Keresés

Részletes keresés

Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2661

En nem ertek az almafahoz.... De ameik nem ugy viselkedik az ultevenyben (oszibarack vagy kajszi)... magyarul KAKUKTOJAS :) :) :) 

 

Azonos korulmenyek kozott: lemarad sargul vagy valami hasonlo ...REPUL

 

En nem varom meg hogy kiszaradjon..... :)

Előzmény: Mtz 550E (2660)
Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2660

Vagy a Fagél sebkezelő helyett kellene valami mást használnom? Vagy valami réz tartalmú szert hozzá keverni a Fagélhez?

Előzmény: alfi13 (2657)
alfi13 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2659

Életerős egészséges fánál lehet hogy bejön. De ha nem igy van akkor segíteni kell a fának.

 

Előzmény: Mtz 550E (2658)
Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2658

Csak az a furcsa az egészben hogy amit törzsről vágok le tőben úgy mondva ággyűrűre azt ha nem kezelem nem faragom körbe a szélét akkor is beforrja!

Előzmény: alfi13 (2657)
alfi13 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2657

Amikor lefűrészelted az ágat láthatóan nem faragtad körbe ezért a fűrész által hagyott össze szaggatott kéregnél nem akar megindulni a forradás. Vágd körbe egy kacorkéssel hogy sima felület legyen a széleken ha látsz olyan részeket ahol el van halva a kéreg akkor azt addig faragd míg nem találsz élő részt.

Előzmény: Mtz 550E (2646)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2656

Biztos, hogy nekem írod?  :-)

Előzmény: arpad-lajos (2655)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2655

Ha jól látom, akkor ez egy almafa. Az almafán tulajdonképpen elvileg két baktérium fordulhat elő: Erwinia amylovora és Pseudomonas syringae. Az Erwinia amylovora-t eleve kizárom, a Pseudomonas-t sem tartom valószínűnek. Inkább arról lehet szó, hogy valamilyen gyengültségi parazita gomba kezdett ott el tevékenykedni, mégpedig azért, mert ezen a részen nem volt rendes nedvkeringése a fának.

Egyszerűbben szólva, túl nagyok ezek a sebek. Az ilyen nagy sebek beszáradnak és az elpusztult farészben és kéregben megtelepedhetnek a gyengültségi kórokozók. A sebkezelő anyag is csak egy ideig véd.

Ali-bá javaslatát kövesd, és ne csinálj ekkora nagy sebeket. Ha pedig csinálsz, akkor számíts rá, hogy beszárad és gondosan próbáld kezelni folyamatosan valami réztartalmú készítménnyel (ecsetelve) az év folyamán is, egészen addig, míg megindul a kalluszképződés.

Előzmény: Ali-bá (2653)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2654

Azkokat azer hagytam... hogy teremjen.... meg hogy egy kicsit fogjam vissza oket....

 

hogy egyszerre tobbet nyomjon..... nagyon nagy eronletbe vannak...remelem latszik....

 

DE le lesznek darabolva... ELMENNI NEM FOG.... azt garantalom :)

 

Ertem mirol beszelsz..... :) !!!!

 

Elegant Lady az osszes..... !!!

Előzmény: Mozo66 (2651)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2653

Ahogy Mozo írja!!

 

Szóval vagy eleve bekerül a sebbe a fertőzés, esetleg nem azonnal kezelted vagy nem ellenőrízted le 1-2 hónap mulva a seb fedését, no és a fa öngYógyítása ... 

 

Én a gyakorlati tapasztalatom alapján a következő 'aranyszbályt' állítottam fel magamnak: Soha nem vágok le még ágat se akkor, ha a további rész (pl. központi törzs) legalább nem háromszor olyan vastag (átmérő), mint amit levágok. Ekkor nem szárad be, szépen gyógyul. Ha estleg muszály lenne, akkor csak visszavágom arasznyi csonkra vagy az első elágazásra, azt is  az elsőre, stb, évekig csipkedem, vagdosom, mig Ő le nem marad a fejlődésben annyira, hogy az 'aranyszabály'  teljesüljön.  /Ja, hogy a kertészkedéshez türelem is kell?! Mindenki kitapasztalhatja./ :-)

Előzmény: Mtz 550E (2646)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2652

Az első három képet nem kommentálom, mert nem látom pontosan hogyan áll a térben a fa és a vágás. Ehhez csak egy megjegyzés: vigyázz azzal a fűrésszel, beleszaladt a szomszéd ágakba is kicsit.)

