Keresés

Részletes keresés

r0li Creative Commons License 2008.12.15 0 0 672

Szia!

Nekem pont a kazán alatt megy be a víz padlóba, max 1 m cső az osztóig. Tegnap elkezdtem méricskélni. A járólapra tettem le a szobahőmérőt 26 fokos visszatérő víznél, 26 fokot mutatott. Ez egy alap hőmérő, maga a skála egy 5 mm-es faroslemezezen van szóval a fél centis farétegen át született ez az eredmény, most feljebb viszem a vizet, hogy 28 legyen a visszatérő, ez 34 fok előremenőt jelent.

Lehet, hogy nálam kevesebb beton került a csövek tetejére, az esztrich 8 cm.

Minek kell ronggyal letakarni a mérőt, úgy pontosabb lesz az erdmény?

üdv r

Előzmény: janijani (666)
tmr Creative Commons License 2008.12.15 0 0 671

Két fürdőszobánk van, a tetőtériben van a cirkó, közvetlen a közelében a zuhany, a földszinti fürdő meg a tetőtéri alatt van ,tehát viszonylag közel van az is, mégis megőszülünk, mire melegvíz lesz. Fönt természetesen hamarabb.

 

 De nem is ez a fő gond, hanem az, hogy ált. úgy zuhanyzunk, hogy megvizettük magunkat, elzárjuk, tudfürdőzés, utána újra megnyitjuk és lemossuk. Na ezt nem, lehet itt kivitelezni, mert ha elzárjuk, és ismét megnyitjuk, kb 10 mp-ig még meleg a víz, majd  lehűl és újra ki kell várni egy csomó időt, mire megint meleg lesz.

 

 

Előzmény: Who111 (608)
tmr Creative Commons License 2008.12.15 0 0 670

Mi is erre gondoltunk, de a múlt héten itt volt a cirkószerelő karbantartani, ő azt mondta, nem szokott beválni a villanybojler. De lehet caska pénztárcája beszélt ;).

 

Van valakinek erre tapasztalata?

És nem csökken tőle a nyomás?

 

 

Előzmény: janijani (607)
memorix Creative Commons License 2008.12.15 0 0 669

Nézzétek teljesen mindegy marketing szempontból, hogy mihez képest mi mennyi. Egy biztos a mostani korszerű turbos kazánokhoz a kondenzációs csak pár százalékkal jobb hatásfokú. Én inkább hőszigetelés párti vagyok.

 

Azt a pénzt amivel többe kerül a kondenzációs azt hőszigetelésre forditja valaki egy új építésű háznál. Akkor jelentősebb megtakarítást tud elérni . Az el nem használt energia a legolcsobb !!!

Előzmény: janijani (667)
janijani Creative Commons License 2008.12.15 0 0 668

Ne add fel ilyen hamar!

Kicsit több adatot árulj el, mert így nehéz bármit is mondani.

Milyen kazánod van most?Kéményes,turbós?Kémény van-e bélelve? Mennyi az éves gázfogyasztás?Mekkora a fűtött alapterület?Padlófűtés?Radiátorok?Milyen vízhőmérséklettel fűtötök most?Melegvízellátás hogy történik?

És mire kell különösen figyelni a kazán kiválasztásánál? Megbízható márkát válassz és illeszkedjen a házad fűtési rendszeréhez.

Előzmény: Törölt nick (660)
janijani Creative Commons License 2008.12.15 0 0 667

Most lebuktál. Vakond belsőzsebe? Bekopizom amit írtál. Ez a hozzászólásod arról nevezetes, hogy semmi nem igaz belőle: 3 mondatból áll, 3 állítás van benne és mind a 3 tévedés.

 

 

"Már bebizonyosodott, hogy nem kell leszámítani az elégetéssel járó veszteséget, mert ez a veszteség visszanyerhető!!!
Pont erre lenne a kondenzációs kazán!
Nem + energiát, hanem az elégetéssel járó veszteséget lenne képes visszanyerni, éppen ezért van az, hogy nem 106%-os , hanem csak közelebb lehetne a 100%hoz (alulról!!)."

