Keresés

Részletes keresés

idre Creative Commons License 2007.01.22 0 0 173

Szia neco !

Előszőr is megtisztelsz ezzel a megszólítással, hiszen a legtöbb diák is így szólít, meghát már nem vagyok 2o éves, de annak érzem magam. Vagy ki tudja a nejem a megmondhatója, hogy személyeskedjek is egy kicsit.

De a lényegre  fordítva a szót :

Javasolnám előszőr  étkezési búzacsírával összekeverni az olíva olajat úgy, hogy az földnedves (morzsalékos) legyen és azt hozzákeverni az általad adott lágyeleséghez. Meglehet, hogy  "kényes izlésű" madaraid  előszőr nem fogják enni, de próbálkozz vele néhány nap múlva enni fogják.  Javaslom továbbá a honlapunkon a zebra pinty leírásában a lágyeleség komponenseit is fokozatosan átvenni és adni a madaraidnak, ugyanis a zárt körülmények között tartott madarak számára a lágyeleség jelenti azt a fontos táplálékot, melyben tetszés szerint adagolhatod a létfontosságú táplálék elemeket, melyek a komplex és egészséges etetéshez nélkülözhetetlenek.(erről szívesen tárgyalnék a mi fórumunkon is ) Az én kanári csapatom is (Raza Espanola) finnyáskodott a korábbi gazdájánál. Néhány napos szoktatás után elkezdték enni az új  lágyeleséget is. Igaz, hogy van egy "előevő" színkanári hímem ami mindent eszik (már amit a madaraknak szabad) és az újjonan érkezőket (még az egzotákat is) vele tanittatom be a lágyeleség evésre.      A kanárik az  új kaját annyira megkedvelték, hogy mára már a fiókaneveléskor " tele csörrel "  hordják az utódoknak, ezt olyan mennyiségben eszik és etetik, hogy mire ellátom az állományt nekik újra kell adni, mert már addigra felették, az is igaz, hogy a többszáz madarat közel másfél óráig etetem.

Sok madarász nem tulajdonít jelentőséget a lágyeleség etetésének, pedig azt tapasztaltam, hogy ez az egyik legfontosab eleme a táplálásnak, itt lehet igazán kialakítani a  fajspecifikus étrendet és még továbbmenve az egyedi ígényeket kielégíteni mint azt Tibor barátom is pedzegette előzőleg.

Nyugodtan kérdezz szívesen segítek, (persze csak abban amit tudok, vagy van tapasztalatom már benne)

 

Üdv : -el-

Előzmény: neco (165)
neco Creative Commons License 2007.01.22 0 0 172

Szervusz Tibor!
Teljesen igazad van a "koplalási nap"-pal kapcsolatban. Ezt tulajdonképpen épp a roller tenyésztők alkalmazzák a legszélesebb körben, és talán azért lett elfeledve, mert kevesen foglalkozunk ezzel a madárral. Ez a lényege az énekszekrényben való tartásnak az énekverseny elött 2-3 hónappal. Stimuláljuk a vegetációs időszakot (egyre több időt van "sötétben" a madár,csak száraz mageleség ,esetleg ritkán egy kis gyümölcs) és nagyon vigyázunk a madár kondíciójára, hiszen kis helyen van a madár, és a legkissebb elhízás is lustává teszi ,kevesebbet énekel, nem elég lágyak a hangok ,rövidek,csattogók a strófák. Hogy az ideális állapotot elérjük alkalmazzuk 5-7.naponta a koplaltatást, természetesen a kondíció folyamatos ellenörzése mellett.Ha jól dolgoztunk a versenyidőszakra ,dec.közepétől , jan.közepéig kerül csúcsformába a madár. Ez azt jelenti hogy "fitt"a madár,nincs zsír a bőre alatt, és ha kivesszük az énekszekrényből lágyan ,gyönyörű hosszú strófákkal,futamokkal énekel. A versenyidőszak után készítjük fel a tenyésztésre az állományt ,egyre több megvilágítással, és egyre változatosabb takarmánnyal, és persze a koplalási napok elhagyásával.

Én most pont itt tartok a madaraimmal, és jó ötletnek tűnik az olívaolaj mértékkel történő adagolása. Csak egy kicsit az esetleges hasmenéstől félek, ezért faggatom Lajost az adagolás mértékéről.
És mégegyszer bocsássátok meg nekem hogy ezt itt tárgyaljuk meg, de ez nálam most nagyon aktuális.

Előzmény: madarbarat (168)
ckuzmos Creative Commons License 2007.01.21 0 0 171

Csakhogy mások is értsék: munkahelyemen (Igazából nem is Csepel már hanem Szigetszentmiklós - Lakihegy), minden évben elsőkéből nézzük végig nemcsak a feketerigók életét, hanem egy stabil fülesbagoly pár gyarapodását, nevelgetését. Fácáncsalád cseperedését, akiknek legjobban az ablak alatti diófa aljnövényzete tetszik...

Minap azonban ezt a kis fürge, aprócska, madárkából láttam egy párt, aminek a beazonosításában Tibor segített...

