Keresés

Részletes keresés

Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1129

Alan Bloom, n1al, used an HP8753 RF network analyzer to compare losses
of UHF vs. N connectors.

Both connectors measured 0 db loss up to 100 mhz.

At 150 mhz, the N has 0 db loss, the UHF has .01 db loss.

At 450 mhz, the N has 0 db loss, the UHF has .09 db loss.

That's it...

Bob
k5qwg

 

 

Ennyi... :)

Előzmény: Viktor34 (1126)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1128

Maradhatunk az ősi szlogennél : üzlet csupán....

(a napi használatnál valszeg semmit nem fogsz észrevenni, de azért a technológia törekedhet fejlődésre)

 

http://www.mgs4u.com/PL-259-connectors.htm

 

 

Előzmény: Viktor34 (1126)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1127

Igazad van Anti: jobb ma egy teflonos Amphenol, mint egy hitvány N...

(mintha magam mondtam volna, by Raksányi G. :-))

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1125)
Viktor34 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1126

Természetesen nem cserélem le a csatlakozókat, csupán kíváncsi voltam, hogy miért állítják sokan, hogy nem alkalmas erre a frekire, ha nekem és még rengeteg embernek működik.

Érdekelt volna, hogy mi a gyakorlati különbség, / pl. +40 km átbeszélhető, vagy tisztább vétel, esetleg károsítja a rádiót stb./ de úgy látom, hogy ez a kérdés nem ilyen egyszerű.

Amúgy én is a képen látható fajtát használom.

Előzmény: Terjedés (1122)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1125

Inkább teflon legyen a habosított akármi helyén. Az is fehér, oszt még ki sem olvad forrasztáskor. Meg rádiósan is csak jobb, mint bármi más.

 

De sajnos valóban van hitvány N csati is.

Előzmény: Terjedés (1122)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1124

" Gondolod, hogy neves gyártók 50 cent spórolás miatt képesek lennének az amúgy jó készüléket annyira lerontani, már egyenesen gagyivá tenni...."

Az alább példaképpen felhozott (amúgy jó készülék hírében álló, de külföldi vitafórumokon pont az antennacsatlakozó miatt erősen megkérdőjelezett VR-5000-es vevő) esetén valószinűleg pont ezen gazdasági megfontolások miatt került beépítésre a PL-259.

(helyhiány biztosan nem játszott...)

 

Előzmény: Terjedés (1122)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1123

PS. Az N-csati mindíg is drágább volt az Amphenolnál. Ha csak egy cent a különbség a PL-259 javára, akkor a világon előállított készülékek, antennák, műszerek esetén szorozd meg a kb. milliót egy centtel, érdekes módon kitűnik a várható haszon...

(ezt belátva meg alaptalan a további vita, mindannyian ezen hátrányokat belátva, kénytelenek vagyunk használni a dolgainkat, akár kompromisszumok árán is:-))

 

 

 

 

Előzmény: Viktor34 (1120)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1122

Most két dolgot tehetsz. Vagy az összes cuccodon lecseréled a gyári csatlakozót N csatlakozóra, mert ha N akkor az csak jó lehet. Nincs, és egyáltalán nem létezik rossz minőségű N csatlakozó, éppúgy, mint ahogy csak rossz PL létezik. Tehát ha N-t veszel csak jót kapsz, ha PL-t akkor csak rosszat. Na ezt el ne hidd!!! Annak oka van, hogy UHF-nek nevezik (ez is dogma féleség :)), meg annak is oka van, hogy a mai napig szerelik UHF-es dolgokra is. Biztos gazdasági okai vannak, de nyilván nem akkora a különbáség mint ahogy mesélik. Gondolod, hogy neves gyártók 50 cent spórolás miatt képesek lennének az amúgy jó készüléket annyira lerontani, már egyenesen gagyivá tenni mint ahogy azt néhányan állítják? Kizárt... Én nem tapasztaltam emberi érzékszelvel észrevehető különbséget N aljzatú és PL aljzatú rádió között 70 centin, a vételi oldalon. Műszerrel biztos van különbség...

Viszont ami igaz az igaz, beázik és vízkövesedik, de nem mindegyik gyártmány. Az N-nél nem tudom mi a helyzet, de ha az van akkor az van.

Szerezz be jó minőségű PL csatlakozót, lehetőleg fehér színű habosított PVC legyen a szigetelése.

Előzmény: Viktor34 (1120)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1121

Itt nem a készülékeid lebecsüléséről, hanem elméleti kérdések taglalásáról van szó (beleértve az olcsó tömegtermelést is )

A PL-259-es csatlakozót nem légbőlkapott ötletként vezérelve találták ki a 40'-es években, hanem az akkoriban is használatos banándugó "leárnyékolására".

