Keresés

Részletes keresés

H_G Creative Commons License 2012.01.02 0 0 26815

"De ne keverd össze a kézi élezést kövön a köszörüléssel. Ha valaki a köszörűkő forgásával ellentétesen teszi oda a kését, vagy bármit amit köszörülni akar, az meg is érdemli a sorsát."

 

Pedig már láttam filmet profi bicskagyárról (Case), ahol bizony pontosan így készült a gyári él.

 

 

Előzmény: Szepy2884 (26806)
Emdzsí Creative Commons License 2012.01.02 0 0 26814

Így a flexelés során megég az acél, megváltozik a tulajdonsága, ha jól sejtem? Szerintem valami finomabb módszer kell a kés alakjának formálásához. Én is estem neki flexel, meg is feketedett az acél. Amúgy jó késanyag a laprugó is, bármelyik ócsakavastelepen be lehet újítani. 

Előzmény: Ugly Bob (26809)
gr82wök6ószfater Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26813

,,,"Funkciójukat tökéletesen ellátják és nem utolsó sorban SAJÁT készitésüek!"

 

A legmesszebbmenőkig egyetértek, nem kell ezt annyira "túlmisztifikálni"

Előzmény: ss66 (26811)
bku Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26812

Drága testvér! Borulj a keblemre! :-))

Előzmény: ss66 (26811)
ss66 Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26811

Szia!

Ezek fürészlapból készültek.

 

Funkciójukat tökéletesen ellátják és nem utolsó sorban SAJÁT készitésüek!

Előzmény: tomika1980 (26781)
Ugly Bob Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26810

Ezt az előbb nem találtam jobb a videó és szebb kivitelezés:

 

 

 

Előzmény: tomika1980 (26781)
Ugly Bob Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26809

Szeva!

 

Szívesen olvasgatom a fórumot igaz érdemben hozzászólni nem tudok de látom itt is kialakulnak nagy viták időnként ami óhatatlan ennyi látogatónál . . . .

 

Még sosem csináltam kést persze majd szeretnék de sajnos egyenlőre nincs helyem

ahol próbálkozhatnék, azért addig is hasznosan töltöm az időt ilyen fórumokat olvasgatok

elmentem a jó és építő jellegű hozzászólásokat kések képeit töltöm le a netről majdani ötlet alapnak meg ehhez hasonló pótlékokkal foglalatoskodom....

 

a vita elszaladt kicsit mert ugye van hobbista késkészítő, és van hobbista <<<< félprofi késkészítő, félprofi, profi, mester és stb... lehetne sorolni

 

profi kések készítése komoly tudást igényel minden a vitában leírtak miatt anyagszerkezet edzés és miegymás terén, viszont neked egyenlőre talán elég amiket találsz a videók között és igen valahol a mesterek is elkezdték nekik sem volt az újukban vagy hol...

 

amúgy én is asztalos vagyok :) majd jól jön neked a nyél készítésénél.

sokan előszeretettel használják késekhez a fűrészlapokat vagy ócskáson veszel régi hentes bárdot 1000-1500 ért van szinte mindenhol vagy gatter fűrész lap vagy gépi gyalukés stb.... és ezeket flexeled majd olyanra csinálod amit akarsz lásd videók....

 

ő is asztalos és egyre tutibb késeket csinál kezd elején olvasni írásait mert nem csak öröm a stílusa hanem sokat is lehet belőle tanulni a nulláról kezdte mint én vagy te:

 

http://szaboknife.blogspot.com/

 

kedvenc mondatom: az internet a barátod pl. a youtube.

 

Találtam ott kezdő akarni vágyó kékészítőknek hasznos anyagot,

a lehető leg általánosabb eszközökkel dolgozik a fej amik minden barkácsolni kicsit is vágyó mogyoró + szafaládéval rendelkező emberke otthonában megtalálhatók, a kés

amit csinál nem tetszik de a kivitelezés menete nagyon is jó alapnak

 

itt vannak a videók és ne legyél rest nézd meg a sorozat videókat egymás után

aztán nézd meg a többit és ecetera ecetera van belőle rengeteg, osztán ha tudod

ami érdekel mentsd el jól jön később:

 

 

vagy még több:

 

http://www.youtube.com/results?search_query=How+to+forge+a+knife+Part+1&oq=How+to+forge+a+knife+Part+1&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=122377l122377l0l123643l1l1l0l0l0l0l125l125l0.1l1l0

 

és még:

 

http://www.youtube.com/results?search_query=knife+making&oq=knife+making&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_sm=e&gs_upl=17672l20141l0l22828l12l9l0l1l1l0l500l2470l2-3.1.1.2l7l0

 

kulcsszó a: knife making és utána ennek variációi.