 

 

Előzmény: madarbarat (170)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 170

Kedves barátom! Ha tényleg fele akkora volt, mint a veréb és Csepelen láttad, akkor valszeg ökörszemről van szó.

Lásd:

ökörszem
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 169

Közelgő szülinapja alkalmából K. Cs. barátomnak, aki néhányszor már kisegített számítógépes problémákbaneuneornis campetris

Fogadd szeretettel!

Euneornis: a tangarafélék családjának (másutt a sármányfélék tangara alcsaládjának) egyik nemzetsége egyetlen fajjal.

-         campestris: síkvidéki narancstangara (Orangequit).

 

madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 168

Nagyon is érdekes, és tanúlságos mindaz, ami itt megjelenik.

Lényegében az azért kiderül, hogy egy alapvető takarmányozási elv mellőzve van:

a megfelelő takarmány összeállításához nem lehet figyelmen kívül hagyni

1. a madár faját (na talán csak ehhez nem kell kommentár),

2. életkorát (fiatal, fejlődésben van v. idős),

3. kondícióját (kövér, sovány stb.),

4. egészségi állapotát (lábadozó, hasmenéses stb),

5. igénybevételét (költési idő, pihenetetési időszak, vedlés, hidegen teleltetett stb.).

Aztán van egy fogalom, amelyet még talán soha nem hallottam madarásztól, pedig nagyon is fontos:

koplalási nap: a szabad természetben a madarak számára éppen úgy, mint minden élőlény esetében előfordul, hogy bizonyos időszakokban nehezen v. egyáltalán nem jutnak élelemhez.

Gondoljunk csak a hosszantartó esőzésekre, amikor örül minden szárazföldi lény, ha talál egy száraz zugot, ahol meghúzhatja magát, s ilyenkor bizony koplalnak, a szervezet tartalékait (ha van ilyen) élik fel.

Pl. a vonulómadarak többsége sem vesz magához táplálékot a telelőhelyekhez vezető hosszú út során. Ezért mondhatjuk, hogy a madarak számára a koplalás az élet normális velejárója.

A vonulóknál a költözés fáradalmaira, nehézségeire való felkészülésnek van egy a génekbe írt örökletes parancsa. Ezért a hosszú út előtt gazdag tartalékokat képeznek.

A közvetlenül a vonulás előtt álló madaraknál természetes jelenség egy bizonyos mennyiségű zsír a bőrük alatt, ami szemrevételezésnél, a hasi tollazat alá fújva a hasi bőrfelület sárgás színében jelentkezik.

Ha hasonló próba során elhízott madarat találunk a tenyészetünkben, akkor hetente beiktathatunk 1-1 ún. koplalási napot, amikor csupán vizet cserélünk a madár előtt. Hasonló koplalási nap hetente egy alkalommal jótékony hatású a díszpintyek étrendjében.

Arra azonban ügyeljünk, hogy csak jó kondícióban levő, egészséges madarat szabad koplaltatni.

Természetesen a fiókát nevelő madarat sem koplaltathatjuk, hiszen a költési idő normális esetben akkor jön el, amikor a madár számára a természet számtalan apró jellel ezt az üzenetet közvetíti: egy ideig "terülj, terülj asztalkámmal" lesz biztosítva az utódok felneveléséhez szükséges táplálékbőség.

Ez rendszerint sanyarúbb napok után következik be, ezért is van jelentősége a koplalási napok tervszerű beiktatásának. Ugyanis az ezeket követő bőséges táplálékellátás a kanáritenyésztők és a papagájosok gyakorlati megfigyelései szerint általában "beindítja" az egészséges tenyészmadarakat.

 

Előzmény: neco (166)
ckuzmos Creative Commons License 2007.01.21 0 0 167

Kedves Forumozók,

 

Eddig csak olvasgattam a hozzászólásokat, sajnos nem sok időm volt ahhoz hogy írogassak is.

Mivel segédkezek Tibornak apró-cseprő dolgokban a Lexikon körül, rendelkezem egy elő-elő példánnyal.

Amikor az IDRE honlapjának díszpintyek szekcióját szerkesztgettem igencsak megvoltam lőve, mert sehol sem találttam egy hiteles, komplett rendszertani besorolást. Ahány féle adatbázist néztem meg, annyi verzió található. Eszteró Lajos a megmondhatója hogy mennyire kétségbe voltam esve, illetve az ornitológusoknak milyen jól sikerült összekavarniuk a dolgokat a fejemben.

A lexikon segítségével azonban sikerült nemrég tisztán látnom a dolgokat. Nagyon sok segítséget és magyarázatot kaptam jó pár ellentmondásra. Ezúton is szeretnék gratulálni Tibornak, hogy egy ennyire hasznos "dolgot" sikerült az évek során nem kis erőfeszítés és munka révén létrehoznia.

