Keresés

Részletes keresés

sancibácsi Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7694

A többihez:

 

A tömegkályhának a kemencéhez semmi köze sincs.

 

A 104 fokos kilépő egyáltalán nem gáz! A 140 fokos harmatpont az valóságos lehet 45-50 %-os nedvességtartalmú fánál. :-(

(De most őszintén ki az a hülye, aki ilyennel tüzel, ha tud egyáltalán?).

A harmatpont ugyanis mindíg a hőmérséklet, és a gázban lévő nedvességtartalom fügvénye! Száraz fánál, amikor felülről gyújtjuk meg (felülről nem ég a nedves fa!) szigetelt kéménynél még ennél is lentebb lehet menni kondenzáció nélkül.

 

A pellet/brikett az meg fából készül, és semmi különleges nincs benne, csak egyedül a nedvességtartalma a kevés.

 

Nos az egész onnan indult el, hogy ugye egyesek (1) állítja, hogy az Ő Temporisa a király, a tömegkályha hatásfoka pedig 45-50 % körül van!

Tehát ne menjünk már el a lényeg mellett:

-a 'tisztelt' hsz-ó támassza már alá az állítását! Én cáfoltam a méréssel. Ezen persze lehet a nyálat verni (írígyek, műszerrel nem rendelkezőknek, mindenkinek akiknek savanyú a szőllő, és a többiek előnyben) hogy 1-2 %-os pontatlanság van-e? Ez a lényegen semmit nem változtat!

 

Ami az egészben a tanulság, az 2 dolog!

 

 

I.

Hát itt vagyunk még mindíg! 1 helyben topognak még mindíg egyesek!

A tömegkályha M.o-n lassan 5 éves múltra tekint vissza (több). Elejétől mondjuk, és elismételtük már hányszor:

-az nem jó, ha lezárjuk, elvesszük az égéstől a levgőt! Nem lesz magas hőmérsékletű, és elég hatékonyságú az égés!

Így tüzelnek tömegek még mindíg ma! :-(

Veszik a nedves fát, mert az tovább ég, meg lezárják a levegő beejtőt, hogy elnyújtsák az égést!

Kozben kormot, Co-t termel a kazán/cserépkályha,..... az elégtelen égés miatt!

Hiába mondjuk évek óta, nem megy a buksiba,...

Mert a megszokott sablonban gondolkodnak :-(

Ha a kandallóban nagy a láng, sok megy ki a kéményen! (Ez ott persze igaz.)

De egy más szerkezetű, működésű, felépítésű tömegkályhánál NEM!

 

Az egyik cél: a nagy hőmérsékletű, tiszta, jó hatékonyságú égés!

A másik pedig a nagy felszabadított hő csapdába ejtése a kályha hőtároló részében. Ennyi a lényeg.

 

II.

A kemencével kapcsolatban:

HaLsok levegőt engedünk az égéstérbe: akkor sem fog nagy hőmérsékletű, jó hatékonyságú, és tiszta égés kialakulni!

Tehát a langyos füstcső égés alatt, (főleg égés után :-) még nem bizonyítja a magas hatásfokot!

Mert ha rengeteg 23 C fokos levegővel keresztül öblítjük a kemencét, akkor belátható, hogy nem fog 100 fok fölé menni a kilépő hőmérséklet! De minek árán? Kihűtjük a tűzteret, és a kályhát/kemencét, lerontjuk az égést! (Ez a +++++++ levegő már többet ront, mint javít!).

 

 

Összefoglalva a lényeget:

Pont erre szolgál a füstgáz elemző, hogy igazolva legyen: sok, vagy kevés!

Az pontosan méri az O2-t is, illetve az elégetlen Co,-t,......

Tehát hogy nem a kályha tűlhűtése, dúrva légfelesleg árán van alacsony kilépő füsthőmérséklet!

Az én mérésem nem a spanyol viasz felfedezése! Ezekről a kályhákról vannak hiteles, dokumentált, labor mérések is az USA-ban, Kanadában, Oroszországban,.....

