

 

Az új energia szabályozás hőátbocsátási tényezőit kell figyelembe venni, attól lejjebb nem szabad menni véleményem szerint. Ugyanezek az értékek elterjedtek a skandináv országokban is, nem véletlen. 

Ha belegondolsz: minél jobb a hőszigetelésed, annál több ráfordítással tudod még jobbá tenni. Eleinte kis befektetéssel nagyot javítasz, később nagy befektetéssel minimálisat. 

 

http://epiteszforum.hu/milyen-vastag-legyen-a-hoszigeteles#comment-16489

Hőtároló tömeget meg nem csak a fal biztosít, hanem a beton födémek, a válaszfalak, vagy pl. Trombe-fal (hőtároló tömeg betonfal).

Természetesen lehetnek más szempontok is, amikor a fenti érvelés nem jó. De általános esetben megállja a helyét.

 

Előzmény: zsigusz83 (23173)
elemes Creative Commons License 2016.09.27 0 0 23183

lábazat, tető, födém stb szigetelésről bővebben a (hő)szigetelések topicban érdemes érdeklődni

Előzmény: kjozsi80 (23180)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 23182

jaaaa főleg padlóhoz KELL a puffer a vegyes melle !

Előzmény: kjozsi80 (23180)
joevagyok68 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 23181

1 jó rá a cell..

2 nem túlzás

3 nem, ha a födémet és a lábazatot IS hőszigeteled !

4 olyan hőszig, kondenzációs kazán mellé nem ! Ilyen gázárak mellett olcsóbb gázzal..!

5 nem, mert olyen hőszig mellé már a legkisebb fáskazán is SOK lesz ! Akkor meg jön az, hogy kell puffer...ahhoz meg sallangok...szóval sok sok $ még + ban, hogy komfortos legyen !

6 passz

Előzmény: kjozsi80 (23180)
kjozsi80 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 23180

Kedves Fórumozók!

Megpróbálom, hátha itt tud valaki nekem segíteni. Ha adott egy jól alászigetelt 1969-ben épült ház, ami tiszta kisméretű téglából áll milyen hőszigetelő rendszert válasszak a homlokzatra? Túlzás lenne a 15 centi grafitos és a 3 üvegrétegű, műanyag nyílászáró? Szóval ezek ellenére is még csak egy vacak kukába való házunk lesz, amit nem győzünk fűteni? Továbbá a fűtési rendszeren vacillálunk. Ok, hogy kondenzációs kazán, de érdemes úgy csinálni, hogy legyen helye a fatüzelésű kazánnak? Ha igen, már csak magát a fakazánt kell megvennünk, egyéb pluszköltség nem volna?

Padlófűtés kijön 8000eft/nm árból alászigetelve, 5 centis xps-sel?

QWERTF Creative Commons License 2016.09.24 0 0 23179

Hőszivattyúk jók de hozzájuk padlófűtés kell aminek a kiépítése húzós, ha meg ezzel akarsz hűteni akkor mennyezet hűtés. Ma ez a legjobb hűtés-fűtési technika, de nagyon drága, komplett rendszer 140m2 telepítve, stb olyan 7-8 milla. Radiátorokkal is lehet fűteni de ahhoz meg nem elég sima radiátor, hanem speckó kell aminek darabja egy százas.

Előzmény: Elar (23161)
QWERTF Creative Commons License 2016.09.24 0 0 23178

1. Ha ilyet akarsz akkor bentre tedd, akkor így nézne ki a dolog gipszkarton -kőzetgyapot-tégla-külső hőszigetelés. Ez annyiban jobb, hogy akkor a téglát nem kell vakolnod belülről és száradást megspórolod, viszont kicsit drágább.

2. Ez szerintem felejtős, nagyon korszerűtlen a tégla miatt.

3. Ez drága nagyon, meg 20 cms kőzetgyapot az nagyon-nagyon nehéz, azt neked míg felrakják munkadíjban megeszi a pénztárcádat.

 

Könnyűszerkezetest nézd meg, ha nem eladni akarod, hanem magadnak akkor majdnem a legjobb dolog.

Előzmény: zsigusz83 (23173)
zhari Creative Commons License 2016.09.22 0 0 23177

Arra írnátok tapasztalati számokat, hogy a számított szükséges anyag mennyiségeken túl hány %-nyi többlet anyagot érdemes rendelni

1. sávalapba betonból

2. téglából (egyszerű elrendezés, kevés sarok és vágni való)

3. nyereg tetőre alapcserépből

bally4h Creative Commons License 2016.09.22 0 0 23176

Generálkivitelezőnél vagyunk és van szerződése egy nyílászárós hálózattal, innen kellene nézelődnünk. Elég nagy a választék, találunk kedvünkre valót, csak a technológiában nem tudunk dönteni, sima laminált, vagy sima fenyő. Akinek esetleg van az eredeti kérdéshez véleménye, ne habozzon megosztani! :)

 

Rudolf, köszönöm, biztos vagyok benne, hogy szép ajtókat készítetek, későbbre el is mentem a hozzászólásod, de most sajnos kicsit meg van kötve a kezünk.

