Keresés

Részletes keresés

endru Creative Commons License 2003.12.24 0 0 246
Köszi.
A Disznövényenciklopédiában nem találtam ezt a pálmát, de egy másik könyvben szerepel a P.theophrastii. Egy távlati kép szerepel benne arról nem lehet meghatározni, de nagyon szépnek tünik. Sajnos nekem vagy panelben kell tartanom vagy szabadban, de ott nem garantálhatom a minusz 20-nál nem hidegebbet, lásd tavaly.
Előzmény: Tortoise (245)
Tortoise Creative Commons License 2003.12.24 0 0 245
Amit a washington pálmáról hallottál az nem teljes egészében állja meg a helyét...
Elég sok példányt tartanak magyarországi otthonokban és szépen fejlődnek, csak sajnos meglehetősen hamar kinövik a lakásokat...
Arra meg, hogy sivatagi növény nem bírja ki télen a szobában, ellenpéldát jelentent néhány kaktusz, illetve a többit is ,ha nem is szobában, de életben lehet tartani...

Krétán a datolyapálmák egyik endemikus faja el a phoenix thermophoarstii ,lehet, hogy rosszul írtam le, szóval egy kizárólag krétál élő, télen nem fűtött! helyen teleltethető ,viszonylag ritka faj(mely ráadásul meglehetősen szép és viszonylag kicsi). -20fokig téláló a szakirodalmak szerint, de ez csak az idős növényekre érvényes, szerintem nem érdemes kipróbállni.
Tortoise

Előzmény: endru (244)
endru Creative Commons License 2003.12.23 0 0 244
Spanyolországból hoztam 5 éve Washingtonia pálma magot vagy 10 db-ot ami ki is keltek. Mivel gyenge vagyok pálmákból, azért ez hoztam mert szépnek találtam. Idehaza megkérdeztem egy pálma szakértő kertészt, hogyan lehet ezeket megtartani. Az volt a válsz, hogy sehogy mert sivatagi növény, nem birja a telet a szobában. Na 3 még megvan és fejlődnek.
Most van néhány uj pálmám, aminek magját kislányom hozta Krétáról, majd még meg kell határonom a faját.
Előzmény: ezoz (242)
Opi Creative Commons License 2003.12.23 0 0 243
Vetted, vagy ültetted?
Előzmény: ezoz (242)
ezoz Creative Commons License 2003.11.24 0 0 242
Sziasztok!
Most olvasgattam végig a topicot és muszáj dicsekednem a sok pálmás-kudarc láttán.
Nagymamám valamikor 15 éve járhatott valahold dél-Szovjetúnióban (mostmár leírni is furcsa!) és hozott egy rakás pálma-magot. Fogalmam sincs milyen fajtákat, de vagy 5-6 típus volt közöttük. Minden szaktudás nélkül elültettem, majd nevelgettem őket. Mára némelyik gyögyörű növénnyé fejlődött. Pedig tényleg semmi különöset nem csinálok velük. Télen fűtött szobában néha spriccelgetem. Tavaszra elsárgulnak, megnyúlnak. De nyáron kint a kertben félárnyékos helyen, szintén néha spriccelgetve olyan szépen helyrejönnek, hogy ősszel szinte sajnálom megint bevinni őket a szobába. Ja, és soha nem halmozom őket vízzel, csak amikor már jó száraz a föld teteje, akkor locsolok. Nyáron hetente kapnak tápot is.
Viszont a citrom sinylődik. Szintén jó öreg már, be is volt oltva, és még csak nem is virágzott soha.
Banán 1 nyarat és egy fél telet bírt ki.
Most van egy fél éves ananászom, kiváncsi vagyok rá, hogy viselkedik.
Arth_ur Creative Commons License 2003.11.23 0 0 241
ÖregSam:
A "Narancsfa oltás" topicban válaszoltam a kérdésedre.
Arthúr
======
Előzmény: Opi (237)
endru Creative Commons License 2003.11.20 0 0 240
A Velich: Nálunk is megterem könyve szerint 3-4 fokon kell teletetni, nyáron szabadban, páradús félárnyékos helyen. tavasztól káliumban dús tápanyagot kell adni. A 18 fok talán még nem is lenne sok, de a 20-22-őt már nem szereti. Nekem is az a bajom, hogy nem tudom megfelelő helyen teletetni. A levelek 3-4 évig élnek tehát könnyen felkopaszodik.
Előzmény: Lord Loch Ness (239)
Lord Loch Ness Creative Commons License 2003.11.20 0 0 239

Egyszer virágzott, azóta sem... Akkor hozott is kiscitromot, de másfél centisen lepotyogtak.
Szoktunk tápoldatozni, minden más virít, virágzik, a citrom viszont valamiért meg van sértődve...

Baj, ha télen sem kerül 18 fok alá?

