Keresés

Részletes keresés

Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26290

Sőt egészen biztos. FRN=Fiberglass Reinforced Nylon

Előzmény: Szepy2884 (26289)
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26289

A karbonszálakat szövetbe rendezik már csak esztétikai okokból is, mondhatni "vegytisztán" alkalmazák a kompozit kevésbbé jellemző. Az üvegszál/műanyag kompozit viszont nem is annyira ritka megoldás.

Előzmény: H_G (26288)
H_G Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26288

(Lehet, hogy a szénszál már tegnap is a Sage I-ről ugrott be, csak akkor a többit már nem értem rá beírni :)

 

 

Előzmény: H_G (26286)
H_G Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26287

A Centofantéval szerintem ne foglalkozz, az nem igazán univerzális pengeforma -- van, amire ez a sheepfootnak nevezett alak igazán praktikus, pl. lefektetett bőrt/kartont pontosan méretre vágni (nem véletlenül ilyenek a tapétavágók) de a másik (a Spydrco zsályalevélnek nevezi) szinte minden felhasználásra eléggé jó!

 

(A "módosított sheepfoot" avagy santoku-forma, aminek a hegye kissé föl van emelve, viszont már megint elég univerzális, a legtöbb célra nagyon is kényelmes. A Benchmade Griptilian ilyen, és az amúgy is egy nagyon jól használható, remek fogású kés.)

 

Ha másik modellt is kézbe vennél a Delicán kívül (ami persze jó ötlet), akkor az UK Penknife, Caly 3 vagy valamelyik Sage jöhet még szóba szerintem, de utóbbiak jóval drágábbak (kivéve, ha még találsz valahol a kifutott modell Sage I-ből). Az UK Penknife pengéje nem rögzül kinyitáskor, de azért elég biztonságosan nyitva marad az is.

 

Előzmény: evy89 (26269)
H_G Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26286

Persze hogy az, félrebeszéltem :)

 

 

Előzmény: Szepy2884 (26272)
Juleska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26285

Természetesen ez alatt a nem fogazottakat értem. :)

Előzmény: Juleska (26284)
Juleska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26284

Elvileg minden Delica 15-15, azaz 30 fokos élszöggel rendelkezik, azonban lehetnek eltérések, mert a befejező élezést kézzel, nagyon finom csiszolószalagon végzik.

 

J.

Előzmény: Szepy2884 (26283)
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26283

A hagyományos sima élű nem FFG-s Delicának szerintetek is 40°-os az élszöge?

Juleska Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26282

Lehet kapni, bár némileg drágábban, azonban mindennapi használatra szerintem bejövősebb. Ráadásul a nyele több színben elérhető: zöld, barna, szürke és kék. Nemrég kijött narancssárga színben is, de azt itthon még nem láttam.

 

Nekem két Delicám van. Egy FFG a mindennapokra, és egy végig fogazott a melóba, ahol néha durvulni is kell (kábelek, kábelcsatornák szabdalása).

 

J.

Előzmény: gw-tec (26281)
gw-tec Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26281

Ja, még valami: nem tudom hogy nálunk lehet-e már kapni, de van egy olyan verzió, aminek a pengéje a pengehátig fel van köszörülve, a keresztségben a Delica FFD (Full Flat Ground) nevet kapta. Ennek jobb a metsző képessége, konyhába és grillezéshez esetleg jobb lehet.

Előzmény: evy89 (26278)
gw-tec Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26280

A csomagolás nincs túlkomplikálva, egyszerű papírdoboz. A Spyderco Delicát már jó rég óta gyártják és rengeteget adtak el belőle a világon. Ezt nyilván csak kiválló termékkel lehet véghezvinni. Ráadásul M.o.-n is legális méretű, ezért egész nap a zsebben lehet. Ennek a pengéje VG-10, aminek az élezése egy kezdő számára sem megoldhatatlan feladat. (Persze azért ne ez legyen a legelső:)). Ha a párod nem akar köteleket vagdosni, akkor a fogazott pengés modelleket ne erőltesd szerintem.  A Delica-k között van egy sötétzöld markolatú típus, aminek a pengéje nem VG-10, hanem ZDP-189, na azt az egyet ne válaszd kezdőnek , mert nem tudná megélezni. Valaki itt azt írta lejjebb, hogy nem lehet használni a Spydercokat :))). Ha az ember úgy kezeli, hogy a 20000Ft-os bicskája is csak egy eszköz és a használat során karcolódni és kopni fog, akkor öröm lesz a használata. Másrészről meg vigyázzon rá, ha már ilyen kedves ajándékot kap.:)) 

 

Előzmény: evy89 (26278)
Longboat Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26279

Nem csodálom, hogy elcsábultál a fejes irányába, az is nagyon szép forma.

 

Menj csak el egy késboltba, nem fogod megbánni.