 

Üdvözlettel: Küzmös Csaba

neco Creative Commons License 2007.01.21 0 0 166
Tibor ,ne haragudj hogy ezt itt vitatjuk meg, de úgy látom ehhez a témához is csatolgatsz a lexikonból okosságokat .Kicsit hagy tanuljunk innen is onnan is.
Üdv!
neco
neco Creative Commons License 2007.01.21 0 0 165

Üdvözlöm Lajos-bá!
Ne haragudjon hogy így szólítom ,de higgye el tiszteletből teszem. 3 tojáshoz szoktam tenni egy jó közepes sárgarépát,egy evőkanál mákot egy kávéskanál porított tojáshéjport.Ehhez teszek állagtól függő mennyiségben rovarevő madaraknak készült szárított rovarokból álló keveréket ,hogy morzsalékos legyen.Egyszer tenyészidőszak közben próbáltam a "rovarport" helyettesíteni orlux mézes, tojásos eleséggel ,mert nem akartam utazgatni a porért ,de az új keverékhez hozzá sem nyúlt a tojóim fele ,inkább csak csírázott és száraz magokkal etettek. Muszáj volt nyakamba venni a várost hétköznap hogy helyreálljon a világ rendje.Úgyhogy most kell beállítanom a végleges összetételt, nehogy megint póruljárjak.Meg persze kapnak hetente kétszer orlux ferti-vit-et az ivóvízbe meg egyszer csíráztatott magot. Meg persze az ásványi anyag amit lejjebb írtam ,és néha tyúkhúr ,saláta. Röviden ez a technológiám.  Az olívaolaj jó ötletnek tűnik ezért bátorkodtam tanácsot kérni.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdv!

neco 

Előzmény: idre (162)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 164

Kedves Fanny!

Tényleg szívesen állok rendelkezésedre, de még mindig nem tudom, milyen adatokra van szükséged.

Előzmény: nimfapapagáj (160)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 163

Kedves IDRE!

A lexikonban 16 oldalon cc. 50 szócikk foglalkozik a tollal, s kereszthivatkozások révén további nagyon sok információ áll az olvasó rendelkezésére.

Ami a tollazat foszfortartalmát illeti, azt nem tudom megerősíteni:

 

toll anyaga: a toll szarunak tekinthető.

Fő anyaga az emészthetetlen fehérjék csoportjába tartozó keratin. Csak a molylárva bélcsatornájában található sajátos enzim és néhány ún. tollatka képes a lebontására.

Szén, hidrogén, oxigén, nitrogén és kén mellett tartalmaz némi brómot, klórt és vasat is.

A toll anyagát és szerkezetét a hő- és a vegyhatás megváltoztatja.

(→vöcsökfélék)

 

Érdemes bekukkantani a vedléssal összefüggő szócikkekbe is, de itt nincs elég hely hogy mindent bemásoljak. Próbálok a téma szempontjából szemezgetni. Talán sikerül a lényeget megragadni:

 

"... Adjunk sok zöldet, biztosítsunk a szokásosnál több ásványi anyagot, vitamint és állati fehérjét!

Ha a lágyevő énekesmadár az éneklés idején lett befogva, akkor a régi madarászok azt áttetsző lepellel letakart kalitban tartották egészen a júliusi vedlésig. Csak a vedlés után kezdték fokozatosan, alulról felfelé csökkenteni a takarást.

Mintegy 3-4 hét alatt került le a lepel a kalitról. A machinációra azért volt szükség, mert a tapasztalatok szerint enélkül a madár maradandó károsodást szenvedett.

Hogy a táplálkozásnak jelentős szerepe van tollazatra, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint, hogy a kanárikban a caine bors v. a nálunk könnyebben beszerezhető béta-karontin etetésével elő lehet idézni a pirosas színt, amely a beetetés abbamaradása után a következő vedlés során eltűnik.

A flamingók piros színét a budapesti állatkertben pirospaprikának (a paprika piros színét is a karotin adja) a takarmányba keverésével sikerült újra "előhívni".

A nyugati madarászok számára rendelkezésre állnak olyan szerek, amelyekkel a kanári ragyogóan piros színét biztosítják. Az egyik ifjú madarász az akkori NSZK-ból hozott egy fekete zebrapinty hímet, amelyről a vedléskor kiderült, hogy a fekete szín szintén beetetés következménye.

Az is közismert, hogy a változatos, természetszerű táplálásban részesülő madarak színei természethűek, míg a napfényt, a mozgást és a vitaminokat, állati fehérjéket nélkülöző madarak színei kifakulnak, elhalványulnak. Olyan ez, mint az egészséges ember kicsattanó színe, ill. a beteg kórházi sápadtsága.

A vedlést a régi tenyésztők több módon szokták siettetni:

- nem igen helyeselhető a tollak kihúzgálása ebből a célból;

- a letakart kalit alá helyezett gőzölgő forróvíz párája valóban sietteti a tollak vedlésre érését;

- általánosságban alkalmazott módszer volt, a madarat felváltva hideg és meleg ruhába csavarni.

Hogy az új tollazat kifogástalan legyen, ennek érdekében a kanárik részére langyos fürdőt biztosítottak, amelybe fahéj port, gyömbért, ánizst és vaskarbonátot kevertek, s mindemellett erdei növények magvait is biztosították takarmánykiegészítőként.

