A Magyar Nemzeti Múzeum kiállításán az eredeti ruhaderék másolata látható, ezért nincsen rajta a lyuk. Feltételezem, hogy konzerválási okok miatt nem állítják ki az eredetit (de megvan az eredeti is).
Ez úton kívánok minden fórumozónak áldott, békés, meghitt karácsonyt!
Aranyosi Ervin: ˝Ha én lennék…
Ha én lennék a Jézuska, ajándékot nem vennék! Mindenkinek a szívébe szeretetet ültetnék! A szeretet szétterjedne, egyetlen szent éj alatt. Úgy ébrednénk, hogy a földön gonosz ember nem maradt!˝
Igen-igen az ember sok furcsaságot talál, főként neten. Érdekes egy maszk, az biztos. 😄
Bár a sok furcsaság közül nekem örök kedvenc marad a Sisi gumikacsa. 😂 De néha (gondolom véletlenségből) sikerül egy-két szép ajándéktárgyat is összehozniuk. A múltkor például az egyik ismerősömnél láttam egy nagyon szép Sisis vászontáskát, mondanom se kell azóta se láttam olyat.
Ha kutatok, böngészek a neten és ráakadok egy Sisi képre, azt lementem azonnal. Megy a gépemen a megfelelő mappába. Azt sosem jegyzem fel, hogy melyik oldalon találtam, így utólag már nem tudom megmondani, hogy honnan van.
Most például ezt találtam. Néha az ember csak tátja a száját, hogy egyesek miket találnak ki.
Sziasztok, segítséget kérnék, mégpedig Erzsébet francia tudásával kapcsolatban. Emlékeim szerint nem beszélte jól a nyelvet és az osztrák arisztokrácia gúnyolta is emiatt. Ugyanakkor a halála előtti Rotschild-féle látogatásról mintha azt írták volna, hogy a három hölgy franciául beszélgetett. Esetleg valaki tud segíteni?
Sisi mindig is sajnálta, hogy a karácsony és a születésnapja ugyanarra az időre esik, hiszen nem ünnepelték külön, habár ő maga nagyon szerette az otthoni családi együttléteket. Miután 1854-ben Ferenc József felesége lett, születésnapja megünneplését a bécsi udvar szabályai szerint, sok vendéggel, hatalmas fogadással egybekötve ülték. A bécsi karácsonyok az udvar teljes népe előtt zajlottak, csak az étkezés folyt “szűk” családi körben, mondjuk akkor is több tucat Habsburg ült az asztal mellett.
Éveken át napjában kétszer étkezett, akkor is mértékletesen. Rendkívül ügyelt fogyókúrájára, de voltak napok – és a karácsony is ilyen volt, – amikor minderre fittyet hányt, és habzsolta az édességeket. Amikor vétkezett, csak a legjobb minőségű süteményeket fogyasztotta. És gondolhatjuk, hogy a császári udvarban csakis a legjobbat szolgálta fel a Bécsben ma is működő Demler cukrászda egykori mestere. A cég történetéből is lehet tudni, hogy a karácsonyi kekszeket és aprósüteményeket (főleg a Florentiner, vagyis a firenzei mandulás kekszet) Sisi egyszerűen imádta.
A hivatalos születésnapi és karácsonyi köszöntéseket egészen a 1867-es kiegyezésig tűrte Sisi. Ezt követően Gödöllőn már egészen máshogy zajlottak a család karácsonyai, sokkal fesztelenebb, családias légkör uralkodott itt, és az ünnepségbe bevonták a környéken élőket is.
Naplóbejegyzésekből is tudható, milyenek voltak az itteni karácsonyok. Mária Valéria főhercegnő nevelője, Rónay Jácint visszaemlékezésében így ír a gödöllői ünnepekről: “Esténként aztán Valéria főhercegnő óhajtására a szembekötősdi járta, majd újra munkához fogtak, és ábrákat színeztek és metszettek ki ahhoz a képeskönyvhöz, melyet a jólelkű királykisasszony a gyermekkórház üdülő betegeinek szánt.” Az ünnepek ugyanis mindig alkalmat jelentettek a jótékonykodásra is. Karácsonykor és újévkor a királyi pár pénzadományokkal, ruhákkal és játékokkal támogatta a rászorulókat, ezeket gyakran személyesen osztották szét az uradalom területén.
A királyi család egészen újév utánig Gödöllőn maradt. Szintén Rónay feljegyzése 1881-ből: “Szilveszter estéjén megint felöltötte ünnepi pompáját a karácsonyfa. A gödöllői felső kert egyik hajlásában öntözéssel mesterséges korcsolyapályát csináltak, melyen a királykisasszony és benső barátnője, Auersperg Aglája hercegnő napestig vidáman csúszkáltak.”
December 2-án Olmützben történt az esemény amikor a főherceget megkoronáztak.
Alexander Hübner diplomata így ír erről :
Pontosan 8 órakor kinyílt a trónterem ajtaja hogy a főherceg, főhercegnők, miniszterek ...bebocsátást.... nyerjenek...miutan bezárul mögöttünk az ajtó, megjelentek őfelsége és neje, azután Ferenc Karoly hitvesével es fiával. A leköszönő Ferdinand császár " Isten áldjon, csak légy derék , az Isten majd megóv téged" szavakkal adta át a hatalmat I. Ferenc Józsefnek.
Karácsony közeledtével, gondoltam hozok 1-2 rövid történetet a királyi család életéből, leginkább a magyarországi ünnepek sorából, egyben kérlek Benneteket ha tudtok ti is csatlakozzatok!
Fehérbe öltözött a kastélypark, megkezdődött a karácsonyi készülődés.
Ebben az évben töltötte először a karácsonyt Gödöllőn a királyi család.
Erzsébet nem csak férjének és gyermekeinek vásárolta meg a karácsonyi ajándékokat
Festetics Mária társaságában Pesten, hanem Mária Valéria a kastélyba bejáratos, kis játszótársainak is
Jutott meleg ruha a gödöllői szegény gyerekeknek és étel a bélkülőzőknek.
Erzsébet királyné személyesen és nagy örömmel vett részt a karácsonyfa feldíszítésében.
A hallban összegyűlt személyzet minden tagját megajándékozták
Szabó Margit ...gödöllői lakos vagyok...Erzsébet királyné a kastélyban