Előzmény: endru (235)
öregSam Creative Commons License 2003.11.19 0 0 238
Bocsi ide is beteszem.
Segitséget szeretnék kérni, külföldi kertészetből származó oltott citrom és narancsfám felkopaszodott. Nem tudom, hogy ez az évszaktól függő természetes jelenség, vagy valamit elrontottam. Ha eltoltam megmenthetők-e, mit lehet velük csinálni.
Opi Creative Commons License 2003.11.17 0 0 237
Póbáld meg télen 10 fok körüli hőmérsékleten tartani.
Előzmény: Lord Loch Ness (234)
Tortoise Creative Commons License 2003.11.13 0 0 236
Banán fajokat keresek!
Fiatal pálmák eladók!
endru Creative Commons License 2003.11.13 0 0 235
Az a kérdésem, hogy virágzik-e? Ha nem akkor pl. virágzást segitő tápanyagot kell adni neki. Ha virágzik akkor egy finom ecsettel egyik virágról a másikra vidd át a virágport, termékenyitsd meg. Ha ez sem megy akkor kérdezz meg egy kertészt.
Ja.. kérdésem az, hogy nemes a fácskád? Ha igen akkor a dugvány is nemes. Gyökérről növő hajtás nem biztosan nemes.
Előzmény: Lord Loch Ness (234)
Lord Loch Ness Creative Commons License 2003.11.13 0 0 234

Sajnos nincs időm végigolvasni a topcot, de egy kérdésem volna:

Lassan öt éve nevelgetek egy citromfát, mely az első évében pár mogyorónyi terméskezdemény után feladta a küzdelmet.Nyáron szabadföldben él, télen zárt teraszon (cca 18 fokon). MI tegyek vele, hogy teremjen?

VAnnak gyerekei is, levágott, gyökereztetett ágakból. Ezeket oltani kell, vagy teremhetnek?

Köszi

Lord

Opi Creative Commons License 2003.11.03 0 0 233
(Sajnos mostanság csak lassacskán vagyok errefelé.)
A korukat illetően bizonytalan vagyok, kb. két évesek. Fejenként 3-5 levéllel rendelkeznek, a leghosszabb úgy 50 centi körül van.
(Viszont amióta sikerült jóval világosabb helyre "menekíteni", egyre jobban nő. :) )

És a grapefruit + a citromfácska elérte az 1 métert.:) (A föld? Gonoszul bánok velük, nekem csak amolyan sima, mezei, amitéppenkaptam-ban vannak.

Előzmény: sfnx (214)
edelweis Creative Commons License 2003.11.03 0 0 232
Szia jmoon!
Nehezen, de sikerült lefotozni a banánokat. Nem teszem be, mert tul nagy terjedelmü a kép, de itt megnézheted:
http://www.tar.hu/particsoka/Banan-2.JPG
Előzmény: jmoon (226)
edelweis Creative Commons License 2003.09.23 0 0 231
Persze, megkérdezem mielött oltatom. Merem remélni, hogy jóval olcsóbb, mint a termö fa.
Azért egy kicsit jobban bizom azokban a növényekben, amik nálam már évek óta jól elvannak, mert a frissen vásároltak nem mindig maradnak olyan szépek, mint amilyenek a vételkor voltak.
Előzmény: endru (229)
tothtam Creative Commons License 2003.09.23 0 0 230
Nem hiszem, hogy olyan q drága lenne, de majd megérdeklődöm, edelweis-nak pedig köszönöm :)
Előzmény: endru (229)
endru Creative Commons License 2003.09.22 0 0 229
Előbb kérdezd meg mennyiért olt egy fát, hátha jobban jársz ha kész növényt veszel, pl a Kertészeti Egyetem kiállitásán, vagy sok más helyen árusitanak számtalan citrus-félét.
Előzmény: edelweis (228)
edelweis Creative Commons License 2003.09.22 0 0 228
Szandarits Tivadar agrármérnök tel:294 4151
A bácsit a hét végi kiállitáson találtam, ott szomorkodott egyedül a citromfái között. A kis fák törzse nem volt vastagabb, mint egy ceruza és öklömnyi citromok lógtak rajta.
Előzmény: tothtam (225)
edelweis Creative Commons License 2003.09.22 0 0 227
Sajnos a korára vonatkozólag csak saccolni tudok, kb 10 éve vehettem, akkor volt 30-40 cm-es. Most kb 170-180 cm. Nem volt tulságosan elkényeztetve, de jó napos déli fekvésü helyen áll egy dézsában, ami most kicsinek tünik ahhoz, hogy meg is tudja érlelni a banánokat. A leveleit folyamatosan váltotta, egyszerre 6-8 volt neki, de mióta virágzik nem hoz ujabb leveleket. Nálam semmilyen kártevö nem támadta meg, csak a pajzstetvek gyötörték a citromfáimat. Virágozni nem tudom milyen oknál fogva kezdett, mert mindent ugy csináltam, mint eddig. Rendszeresen jöttek mellette kis hajtások, amik azután el is haltak. Most viszont az egyik hajtás iszonyuan megerösödött, majdnem akkora, mint az anyanövény. Azt hiszem ez igy megy a banánföldeken is. Sajnos digi kamerám még nincs, csak normál fotót csináltam róla, amit még elö kell hivatnom. De majd megpróbálok valamit tenni azért, hogy betegyem a topikba.
Előzmény: jmoon (226)
jmoon Creative Commons License 2003.09.22 0 0 226
szia edelweis!
mennyi idős az a banánfád, amelyik virágzik?
milyen magas? hány levele van?
és milyen körülmények hatására tetet ezt?
a legjobban annak örülnék, ha fotót is tudnál Róla küldeni... /biztos mások is/ :-)
nekem sajnos a takácsatkák meggátolták a gyorsabb fejlődését, időnként le kellett vágnom pár levelét, mert olyan csúnyán kiszívták, de most már jobban van, minden reggel spriccelek rá vizet is, a levele fonákjára is, talán használ...
Előzmény: edelweis (219)
tothtam Creative Commons License 2003.09.22 0 0 225
Érdekel, persze, hogy érdekel, minden érdekel! :) És köszi :)
Előzmény: edelweis (224)
edelweis Creative Commons License 2003.09.22 0 0 224
Nekem is ez volt a gondom, most találtam egy szakembert, aki oltást vállal Bp-en. Ha kell a cim, beirom, de oltani csak májusban, pajzstetü mentes fát lehet.
Előzmény: tothtam (223)
tothtam Creative Commons License 2003.09.21 0 0 223
Az a helyzet, hogy magról kelt, és hát akkor oltani kell. Ezt egyébként mikor kell? És ilyen témában hol kérjek segítséget? Mármint oltás, ilyesmi...
Előzmény: donciii (222)
donciii Creative Commons License 2003.09.21 0 0 222
Kedves Tothtam!

