Keresés

Részletes keresés

szijozsi Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26913

Hát, elég barbár az öreg, ha a kerámiakés hegyét ő gömbölyítette le. Az én nagy kerámiakésemnek is lepattant a hegye, de nem csináltam belőle kenőkést, hanem az eredei vonalvezetése alapján ugyanolyan hegyesre átköszörültem.

A cigarettahamu titka nálam nem működne mert a házamban még nem fordult elő cigaretta.

A bőrre én a legfinomabb csiszolópasztát használom.

 

 

 

Előzmény: Ugly Bob (26908)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26912

...két L-lel persze.

Nos ez nagyon jó kis kés elfér a zsebben, sőt még acél klipsszel is rendelkezik, nagyon jó szolgálatot tesz ha beragad a fegyvered és a másodlagos fegyver sincs kéznél, akkor előreántod és egy kaszáló mozdulattal elvágod az ellenség nyakát, feltéve ha neki is épp kifogyott a tár, vagy a recézett részével elvághatod az összegubancolódott ejtőernyőzsinórt, az üvegtörő részével pedig az éppen vízbe süllyedő autó ablakát lehet kitörni.

De a rövid penge másra nem jó, akármilyen drága.

 

 

 

 

Előzmény: szijozsi (26911)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26911

Ez igen. Beleált a fába :D

 

Előzmény: antalijozsef (26906)
ss66 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26910

Igaz,hogy azt írtam nem érdekel a téma tovább de nem bírom megálni!

 

Úgy látszik az öreg mester nem olvassa ezt a topikot!:)

 

Ha olvasná akkor tudná,hogy nem szabad köszörülni!

Ráadásul száraz,gyors kövön!

"Barbár módon tönkretenni és idő elött értelmetlenül elkoptatni a késeket!"

Hát szabad ezt?!:D:D:D

 

Előzmény: Ugly Bob (26908)
Szepy2884 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26909

akkor azt mondjátok, egy ilyen penge inkább szúrásra van és nem vágásra kitalálva?

 

 

Ugly Bob Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26908

Jó téma az élezősdi...

 

régebben ezt itt leletem, biztosan sokan elfelejtették

valamit azért tud az öreg mókus:

 

ss66 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26907

Kicsit túl van misztifikálva ez a késélezés!

 

A kés munkaeszköz(legalábbis nekem),használom,kopik!

Azért van.

Ha azokkal a módszerekkel élezném mint itt a nagy többség("hozzá értők") tovább tartana az élezés mint a munka és felkopna az állam!

Néha elvágok egy madzagot,felvágom a zsemlét,kinyitok egy papir dobozt stb. abba nem kopik el.

Az ilyen használat mellett jók ezek a módszerek.

De akkor nem ha napi 8 órában használod a munka eszközöd!

 

Nem is érdekel a téma tovább.

Mindenki úgy csinálja ahogy akarja.

antalijozsef Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26906
Előzmény: szijozsi (26902)
antalijozsef Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26905

Avval nincs, ha az olcsó konyhakés, vagy balta, de én nem ilyen késekről írok.  Egy "jó" kést nem szokás hagyni, hogy "tompa" legyen, folyamatosan kell fenni. Nem hiszem, hogy egy több 10 ezer forintos kést elkezdenél köszörülni.

 

Előzmény: spapda (26901)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26904

Persze ez valszeg titánnitrid -azt meg otthon nem megy újracsinálni:)

Előzmény: szijozsi (26902)
ronya1 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26903

fene sem tudja...

én pl nem tudok ragaszkodni semmihez sem, így meg sem becsülöm.

szóval nekem tökmindegy ha lekopik a kés, veszek másikat......

aztán nem csak én vagyok ám ilyen idióta

:))

Előzmény: antalijozsef (26892)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26902

Pl.  szakácskésnél -ahogyan a katanánál- az él egyenletesen vékonyodik, míg tökéletes élben végződik. Az élszalag itt nem is látható. Ha már egy milliméteres élszalag van, akkor a pengét le kell vékonyítani a felületét utána kell munkálni. Ezt pl a húskombinátban hatalmas, nagy átmérőjű, lassú vágósebességű vizes hűtésű kövek OLDALÁN végezték.