Az is bizonyított tény, hogy a huzat, a megvilágítás tartama és az elhelyezés milyensége, ill. az állat egészségi állapota is befolyásolja a vedlést.

Miután a vedlés hormonális hatásra indul be, elő lehet idézni hormonhatással is.

Pajzsmirigy v. annak kivonata hatására galamboknál lesoványodás, mozgáskoordinációs zavarok, hasmenés és görcsök lépnek fel. Viszont 8-14 nappal a →pajzsmirigyhormon (tlyrcotoxin) adása után teljes vedlésre kerül sor.

Érdekes, hogy az új tollazatban erős pigmenthiányosság (depigmentáció) lép fel. Ennek a foka Dr. Teremi beszámolója szerint a dózistól függ. A mesterséges vedlés a háton, a farktövön és a törzsön kezdődik, s a nyakon, ill. az evezőkön fejeződik be.

Meg kell említeni, hogy ha csillogó nyaktollazatú madarat kezeltünk, akkor az új tollazaton elmarad a csillogás. Ez pedig azt bizonyítja, hogy a kezelés (hyperthyreodisatio) megváltoztatja a toll szerkezetét, ugyanis a nyaki fény szerkezeti színekből adódik.

A dózis lehet pusztulást okozó. Dr Teremi szerint postagalambnál a minimális dózis, amely még vedlést és depigmentációt eredményez, de nem veszélyezteti a madár életét, testsúlykilogrammonként 1-2 g szárított pajzsmirigy.

Szó esik arról is, hogy a thyrteoidea-készítmények hatása ugyanaz, mint a szárított birka-, tehén- v. ló-pajzsmirigynek, viszont előfordulhat 300-1000-szeres hatás is.

A kísérlet fényesen bizonyítja, hogy a szabálytalan vedlés hátterében esetenként pajzsmirigy hyperfunkció található. Tudni kell, hogy a thymusmirigy is hatással van a vedlésre, sőt, a nemi hormonok is. A here, ill. a petefészek hormonjai késleltetik a vedlést. Galamboknál a fiókanevelés pedig egyenesen megállíthatja azt.

Bizonyára nem szorul bizonyításra, hogy a madár jó vitaminellátása is egyik feltétele a problémamentes vedlésnek. A díszmadártenyésztők ezzel kapcsolatban különösen a spanyol VITAMINOS (ejtsd: vitaminosz) készítményről szereztek jó benyomásokat. Az EURO ZOO MARKET Kft. pedig a neves DR Immeyer készítmények közül forgalmaz direkten papagájok, ill. kanárik számára vedlést elősegítő vitaminkeverékeket, továbbá vedlést elősegítő cseppeket.

A galambtartók a fehérjében, és zsírban is gazdag takarmányt tartják jó vedlési takarmánynak.

S ilyenkor a keverék felét borsóból, bökkönyből állítják elő. 30-40 % a kukorica és a gabonamagvak (árpa, zab, búza) aránya, a fennmaradó 10-20 %-nyi takarmányösszetevő pedig olajosmagvak keveréke (kender, napraforgó, lenmag). "

 

Mint látod, olaj csak itt, a kivágás utoló sorában szerepel, amit ebben a formában véleményem szerint el lehet fogadni. Magyarán: a vedlés során a madár testsúlyánek nagy részét újra váltja, s ez a szervezet számára iszonyú megterhelés, amit "kényeztető" takarmányozással segíthetünk elő. Ez valósul meg az olajos magvak részaránya megnövelésével. A lágyeleségbe kevert olivaolaj valószínűleg nem közvetlen hatást fejt ki, hanem közvetve, az egyéb összetevők oxidációját megakadályozva közvetetten járul hozzá a takarmányérték megtartásához. Magam a magkeverék olajos magvakkal való feljavítását (MÁK, MÁK!) FONTOSABBNAK TARTOM.

Egyébként az én vidáimnál soha semmiféle vedlési probléma nem volt, amit a megfelelő takarmányozás, a nyugalom és az optimális klimatikus viszonyok biztosítása mellett a kvarcolás javára írok (napi 1-2 perc, volierben), de a korrekt válaszhoz valószínűleg érdemes volna egy kontrolált kísérletet lefolytatni, TERMÉSZETESEN KONTROLLCSOPORT  "használatával".

 

Előzmény: idre (159)
idre Creative Commons License 2007.01.21 0 0 162

Szia neco !

 

Szoktatásnak elég lesz, de ha alkalmazni akarod  2 dl. térfogatnyi lágyeleséghez egy gyermek kanállal keverj hozzá.  Írd le a részletes lágyeleség összetevőidet a további tanácsokhoz, mivel nem mindegy, hogy hogyan kevered hozzá, hogy ragacsmentes legyen. Lényege, hogy az olaj egyenletesen legyen ekeveredve az egész lágyeleségben.