Ha a citromfácska magról keltki akkor oltani kell, ha termőcitromfaként lett beszerezve akkor csak várni kell amig termőre fordul, ennek egyik fő feltétele, hogy télen plusz 10 fok körüli hömérsékleten,kerüljön átteleltetésre.
Év közbeni rendszeres tápanyagozással elérhető lesz a virágzás.
A magról nővő növény esetében virágzásra nem nagyon lehet számítani, legalább is az első 10 évben biztosan nem.

tothtam Creative Commons License 2003.09.21 0 0 221
Sziasztok! Van egy majdnem két éves citromfám. Idén kezdett elágazni, már egész nagy, meg szép meg minden. Sőt olyat is láttam már, hogy citromfa citromot termett - milyen meglepő -, de az egyik ismerősünk házában. Azt mondják viszont, hogy ahhoz be kell oltani (vagy szemezni, vagy mi). Tud valaki valamit tanácsolni?
donciii Creative Commons License 2003.09.21 0 0 220
HOOD-nak A fagyáló banánt már csak tavasszal szabad kiültetni, mivel ilyen későn már nem tud megfelelő győkeret nevelni és kifogfagyni.
edelweis Creative Commons License 2003.09.21 0 0 219
Most voltam a virágvásáron és ott a szagember azt mondta, hogy kb októberig ki lehet ültetni a banánfát, utána beviszik, fagyvédett helyre. Saját tapasztalat: a kitett banánfa leveleit a szél mindig össze-vissza tépte, nem szép látvány. Az enyém teljesen átlagos földben (cserépben) éldegél, vagy egy hónapja hozta elsö virágait, rengeteg banán van rajta, de valszeg kicsi a cserepe, igy nem sokat fejlödnek.
Előzmény: HOOD (208)
endru Creative Commons License 2003.09.20 0 0 218
Valahol már leirtam, hogy egy növény az évmilliók alatt hozzászokott az ottani körülményekhez akkor azt lehetőség szerint meg kell neki adni, különben hosszabb - rövidebb haldoklás után tönkremegy. Ezeknek a mediterrán fáknak az alacsony páratartalom és a magas szobahőmérséklet árt a legjobban. Ezért csodásak egy zárt üvegezett verandán. (Már akinek van). A sikertelenség ugyan néha elkedvetlenit, de azért nem mondok le semmilyen egzóta ültetéséről. 4 éve vettem Washingtonia pálma magott Spanyoországban. Sejtelmem sem volt miként tartható. Egy pálmaszakértő szerint nálunk szobában sehogy. A 15 kikelt növényből még mindig van 3 darab. Ezt már sikernek könyvelem el.
Ültessetek és irjatok a sikerről :-)
krimo Creative Commons License 2003.09.20 0 0 217
Na azéret nem kell elkeseredni! Ha picike is, de azért szépecske! Hátha megnő! Sok helyet nem foglal! :)))
Előzmény: sfnx (216)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!