Keresés

Részletes keresés

_D.S. Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26993

gondolkozz kicsit. a penge fokozatosan vékonyodik. úgy hívják: élvéknyítás ez a levezető él

ez után következik az élszalag ami optimális esetben sík esetleg homorú, de smmi esetre sem domború. akkor már nem élszalagos, hanem konvex. tehát ha kopik az anyag a köszörülések miatt, akkor ha az élszöget tartani szeretnéd az élszalagnak folyamatosan szélesedni kell, mert a penge ugye nem párhuzamos, hanem ék alakú. ha az élszalag mindig 2mm, akkor a végén már tompaszög lesz belőle.

Előzmény: hulk 77 (26988)
_D.S. Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26992

szia Feri!

látom magam előtt, ahogy a fejed csóválod :-)

Előzmény: kocsisferi (26984)
Szepy2884 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26991

Csatlakozom Hulk kollégához. Az ábrád teljes mértékben hibás. Az élszalag opt. esetben párhuzamosan kopik az élezés/fenés által. 

Előzmény: ss66 (26985)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26990

A másik nagy baj, ha az élszalag megnő.

Addig fenegetjük, míg az élszalag túl szélessé válik, akkor kell a penge vastagságából elszedni, hogy újra kis élszalagot kapjunk. Az élszalag szükséges rossz a vágásnál. Elvben az a penge vág jól amelynek nincs élszalagja, hanem tökléletes élben végződik.

A gyakorlatban iyen nincs, mert még egy egyszer használatos szike éle is élszalagos, még ha ez az élszalag pár századmilliméteres is.

 

Az élszalag azrt szükséges rossz mert rendkívül vékony élhez nagyon masszív  anyag szükséges, különben hamar kicsorbul kihajlik. A túl kemény edig kitörik.

Ezért alkalmazzák az élsalagot, amely használati módtól függ: erős, durva használathoz tompább, finom használathoz kisebb éslszög társul.

 

Az erős igénybevételhez 60fokos élszög kell: hidegvágó, stb. Ettől vannak nagyobbak is mint lemezolló: nyolcvanöt fok körül.

int tudnivaló, a 60fokos élszög közelíti meg a legerősebb élt,  a nyomókúp nevezetű jelenség miatt.

 

Ezért a penge élét hatvan fokosra, vagy kisebbre kell megválasztani.

De ha már túl széles akkor nem fog jól vágni, ezért csak a penge élét kell hatvan fokban letörni. Ha ez már túl széles akkor a pengét is el kell véknyítani.

Ha a penge élkiképzése konkáv, azt utánmunkálni -szépen- gyári minőségben - szinte lehetetlen.

 

 

 

 

Előzmény: ss66 (26985)
hulk 77 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26989

nem jó a link:/

 

HG-tól van a kép.

 

hulk 77 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26988

Nem okoskodni akarok,de az ábrábóll az derül ki,hogy fenésnél,ne ugyanaz az élszög lett tartva.(főleg az A,és a D )

 

Ha én fenésnél,pl kövön,mindig ugyanazt a szöget tartom,akkor csak a penge szélessége fogy,és esetleg a vastagsága nő,de az élszög agyanaz marad.

 

Ez az én véleményem,.....

 

google.val találtam egy ábrát amire én gondolok:H_G -tól

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9004699&go=101419450&p=1

Előzmény: ss66 (26985)
szijozsi Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26987

Még egy katanát is át lehet csiszolni ha kell.

No persze ez már messze van a hagyományos köszörülés fogalmától, de az elv ugyanaz: csiszolókővel anyagot távolítunk el a felületről.

Előzmény: ss66 (26985)
bku Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26986

Na ezért él a topik! Van miről beszélgetni. :-))

ss66 Creative Commons License 2012.01.08 0 1 26985

Azoknak akit érdekel,de különösen azoknak akik kategórikusan elutasitják a "köszörülést".
Van egy nagy "hibám"!Ha úgy érzem hogy IGAZAM van nem igazán tudok leszálni a témáról.
Az alap kijelentésem az volt,hogy HA ACÉLOZÁSSAL,FENÉSSEL NEM LEHET EGY KÉS ÉLÉT VÍSSZA HOZNI AZT A KÉST ELÖBB-UTÓBB  MEG KELL KÖSZÖRÜLNI!
Az hogy mivel(flex,valamilyen köszörü,szalagcsiszoló),milyen körülmények közt tesszük most MELLÉKES.
Nézzük csa a TÉNYEKET!
Pl.a "minőségi kések" és a fenő kővek esetében.
Azért ez a példa mivel a minöségi késeiteket soha semmilyen körülmények közt nem köszörültetnétek!
Itt egy rajz is,hogy érthetöbb legyen miről is beszélek.