Előzmény: Törölt nick (23175)
Törölt nick Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23175

Van egy műhelyem, ami készít ajtókat is.

Festettet felülettel  (akkármilyen RAL színkódú PU festékkel, tökéletesen síma) vagy furnérosan, lakkozva. Az ajtólap van vagy 12 kg. Fenyő rámára van építve, a bele egy könnyített PAL ami 32mm vastag, ezt préseljük le 5mm vastag lapokkal, az ajtó 42mm vastag. Abba bele lehet szerelni a 4 csapos 3D Otlav sarkot, mert az maszív fába fog. A fenyő ráma csapolva van és ki van erősítve a zárná. 

Rétegelt fa tokja van, 62x6o-as, az egyik borítás maszív 6ox18-as tokra szerelt, a másik állítható olyan 25mm. A bérlés az MDF vagy furníros lécpanel.

Ha érdelel és van egy elképezelesed, hogy milyen legyen, küldj egy e-mailt.

Nem olcsó, kb egy jó fenyőajtó árába van, de nem lesz 4o évig bajod velük. 

Messze vagyok, de a szállítás megoldható. A szerelést te kell intézzed. 

Előzmény: bally4h (23174)
bally4h Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23174

Halihó! Nem teljesen házépítés téma, de kapcsolódik.

 

Beltéri ajtó választás:

Nekünk a laminált ajtók (sima, nem CPL) tetszenek, de próbálnak lebeszélni és a fenyő ajtókat javasolják helyette. Az esztétika az mindenkinek más, de tartósság szempontjából valóban van aggódnivalónk a laminált ajtókkal kapcsolatban? Zsanérnál kilazul, nekimegy valami egyből behorpad, ilyeneket hallunk.

 

Előre is köszönöm a válaszokat!

zsigusz83 Creative Commons License 2016.09.21 0 0 23173

Szép napot mindenkinek!

 

Építkezés előtt állunk, már megvan a telek, a ház tervezés alatt ~105 nettó 2m, több hete olvasgatom a fórumot, de nem találtam meg a nekem tökéletes megoldást, így a véleményetekre és tanácsotokra lennék kíváncsi.

Alacsony energiás házat szeretnék nyilván alacsony rezsivel :) és ezt a lehető leggazdaságosabban kihozni megfelelő minőségben. A házat magunknak építjük (3 gyerek).

A falazat és a szigetelésnél kicsit elakadtam. A terv volt egy olcsó 30 N+F tégla + 16-20 cm grafitos hab. De itt olvasgatva derült ki, hogy az új téglák hanggátlása elég gyatra és könnyűek (kis hőtárolás) emiatt nem tudom eldönteni mi lenne az ésszerűbb és költséghatékonyabb megoldás:

1. 30 N+F tégla + 5 cm kőzetgyapot (nem tudom milyen lehetne ide a hanggátlás javítására) + ~15 cm grafitos hab

2. B30 + 20 cm grafitos hab

3. 30 N+F tégla + 20 cm kőzetgyapot (vakolható)

 

Anyagárban kb ez a sorrend, de ezt én számoltam... Munkadíjban fogalmam sincs, illetve fontos lenne a hanggátlás is és a legjobb hőtárolás is (a fűtés: vegyes kazán pufferrel+fűtőpatronnal, csak radiátorokkal, napelemmel).

 

Kérlek véleményezzétek. Az 1.-nek nem tudom a hőátbocsájtási tényezőjét és kivitelezési problémáit...

 

Köszönöm Zsigusz

TOM Creative Commons License 2016.09.14 0 0 23172

Bocs ez valahogy duplázódott

Előzmény: TOM (23171)
TOM Creative Commons License 2016.09.14 0 0 23171

Gázcsonk a telken törvényileg 190.500ft plusz teleken belüli és házon belüli szakasz, gázóra szekrény és gázterv. 

Előzmény: Elar (23161)
sylvanus67 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 23170

Nálunk /Égáz/ 25.000 Ft. "törvényileg", "levelezésileg":)

Előzmény: TOM (23162)
tibi2626 Creative Commons License 2016.09.12 0 0 23169

Köszi. Nálunk Eon van, és bruttó 361e volt a csatlakozás, ez a minimum díj a jogszabályuk szerint. 

Előzmény: TOM (23168)
TOM Creative Commons License 2016.09.11 0 0 23168

Csatlakozási díjak

Pld

A Tigáz-DSO Kft a csatlakozási díjak megállapításakor minden esetben a hatályos jogszabályok szerint jár el. A csatlakozási díjakról és az áralkalmazási feltételekről a 9/2014(IX.29.) MEHK rendelet nyújt teljes körű információt. A jogszabályi változások miatt az ÜSZ 4. számú mellékletében található „Csatlakozás pénzügyi feltételei” című fejezet átdolgozás alatt áll, a honlapunkon elérhető változat 2014.09.01. napjával hatályát vesztette.

Előzmény: tibi2626 (23165)
elemes Creative Commons License 2016.09.11 0 0 23167

úszókapu nálam + 180 + burkolás + betonalap, összesen kb 300

Előzmény: Attila_1980 (23164)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!