 

Bocs mindenkinek a hosszú írásért, talán tudtam segíteni kicsit.

 

ja és....

 

Boldog Új Évet Mindenkinek!

Előzmény: tomika1980 (26781)
Túlélőblog Creative Commons License 2012.01.01 0 0 26808
Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26807

Emberek, csigalom, nyugavér! Izé... akarom mondani nyugalom, csigavér :)) Csak annyit akarok mondani, hogy alapvető elméleti tudás nélkül belevágni a kovácsolás és hőkezelés tudományába, az nem több, mint eme csodálatos Szakma és Tudomány semmibe vétele. enélkül pedig próbálkozni persze lehet, de az eredmény ész és értelem nélküli gányolás. Itt lehet osztani az észt névtelenül, de a tudás megszerzésének a forrása nem a fórumokban rejlik, hanem a Szakirodalomakban.

 

A vas-carbon állapot ábrát meg sosem szabad figyelmen hagyni, mert egyezményes, és mindennek az az alapja. Ismerete nélkül még ötvözni sem lehet mert az is csak anyag és energia pocséklás. Az acél legfontosabb ötvöző anyaga pedig a szén. A szén tartalom határozza meg, hogy acélról beszélünk-e vagy lágyvasról vagy öntöttvasról.

 

Amúgy meg az ötvözött acélok hőkezelésénél már nem icsak a Fe-C ábrát kell figyelni, hanem a c-görbéket is. Ezt pedig a gyártók határozzák meg. Nagyon leegyszerüsítve egy adott acél minőség c-görbéje kb. olyan mint egy autó teljesítmény paraméter digaramja.

Szepy2884 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26806

De ne keverd össze a kézi élezést kövön a köszörüléssel. Ha valaki a köszörűkő forgásával ellentétesen teszi oda a kését, vagy bármit amit köszörülni akar, az meg is érdemli a sorsát.

Előzmény: szijozsi (26761)
python 357 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26805
Békéljetek már meg egymással fiúk,hisz ez az Ó év utolsó estéje!Mindenkinek vagyon igazsága!
Előzmény: Takanohana32 (26804)
Takanohana32 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26804

Ehhez csak annyit, hogy Tomika1980 kérdezett pár dolgot, amiből látszott, hogy nincs különösebben otthon a kovácsolásban, hőkezelésben.

 

Többen felhívták a figyelmét, hogy ha így nekivág, csak csalódni fog. Te pedig, ha jól vettem ki, arra bíztatod, hogy csak csinálja, ahogy gondolja. Mert Te a gyakorlatban csinálod, nem a netről tanultad.

 

Ennyi erővel tök kezdő háziasszonynak sem kell sem szakácskönyv, sem net a főzéshez, öntsön mindent egybe, amit csak elképzel, aztán majd csak kisül belőle valami. Mert a szomszédasszony sem használ szakácskönyvet, sem netet és egész fimomakat főz.

 

Remélem érted, mit akarok mondani.

 

Inkább olvasson utána a neten, és aztán vágjon bele, mint teljesen fogalmatlanul.

Előzmény: Borz31 (26796)
kopiteki Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26803

Nekem is a nagy késemet kellett vinnem, mert kellett (nem volt más szerszám), és atomjaira hullott mikor beletört a fába. Hiába volt előtte 20 évig jó, nem erre való.

Előzmény: ronya1 (26802)
ronya1 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26802

ilyen(nagy) gépi fűrészlapból egyszer csináltam kardot

olyan frankón vitt mindent......amígy egyszer nem feszült be valami csomóba..... aztán fecnikre hullott

de kisebb lapból készített kés teljesen jól szolgál, fametszéskor szoktam használni fűrészként, (fogakat rajta hagytam ) az élével meg lehet kisímítani a sebet

bku Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26801

BUÉK !!! MINDENKINEK!!!

szijozsi Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26800

"akkor lehet megprobálkozom ezekkel a szallagfürész lapokkal!"