Előzmény: neco (161)
neco Creative Commons License 2007.01.21 0 0 161

Tibornak köszönöm a kimerítő választ,  Lajosnak meg az olívaolajos tippet. Holnaptól kipróbálom, mert ma már túl vagyok az etetésen.Tojásonként 2 cseppet gondoltam jó lesz úgy Lajos-bá? Gondolom ilyen mennyiségben nem okozhat hasmenést. Igaz hogy most nem a vedlési ,hanem a költési szezon elején vagyok ,de a madaraim olyan finnyásak, hogy ilyenkor kell összeállítanom a lágyeleség receptjét, mert ha nem a megszokottat kapják ,némelyik még a fiókákat sem eteti.

Előre is köszönöm a választ.
Üdv mindenkinek!

neco 

Előzmény: madarbarat (158)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.01.21 0 0 160

aha. nagyon jó vicc:D:D:D:D

Előzmény: madarbarat (155)
idre Creative Commons License 2007.01.21 0 0 159

Szia Tíbor !

 

A kalcium és foszfor beépűlésével kapcsolatosan az általad leírtakhoz kiegészítésként és tapasztalati tényként a következőket tenném hozzá, amit Te biztosan tudsz. A foszfor nemcsak a tojáshéj szilárdságához, de a szarus bőrképletek normális kialakulásához is szükséges. Ezek közé tartozik a tollazat is.

Egy nagyon érdekes biológiai jelenség a szövőpintyeknél, ezen belől a hím  özvegypintyeknél a dísztollazat  rendszeresen bekövetkező évi egyszeri váltása. Megfigyeléseim szerint a téli pihenőidőszaki tollazat váltásnál a hím madaraknál nincs probléma, ám a kora tavaszi dísztollazat fejlődésénél már annál több.  Ha nem kap megfelelő időben,  mennyiségben és arányban foszfort minden külsőleg látható ok nélkül hirtelen elpusztul.  Ezt a problémát viszont csak a porított tojáshéj nagyobb mennyiségű adagolásával tudtam kivédeni.  Különösen jellemző ez a Paradicsom-vidapinty hímekre, ( Steganura paradisea) mig néhány vidapinty fajra kevésbé, ( Dominikánus, Sárgahasú, Sárga palástú) a szövőpinytyek többi  fajánál viszont szinte jelentéktelen mértékben tapasztalható.

 Kérdésem tudsz -e a tollazat kémiai összetételéről anyagot feltenni?

 Még egy megfigyelés, mely kapcsolódik a témához.  A  foszforban gazdagabb táplálék és + poritott tojáshéj adagolása melett az extra szűz olivaolaj lágyeleségbe keverése és etetése a tollváltást megelőző  időszakban gyorsítja a tollváltást, valamint egészségesen fejlődik a  tollazat.  De ez nem csak  a szövőkre vonatkozóan igazolódott be, hanem az indigópintyeknél is (Passerina cyanea), valamint a rizspintyek első felnött tollváltásának intervallumában is....

 

A harmadik megfigyelés: ugyanezeket az eredményeket a tojáshéjat kiváltónak használatos valódi szépiacsont adagolása nem tudta produkálni. 

 

Előzmény: madarbarat (158)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 158

Kedves Gábor!

Iszonyú feladat elé állítottál, mert ezt 2 mondatban nehéz megvilágítani - különben is szerves kémiából mindig gyenge voltam.

De azért megpróbálom:

foszfor, P: mind a növényi, mind az állati szervezetek számára nélkülözhetetlen elem.

Legfontosabb szerepe az energiafelhalmozásban és -átvitelben van.

Növényekben szerves kötésben mutatható ki, ún. fitin-foszfor formájában van jelen. 

Az állati szervezetbe a növényekkel jut. A felesleg Ca- vagy Mg-foszfát alakjában a vizelettel v. a székletben távozik.

Tiszta állapotában gyúlékony, világító, mérgező.

(→kalcium)

Tehát lényegében szükségünk van foszforra. A magevő madarak az elfogyasztott takarmányból, esetünkben növényi eledelből jutnak hozzá. Csakhogy növényekben szerves kötésben található (szénnel alkot vegyületet), ezt nevezzük fitin-foszfornak, amelyet le kell a szervezetnek bontani, hogy hozzájuthasson, mint nekünk a diót fel kell törnünk, ha a dióbélhez hozzá akarunk jutni.

Normális esetben a madárnak van hozzá "kalapácsa", de ha valami túladagolásával megzavarjuk a folyamatokat (v. megbetegedés miatt támad zavar, esetleg magából a felkínált táplálékból hiányzik valamely elem), akkor előfordul, hogy a"dió" feltöretlenül távozik v. nincs is "dió". Ilyenkor lép fel a foszforhiány, amely nem csak önmagában probléma, hanem azért is, mert pl. a tojás héjában a mész és a foszfor kívánatos aránya pl. galamboknál 17:1.

Namár most, ha 17 egység kálciumra nem jut 1 egység foszfor, akkor a tojással baj lesz. Ugyanez a helyzet a többi elemmel is, egyensúlyban kell lenniük, csak akkor beszélhetünk kielégítő táplálkozásról, ill. takarmányozásról. 