 

A negyedik képen lévő vágás jó helyen van. Peremezni, kezelni és majd meglátod, hogy ez szépen be fog forrni! (Jelöld meg egy kis függőleges bevágással a kérget a seb alatt, akkor évek mulva is fogod tudni a forradásról, hogy melyikről volt szó 2016. 02. 11-én.)

Előzmény: Mtz 550E (2645)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2651

Értem , de azzal , hogy 5-6 domináns  csúcsrügyet hagysz ami mind egyforma erősen fog megindulni , nem segítesz a sűrűsödés ellen .

 

 Ha 3 vázágra akarod nevelni akkor 3 csúcsrügy maradjon ...mindegyik végén 1-1 a többi végálló rügy az mind lehajló termővesszőn legyen ami nem jelent majd konkurenciát a vezérrügynek ( vezérhajtásnak ) .

 

  Így gyakorlatilag elágaztatod a vázágat 2 -3 irányba és így nagyon hamar kinövi a területét .  Itt az lesz a probléma , hogy erős az alany jó a föld tápozod műveled és csak a vegetatív növekedést fogja nyomni ha sűrű akkor meg még erősebben .

 

  Az első vázág jó de a másodikon a vezér alatt amit hagytál az pont olyan állású és erősségű mint a vezér az nem jó a harmadik vázág meg vagy 3 felé van ágaztatva ebből a nézetből legalább is úgy néz ki .

 

   Az biztos , hogy a GF alanyos fákat a jó talajokon nyáron szigorúan metszeni ritkítani kell !!!

 

 

Előzmény: Szerzo Laszlo (2650)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2650

Ugy akartam, akartuk metszeni... hogy teremjen is egy kicsit.... Az ezen az alnyon levo faimnal kemenyen fogunk zoldmetszeni IS, mivel ugy vettem eszre hogy az erot nagyon a vegebe nyomja....

 

Ertem hogy mire gondolsz.... En megszeretnem nyitni oket amennyire csak lehet olyanok fognak lenni 2 ev mulva hogy meg a gaz sem no alattuk :)

 

A kulturat mar most surunek talalom.... de muszaj volt belepakolni.... 4,2* 3,5 os terallasban vannak. 

 

Nem volt foldem hova.... akkor.... :(

 

Mind egy fajta az egesz :)

Előzmény: Mozo66 (2649)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2649

A vázágak csúcsrügyének a dominanciáját ...én , személy szerint ....  határozottabbra venném , de majd meglátod .

Előzmény: Szerzo Laszlo (2647)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2648

Milyen kondícióban van az ültetvény , terem rendesen ???  Én azt látom , hogy a vágásfelületek valamivel befertőződnek a sebkezelés ellenére . Ezt a " valamit " simán be lehet vinni a fűrésszel amivel dolgozol .

 

  A megoldás lehetne az is , hogy steril állapotba hozod a szerszámot minden fa előtt ( kivitelezhetetlen !!!! ) vagy valahogy elérni , hogy ez a fertőzés ... valószínűen valami baktérium ... ne okozza ezt a jelenséget . A visszaszáradás gondolom a nyár folyamán történik szép lassan de biztosan ... ugye ???

 

  Az igazi megoldás az lenne ha maga a fa tudna védekezni a baktérium ellen amit jó kondícióban meg is tud tenni .  A jó kondíció persze sok mindennek a függvénye ... talaj !!!!!!  - alany kompatibilitás , tápanyagellátás , vízellátás  ...stb .

 

Előzmény: Mtz 550E (2646)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2647

Ma sikerult megmetszeni a beltelkemen a Gf-be szemzett oszibarackokat 230 van ezen a telken beloluk...

 

most egy evesek :)

 

3 videot csinaltam ez a 3-ik. Az elso a fejletseguk, novekedesuk aranyat mutatja :)

 

Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2646

Erre a jelenségre nem tudok rájönni hogy lekezeltem nincs is csonk hagyva és mégis visszaszáradt! Ez mitől van? Mit lehetne vele csinálni?

 

 

 

Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2645

Üdv!