 

 

Nem árulom el, mert holnap már ezzel hencegnél a másik topikban. Küzdj meg érte vagy kérdezz meg nálad okosabbat. 

Előzmény: enginer (657)
janijani Creative Commons License 2008.12.15 0 0 666

A cikkben a 27-30 fokos padló a maximum, egészségügyi okból. Nekem 23-24 fokos padlóval van a lakásban 22 fok.

Az 50-55 fokos víz is maximum,én 46 fokra állítottam be a gázkazán előremenő vizét, mire a padlóhoz ér hül 1-2 fokot.

Én úgy mérem a padló hőfokát hogy leteszek egy hőmérőt és rádobok egy többrétegű rongyot és egy félóra mulva nézem meg.

Előzmény: r0li (664)
janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 665

Ezt a lerágott csontot most megint bekopiztad?

 

Itt van a bukfenc az elméletedben (amit innen-onnan összekapartál):

"Kémiailag nem gőz, hanem H2O keletkezik ami a magas hőmérséklet miatt halmazállapotot vált, így lesz belőle vízgőz szerintem."

 

Kémiailag H2O keletkezik magas hőmérsékleten, tehát gőz halmazállapotban. Nem tudom, csak így logikus nem? Miért keletkezne víz?(jó hogy nem mindjárt jég)

 

A régi tudósok nem számoltak a kondenzációval hiszen elégették a gázt, az kiment a kéményen. Megmérték a fűtőértéket és beírták a függvénytáblázatba. (odaírták mellé zárójelben, hogy a füstgázból még kondenzációs hő nyerhető,de nem vették figyelembe) A gyártók ez alapján megállapították a kazánjaik hatásfokát és a felhasználók ez alapján tudnak választani. Így kerek a világ,jól van ez így.

 

Te meg csak görcsölj, hogy jajj 108% nincs is! 

Előzmény: enginer (658)
r0li Creative Commons License 2008.12.14 0 0 664

Köszi, de elég tömör ez a cikk, sajnos a kérdésemre nincs benne a válasz, csak hogy lassan melegszik illetve hül a rendszer. viszont a apdló tényleges hőmérsékletére 27-30 C-ot írnak. Ha beküldök 50 fokot visszajön cirka 40 C víz, feltételezem, akkor nem 30 a padló, hanem melegebb /szerintem/ Azért kiprobálom! Ha leteszek a kőre egy hőmérőt, az nagyjából jó lesz mérni?

Azért köszi

Előzmény: sjohn (662)
Who111 Creative Commons License 2008.12.14 0 0 663

Akkor viszont a kondenzációssal elérhető megtakarításból ne csak az árkülönbözetet

vond le, hanem a  radiátorcsere költségeit is.

Előzmény: Törölt nick (660)
sjohn Creative Commons License 2008.12.14 0 0 662
http://www.hg.hu/cikk/vizgazfutes/122-padlofutes-altalanos-bemutatasa
Előzmény: r0li (661)
r0li Creative Commons License 2008.12.14 0 0 661

Kedves sjohn!

Nem vagyok eszkimó /egyenlőre/ az asszony meg főleg nem, ő 22 C-ban is képes felvenni egy pulcsit vagy kardigánt. 

Előrebocsátom én totál nem vagyok otthon ebben a témában, de ha mondjuk 35 C az előremenő víz, akkor 30 C a visszatérő ekkor a padló már kellemesen meleg, /azt nem tudom, hogy maga a padló ilyenkor hány fokos lehet/ és nekem melegebb már nem is kell. Mondjuk a kazán valszeg jobban örülne a melegebb visszatérő víznek.

Egyébként a kérdésem a víz "gyors" hűlésre vonatkozott.

Te 45-50 vizet küldessz a padlóba, esetleg a többiek?

üdv r

 

Előzmény: sjohn (627)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.14 0 0 660

Köszönöm. Már látom, hogy utána kell olvasnom alaposan, mielőtt lépünk.