 

A Spyderco minőségében nem fogsz sem te, sem a párod csalódni. ha a stílus bejön, akkor hajrá. A pókos kések kulturált csomagolásban jönnek. Ha rendes boltban veszed, nem kapsz hamisítványt. A piaci, gyanusan olcsó késnek látszó tárgyakat kerüld el, de ahogy az eddigi hsz-eidet láttam, ez elő sem fordulhat. :)

 

Az ilyen pengék fenéséhez némi jártasság, gyakorlat kell, de a spyderco-nak van egy sharpmaker nevű élezőrendszere (ez drága, viszont egyszerűbb használni), illetve kitűnő kerámia fenőkövei - a fehér a finom, a barna a közepes. Némi gyakorlattal ezekkel is kitűnően meg lehet fenni a kést.

Előzmény: evy89 (26278)
evy89 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26278

Hát, mit is mondhatnék, köszönöm a bókot :)

Remélem Ő hasonlóképpen gondolja :))

 

Valóban, én is örökéletű kést szeretnék venni. Tudom, hogy vigyázni fog rá.

 

Egy bajom van még a késválasztással: muszáj lesz elmennem egy késboltba, hogy megfogdozhassam őket és lássam élőben. (Révész bicskánál is meg voltam győződve, hogy maskarát veszek, aztán amikor megláttam a fejesgörbét, hirtelen megváltozott az izlésem :))

 

Amiben biztos vagyok, hogy Spyderco lesz.

 

Amikor megveszem a bicskát, kapok hozzá szép dobozt és valami garancialevelet vagy eredetiségigazolást is?

 

Mivel lehet a VG-10-es pengét élezni?

Előzmény: Szepy2884 (26277)
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26277

Szerencsés a párod, ha ilyen párja van :))

 

Nagyon sok jó márka van és nagyon sok jó kés/bicska. Elhiszem, hogy nehéz a választás és a döntés. Én csak egyet mondhatok: a svájci és a pókos késekben nehéz csalódni. Innentől már csak az izlésed és a pénztárcád befolyásolhat. Csak kmég egy tanács. A jó kés sosem olcsó, de örök darab megfelelő használat mellett. Az olcsó kínai kések is lehetnek jók, de ez nagyon ritka.

 

De én komolyan azt tanácsolom, hogy egy szép akár egyedi tradicionális kés/bicska egy magyar készítő kezemunkája által talán mégnagyobb érték nem feltétlenül drágábban, sőt(!). Remélem tudtam segíteni ;) 

Előzmény: evy89 (26276)
evy89 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26276

Én karácsonyra szeretném a páromnak a bicskát.

Tudom, hogy már nagyon régóta szeretne egy jó kést vagy bicskát, ha elmegyünk egy késes üzlet mellett, állandóan megnézegeti őket.

Cserélgetni nem fogja, amiatt sem, hogy tőlem kapja.

Kifogástalan dolgokat szokott venni magának is és nekem is ajándékba, így én is mindig próbálok jó minőségű, nem "eldobhatós" ajándékokat vásárolni neki.

Egyáltalán nem értek a késekhez, bicskákhoz, de pont emiatt bújom már hetek óta a fórumot és a weboldalakat, hogy megtaláljam a legmegfelelőbbet számára.

A Spyderco bicskákról többségben jókat írtatok, ezért kezdtem egyre jobban elhatárolódni ez a márka felé.

 

Amúgy Édesapám is bicskát kap karácsonyra. Az övét már megvettem, Révész féle Fejesgörbét kap.

Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26275

Sajnos nekem is egyet kell értenem veled. Nálam is két kés van EDC-re. Egy Nomad meg egy Delica. A Delica túl jó, túl éles és túl drága, hogy kimerjem úgy használni mint a svájcit.

Előzmény: ronya1 (26274)
ronya1 Creative Commons License 2011.12.07 0 0 26274

teljesen igazad van: egy hosszabb svájci bicska totál jó mindenre(most pl nagyüzemi kábelcsupaszításra hasnálom)

nekem is van pókos de még értelmes célra nemigen használtam

ellenben ott van nálam mindig és tudom hogy viszi a drótkerítést is :))

Előzmény: spapda (26270)
Rockrider Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26273

De igen az,helyes a meglátásod.

Előzmény: Szepy2884 (26272)
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26272

"Fiber reinforced nylon, szénszálakkal erősített műanyag."

 

Ez biztos? Nem inkább üvegszál?

Előzmény: H_G (26265)
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26271

Én mint az egyik pók tulaj nyugodt szívvel csak ajánlani tudom a Spyderco-t. A VG-10 acél kitűnő penge anyag. Nagyon jól tartja az élét mert kemény (~59-60 HRC) mégis ennek ellenére nagyon könnyen élezhető és a korróziónak is jól ellenál.

 

A két kés méretre kb. azonos az pengék anyagai megegyeznek innentől kezdve válaszd azt amelyik olcsóbb vagy jobban tetszik. A döntés a tiéd.