Az én mérésem csak azt bizonyítja, hogy az általam épített kályha is megüti azt a színvonalat.

Nem nekem kell ugyanis bebizonyítani, hogy a tömegkályhák hatékonysága mennyi, hála az Istennek!

Nemzetközi tapasztalatok, mérések vannak erre már. A mérés engem igazol, nekem visszajelzés, hogy azt amit ott építenek, azt építjük, és olyan hatékonysággal tudjuk, mint ahogyan ők (a piac diktálói, úttörői,..).

Vagyis a 45-50 % csak hazugság. Csak 'szeretnék' egyesek, hogy annyi legyen. De nem annyi.

sancibácsi Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7693

Nagyon örülök a topik felpörgésének!

Sok dolgot megcáfoltak már itt mások. Amit nem nagyon kellene tovább magyaráznom/ragoznom/ismételgetni.

 

De egy biztos: sokan nagyon aranyosak, és aggódnak (fölöslegesen) a 104 C kilépő miatt.

Egyrészt. Másrészt:

Van egy népdal: Megismerni a kanászt ... járásáról!

 

Jelen esetben:

Megismerni: Elemzőt (kitiltott/jegelt nick: csakmostazegyszer) bunkó stílusáról,.....

Előzmény: Hisztor (7678)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7692

Foghatod végig, amíg leég a 20 kg fa, a cső nem éget meg. Hiába olvad meg eközben az alumínium a tűztér izzó belsejében. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (7691)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7691

"Én is így teszteltem a kandallót, hogy 20 kg fa elégetése után a kéménybe menő füstcsövet puszta kézzel meg lehet e fogni égési sérülés nélkül."

 

20 kg fa elégetése UTÁN bármelyik kályháét meg lehet fogni. De a fa elégetése KÖZBEN már nem ;)

Előzmény: Hisztor (7689)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7690

"Mert a 104 fokos füstgáz igen közel van a harmatponthoz ami azt jelenti, hogy a víz a kéményben biztosan kondenzálni fog,"

 

A víz 60 fok körül kondenzálódik,

egy normális kémény meg hőszigetelt (jó tömegkályháé pláne), tehát csak néhány fokot fog hűlni benne a füstgáz.

Tehát a 104 fokos füstgáz csak akkor lehet túl alacsony, ha az elegendő erejű huzat létrehozásához nem elég meleg.

Vagy akkor, ha a kémény nem hőszigetelt.

De akinek nem hőszigetelt a kéménye, az meg ne akarjon magának ennyire jó hatásfokú (=alacsony kilépő füstgáz-hőmérsékletű) tüzelőberendezést.

Előzmény: kjapp (7673)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7689

Klassz.

 

A búbos kemence korszerűsített utóda.

 

Na ez lehet hatékony, ha kézzel meg lehet fogni a füstcsövet. Én is így teszteltem a kandallót, hogy 20 kg fa elégetése után a kéménybe menő füstcsövet puszta kézzel meg lehet e fogni égési sérülés nélkül. Meg lehet.

Előzmény: vberko (7688)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7688

"Akkor megtanultam, hogy a 90-100% hatásfok a fatüzelésnél mese, ami levegő ki köll menjen, annak ki köll mennie a kéményen, hogy jó legyen az égés. Ha lassan folyik a láng, akkor kevés megy ki, ha gyorsan,  akkor sok megy ki."

Amiről beszélsz az a légfelesleg tényező. A hatásfokot nagyban befolyásolja a légfelesleg, a kilépő füstgáz hőmérséklete és az égés hatékonysága. Ezekkel lehet bizonyos határok között játszani, hogy minél közelebb kerüljünk a 100%-hoz.

 

Kondenzációs fatüzelésű kályha ? :)

http://mha-net.org/docs/v8n2/wildac12b.htm

 

Aki egy kicsit tud angolul, annak érdemes a "Thoughts about the Downdraft Experiment, by Lars Helbro (Apr 28/12)" doksit is elolvasnia a fenti oldalon.