 

 

A piros jelzi az élszalagot amit élezünk,fenünk.
A. ábra gyári állapot.
Használjuk a kést és ha szükséges megfenjük(acél,különbözö fenő kővek).
Fenéskor kopik,fogy(ha csak nagyon kis mértékben is) az élszalag.Ez tény!
50-100-1000 fenés, közben mindig kopik,fogy!Ez is tény! B. és C. ábra
A sokadik fenés után eljutunk odáig,hogy EL FOGYOTT(legalábbis anyira elkopott,hogy nem fog vágni) az élszalag!Ez is tény! D.ábra
Ha be következik ez az állapot két lehetöség marad:
a,beteszed a vitrinbe és nézegeted
b,elviszed egy hozzáértő emberhez és új élszalagot csináltatsz,KÖSZÖRÜLTETSZ(az átlag ember akármilyen nagy spilernek is tartja magát fenés téren,kézzel a fenö kővével nem fog tudni normális élszalagot csinálni!) rá!

A fent vázolt tények ismeretében általam levont következtetés:
MINDEN KÉST ELÖBB-UTÓBB KÖSZÖRÜLNI(az új élszalag kialakitása céljából)KELL!
Lehet,hogy csak 10-20-30 év múlva(ha kevésszer fened) de AKKOR IS KELL!

Jöhetnek az "okosságok"!

kocsisferi Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26984

Üdv.

Előzmény: _D.S. (26973)
bélasuska Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26983

én azt javaslom csak a postát válaszd!

 

személyes átvétel eléggé macerás... nyáron próbálkoztam, telefonon a - ha jól emlékszem - feleség telefonszámát adta meg, hogy további egyeztetés végett...

 

ezt elvesztettem, majd két napig próbáltam telefonon elérni, hogy elkérjem mégegyszer azt a telefonszámot... (megjegyzem elsőre sem volt egyszerű elérni). Mivel ez sikertelen volt, elálltam a vételtől ...  majd jól lettem baszva, hogy milyen megbízhatatlan vagyok, meg még néhány sor zokogást is kaptam, hogy hova lesz a világ, meg milyen szar országban élünk, ahol már ennyire megbízhatatlanok a vásárlók...

 

szóval, vásárolj tőle, de postán, mert jó cuccokat ad, jó áron, csak kommunikálni ne kelljen vele.

Előzmény: Fishor (26981)
spapda Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26982

Tényleg állja a postát, korrekt eladó, nem kell félni tőle.

Előzmény: Fishor (26981)
Fishor Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26981

Sziasztok!

 

Ha megveszem itt (Spaky) a Mora outdoor 2000 kést, itt tényleg ingyenes előreutalással a posta? Megbízható a bolt? Személyes átvétel Debrecenben nem lehetséges (nem tudtam megtalálni, hogy hol vana  bolt). Jó vételt csinálok vele ha megveszem itt?

http://www.hidegfem.eu/index.php?m=2&p=termek&tid=44

 

Üdv: Fishor

H_G Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26980

Azt mondják, az Aitor Jungle King volt az egyetlen már majdnem használható.

 

Előzmény: Szepy2884 (26976)
bku Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26979

Ja, de mégis megveszik!

Előzmény: H_G (26975)
spapda Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26978

Direkt égeted magad mindig ezekkel a szarokkal, vagy tényleg büszke vagy rájuk (c verzió: kell a kattintás, különben a kutya sem nézné a blogodat)?

Előzmény: Túlélőblog (26974)
bku Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26977

Kóklerek mindenütt jelen vannak! Megoldás: keresni kell egy jó szakembert, ést azt meg kell fizetni.

Előzmény: antalijozsef (26971)
Szepy2884 Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26976

Pedig ilyen üreges markolatú "túlélő" késeket nevesebb gyártók is elkövettek már.

Előzmény: H_G (26975)
H_G Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26975

Gagyi.

 

 

Előzmény: Túlélőblog (26974)
Túlélőblog Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26974

Olcsó mini túlélőkés, iránytűvel, gyufával, és egy nagyon alap horgászkészlettel (zsinór, horog, ólom).   :)

 

http://thatmaninblack.blogspot.com/2012/01/mini-survival-knife.html

 


_D.S. Creative Commons License 2012.01.08 0 0 26973

a késélezés kapcsán írt hozzászólások miatt az egyik szemem sír, a másik meg nevet (nem jó értelemben).

azért sír, mert magam elé képzelem a rengeteg dilettáns késtulajdonos kézzel vagy sarokcsiszolóval esetleg bakköszörűvel készített borzalmas végeredményét. és azért nevet (inkább kuncog), mert ennyi baromságot amiket itt írtok, ritkán lát az ember egy csokorba összegyűjtve.