Sajnos, inkább alul van méretezve.

Előzmény: Who111 (659)
Who111 Creative Commons License 2008.12.14 0 0 659

Ne törődj vele, itt most mindenki éppen nagyon kapaszkodik.

Addig viszont elmondom, hogy a különbség inkább abból van, hogy az új kazán

eleve jobb hatásfokú. Persze a kondenzációs még jobb kb. 15%-al.

Az már a te ügyed, hogy megéri-e neked árban.

Egyébként van direkt kondenzációs kazán topic is.

 

Amit biztosan tudok, hogy egy 15 éves gázkazán bőven megérett a cserére.

Az is ajándék, hogy eddig kibírta.

 

Ha a régi kazánodat egyből kondenzációsra cseréled, akkor hatalmas lehet a különbség.

De:

Azzal számolj, hogy, mivel valószínűleg régi típusú radiátorköröd van, ha nincs eleve

túlméretezve, akkor nem biztos, hogy sokat fog kondenzációs üzemben működni az

a készülék. A kondenzációhoz alacsony visszatérő kell, ehhez meg alacsony előremenő.

Előzmény: Törölt nick (656)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 658
Illene tisztában lenned a fizikai alapjaival mielött neki állsz észt osztani

Akkor maradjunk a fizika törvényeinél!!!

Kondenzáció témája:

Sok kazán leírásában és internetes oldalakon, még több félrevezető zagyvaságot féligazságokat olvashatunk, vagyis lényeges dolgokat elhallgatnak, hogy a nem kondenzációs készülékeiket is jól eltudják adni.

Beszélnek/irkálnak mindenféle alsó felsö fütöértékröl, látens (rejtett) hö, meg kedvencük a KONDENZÁCIÓ és a 100% feletti hatásfok. :D

"Korábban azt hitték a hatásfokszámítás megalkotói, hogy ha egy tüzelőanyagot elégetünk, akkor az abból felszabaduló hő nagyobb részét hasznosítani tudjuk, egy kisebb részét nem, mert az égéstermékek hőmérsékletét nem csökkenthetjük le, hiszen akkor nem lesz felhajtóerő (huzat), ami az égéstermékeket kisegíti a kéményen keresztül a szabadba. Amikor megalkották a ventilátoros gázkészülékeket, akkor már gyorsan rájöttek, hogy az égéstermékeket le is lehet hűteni, ugyanis a ventilátor ki fogja nyomni az égéstermékeket a szabadba. Ez a kondenzációs technika a gázkészülékeknél minimum 13%-os hatásfok-javulást eredményezett."

Ez eddig igaz, vagyis részeiben igaz és talán az egyetlen korrektnek nevezhető "leírás" a témában az egész interneten, ami nem csak hazugságokat tartalmaz.

Az teljesen igaz, hogy régen kellett a felhajtóerőhöz a kötelezö kéményveszteség.
Azt hinné a gyanútlan olvasó, hogy erre gondoltak a "tüzelőanyagot elégetünk, akkor az abból felszabaduló hő nagyobb részét hasznosítani tudjuk, egy kisebb részét nem", de ezt kizárják egyből a turbo ventillátorral.

Akkor most mi ez a tudjuk, nemtudjuk hasznositani duma? Meg mi is ez a kondenzációs csoda a 100% feletti hatásfokkal meg a latens (rejtett) hő?

"három éghető elemről beszélhetünk: szén (C), kén (S) és hidrogén (H). Tökéletes égéskor ezekből szén-dioxid (CO2), kén-dioxid (SO2) és vízgőz (H2O) keletkezik."

H2O az miért vízgőz? Nem csak víz? Gőz az csak úgy keletkezik? :D

Kémiailag nem gőz, hanem H2O keletkezik ami a magas hőmérséklet miatt halmazállapotot vált, így lesz belőle vízgőz szerintem.

Ez addíg nem is érdekes, amíg nem vesszük figyelembe, hogy a halmazállapot változások létrehozása hőenergia felvétellel, illetve leadással történik.