Ma is csináltam néhány képet szerinted milyenek a vágások? Az 1-2-3 kép az egy vágás csak több oldalról! A 4.kép az meg törzsről levágott!

 

 

Előzmény: Ali-bá (2641)
Péter_33 Creative Commons License 2016.02.11 0 0 2644

Üdvözletem! őszibarackot és szilvát is lehet már metszeni vagy ezekkel még várni kell? mintha olvastam volna lejebb, hogy metszenek már őszit...

Mozo66 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2643

Muszáj  hamar kezdeni mi nem metszünk meg egy nap 60 fát .... jó ha 20 -at .  Nem is az idő miatt hanem a kezem nem bírja . Így is a metszés végére kétszeresére dagad a kézfejem meg az alkarom ...be kell osztani .

Előzmény: Szerzo Laszlo (2638)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2642

Az igazság az , hogy már jó pár éve bizonyos fajtákon gondot okoz a tél végi baktériumos betegség .  Ezt próbáljuk megelőzni a  korai permetezéssel különösen ilyen csapadékos időben .   Természetesen rézzel permeteztünk a metszettet és a metszetlent is . 

 

  Mi pihenőnap volt ...

Előzmény: Ali-bá (2636)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2641

Láttam a képeket, azért írtam a választ. Nem kellett volna mélyebben vágni, (jó volt az első vágás) csak kicsit leperemezni és kenni, ahogy a mélyebben vágott, nagyobb sebnél csináltad. (Nézz utána mi az az 'ággyürü'. A 'csonk' kicsit mást jelent, mint ahogy képzeled. Csonk = kabátakasztó. Vékony hajtásoknál 2 cm, vastag ágaknál 5-10-15 cm. Na azt nem tudja beforrni a fa.)

 

Megint megnéztem a képet. Lehet, hogy egy kicsit ferde a fénykép és nem is vízszintes a vágás valójában?

Előzmény: Mtz 550E (2640)
Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2640

Üdv!

Amit linkeltél a két vágás ugyan az a seb! Csak az első képen lévőn csonkot hagytam és azt vágtam lejjebb ami a második képen van meg amit lekerekítettem és kezeltem! Nagyon sok helyen azt olvasom hogy minél közelebb kell levágni az elágazáshoz és ne hagyjunk csonkot mert az visszaszárad és fertőzés helye!

Előzmény: Ali-bá (2634)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2639

Bocsesz.... Ez a MOZO-e lett volna :)

Előzmény: Szerzo Laszlo (2638)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2638

Akkor te meg hamarabb kezdted az iden mint en.... Ugyesek vagytok !!! :)

Előzmény: Ali-bá (2636)
simon53 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2637

Igaza van Ali-bá-nak, ez a fürészelés a vágásfelület nagyságához képest nagyon-nagyon mélyre sikerült. Minimum 5 cm-es csonkot kellett volna hagyni a beszáradás és sebgyógyulás miatt.

Előzmény: Mtz 550E (2633)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2636

Derék dolog! Gondolom ma pihenő napotok volt. Mivel permeteztetek?

Előzmény: Mozo66 (2635)
Mozo66 Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2635

Az őszinek lassan a felénél tartunk az esős idő kicsit hátráltat , de annyira  nem vagyunk lemaradva . Már egy permetezés is volt .

Előzmény: Szerzo Laszlo (2632)
Ali-bá Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2634

A seb kezelése tökéletes.

 

Viszont az itteni:    http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=138347406&t=9139124

képek közül az első vágás volt a jobb, annál kellett volna a széleket leperemezni és kenni. Indok: Az idők folymán a seb forradása kívülről kezdődik és az ott gyarapodó szövetek egy mélyedést fognak képezni a seb közepe fele, néhány év (5-6) után ott egy lyuk lesz. Mivel vízszintes síkú a sebzés és felfele néz (ezt mindig kerülni célszerű) ez eső meg fog állni benne és előbb-utóbb bekorhad. (Kivéve, ha minden évben legalább kétszer alaposan lekened, estleg ha lyuk lesz, azt betömöd, kezeled.)

 

Előzmény: Mtz 550E (2633)
Mtz 550E Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2633

Üdv!

Csináltam két képet! Így kell lesarkosítani meg sebkezelni?

 

Előzmény: alfi13 (2616)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.02.10 0 0 2632

Mozzo... Te metszettel mar valamit?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!