Úgyhogy az élszalagot is le kell csökkenteni időnként, mert az élszalag vágószöge tompább mint a késpengéé, így egy idő után a kés már nem fog olyan könnyen behatolni az anyagba.

Én a szakácskést vizes kövön csiszoltam le, így újra vékony élszalagot kaptam.

Ilyen díszkéseknél mint az is, persze az ember nem szívesen nyúl a penge két oldalához:)
De megoldható, például homokfúvással újra ki lehet alakítani a matt felületet, és fegyverbarnítóval a bevonatot.

 

 

Előzmény: antalijozsef (26899)
spapda Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26901

Mondjuk a lassú fordulatú vizes(!) köszörűvel nincs semmi baj, nem lágyít és nem koptat feleslegesen, fiók mélyéről előkerülő tompa késeket, meg a baltákat én is így szoktam élezni (mert kényelmes), aztán jöhet a finomabb kő, meg porcelán és típustól függően a bőr öv. A még nem tompa, de már nem is túl éles késeket meg acéllal vagy állapottól függően a finomabb kővel karbantartom, így nem kell durván beavatkozni egyiknél sem.

szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26900

A gyémántkő azért jobb mert a fenéskor nehéz egyöntetű, határozott, élszalagot kifenni, kivétel az élszöget fixen kialakító fenőkészletek. A gyémánkő minimális anyageltávolítás mellett gyönyörű, fényes, éles felületet hagy maga után, a tökéletes élt filckorongal áthúzás adja meg, ügyelve hogy a mattított felületet ne érintse.

Előzmény: szijozsi (26898)
antalijozsef Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26899

Már leírtam: A késeket tönkreteszi, idő előtt értelmetlenül elkoptatja és még ki is lágyíthatja.

A késkészítő kialakít egy élszallagot, és utána már csak folyamatosa karban kell tartani (fenni).

Előzmény: szijozsi (26894)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26898

Az enyémet gyémántkővel élezem.

De alapvetően nem az élezéshez kell a köszörű hanem a pange vékonyításához, akkor, ha már túl szélessé válik az élszalag.
Mondjuk ezt úgyse használja annyit a honpógár hogy után kelljen munkálni.

Ez csak ceruzát hegyezni jó, vagy támadót felszeletelni.

Előzmény: antalijozsef (26897)
antalijozsef Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26897

Megnyugtattál :-)) Ráférne már egy élezés erre a csontozó késre, indulok a TESCO-ba köszörűt venni! :-))

 


Előzmény: spapda (26893)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26896

:) Na ja.

 

Egyébként a kőtől függ, pl a gyémánt kövek nem harapnak és jó felületminőséget adnak.

Előzmény: Törölt nick (26895)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26895

biztosan az, hogy jobban koptatja a pengét, mint a vajaskenyér. ;-)

Előzmény: szijozsi (26894)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26894

Miért, mi a baj a köszörűvel?

 

Előzmény: antalijozsef (26892)
spapda Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26893

Ne aggódj, ez csak az elmúlt 1-2 napban lett téma, ha visszanézed, előtte pont a kifinomult köves rendszerekkel (pl. Spyderco) szerzett pozitív tapasztalatokkal volt tele a topic.

antalijozsef Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26892

Régen nem olvastam már ezt a topicot. Mi történt itt? Eddig hozzáértők cseréltek egymással tapasztalatot, vagy laikusok tanácsokat véleményeket kértek. Most látom sarokcsiszolóval meg köszörűvel élezitek a késeket, számora  megdöbbentő ez a barbár mód ami a késeket tönkreteszi, idő előtt értelmetlenül elkoptatja! Egy jó kés egy életre szól, amit meg kell becsülni és szakszerűen élezni!

Ajánlom figyelmetekbe a helyes késélezés módját: http://www.kesblog.hu/?page_id=461

 

 

Borz31 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26891

Lemaradtak!

szijozsi Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26890

A baj akkor szokott kezdődni, amikor a fenéskor már túlságosan szélessé válik az élszalag. Olyankor már a pengehátból is le kellene munkálni, de én is legszívesebben a kezemet vágnám le, ha a penge gyönyörű felületére közönséges köszörűvel rá kellene mászni.