Jelen esetben a keletkező H2O gőzzé alakulása hőelvonással (számunkra veszteséggel).

Ez lenne az egyik kötelező veszteség amivel számolnak a kazángyártók, csak nem mondják ki, mert akkor, hogyan lehetne 94-98% hatásfokú nem kondenzációs készülékeket reklámozni?
Inkább alsó/felső fűtőértékről zagyválnak.

Vagyis ez azt jelenti, hogy a gáz elégetésekor keletkező vizgőz alapból minimum 13-18%-os veszteséget okoz a keletkező víz halmazállapot váltása miatt.

És, hogy jön ide a kondenzáció?

Egyszerű fizika az egész:

PÁROLGÁSHŐ: Anyag 1 moljának elpárologtatásához szükséges hőmennyiség ( exoterm ).
LECSAPÓDÁSI HŐ (kondenzáció): Párolgáshő ellenkező előjellel.

A folyadék megfagyásakor ugyanannyi hő szabadul fel, mint amennyi a szilárd test megolvasztásakor kellett a rendszerrel közölni, a gáz (gőz) cseppfolyósításánál pedig annyi, amennyi a folyadék elpárologtatásához szükséges. Mivel ezeknek a hőmennyiségeknek a közlése, illetve felszabadulása közben a rendszer hőmérséklete nem változik, ez a hő (hőmérsékletváltozással) nem érzékelhető, "rejtett", ezért ezeket a hőmennyiségeket rejtett hőnek, latin szóval latens hőnek, vagy a halmazállapot változásra, fázisátalakulásra emlékeztetve átalakulási hőnek nevezzük.

Vagyis:

A gáz elégetésekor keletkező H2O a hőmérséklet hatására azonnal gőzzé alakul és hőt von el a "kazántól" a halmazállapot változása miatt és ezt a felvett hőt (energiát) fűtésünk szempontjából hasznosulatlanul magával viszi a kéményen keresztűl.

Amikor sikerülne annyira lehűtenünk ezt a gőzt, hogy halmazállapotot váltva 100%-os mennyiségben ismét cseppfolyóssá (kondenz vizzé) alakuljon, akkor nem + energiát nyerünk, hanem csak egyszerűen az eddigi veszteséget (párolgásihő veszteséget) kapnánk vissza!!!

Kondenzáció meg a 108%-os hatásfok, rejtetthő?? Meg a 90százalék feletti turbós készülékek. :D

Alsó/felső fűtőérték mi?

Nem véletlenűl írtam, hogy nem maga a a nagybetűs kondenzáció a lényeg az egészben, hanem a kéményen távozó füstgáz hőmérsékletének csökkentése és ez hozza magával a kondenzációt

Maradjunk annyiban, hogy a mai kondenzációs készülékek nem 108%-ot, de még a 90%-ot sem igazán közelítik meg.
Előzmény: janijani (655)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 657
"Van az égéshő, ebből leszámítják az elégetéssel járó veszteséget"

Akkor megint kapaszkodj meg!

Már bebizonyosodott, hogy nem kell leszámítani az elégetéssel járó veszteséget, mert ez a veszteség visszanyerhető!!!
Pont erre lenne a kondenzációs kazán!
Nem + energiát, hanem az elégetéssel járó veszteséget lenne képes visszanyerni, éppen ezért van az, hogy nem 106%-os , hanem csak közelebb lehetne a 100%hoz (alulról!!).

Szerényebb legyél és ha nem tudsz valamit inkább kérdezz!
Előzmény: janijani (655)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.14 0 0 656

Látom, épp egy forró helyzetbe csöppentem itt - nem szoktam ide járni (inkább a kert és a konyha az én világom), de most szükségem lenne szakértő tanácsra.

 

15 éves a házunk, azzal együtt a gázkazán is. Most megengedhetnénk, hogy kicseréljük - de tudni szeretném, hogy valóban jelentős megtakarítást jelentene egy új kazán?