Állj. Nem szalagfűrész, hanem gépi fűrész.

Régen voltak gépi fűrészek amelyekel a vastag rúdacélokat darabolták méretre.

Ezekben voltak a gépi fűrészlapok.

A szalagfűrész vékony szalagot használ. Az  vékony. Olyan mint a kézifűrészlap.

 

Én Zsuk vagy valami hasonló szerkli rugólapjából kovácsoltattam kardlapot, semmi baja nem lesz.

Elég éltartó és rugalmas, edzeni se kell.  Kicsiszolva, szilikonnal lefújva hosszú időn kereszül nem is rozsdál. Pedig már vagy harminc éves.

Előzmény: tomika1980 (26768)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26799

B.U.É.K a fórumozóknak is ! :)

Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26798

Vettem, és köszi!

Előzmény: spapda (26797)
spapda Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26797

Azért picit lassuljunk már, ne öljétek meg egymást szilveszterkor. Nem akarok beleszólni a vita alapját adó témába, mert nem vagyok kompetens és azt is látom, hogy elbeszéltek egymás mellett.

De azért szerintem ne feszegesd a részigazságok, hülyeségek, gyakorlati és elméleti ismeretek kérdéskörét, mert az elmúlt napokban neked is sikerült egy-két hozzászólásoddal bizonyítani, hogy a hungarikumnak tekinthető, félinformációkra épülő észosztásból te is kiveszed a részed.

 

Egyébként én azt nem értem egyedül, hogy a késkészítés iránt érdeklődő kollégát miért nem irányítja át senki a Késportál megfelelő fórumába? Ott szerintem megtalálja a (néha lelkesítő [pl. Hegyes-féle DVD], néha kiábrándító [pl. hőkezelés kérdésköre]) válaszokat. Vitatkozni pedig személyeskedés nélkül is lehet, a korrekt vita hasznára válik mindkét félnek és a kívülállónak is, hiszen tényszerű ismeretanyagra, szakmailag helytálló érvelésekre épül, nem pedig egymás bökdösésére.

Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26796

A Fél információkra visszatérve, elnézést hogy én ide nem illesztek be interneről dolgokat, neked lehet nem felel meg a tapasztalt amit mások esetleg elmesélnek, leírnak ide, csak olyanokat illesztesz ide be amiket bárki össze tud szedni a netről egy kis kerezsgetéssel, és akkor aki meg esetleg már tapasztalatokkal is rendelkezik az meg talán ne is irjon ide, mert itt csak te vagy az aki tudja! Ezért tartunk  itt! Az aki tanulja, vagy elopkodja az információt, sokkal de sokkal okosabbnak érzmi agát attól mint aki fizikálisan energiát fektet a megvalósításba, a duma az okoskodás, megy, csak éppen azzal semmi sem készül el! Mégegyszer megemlítem EZÉRT TARTUNK ITT!

Előzmény: Borz31 (26795)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26795

Arégi öregek nagyapáink mindegyiknek volt zsenkése, az akkori késgyártok holfoglalkoztak rocwell keménységgel, megreszelték a kovács tűz után, ha siklot rajt e kemény reszelő akor jó volt, és egy életen át megvolt nekik! Késell nem feszegetni kell, arra ott a spájszer, én amiket leírok az az amit tapasztaltam, nem irnternet lopadék, az egyszeri ember hogy álapítja meg hogx milyen kemény a penge???? csak úgy tudja ha valamilyen hatás alá teszi ki, mint az egyik íronk is a ledobást javasolt!  Ha valaki kést barkácsol otthon, az csak akkor jó ha profeszionális??? próbál az ember segíteni, és erre jössz te, aki mindent tud, lehurrogod azokat aki mögöt ott van nem egy kés már, mert hú minden aki mást mond az lehetetlen, csak az a jó amit te olvasol az interneten!

Előzmény: Borz31 (26794)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26794

Internet nélkül készitettem kést amit a mai napig használ a Vadász akinek készítettem, a mai napig nem törte el, mert tudja hogy hogyan, és mire kell használni a kést, az hogy mondasz it, 6 különböző késgyártó, az engem magassan nem érdekel, csomó olyan adatot írsz, amit az internetről olvasol, és azzal vered a melled! Én voltam, és dolgoztam kovácsműhelyben, közel egy évet, a vassal foglalkozom, és nem az általános bililemezről beszél, már 16 éve, de ennyire hozzártő, szakemberrel mint te nem találkoztam máshol! azt nem tudom még hogy miért ragadtál le a 440 nél! Azt hogy dobálja lée a fűrészlapot, azt te nálam nem valószínű hogy olvastad, mégis nekem dobod fel!!! Na most menny és keres a neten egy kis ellenérvet a mondataimhoz, mert látom hogy abban nagyon magas szinten mozogsz! Csak így tovább tisztelt Ph5.5!