A szükségletet a donga-elmélettel szokták magyarázni. Képzelj el egy dézsát, amelynek minden egyes dongája a szervezet valamely szükségletét jelképezi. Természetesen mindegyik más-más szélességű, hiszem kálciumból sokkal több kell (az emberben cc 0,8-1,6 kg Ca van), mint foszforból, A dézsa akkor tölthető színig (akkor teljesül a szervezet valamennyi igénye), ha minden donga egyforma magas.

Ha bármely donga pl. a dézsának csak a feléig ér, akkor a dézsa csak félig tölthető fel, vagyis a szükségleteket csak félig elégítjük ki és ez előbb utóbb a szervezet pusztulásához vezet.

Aki ezt idáig követtte, az valószínüleg megérti, hogy miért tartottam fontosnak a lexikonban szerepeltetni a galambokat és a haszonbaromfiakkal kapcsolatos részeket, hiszen bár kanári vagy papagájok vonatkozásában semmiféle táplálkozásélettani kísérletekről nem tudunk, de a galambtenyésztésben, főleg a baromfitartásban felhalmozott ismeretek elindíthatják a "kis hangyát", hogy mi, díszmadarasok is okosabban, hozzáértőbb módon próbáljuk meg kielégíteni kedvenceink igényeit.

Vagy a problémákat ne teljesen vakon tapogassuk körbe.

A tyúktojás és a kanáritojás között nincs számottevő különbség. Ezért nagyon jól teszed, hogy a hőhatásnak kitett, porrá tört tojáshéjjal hinted meg a lágyeleséget, és teszel be kis külön edényben mazsoláznivalót is nekik. Én magam sem tettem másként, abban a jóleső tudatban, hogy a tojáshéjjal nem csak a kálciumpótlást oldottam meg, hanem a legkedvezőbb arányban a foszforszükségletről is gondoskodom.   

 

Előzmény: neco (157)
neco Creative Commons License 2007.01.21 0 0 157
Szervusz Tibor!
Azt szeretném megtudni, hogy mi a hatása annak ha a "növényi fitinfoszfor -hasznosulás romlik". Ugyanis édesapám galambjai elől elcsenek néha én is egy kis mészkő-grittet, kicsit öszetöröm és összekeverem porrá tört tojáshéjjal.Ez a keverék minden röpdében van egy kis tálkában . A kavicsokat pótolják a madarak a röpde alján lévő sóderből, de ez a fitinfoszfor-hasznosulás elgondolkodtatott, mert van néhány madaram amelyik a többinél jóval többet fogyaszt ebből a mészgrittes keverékből.
Megígértem hogy nem tesztellek többet, de hát ez tényleg piszkálja a csőrömet.Különben a munkád egyre jobban lenyűgöz, de nem fényezem tovább a koronát a fejeden, várom a válaszod.
Előre is köszönöm!
neco
Előzmény: madarbarat (156)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.21 0 0 156

TUDTAD?

Válasz a lexikonból:

mészkő (CaCO3): üledékes kőzet magas kalciumtartalommal.

A kereskedésekben is drága pénzen árusított, gipszből öntött mű "szépiánál" minden esetre sokkal értékesebb, végül is a szabad természetben könnyen, kirándulás során is gyűjthető mészpótló anyag madarak részére. Ballagó Emánuel a neves egzotás mást nem is használt mészpótlásra, csak a budai hegyekben gyűjtött mészkődarabkák zúzalékát.

 

mészkő-gritt
: főként a galambtenyésztés gyakorlatában alkalmazott ásványi kiegészítő - apróra zúzott szénsavas takarmánymész -, amelyhez legalább egy megjegyzés okvetlenül kívánkozik: gyomorsav hatására a zúzában feloldódik és így nem pótolja az annak működéséhez okvetlenül szükséges kavicskákat.

A madarak a kavics hiányát fokozott grittfogyasztással próbálják megoldani, amiből a mészszükségletet magasan meghaladó kalciumfelvétel keletkezik. Ennek egyik káros következménye, hogy az egyébként is rosszul értékesülő növényi fitinfoszfor-hasznosulás romlik.

 

madarbarat Creative Commons License 2007.01.20 0 0 155

Adatokat? Nagyon szívesen. De erről a következő vicc jut eszembe:

Szörnyű viharban szeli a hajó a háborgó óceánt. A kapitány aggódva leszól a gépházba:

     - Fiúk! Mennyi?

Lentről rögtön jön a válasz:

     - Egyszázhuszonnyolc.

A kapitány arca elkomorodik, s hangjában csodálkozással próbálja tisztázni:

     - Százhuszonnyooooolc? Mi 128?

Lent hosszú csend, majd egy bátortalan hang:

     - Mi mennyi?

joshephina lóri
Előzmény: nimfapapagáj (153)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.20 0 0 154

Gelencsér Ernő postagalambász felhívta figyelmemet, hogy (79. hozzászólás) a paramyxovírus ellenjavallata:

Ellenjavallat: Pharmavac Columbi 2* – mely a herpesvírus ellen is véd.

*újabban Colombovac PMV helyettesíti (Gelencsér Ernő jelzése)

Köszönöm észrevételét, javítom.