Előzmény: Hisztor (7682)
maguborka Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7687

Jogos.

Veled úgy is egyetértek :)

Előzmény: vberko (7685)
maguborka Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7686

Péter... :) Maradandó amit alkotott ez nem kérdés...  Mai napig vitázunk :)

ergo életképes...

Előzmény: Hisztor (7682)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7685

Ezt szerintem nem nekem akartad címezni :)

Előzmény: maguborka (7683)
maguborka Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7684

Azt azért említsük már meg, hogy az a kevesebb kémény, amelyik minden 6 métere kívül van..., ráadásul még nem is szigetelt, s ráadásul meg tégla...

 

senki nem is mondott 90-100 %-ot. de egy ember... Valami elemezgető mókus, sőt ő elméleti 120-at is kihozott a fizikus haverjával... 

 

Előzmény: Hisztor (7682)
maguborka Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7683

nyilván azt, így hatásos :)

fórum ez vagy mi!? az!?

akkor meg kell a szélső érték. így ki lehet hozni, hogy szar.

 

az nem merül fel, hogy kurva jól tárolja a hőt a kályha, mert ugye 800 fok lemegy 110-re a maradék lesz valahol, az nem érdekel senkit

 

ahogy az sem, hogy ha csak 5 fokot csökken a kéményben méterenként, akkor a kémény legtetején megjelenik egy két vízcsepp, mert a kondenzáció nem azt jelenti, hogy a niagara indul meg a kéményben.

 

ahogy az sem, hogy itt az égési idő nem non-stop, hanem max napi 2-szer 2 óra, legyen 2,5... ergo a niagara megint csak nem indul el

 

ahogy az sem, hogy mire lecsorog a víz (az a bizonyos niagara mennyiségű), addig párolog is, ergo nincs mi lecsorogjon...

 

ahogy az sem merül fel, hogy mi van, ha csak az utolsó 3 méteren ami kilóg a házból hül az égéstermék hője pl,10 fokot méterenként, mert a kémény többi része a házban bent van, sőt rossazbb esetben még esetleg a padláson, ahol lehet laknak, tehát marad a kéményből 1,5 méter sem, ami a külvilággal érintkezik, ergo a 10 fokos hülés méterenként, az pontosan 15 fokot jelent, addig meg max 3-4-et... - tehát megint ott vagyunk, hogy a kémény legvégén ejj, megjelenik pár csepp kicsapódott víz... ami persze párolog is el, az áramlás miatt.... (szél, meg áramlik fel a meleg levegő... tehát a niagara csak nem akar leesni...

 

 

szóval hajrá fórum, hajrá szélső értékek... (senki nem mutatott persez még egy képet sem, ahol tömegkályha van, s a kátrányos belül a fal - feltételezve pár éves használatot, nem ahol most építették, mert szar volt az előző kályha...)

 

Előzmény: vberko (7681)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7682

Ez egy minimálisan 6m-es kémény tetején már csak 40-50 fok lenne. Az elég karcsú. Volt olyan év amikor azon tűnődtem, miért lógnak jégcsapok a kéményem karimáján télen. Azután meg két vödör üvegszerű kátrányt kapartam ki belőle szezon végén. Akkor megtanultam, hogy a 90-100% hatásfok a fatüzelésnél mese," ami levegő ki köll menjen, annak ki köll mennie a kéményen, hogy jó legyen az égés". Ha lassan folyik a láng, akkor kevés megy ki, ha gyorsan,  akkor sok megy ki. Ami benn marad, abból lehet gazdálkodni, mindegy mivel.

 

Tk.-ra végre találtam egy elég korrekt cuccot:

 

http://www.youtube.com/watch?v=FESHZgTQGnI

 

 

Előzmény: vberko (7676)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7681

"A tüzelőberendezés égésterét elhagyva ez a hőmérséklet csökkenés akár méterenként 16 °C is lehet."

Én csak az AKÁR szót emelném ki. Tehát nem törvényszerű, és a mondatszerkezetből következően a legszélsőségesebb esetet hozta fel példának.