És mire kell különösen figyelni a kazán kiválasztásánál?

Tényleg olyan nagy a különbség a kondenzációs és a hagyományos kazánok fogyasztása között?

 

Szóval szivesen vennék szakértő ill tapasztalaton alapuló tanácsokat. Előre is köszönöm.

janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 655

Akkor most te kapaszkodj!

 

Van az égéshő, ebből leszámítják az elégetéssel járó veszteséget és ez a fűtőérték.

Szerényebb legyél és ha nem tudsz valamit inkább kérdezz!

Sajnos nem 108 csak 106%-ot mért a kazánomon.

Előzmény: enginer (654)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 654
Most kapaszkodj!

A gáz elégetésének folyamata ~11-18% energia veszteséggel jár alaphangon!

Ebbe inkább nem mennék bele, hogy miért, mert ahogy látom neked a sámli is magas, nem, hogy ez.
Neked legyen továbbra is csak 108%-os a kazánod, mert az mérte az SD szervízes. :D :D


Előzmény: janijani (653)
janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 653

A gáz fűtőértéke 34 MJ, egy kazán 29 kW teljesítményen üzemel, ehhez kellene fogyasztania elméletileg 3,085 m3 gázt, de csak 2,880 m3-t fogyaszt.

Tedd be a képletbe és számolj!

Mágneskarika és Gyurcsók nincs a közelben. Csoda történik?

Az SD szerviz műszere 106%-ot mutat.

 

Nem kell elismerned, már írtam hogy a ventillátor energája elmegy a füstgáz kitolására. A keringetőszivattyú energlája viszont hozzáadódik a fűtéshez.

Egyébként megmértem, 82 W-ot vesz fel, ebből mennyi a ventillátor és mennyi a keringetőszivattyú (középső fokozaton) nem tudom. Sacc 30+50 W lehet. Bagatell a téma, csak elvi jelentősége van. Kb annyi mint ahogy 30 W aránylik a 29 kW-hoz

Előzmény: enginer (649)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 652
Pssszzzt!

Az sem 100%-os! csak elméletben. :D

Maradjunk inkább a "közel 100%"osnál! :D

"A hatásfok jele: μ (a görög éta)
Értéke mindig kisebb, mint 1, azaz mindig kisebb, mint 100%."



Előzmény: Who111 (651)
Who111 Creative Commons License 2008.12.14 0 0 651

Nem mindíg.

Egyetlen esetet ismerek amikor 100%.

A fűtőszál. :-)

Előzmény: enginer (649)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 650
"ÁÁÁÁ !!! Vak tyúk is talál szemet!
Valóban ebben igazad van"

Ebben is!!! :D :D
Leírjam neked (megint), hogy mi van a 108%-os hazugság hátterében?
De igérd meg, hogy elötte leűlsz!

(egyszerű fizika az egész, csak tőled van egy kicsit távol!)
Előzmény: janijani (648)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 649
Akkor neked külön még1x:

"A hatásfok jele: μ (a görög éta)
Értéke mindig kisebb, mint 1, azaz mindig kisebb, mint 100%."

Ettől függetlenül, hogy is vagyunk azzal a "El kellene ismerned, hogy tévedtél .... elektromos áramot is fogyaszt, ami jelentkezik a fűtésben mégpedig 100% hatásfokkal." :D :D

Előzmény: janijani (648)
janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 648

ÁÁÁÁ !!! Vak tyúk is talál szemet!

 

Valóban ebben igazad van, a ventillátor energája elmegy a füstgáz kitolására.

Valószinűleg ezért nem 109% a kondenzációs kazánokkal elérhető hatásfok, csak 108%

 

Előzmény: enginer (647)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 647
"El kellene ismerned, hogy tévedtél és tegnap megtudtad,hogy a kondenzációs kazán elektromos áramot is fogyaszt, ami jelentkezik a fűtésben mégpedig 100% hatásfokkal."