Előzmény: ph5.5 (26793)
ph5.5 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26793

"Sziasztok, vas, szén álapotábra, ezt szerintem el lehetfelejtenia mostani késacélok tekinttében, ugyanis már a kés nemis atól jó hogy a szén hány százalka az adot anyagnak, a mostani acélok az ötvözöktől híresebbek  jobára, és nem a széntől"

 

 

Ezt a táblázatot nem én kreáltam, tehát akármennyire hülyének is nézel, ezek a 440-es acélok bizony csak a bennük rejlő szén tekintetében térnek el egymástól, mégis végterméki minőségük jelentősen különbözik.

Az őedig hogy mennyire fontos a hőkezelés mi sem bizonyítja jobban, mint hogy azonos alapanyag jelentős minőségbeli különbségek vannak késgyártók között - használati szempontból. A Cold Steel az egyik fényes példa (negatív példa). A hitvány Taivani hőkezelésenk hála a legkevésbé ltartó, ellenálló pengét sikerült létrehozniuk azonos acél esetén a többi gyártóhoz képest. Egyesek szerint erre a sorsra jutott pl a SOG is a távolkeleti kitelepüléssel. Vagy ott a Gerber. Made in China feldolgozással elérte az eddigi mélypontot. Pl a Bear Grills késeivel.

 

Az hogy nincs gyáram vagy van gyáram megint más kérdés. Nem kell hozzá saját üzem hogy tudjam hogy a pepsi a finomabb vagy a freeway vagy mi a franc.

 

Egyébként te vagy az egyik olyan példa jelenleg itt a fórumban aki félinformációk alapján kellemes meséket terjeszt, ezzel remekül félrevezetve idetévedt embereket. A keresővel idelátogatók elolvassák magasröptű hozzászólásodat, és ha cáfolatot nem kapsz akkor ezzel a tudással felvértezve távozik, dobálja a fűrészlapot, a nem törött darabot nekiálll kifúrni. Itt nem az a kérdés hogy lehet-e vagy nem, hanem hogy van-e értelme vagy nincs. Mivel alakítja ki a kés formáját belőle? A gyorsacélnak nagyon jót fog tenni ha nekiáll egy sarrokköszörűvel (mert az vinni fogja de a reszelő nem), mert szépen kilágyul, és csodálkozik hogy mennyire nem tartja az élét.

 

Hőkezelés:

A kések keménysége eltér a penge legvastagabb részén és az él közelében. Olvass utána... a penge hát közelében 58 HRC esetén az él 60 HRC fölött is lehet. És nem a szándékos differenciált hőkezelés miatt, hanem mert az eltérő anyagvastagság ezt eredményezi. Minden acélnak van optimális keménysége hőkezelés után. Lehet 62 HRC keménységű VG10-t is csinálni, de az optimális az 59. S30V penge is 60 HRC alatt a legjobb. De volt olyan aki otthon 65 HRC körülire feltolta pl a Buck Vantage Pro-t. Csak ne álljon neki feszegetni vele, és ne vágjon szöget. 

 

A házi barkácsnak is ez az átka. Adott egy penge, amibe munkát fektet. Megformázza, nyelet tesz rá. És mivel csak halvány fogalma van arról hogy mennyi az 1100 °C ... és mennyi a 600 fokos megeresztés (mert mivel is mérné meg) a végeredmény egy rideg penge lesz. Első elejtésnél kettétörik. vagy túl lágy lesz, és nincs éltartás. ehezebb ez mint az mondani hogy fűrészlapból reszlej egyet és jó lesz az....

Előzmény: Borz31 (26789)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26792

Teljesen így van!