 

 

Előzmény: joevagyok68 (7679)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7680

Rajta van a cetlin. O2 érték.

Előzmény: Hisztor (7678)
joevagyok68 Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7679

Nincs ezen mit "jól megírni" !

Már megírta !!

"ert a 104 fokos füstgáz igen közel van a harmatponthoz ami azt jelenti, hogy a víz a kéményben biztosan kondenzálni fog, amit a speciálisan megépített (és igen drága) kéményeken kívül egyik sem bír el tartósan."

 

 

első találat gugli...

http://www.e-kandallo.hu/blog/38-falazott-kemeny-helyett-elogyartott

"A tüzelőberendezés égésterét elhagyva ez a hőmérséklet csökkenés akár méterenként 16 °C is lehet. Az égésgázok valamennyi nedvességet, vízgőzt is tartalmaznak, melynek aránya a tüzelőberendezés típusától függően eltérő lehet. Ez a vízgőz azonban 60 °C alatt elkezd kicsapódni a kémény belső falára."

Előzmény: maguborka (7677)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7678

A pelletkazános cetli a 104 fokos kimenő hőmérséklettel ugye nem tömegkályhára vonatkozik?

 

Csak annyi kérdésem lett volna, hogy intenzív égésnél mennyi levegő áramlik át a tűztéren.

 

Ez a kulcs ahhoz, hogy mennyi meleg megy ki a kéményen át.

 

 

Előzmény: sancibácsi (7666)
maguborka Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7677

ugyan nem én, hanem Ő, de gondolom, ő tovább vitte a kilépő ponttól az égésterméket, pl  6 méter kémény-nyivel. S ezen a 6 méter kéményben, meg tovább hül az égéstermék, s ezért merült fel benne. Ha meg nem akkor majd jól megírja :)

Előzmény: vberko (7676)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7676

"Mert a 104 fokos füstgáz igen közel van a harmatponthoz"

Ezt honnan veszed ?

A szabvány is 60-70 fokkal számol ha jól emlékszem.

Előzmény: kjapp (7673)
vberko Creative Commons License 2014.06.04 0 0 7675

"A berakott TESTO műszer eredményekből meg le kellene takarni a felső pár sort, mert így látszik, hogy az a pellet kazán értékeire számol, az pedig a ventilátoros automatizált égés miatt teljesen más"

Ezt kifejtenéd, hogy miért/miben más ?

Előzmény: kjapp (7673)
kjapp Creative Commons License 2014.06.03 0 0 7673

...Így az intenzív égésnél is látható, hogy 104 C fokra lehűl a füstgáz!

(Látja, aki látni is akar, nem csak nézni:-)...

 

Intenzív égésnél 104 fokos füstgáz kilépő hőmérsékletre lett tervezve a kályha, vagy így sikerült?

 

Mert a 104 fokos füstgáz igen közel van a harmatponthoz ami azt jelenti, hogy a víz a kéményben biztosan kondenzálni fog, amit a speciálisan megépített (és igen drága) kéményeken kívül egyik sem bír el tartósan. Nem véletlen az, hogy az ipari kazánoknál, függetlenül hogy gáz, olaj, vagy pakura, szén vagy pellet a tüzelőanyag, 130-140 fok alá nem ajánlott menni a kilépő füstgázhőmérséklettel.

 

A berakott TESTO műszer eredményekből meg le kellene takarni a felső pár sort, mert így látszik, hogy az a pellet kazán értékeire számol, az pedig a ventilátoros automatizált égés miatt teljesen más, mint a természetes huzattal működő tömegkályha, tehát a bemutatott elméleti értékkel való összehasonlítás semmit sem ér.