PL. a szellőztető ventillátor által megmozgatott levegő mozgási energiája 100% ban a fűtésben hasznosul??
Ülj már le magadnak! :D
Előzmény: janijani (643)
enginer Creative Commons License 2008.12.14 0 0 646
Kicsit árnyalnám még a marketing helyzetet: :D

Az ugye odáig megvan, hogy készülékbe bejutó hőmérséklet és a készülékből távozó hőmérséklet (+ a mennyisége) alapján számolhatunk hatásfokot.

Nyilt égésterünél a készülékre vonatkoztatva még csak megértem, hogy 20C (szoba hőmérséklettel) számolnak, de gyakran látom, hogy zártégésterű kazánoknál is előszeretettel alkalmazzák, pedig az kintről és a szobahőmérsékletnél lényegesen hidegebb levegőt szív be! :D
Előzmény: M63FUN (644)
janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 645

azon röhögsz amin akarsz.

Rájöttél mitől van meleg a kéményben. Ez dicséretes.

Vissza akarod nyerni a hőt, ezért 6 fokos füstgáznak kéne távoznia a rendszerből. Sajnálom nem segíthetek, de ha megtudsz valamit szólj nekem is!

108%-os radiátor vagyis ha belemegy a 50 fokos víz akkor 54 fokos lesz a radiátor... Még ilyenről nem hallottam, mindenesetre érdekes.

Igazam van? Miben?

Marketingfogás? Miről van szó?

Előzmény: M63FUN (644)
M63FUN Creative Commons License 2008.12.14 0 0 644
úgy néz ki, hogy nem miattad röhögök, hanem rajtad..........
egyébként arra gondoltam, ha ilyen jól átlátod a dolgokat akkor evidens, hogy a kéményben nem azért lesz melegebb télen a kinti hőmérsékletnél, mert tudja az a szerencsétlen tégla hogy ő egy kémény és neki kötelessége melegebbnek lennie, mint a környező hőmérséklet, hanem azért mert jó forró füstgáz távozik rajta ami átmelegíti.
na most én buta paraszt arra gondolok hogy ha csak 100% ban akarom működtetni a kazánomat, akkor ezt a hőmérsékletkülönbséget mindenképpen vissza kell nyernem, különben nekem úgy tűnik, hogy ott veszteség keletkezik (vagyis logikád alapján nem lesz veszteség, hanem fűtöm vele a környezetet, ez ugye nézőpont kérdése) namost akkor az lenne a kérdés hogy ha egy fűtetlen kéményben mondjuk 6 fok van fűtés nélkül akkor ha 100 % ban kihasználom az elégetett gázban lévő energiát és befűtök akkor a keletkező hőkülönbséget vissza kell nyernem ergo 6 fokos füstgáznak kéne távoznia a rendszerből. persze hosszan lehet elméleti vitát folytatni hogy az égetéskor csak a láng az energia vagy a hulladékhő és a fény is annak számít e. de a legjobb példa a korábban már említett 108%-os radiátor vagyis ha belemegy a 50 fokos víz akkor 54 fokos lesz a radiátor............sztem tuti igazad van csak én gondolom ezt marketingfogásnak.
Előzmény: janijani (642)
janijani Creative Commons License 2008.12.14 0 0 643

Szépen bemásoltad a képletet valahonnan,ezentúl egyszerűbb az életünk, ha tudni akarjuk a hatásfokot csak be kell írni az adatokat.

 

Kérdés, hogy fenntartod-e az állításod hogy a kondenzációs kazán elektromos áramot is fogyaszt, ami ugye nem jelentkezik a fűtésben. :D"  

A képletben az Eki a kimenő (átalakított hasznos) energia, Ev pedig az energia veszteségbe kerül?

Ha nem jelentkezik a fűtésben akkor hová lesz?

 

El kellene ismerned, hogy tévedtél és tegnap megtudtad,hogy a kondenzációs kazán elektromos áramot is fogyaszt, ami jelentkezik a fűtésben mégpedig 100% hatásfokkal. 

Előzmény: enginer (641)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!