Előzmény: evy89 (26269)
spapda Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26270

Horgászat, kertiparty, túrázás - ezekre a célokra nem Spyderco kést vennék. Pecához és túrához akár a legál méretnél nagyobb, fixpengés cucc is szóba jöhet, egy grillezős buliban pedig a dugóhúzó és a sörnyitó is szempont lehet, na meg a penge anyaga sem komoly tényező, a malachusi nem nehézsúlyú ellenfél, egy svájci bicskával is boldogul az ember. Igaz én amúgy sem vennék pókos kést. Szerintem olvass bele Ponggi késes kalandjaiba, átfutott már pár Spyderco a kezei között, ezek segíthetnek a döntésben.

Előzmény: evy89 (26268)
evy89 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26269

Ehhez mit szóltok?

 

Delica 4 FRN
Gyártó: SPYDERCO


http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=926

 

vagy ez:

 

Centofante IV - Vesuvius
Gyártó: SPYDERCO

 

http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=814

 

 

evy89 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26268

Akkor melyik Spyderco-t ajánljátok?

 

VG-10 pengéjűt szeretnék és nagyjából 10-15-20 ezer Ft körül...

Előzmény: spapda (26267)
spapda Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26267

"Tudom, hogy 80 mm az engedélyezett, de ha akinek veszem nem jár olyan helyre, ahol ez gondot jelentene, akkor ez a hosszúság nem minősül nem túl használhatónak?"

 

Miért, merre jár? Nagyjából a lakásból kilépve az erdő az egyetlen hely, ahol nem szokott probléma lenni a nagyobb penge, a civilizáció közepén, közterületen csúnya vége lehet, ha a sünnek olyan kedve van. Persze ettől függetlenül rengeteg ember mászkál nagyobb bökővel a városban, én mindenesetre nem kockáztatnék. Néhány milliméter még oké, de a 10 centit közvetlenül alulról súroló penge egyből kiszúrható. Ha EDC (tehát mindennapos használatra szánt) késről van szó, nem árt a legális keretek között maradni. Erdőbe mindegy, de oda meg eleve praktikusabb egy fixpengés kés.

Előzmény: evy89 (26266)
evy89 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26266

Az endura markolatának a mintázata megfelelő ahhoz, hogy ne csússzon?

 

96 mm a pengéje az nagy probléma?

Tudom, hogy 80 mm az engedélyezett, de ha akinek veszem nem jár olyan helyre, ahol ez gondot jelentene, akkor ez a hosszúság nem minősül nem túl használhatónak?

Előzmény: H_G (26265)
H_G Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26265

"Mit jelent az, hogy Markolat anyaga: FRN?"

 

Fiber reinforced nylon, szénszálakkal erősített műanyag. Nagyon erős, de csúszhat, a mintázattól függ, hogy tényleg megteszi-e.

"Miért van a Spyderco bicskák pengéjén az a lyuk?"

 

Azzal kell kinyitni.

"Melyik a jobb és a strapabíróbb: minél szélesebb vagy minél keskenyebb?"

 

A vastagabb strapabíróbb, de a vékonyabb jobban vág.

 

 

Előzmény: evy89 (26263)
H_G Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26264

"Melyiket ajánlanátok?"

 

Ez így túl általános, csak konkrét modelleket lehet összehasonlítani.

 

"A következőket néztem ki:"

 

A tantóforma a mindennapokban teljesen használhatatlan, a hollowground ugyan használható, de a legtöbb célra nem az ideális. Tehát csak az endura marad a háromból, ami egyébként nagyon népszerű, jól bevált modell.

 

 

Előzmény: evy89 (26262)
evy89 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26263

Nekem az első tetszik a legjobban...

 

 http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=87

 

 

Viszont lenne még pár kérdésem:

 

Mit jelent az, hogy Markolat anyaga: FRN?

 

Miért van a Spyderco bicskák pengéjén az a lyuk?

 

Ennek a pengevastagsága 2 mm. Ez mit jelent? Melyik a jobb és a strapabíróbb: minél szélesebb vagy minél keskenyebb?

 

 

Általában a bicskáknak milyen jellemzőiknek kell lenniük, hogy minél több esetben lehessen használni? (horgászat, kertipartyk, túrázás, stb)

 

Köszönöm a segítségeteket!

evy89 Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26262

Sziasztok!

 

Benchmade vagy Spyderco?

Melyiket ajánlanátok?

Melyiknek jobb, strapabíróbb, erősebb a pengéje?

 

A következőket néztem ki:

 

Centofante III.
Gyártó: SPYDERCO


 http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=87

 

 

Mini-Ascender Tanto
Gyártó: BENCHMADE HK

 

http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=1473

 

 

Endura FRN
Gyártó: SPYDERCO

 

http://hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=1058

 

 

Köszönöm :)

tapena Creative Commons License 2011.12.06 0 0 26261

Fiskars késeink nekünk is vannak. Azt szoktam csinálni, hogy mikor én vágok velük ( 1-2 naponta ), mindig meghúzom párszor. Tényleg rettentően rossz éltartók.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!