Előzmény: sancibácsi (7666)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7672

Sziasztok,

 

végre normális vita van..:)

 

Most sajna nincs gyors netem, így csak a kandallós részhez szólok hozzá:

Engem lehülyéztek, hogy nem is vagyok kályhás, sőt .. mert ki mertem jelenteni, hogy egy tömegkályha hatékonyabb a hiper szuper finn kandallóknál, amik már lassan amerikaiasan élve 120%-osak..:)

De Sancibá leírta, és aki komolyan meg akarja érten a rendszert, vagy a gömböcös, vagy Sancibához, vagy Vajdaságba, de egyik workshopra legalább menjen el, vagy ha mi tul "picik" vagyunk néhány embernek, akkor az MHA Wildacres workshopra, vagy Kuznjecovhoz, vagy Larshoz menjen ki..:))

De sok értelme nincs úgy vitázni, hogy a másik oldalt nem ismertük meg, mert mi ismerjük a kandallót és nem hülyeségből írjuk le amit írunk, nem blöffölünk... ugyan mindannyian másra esküszünk, de a lényege ugyanaz, csak mindenkinek van egy iskolája, amihez ragaszkodik... ami neki bevállt, de ami biztos, hogy a tapasztalat kulcsfontosságú és nem a könyvmoly okosságok...

 

üdv,

Zsolt

Előzmény: sancibácsi (7671)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7671

"A tömegkályhák mérete a belső szerkezet miatt, nagyjából adott"

 

Ez igazából csak a dán(finn) kályhákra igaz.

 

A harang rendszerű tömegkályhák egyik nagyszerűsége pont abban áll, hogy rugalmasan tervezhető, alakítható.

Méret, forma, stb.

Kicsitől, az egész nagyig építhető! Tehát a hőszükséglethez igazítható a kályha mérete, és nem olyan kötött mint a dánnál.

Előzmény: szdyv (7670)
szdyv Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7670

Érdeklődve olvastam a beszélgetéseteket, és mindkettőtöknek igazat kell hogy adjak és ellent is mondanék.

Ha egy megrendelő öreg és nem hozzáértő akkor is kéne számítást végezni, mert segít a döntésben. tömegkályha építés során több lehetőség is felmerülhet. Az építés után ha átadunk egy számítást, akkor később több kellemetlenségtől is megóvhatjuk magunkat, nem utolsó sorban bővül a tapasztalatunk!

A tömegkályhák mérete a belső szerkezet miatt, nagyjából adott, igaz a dupla héjazattal növelhetjük a hőtárolást, viszont igencsak lelassítjuk.  Véleményem szerint a kályha mellé épített padkával, a fa mennyiséggel is lehet számolni. Elég jól bevált az a módszer is, hogy zárhatóvá tesszük a padkát vagy padkákat, és csak a fa elégése után, amikor a súbert lezártuk akkor engedjük rá a meleget.

 

Köszönöm

 

Előzmény: sancibácsi (7669)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7669

Hát cserépkályha átrakásnál működik is a dolog.

Amilyen volt, ha jó volt,.......

Akkor ugyanúgy átrakva utánna is jó lesz nyílván! :-)

De mondjuk ez a Tömegkályhás topik! :-)

Olyat még nem hallottam, hogy nálunk azt át kellett volna rakni,.... :-)

Újkályha építésénél, ha egyedül maradok akkor is azt gondolom, hogy legalább hőszükségletre méretezni kell!

(Ha megkínál, teával, ha sem).

Szerintem meg inkább visszahívják azt a mstert, aki hőszükségletet is számolt, és eléjük tesz (még ha egy kockás papíron van kiszámolva akkor is). Mint azt, aki nem számolt.

Én úgy látom, hogy ezt az ökölszabály dolgot el kell felejteni. Most, hogy már 5szörös, 10szeres hőigény is lehet ugyanakkora térben!

 

(És akkor már arról nem is beszélek, hogy minél jobban szigetelt a ház, annál inkább kicsi a hőigény. És ahogy egyre kisebb a hőigény: egy 'gyorsan' fűtő kályha hirtelen túlfűti az épületet! Tehát az egyre vastagabb falú, 2 héjú, estleg légréses kályha is egyre jobban beillik ezekbe, és nem a cserépkályha. Még tömegkályhából is a nehezebb kivitel illik ide,... Hosszabb hőtárolás,.... A lényeg, hogy egyre vastagabb fallal, egyre hosszabb hőleadással elnyújtva fűtsön).