Előzmény: mastersergeant (26790)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26791

Egy elektromos kemencébe teljjessen mindegy milyen vastag anyagokat raksz be ha egyforma az anyagösszetétele, és egy fomra a kemyénységi szint beállítása, ugyanis egy adott hőmérségelt amit szintentart a kemence, ott az egyes lemez, vagy akár a hatos lemez is csak akkora hőmérségletű lesz mit a beálított érték, amiről te írtál az a kovácstűz, mert ott tényleg a vékonyabb anyag rég elég mire a vastagabb csak épp izzani akar!

Előzmény: ph5.5 (26786)
mastersergeant Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26790

Öreg szaki...

 

Évszázadokkal ezelött (is) csak tapasztalat után lett valaki jó kovácsmester vagy kardkészítő, stb. Az akkori Japán és Európai fegyverek máig is a szakma csúcsán vannak!

 

Már megint katana... A mai neves Japán kardkovácsok is "csak" a hagyományos szerszámaikat, a felhalmozott tudást, valamint a szemüket és megérzésüket használják fel!  

Előzmény: kopiteki (26787)
Borz31 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26789

Örűlök hogy mekérkeztél, haogy az itteni írásaidból megismertelek már, te vagy itt az aki a legokosabb az acélok terén, Én nem azt írtam hogy a szén nem számít egy acél keménységében, én azt írtam hogy már nem csak a szén határozza meg a joságát egy acélnak, az hogy az ötvözök meg megegyezznek azzal meg te írtál hülyeséget, már bocs!  Csak azt nem tudom ha ennyire jártas vagy ezen téren, akkor mi a szart irogatsz it, miért nem hasznosítod, mert ekkora magas színtű tudással már gyáradnak kéne hogy legyen! És elnézést hogy hülyeségeket irok! Hajrá, aki nem tud valamit az csak tőled kérdezzen!

Előzmény: ph5.5 (26788)
ph5.5 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26788

A S30V acél miatt. Meg a mérete miatt. Meg mert az acéljukat Paul Bos hőkezeli, aki talán a legtöbbet tudja kihozni az acélokból. Meg mert ezzel az árral próbálkoznak :-)

Előzmény: GrG (26767)
kopiteki Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26787

Anno, mikor még egy műhelyben dolgoztam (kb30 éve) volt egy öreg szaki a műhely végében. Ha kellett valami komolyabb átalakítás, hőkezelés, eddzés stb hozzá küldtek, hozzá ment mindenki, még az öregebbek is. Valamikor kovácsként kezdte, nagyon tudta színre is, hogy mi mikor jó. Van olyan behajtóm, amit azóta is használok.

ph5.5 Creative Commons License 2011.12.31 0 0 26786

Szerintem mielőtt ekkora hülyeséget leírsz, olvass utána egy kicsit hogy egy acél esetében mekkora szerepe van a szénnek, mint összetevőnek. 

           szén tartalom

440A   0,65-0,75

440B   0,75-0,95

440C   0,95-1,2

 

mangán, Molibdén, foszfor, szilícium, kén ötvözeti mennyiségei teljesen megegyeznek. Csak a szén mennyiségében térnek tehát el, és ez pont elegendő ahoz, hogy a 440A a kínai gagyi pengék anyaga legyen számos rossz tulajdonsággal, míg a 440C-ből számos magyar mester neki mer állni kést készíteni. (Tóth Pál, Szalontai...)

 

A portálon van néhány olyan szakember, aki nem a netes tudásából él- hanem Ő osztja meg kérésre tudását. Már amennyire lehet, mert pl aki Baján az ország egyik legjobb hőkezelését végzi (Lacibácsi) sokak számára kínai amit mond, mert ez igen magas szintű "tudomány". A legjobb összetételű acélt is el lehet cseszni. Nem csak az edzéssel, de a megeresztéssel is. Az előírt hőfok mellett a hőntartás ideje is fontos. Ezt, otthon, tisztességesen nem lehet (vagy majdnem lehetetlen) megcsinálni. Nem véletlen az sem hogy a hőkezelés során nem csak az anyag minőségét, fajtáját, de azok vastagságát is nézik, és nem fog egy Sleipner 6mm pengét együtt hőkezelni egy 2mm vastaggal.

 

A hidegen kovácsolás meg olyan mint amikor egy balesetes autó elhajlott váznyúlványát visszakalapálja a "mester". A következő ütközésnél az eredeti törésteszt felét sem fogja már bírni... mert a fémet nem lehet becsapni.

Előzmény: Borz31 (26770)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!