 

Végül is ahogyan a katana esetében, vizes kövön után lehetett csiszolni a penge vastagságot is, megfelelő szemcsenagyságú kővel egészen mutatós felületet el lehetett érni.

 

Most kísérletezek ki olyan szerszámot, amellyel  negatív rádiuszos pengeélt is utána lehet munkálni.

 

Még tavaly írtam hogy olcsón, kerámiakést lehet kapni a tecsóban. Nem tudom ki vásárolt, ki nem, de vettem kettőt, Azóta csak azokat használom.

Hihetetlen a fehér, áttetsző penge.

Azóta kikísérleteztem az élezést is, úgyhogy kerámiakés élezést vállalok:)

Borz31 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26889

Szép estét, ezeket a késeket csak vizeskövön, vagy kaszakövön élezték, és kibírtak vagy 20 évet is akár!  Ha valaki tud a börcsök késről valamit, kérem segítsen, gyártják nem gyártják, mi az értéke, stb...! amit én találtam hogy szekszárdon készitett ő kést,   a 80-as évekig... Előre is köszi, amúgy a kés az én tulajdonom!

ss66 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26888

A késes melót úgy értettem,hogy 20 évig dolgoztam a húsiprban csontozóként.

Elkoptattam pár kést.Én mindig magam köszörűltem a késeimet.

Nem is adom mindenféle "mezei" köszörüs kezébe a késeimet.

A flexemmel csiszoló vászonnal sokkal jobban megcsinálom mint némelyik úgynevezett köszörűs.

Azért ha lenne egy homokkőves köszörűm inkább azzal csinálnám,de nincs.

Marad a flex.

Előzmény: spapda (26885)
ss66 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26887

Meg mondom mire volt jó neki.

Csontozni használta őket.

Egy keskeny pengéjü késsel sokkal könnyebb.

Előzmény: ronya1 (26880)
ss66 Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26886

Majdnem.

Az igaz,hogy a meglévő élt egyengeted(mivel ahogy használod oldal irányú hatások is érik az élt és az elhajlik).

De élesited is(magában a vágó felület szélessége csak mikronokban mérhető,ami kopik).

Egy NORMÁLIS acélon hosszirányú barázdák vannak,amin amikor végighúzod a kés élét élezed is.

Úgyanazt csinálod mint amikor kövön élezed csak sokkal finomabban.

Még mindig fen tartom,hogy bizonyos idő után köszörülni kell.

Egy idő után annyira elkopik az él,hogy azt csak köszörűvel lehet rendbe hozni.

Előzmény: theraphosa (26878)
spapda Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26885

Arra gondolt, hogy a ha az élezéshez nem értő vásárló elviszi a a cuccot a sarki késeshez/köszörűshöz, akkor az általában rányomja a köszörűre pár másodpercig, és kiad a kezéből valamit, ami nagyjából élesnek nevezhető. Persze az egész pengét összekaristolja, a gyári élszöget totál figyelmen kívül hagyja, sok anyagot szed le a késből stb. Egy noname köszörűsnél meg a Mister Minitben ez még elmenne, de például én magam is ismerek késkészítőt(!), aki hasonló módon csúfította el haverom kését és régen az én Victorinoxomat is. Láthatod, a lent megnyilvánuló, "késesként" dolgozó hozzászóló is a flex meg hasonló módszerek mellett tette le a voksát. Általában pont azért kezdenek az emberek a házi élezés titkai iránt érdeklődni, mert (jogosan) csalódnak abban, amit a köszörűs/késes csinál. Én is így tettem.

Nyilván itt most nem rólad és a hozzád hasonló mesteremberekről van szó, de szomorú, hogy még késkészítéssel foglalkozók is gányolásra vetemednek, a mezei köszörűs kezébe meg max. kapát, kaszát lehet adni, féltett (és értékes!) zsebkést nem. Tisztelet a kivételnek.

Törölt nick Creative Commons License 2012.01.06 0 0 26884
Te 1 kivétel vagy. ;-)
Előzmény: kocsisferi (26879)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!