 

Előzmény: Kályháskristóf (7668)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7668

Elég rég csinálom, hogy tudjam: ha Manci néninél hőszükségletet, teljesítményt, huzatigényt, járatméretezést számolok, akkor megkínál egy teával és soha többé nem látom. Az ügyfeleim zöme idős ember aki azt szeretné, olyan legyen mint a kezdetekben, vagy inkább jobb. Ha pedig bontottból építek akkor ő azonnal tudni szeretné, mekkora kell ide. Erre jó a régi ökölszabály, meg persze kicsit szétnézni a házban, szigetelés, nyílászárók, stb...

Előzmény: Kályháskristóf (7667)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7667

Hát félreérthető volt. Most, hogy mindenről papírt kell már adni, adva van egy pénzért járat méretezés ami csak a Macsoi ajánlásával érvényes... Te meg úgy méretezel ahogyan akarsz.

 

Mivel teljesen ráálltam az átrakásokra és a bontottból építésekre, na meg az antikokra, valóban kb 4-5 féle járatrendszert építek, nincs is szükség többre, nem is látok bontáskor többet. Ezen kívül persze ismerek még egy csomót de nekem ez a 4-5 fajta rendszer bőven elég.

Előzmény: sancibácsi (7655)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7666

Tehát:

"(Persze, hogy a kandalló betétből egyből megy a 200-300-.-..akárhány,... fokos füst a kéménybe!). Hatásfok 45-55 %."

 Ez honnan jön?

Ezt tudom, hogy 82.00 %, mert ilyenem van:"

 

Tehát az, hogy neked Temporisod van, abból még nem derül ki, hogy szerinted 1 tömegkályha miért lenne 45-55 %-os hatásfokú!

Nem sokat árul el a hsz-od a tömegkályháról (mivel ahhoz egyáltalán nincs köze) csak egyedül a gondolkodásodról árulkodik :-(

 

Nos ennek fényében a:

"Mennyi idő alatt megy át a levegő a tűztéren keresztól a kéménybe intenzív égésnél?"

kérdés is elég megmosolyogtató!

Hiszen a tömegkályha mérésnél a Temporisszal összehasonlításban a rendelkezésre álló fából nem 80%-ot éget el (Effnet), hanem 89,7 %-ot.

És mivel ez nem direkt a kéménybe van bekötve, ezért az Effgros, tehát termikus, Szumma hatásfok is 82,5 %-os.

Ezek az adatok persze nyílván nem minden kályhára vonatkoznak, hanem arra az álltalam épített kályhára. :-)

De az pertsze minden tömegkályhára igaz, hogy a tűztérből (lásd Temporisnál a gyári betét) nem a kéménybe van kötve a füst.

Hanem a másodlagos égéskamrába, majd onnan (nem mennyi idő!!!!!!! hanem milyen hosszú-mennyi m2-es hőfelvevő felület) az akárhány 8-10-1.... m2-es hőfelvevő füstcsatornába (ellenáramú/harang rendszerű) távozik.

Így az intenzív égésnél is látható, hogy 104 C fokra lehűl a füstgáz!

(Látja, aki látni is akar, nem csak nézni:-).

 

Előzmény: Hisztor (7664)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7665

"(Persze, hogy a kandalló betétből egyből megy a 200-300-.-..akárhány,... fokos füst a kéménybe!). Hatásfok 45-55 %."

 

Ez honnan jön?

 

Ezt tudom, hogy 82.00 %, mert ilyenem van:

 

http://www.szabokandallo.hu/index.php?lang=hu&marka=supra&kat1=53&kat2=318&termek=temporis_2d

 

 

 

Előzmény: sancibácsi (7659)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.02 0 0 7664

Mennyi idő alatt megy át a levegő a tűztéren keresztól a kéménybe intenzív égésnél?

Előzmény: sancibácsi (7659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!