Előzmény: madarbarat (79)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.01.20 0 0 153
Adatokat iskérnék, amiket olvasni lehet a hogyan lehet madaram résznél. de a képet felteszem csak az évet szeretném még tudni így fejből aztán a többi adatot
Előzmény: madarbarat (151)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.20 0 0 152

Klassz srácok!

Biztosan nekik is hiányzik.

Előzmény: zsazska (150)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.20 0 0 151

Megnéztem. Jópofa - valami ilyesmit akar egy barátom is csinálni.

Lesz kettő.

énekes

Az a barátom, aki ezt a szép madárkát (pasztell énekes papagáj fiú) kapta lencsevégre a Centenáriumi lakótalep mellett

Előzmény: nimfapapagáj (149)
zsazska Creative Commons License 2007.01.19 0 0 150

Helló mindenkinek!

 

Rendezgettem a képeket, és ezeket találtam: Jackó a fiaimmal

nimfapapagáj Creative Commons License 2007.01.19 0 0 149
madarbarat Creative Commons License 2007.01.19 0 0 148

Valaki VIVI néven írt a ( http:/madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu ) vendégkönyve. Itt válaszolok neki, mert egyrészt elfelejtette megadni az e-mail címét, másrészt gondolom másokat is érdekel a válasz.

Pillanatnyilag úgy néz ki, hogy a lexikont nem adom át terjesztésre, vagyis nem lesz kapható könyvesboltokban. Ennek az elgondolásnak az az alapja, hogy a terjesztők átlag 30 % jutalékkal számolnak, vagyis ha veszel egy könyvet 3000 Ft-ért, akkor abból 1000 kapásból a terjesztő haszna. Én meg azt szeretném, hogy minél kevésbé terhelje az érdeklődők pénztárcáját, s inkább magam dolgozok majd a postázással: vagyis rendelni is nálam lehet.

Béla barátom keményen küzd a kereszthivatkozásokkal, sokat segít Küzmös Csaba is, lassan bekerülnek a hanganyagok, így remélem, egy hónapon belül már tudok érdemben további részleteket közölni. Sőt, az első megrendeléseket talán már postázni is lehet - bár előbb azokat a tiszteletpéldányokat szeretném szétküldeni a világba, amelyek a fotókat szolgáltatóknak "JÁRNAK".

Aki fel akar kerülni a listára, az a madarbarat@invitel.hu e-mail címre küldjön postacímmel értesítést!

Amazona ventralis saratin Ők san domingó amazonok (Amazona ventralis)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.19 0 0 147

Kedvelem a gólyákat, de jobban szeretem az asztrildokat, például az egyik kedvencem az ELEFÁNTASZTRILD VOLT EGY HÍMEM ÉS KÉT TOJÓM, DE SAJNOS NEM SIKERÜLT SZAPORÍTANI ŐKET.

Jut eszembe: egy ismerősöm aggódott, hogy ha ilyen tempóban "pocsékolom" itt a lexikon anyagát, akkor már nem is kell kiadni, hiszen ismertté válik mindenki számára.

Hát nem kell ettől tartani, hiszen 4526 oldal. Ha naponta felteszek belőle egy oldalt, akkor is több, mint 12 évig kitart - ha jól számolom.

Előzmény: zsazska (145)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.19 0 0 146

Kedves Dracaena!

Örülök, ha segíthetek.

orpington

Ráadásnak egy tekintélyes orpington

Előzmény: dracaena (141)
zsazska Creative Commons License 2007.01.18 0 0 145

Huh!!!!

Ez ám  az igazi "tananyag"!!!

Köszönöm az elismerő szavakat, és hadd kontrázzak: Én is nagy élvezettel olvasgatom eme oldalakat,  és lenyűgöz ez az elszántság, ez a hozzáállás. Gratulálok!

 

Ígérem, hogy majd idei érkezésüket igyekszem megörökíteni, és dokumentálni, és hasonló képekkel szeretnék kirukkolni a fecskék érkezésekor is.

 

Az Afrikában időnként ottragadó egyedekről jutott eszemben, hogy vagy 30 évvel ezelőtt a keresztapám, aki orvos, családjával együtt évekig élhetett Algírban, és ők is neveltek egy gólyát, amely valószínűleg szárnysérülés miatt nem kelt útra.

Előzmény: madarbarat (144)
madarbarat Creative Commons License 2007.01.18 0 0 144

Nagyon szeretem a történeteit, remélem, a topicot látogató többiek is, noha jelét nem adják.

A magam részéről ezek inspirálnak is. Most például arra, hogy fehér gólya címszó egy kis részét közreadjam, amely talán azt is bizonyíthatja, hogy a lexikon nem a szó szoros értelmében vett lexikon, mert számos enciklopedikus elemet is tartalmaz:

A fehér gólyának könyvtárnyi irodalma van. Sok néphit tapad hozzá. A németek szerencsehozónak, a kínaiak a hosszú élet szimbólumának tartják. Utóbbi hit valószínűleg a fészekhűségén alapszik, mert a gyűrűzések szerint bár a gólyák viszonylag hosszú életűek, kevés éri meg a 20 évet. Életük első évében a fiatalok mintegy 55 %-a elpusztul.