Nem véletlen, hogy ezután a nagyfrekvenciás csatlakozókba már nem lehetett bedugni a banándugót (ki lehet próbálni egy SMA-n, BNC-n, N-en, Siemens-en...)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/UHF_connector

 

 

Ettől fogva lehet dicsérni vagy elmarasztalni a terméket...

 

 

 

 

 

Előzmény: Viktor34 (1120)
Viktor34 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1120

Köszönöm mindenkinek a felvetett problémámra adott válaszát, de még mindig nem tiszta semmi. Tehát a Kenwood rádióm azért ilyen "hihetetlenül olcsó", mert a gagyi használhatatlan Pl csatolás sokkal olcsóbb mint az N? És ha így van akkor a sok elégedett felhasználó, mint én, mind vak és nem veszi észre, hogy a felszerelése szar?

oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1119

1.Ezen kérdésekre a válasz egy emberöltőt igényelne, részletesen elemzik a témába illő honlapok...

2. Azért egyelőre működnek a minőségellenőrzési rendszerek : TQC, TÜV, ISO....

3. Mert én is megbízhatóbbnak tartom az N-csatikat, mint az Amphenolt, BNC-t, banándugókat, erősen bevizezett MM-falvezetéket csokiba csavarva :-))

 

 

Előzmény: Terjedés (1118)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1118

Két úton elinduló válaszlehetőséget vártam.

 

Egyik:

Azért N mert N, mert minden neves cuccon N van, meg mindenki erre esküszik, és az N az azért na, az enn... 

 

Másik:

Azért jobb az N, mert elektromos szempontból...  ...és a nagyfrekvenciás... (ide esetleg képletek) ...a hullámellenállása pedig... ...és így a veszteség...  ...csak töredéke... (ide is kehetne valami képlet) ...a mechanikai kivitele pedi... ... tehát mindent összevetve... ...ebből látszik, hogy az N csatlakozó lényegesen jobb.

 

---

Nekem is van N csatlakozós rádióm, jó, nincs vele probléma. Ugyan úgy nincs a PL csatlakozóssal se, elektromos tapasztalataim egy részét ezzel kapcsolatban leírtam.

Előzmény: oldrad (1116)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1117

A legolcsóbb munkaerő, lakatlan szigeti cégek, dzsunka-művek....

 

Előzmény: Terjedés (1115)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1116

" Na ezt is dogmának tekintem :)"

Addig azért óvnálak ettől, amíg "meg nem ismerkedsz az N-el..." (Hofi)

( Byrd, Anritsu, Takeda Riken és hasonló gyártók műszerei....)

 

 

Előzmény: Terjedés (1113)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1115

És a minőségi osztó/szorzó hol van a képletben?

Előzmény: oldrad (1114)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1114

A gazdasági alapkalkulációk a bekerülési árba beszámítják a felhasznált alkatrészek "legkisebb közös osztóját". A darabszám x alkatrészár végén kiderül a lehetséges önköltség-csökkentés lehetősége a kevésbé árigényes alkatrészek felhasználását illetően.....

 

Előzmény: Terjedés (1112)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1113

Na ezt is dogmának tekintem :)

Előzmény: oldrad (1111)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1112

Na hát igen, ezen is az van, pedig ez gondolom nem 2 filléres cucc. Szerintem sok rossz minőségű csatlakozó került forgalomba, vagy pedig egy "iránymutató szakember" valaha ezt kijelentette, és emiatt dogmává vált ez a tétel.

Előzmény: oldrad (1108)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1111

PS. Az igényesebb készülékek (antennák, műszerek, rádiók...) jellemzője az N-tipusú csatlakozó.

 

Előzmény: oldrad (1110)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1110

Ezen hátrányok kiküszöbölésére javallott az "N-type connector" :

 

http://www.google.hu/search?sourceid=navclient&hl=hu&ie=UTF-8&rlz=1T4SKPT_huHU396HU396&q=N+type+connector

 

Előzmény: Terjedés (1109)
Terjedés Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1109

Ennek a PL lekicsinylő legendának az lehet az oka, hogy a kapható olcsó PL csatlakozók zömébe valami nagyon rossz szigetelőt tesznek és az rontja el az egészet. Olvastam olyat is az index forumán, hogy a PL-nek nincs semmilyen hullámellenállása :). Megmértem, kiszámoltam, és az adott geometriai méreteivel, és jó minőségű dielektrikummal 50 ohmos. Szóval ha rosz, akkor a dielektrikuma miatt rossz, és sok olcsó csatlakozó tényleg rossz, persze így már nem is 50 ohmos... Van olyan 60 forintos csatlakozó, aminél kézzel érezhetően langyosodik a szigetelése 100 watt teljesítményen és 28 megán. Nyilván egy ilyen csatlakozó 70 centin már semmire se jó. Ahogy tapasztaltam, van az az öntvény féle, esetenként sorjás menetű, elég ocsmány kivitelezésű, sötét vöröses barnás dielektrikumú csatlakozó ami elég rossz.  De más gyártású PL csatlakozóban is láttam ilyen szigetelőt. Legjobb talán a habosított PVCs, az fehér. Viszont nem tudom mért, de ilyet ritkán kapni, ha kapni akkor meg horror.