 

én a késkészítő szakmában dolgoztam korábban, bár nem az egyedi, inkább a tömeggyártásban. viszont szép számmal hoztak egyedi késeket is "javítás" céljából. jelenleg hobbiból a saját gépparkommal élezgetem a késeimet és bicskáimat, valamint alkalomszerűen elvállalom ismerőseim késeinek az élezését is. azért csak hobbiból, mert már egész más területen vállalkozom (könyvkötészet)

 

a lényeg. élszalagos késeknél egy igazán jó végeredmény érdekében, készíteni kell egy (illetve kettő) megfelelő dőlésszögű, finom felületű fazettát, amit lassú forgácsolási sebességgel szinte lehetetlen kézből létrehozni (a fazetta magától értetődően sík felületű). tehát kell egy szalagcsiszoló. az anyag megégetése kellő tapasztalattal elkerülhető. az elégséges anyagleválasztás is gyakorlatot igényel. én például akár 5-ször is megélezek egy kést szalagon, úgy hogy az él vonalán még nem látható az élezésből adódó anyagveszteség. ezután filckorongal eltávolítom az élsorját, majd rongykorongon felpolírozom az élt. bevonatos pengénél természetesen az utóbbi két lépést kövön végzem. konvex él esetében esetében a szalagcsiszoló helyett puha felületű finom szemcsés filckorongot használok faggyúval.

 

tehát géppel igenis lehet jól élezni! sőt igazán csak azzal lehet, mert a kézi élezés ha nem kókány munkát akarunk (nem a fenésről beszélek) már művészet.

Rockrider Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26972

Negatív tapasztalatom sajnos nekem is van.Még jó hogy nem a Manixot adtam oda élezni,pedig azt akartam,de végül is egy másik bicskára esett a választásom.Hát úgy kaptam vissza,hogy 3 mm eltűnt a pengéből,bár szépen fel lett polírozva,meg borotvált is,de azért akkor is.Ha ez a Manixal történik eret vágok az biztos.Na ekkor határoztam el,hogy megtanulok élezni.

Előzmény: antalijozsef (26971)
antalijozsef Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26971

Egyetértek veled, ezeket a helyreállításokat én kövekkel, hosszadalmas munkával érem el. De nem vagyok késkészítő és nincs megfelelő szaktudásom és berendezésem a gépi karbantartáshoz, ezek nélkül több kárt tennék, mint hasznot. Ha lenne, lényegesen egyszerűbben és gyorsabban tudnám a késeimet élezni. Ugye Te sem gondolod úgy, hogy egy kést otthon szaktudás nélkül a sufniban sarokcsiszolóval vagy köszörűvel kell élezni? A köszörűs "szakemberekről" már lentebb írtam, van pár negatív tapasztalatom.

 

 

Előzmény: kocsisferi (26968)
Rockrider Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26970

Pedig szerintem világos.

A kedvenc késeimet én is köveken élezem,mert ugyan időigényesebb,de csak kisebb az anyagveszteség.

De aki dolgozik vele,annak nincs ideje rá,maximum acélon meghúzni.

Viszont egy idő után tompa lesz az él,és azt köszörűvel hamarabb vissza lehet állítani,és ilyenkor az anyag is fogy.

Csináltam már ilyen helyreállítást kövekkel is,de baromira sok ideig tart,és azt senki nem fizeti meg.

Tehát ha a konyhakés elfogy,hát majd veszek másikat,de Manixot persze én sem köszörülgetem.

Előzmény: ss66 (26967)
bku Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26969

Ezek cserélhető pengések nem ?  Bár az angolom semmi.

Előzmény: Emdzsí (26965)
kocsisferi Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26968

Egyszer egy rádióműsorban a riporter megkérdezte tőlem:

-Van olyan kés amit soha nem kell élezni?

-Van.-Montam.

-Milyen az?

-Hát amit soha nem használ az ember.

 

 Viccet félretéve, ha egy kést intenzíven használnak, azt karban is kell tartani. Ebbe beletartozik  időnként a kés élprofiljának helyreállítása.

Akit zavar, hogy eközben a kés elveszíti "gyári kinézetét", az ne használja (maximum használgassa) a kést!

 

 

Előzmény: antalijozsef (26961)
ss66 Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26967

Úgy látom nem érteni vagy csak NEM AKARNI érteni a mondókám lényegét!:)

Na mindegy!

Teljen sok örömöd a késeidben és ne keljen köszörűlni őket!

Előzmény: antalijozsef (26961)
antalijozsef Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26966

Nagy részük volt használva, a Fallknívenek túrázás során is bizonyítottak, elsődlegesen gyűjteményem részét képezik. Spyderco Triangle élezőt használok a borotvaél megtartásához. Nem vagyunk egyformák, részemről a késtopic erről szól, a minőségi késekről! A konyhakésekről nem szoktam írogatni, azok nem érdekelnek, vannak és kész.

 

Előzmény: ronya1 (26962)
Emdzsí Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26965

26942-ben ott van, de csodák azért nincsenek, bár az igaz, hogy ezekhez a késekhez nemm kell fenőkő.))

Előzmény: bku (26964)
bku Creative Commons License 2012.01.07 0 0 26964

Hol lehet megnézni?

 

Előzmény: Emdzsí (26941)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!