A magyar ember is a sajátjának érezi. Már egy 1585-ös írásban is szerepel góila néven, de tudjuk, hogy már régebbi a mítosz, miszerint a gyermeket a gólya hozza.

A néphit alapja Péchy Tamás szerint indogermán: a születendő gyermek egy túlvilági mocsárban vár a születésre, ahonnan a gólya halássza ki és viszi a bölcsőbe.

Az 1990-es évek derekán 4500 pár gólyáról készülhetett hazánkban feljegyzés. Ezek mintegy 60 %-a villanyoszlopon költött, s a fészektartó állványok kihelyezésével arra számítottak, hogy ez az arányszám tovább növekedik.

Érdekes jelenség, hogy a vonulásra összegyülekezett gólyák esetenként megölik a gyengébbeket, amelyek csak hátráltatnák a csapatot. Az ilyen véres jeleneteket a néphit gólyaítéletnek tartotta és klb. legendák fűződtek a jelenséghez.

Nálunk áprilisban fog a költéshez, s ezidőtájt szívesen veszi az ember közelségét. Előbb a hímek érkeznek, rendbehozzák az előző évi fészket, s izgatottan várják a tojójukat. Gyakran előfordul, hogy hívatlan fészekfoglalókkal véres harcban kell a hímeknek visszafoglalni a megszokott fészkelőhelyet.

A párok általában együtt maradnak, pontosabban tavasszal újra szerveződnek, de a frigy előtt mindenképpen újra meg kell a szövetséget pecsételni egy kis csőrcsattogtató udvarlással.

A hím a nyakát előbb hátrahúzva, majd előreszegve csattogtatja az élénkpiros csőrét.

A gólya a keleplésen kívül csak hangos sziszegésre képes.

Nagy termet, erőteljes test jellemzi. A fej és a nyak piszkosfehér. Az evezők, a válltollak és a nagy szárnyfedők matt feketék. A szárny mérete: 530-630 mm.

A láb (csüd 195-240 mm) ugyanolyan piros, mint a csőr. Az utóbbi hossza: 140-190 mm.

Érdekes, hogy pihenni a gólya nem ül le, hanem jellegzetes testtartásban, fél lábon, a nyakát a vállai közé húzva, csőrét a felborzolt nyaki tollakra fektetve nyugszik el. Szívesen pihen meg fákon, épületeken.

A röptük méltóságteljes, gyakran kiterjesztett szárnnyal, csapások nélkül, körözve emelkednek a magasba. A nyakát reptében mindig nyújtva tartja, ebben különbözik a gödényektől, a keselyűktől és a hozzá leginkább hasonló gémektől.

A fészekalj 3-5 sárgásfehér tojásból áll. A kotlási idő 33-34 nap. A kicsik szürke pihével kelnek, de ez az első hét végére kifehéredik.

Meg kell említeni, hogy ha ebben az időszakban bármelyik szülő elpusztul, akkor halálra vannak ítélve a kicsik is, ugyanis a szülő étlen szomjan őrzi őket (abban a reményben, hogy a párja mégiscsak előkerül, s közben a kicsik éhenvesznek).

Az elhullt kicsit a gólya nem tekinti a sajátjának, minden teketória nélkül lenyeli. Sőt, az is bizonyított tény, hogy a beteg kicsinyeket is hasonlóképpen emésztik el, mi több, az öreg madarak esetenként az egészséges fiókákat is megapasztják, amit Kronos kegyetlen mitológiai története alapján (elemésztette saját gyermekeit, Zeusz testvéreit) kronizmusnak nevezzünk.

A kicsik 2 hónapos korukban repülnek ki, s még egy hétig számíthatnak a szülői gondoskodásra.

Tápláléka: béka, apróbb halak, giliszták s ha teheti, elcseni a kotlós alól a kis csibéket is, de Afrikában a magas fű a sáskarajok követésére kényszeríti.

Érdekes, hogy egy-egy pár visszamarad Afrikában.

Az élőhelycsökkenés miatt a hazai populáció is rohamosan csökken. E mellett, vagyis, hogy a lecsapolt rétek, mocsarak miatt mind kevesebb a táplálékforrásuk, nagy veszteségek érik a vonulása közben, és bár erre sok helyütt gondot fordítanak, igazából a fészkelési helyek csökkenése is okoz problémákat.

A Brit-szigeteken soha nem volt otthonos, bár Mauersberger megemlíti, hogy egy költőpárról a XV. század elején készültek feljegyzések.

Az alfaja:

Ciconia

- c. boyciana: feketecsőrű fehér gólya,

mely kelet-ázsiai elterjedésű volt. Ma már e nagytestű alfaj állománya csupán néhányszáz egyedből áll. Időközben a sajátosságaira, a fehér gólyától való különbözőségei miatt önálló faj rangjára emelték.

Az MME 1980-at, 1981-et majd 1994-et is a fehér gólya évének nyilvánította.  (→Uzonka, →Sáromberke)

 

Előzmény: zsazska (143)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!