Előzmény: Viktor34 (1105)
oldrad Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1108

Valóban elgondolkodtató a felvetés, pedig egy 2,6 GHz-ig működő vevőről van szó :

 

http://www.anico.hu/products/scanner/VR5000_hun/VR-5000.htm

 

 

Előzmény: HG4I (1106)
Viktor34 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1107

Köszönöm a gyors választ!

 

"Igényes szerkezetekhez nem is használják"

 

Pl csatlakozót igénylő dolgaim: Diamond bc-202 antenna, diamond sx27p swr mérő, Kenwood tm-v71a rádió. Ha jól értem ez mind igénytelen szerkezet lenne?

Ne értsd félre, nem kötekedni akarok csak művelődni.

Előzmény: HG4I (1106)
HG4I Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1106

A PL-259-et (hivatalosan: UHF, köznyelvben: Amphenol) csatlakozót valóban nem javallt 30 MHz feletti frekvenciákon használni, 200 MHz felett pedig egyáltalán nem.

 

Igényes szerkezetekhez nem is használják. Te se tedd, ha lehet.

Előzmény: Viktor34 (1105)
Viktor34 Creative Commons License 2011.03.17 0 0 1105

Sziasztok!

 

Van egy kis káosz a fejemben, aki tud kérem segítsen!

Önképzésem során sok helyen olvastam, hogy a Pl csatlakozó nem alkalmas a 70cm-es és a 2 méteres használatra. Így értetlenül veszem tudomásul, hogy a gyári 70cm-es antennámhoz pl csatlakozó kell, továbbá a kétsávos mobilrádiómhoz és az urh frekikre gyártott swr mérőmhöz is. Ráadásul használom is a sok Pl csatlakozót és működik is minden tökéletesen. Ha valaki ezt érti, kérem viágositson fel.

Törölt nick Creative Commons License 2011.03.14 0 0 1104

Alig olcsóbb. De gyengébb minden szempontból.  Egyedül a méretben előnyösebb.

Előzmény: Törölt nick (1102)
ha1ta Creative Commons License 2011.03.14 0 0 1103

ilyen forma trafókat találhatsz a régi,rossz internetes modemekben is.

könnyen kitermelhető belőlük.

meg olcsón(ingyen is fogsz kapni ilyent).

sok sikert,jó kísérletezést!

üdv.attila

Előzmény: ThinRedLine (1099)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.14 0 0 1102

Hello!

Segítsetek!

 

Airsoftozok és egy rádió beszerzésén gondolkodom.

A csapatban szinte mindenkinek puxing px-777 vagy px-888 van.

Azon gondolkodom, hogy veszek egy PUXING PX-2R UHF 400-470 Mhz Smallest Ham Radio PX2R -t.

 

Az lenne a kérdésem, hogy egy egy jó alternatíva a fentiekkel szemben. Jelenleg olcsobb.

Gégemikrofont akarok majd használni vele.

Tudok majd kommunikálni velük?

 

köszi.

Előzmény: hejo (1101)
hejo Creative Commons License 2011.03.11 0 0 1101

Volt többféle kínai rádióm (Wouxun, Puxing). Szerintem az árához képest nagyon jó. Vannak ezeknél jobb rádiók, de Ár/érték arányuk a legjobb!!

A hang minőségről itt hallhatsz:

http://www.cbradio.hu/articles.php?article_id=8

Ha esetleg valamelyik kicsit dobozhangúbb, lehet rajta segíteni!

Nokia akksija a Puxing PX-2R-nek van (jelenleg egy ilyent használok nap-mint-nap), a 888 saját akksi típussal rendelkezik.

Lásd:

http://www.youtube.com/watch?v=xMWuoeJh9S0

Hidd el nem rossz választás!

Előzmény: Törölt nick (1100)
Törölt nick Creative Commons License 2011.03.11 0 0 1100

Tervezem, hogy veszek egy Puxing PX-888-as rádiót (pontosabban 2 db-ot). Ezzel kapcsolatban lenne néhány kérdésem. Ugye ez kínai cég, ők tervezik és gyártják, ezért azért vannak aggályaim, annak ellenére, hogy ők is tudnak jó minőséget produkálni, ha akarna. A minőségük milyen? Elsősorban a felhasznált anyagok minőségére gondolok, és ami még fontosabb: mennyire gyakori, hogy meghibásodnak? Hangminőségük milyen? Visszaolvastam, írta valaki, hogy dobozhangja van (de van rá megoldás). Ez mennyire zavaró? Utolsó kérdésem: meddig bírják az aksik? Lehet őket helyettesíteni más típussal, ha tönkremennek? Valaki írta, hogy egy másik Puxing típushoz jó valamelyik Nokia aksija.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!