Keresés

Részletes keresés

kolcsar Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13492

Kösz a választ!

De az a gondom,elöször az önkormányzatnál kérdeztem,mert mást is kelett intézni,forgalmi cserét.Onan mentem a NAV területi kirendeltségbe,ott semmit nem tudtak,vagy nem akartak mondani,aztán mentem ki a Gvadányi útra ott mondták keresek könyvelöt. Könyvelök meg akivel beszéltem mind mást mondott,ezért kérdeztem itt.

Előzmény: Törölt nick (13491)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13491

a NAV-hoz. az a legbiztosabb.

és még ők se vállalják a felelősséget a tanácsukért.

de ne hagyd magad elküldeni.

Előzmény: kolcsar (13490)
kolcsar Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13490

Üdvözletem a Tisztelt fórumozóknak!

Lenne egy kérdésem, hátha tud valaki rá választ,vagy legalább olyant,hova menjek?

Nyugdijas vagyok,melette szeretnék válalkozni,Mobil számitógépes autódiagnosztikára,mivel nincs mühelyem,telephelyem ezért rendszeres jövedelem se lenne.Autöközlekedés jármügépészeti a végzetségem(autószerelö).Bent voltam az önkormányzatnál ott elküldtek a NAV-hoz,a NAV-nál azt mondták kérdezzem könyvelöktöl,volt aki azt mondta mivel nyugdij melett lenne,és nem stabil havi jövedelem biztositva,azért egy alap összeget olyan 5-6 ezer forint körülit kéne fizetnem,és a kiadott számlák után kéne adóznom, volt aki azt mondta teljes munkaidö után minimálbér után,és ha azt meghaladná a jövedelem akkor azokután kéne még.Mivel felmértem a piacot,nagyon sokan bezártak,nem igazán lenne stabil bevétel csak alkalmi melók,ha ismerös hiv,vagy tovább ajánl.Ha hivatalos lenne akkor hirdethetném hátha akkor több lenne,de az is bizonytalan.Ebbe kérem a segitséget hátha valaki tud konkrét választ adni,vagy tudja hova menjek.

Elöre is köszönöm az esetleges segitséget!

shopping basket Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13489

Kedves András!

Nagyon köszönöm a segítséget, de egy kis félreértés van a dologban.

A párom magyar állampolgár, aki Görögországban vállalt munkát egy görög cégnél, ezért lett görög nyelvű a munkaszerződése. Semmilyen magyarországi vonatkozása nincs a történetnek, tisztán görög az egész.

A tértivevényes levelet már más is javasolta, úgyhogy ezt fogjuk tenni első körben, köszönöm a részletes leírásod a tartalmát illetően.

Amennyiben ezt nem veszik át (hiszen egyértelmű, hogy nem akarnak fizetni, emiatt is zárkóznak el hónapok óta mindennemű kommunikációtól), mit tehetünk?

Előzmény: András80 (13486)
kettőésfél Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13488

Termelésirányító-műszakvezető a munkakör.A szerződésben napi 8 óra van rögzítve,időbeosztás nélkül,munkaköri leírást még nem kaptam,ígérik...

 

köszönöm a választ:andrás

Előzmény: kicsimag (13481)
kettőésfél Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13487

Nagyon köszönöm a segítséget,üdv:András

Előzmény: András80 (13483)
András80 Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13486

Görög nyelvű munkaszerződés. Hmmm.

Munkáltató Magyarországon bejegyzett cég?

Munkavállaló magyar állampolgár?

Mi volt a munkavégzési hely a munkaszerződésben?

Magyar munkatörvénykönyvére hivatkoztak a munkaszerződésben?

Volt magyarországi munkavégzés is?

 

Csak mert Magyarországon munkaszerződést magyarul írunk, munkabért forintban fizetünk, letehetnek elém arab nyelvű munkaszerződést is, attól hogy aláírom, az nem jelenti azt, hogy meg is értettem, mi van benne, innentől meg lehet vitatni, érvényes volt-e, és egyáltalán a magyar munkajog érvényes-e erre az egészre...

 

Mindentől függetlenül tértivevényes levelet javaslok a munkáltató részére (aki aláírta a munkaszerződést a cég részéről, annak címezve), annak címezve, aki a munkáltatói jogkört gyakorolja (függetlenül hogy éppen a HR vagy a pénzügy érzi magáénak a dolgot), szépen leírva, hogy mettől meddig tartott a kiküldetés, és hogy mit reklamáltok, milyen időszakra nem kapott bért. Kérni kell bérpapírt is, amelyen tételesen kimutatják, milyen időszakra milyen bért fizettek. És szép kulturáltan megérdeklődni, mikorra várható a bér kifizetése.

Hivatkoznék arra, hogy a magyar jog szerint legkésőbb következő hó 10.-éig ki kell fizetni az adott havi munkabért.

Előzmény: shopping basket (13484)
shopping basket Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13485

Nem kiküldetés volt, ez egy teljesen új meló volt. Megtaláltuk, felvették, kimentünk, dolgozott, aztán meg hazaküldték.

Előzmény: shopping basket (13484)
shopping basket Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13484

Csak görög nyelvű munkaszerződést kapott.

A fizetés nélküli szabadságra bocsátásról írásos dokumentum született.

Előzmény: András80 (13482)
András80 Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13483

Ha nincs más utalás (pl. munkaügyi tájékoztatóban), akkor foglalkoztathat délutános, éjszakás műszakban is, ha így írja meg a beosztást a munkáltató.

 

A pótlék már összetett kérdés, mi a konkrét beosztás, ettől függ.

"141. §46 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van.

142. § A munkavállalónak - a műszakpótlékra jogosult munkavállalót kivéve - éjszakai munkavégzés esetén, ha ennek tartama az egy órát meghaladja, tizenöt százalék bérpótlék jár.

"

 

Azaz ha például 8.00-16.30, és 14.00-22.30 műszakok vannak felváltva egy hónapban, 18.00-tól 30% pótlék jár (a munkaközi szünetre nem!).

 

 

Munkaszerződéstől eltérően foglalkoztathat (pl. más munkavégzési helyen), évente 44 munkanapig. 

Ezzel kapcsolatban ha van pluszköltség, pl. utazás költsége), azt fizetnie kell a munkavállalónak. 

Az adozona.hu 2013-as cikke szerint:

 

"278/2005.(XII.20.)Korm.rendelet szabályozza a belföldi kiküldetés esetén 500.-Ft napidíj adását munkavállaló részére.Kérdésem az,hogy kötelező-e adni?Amennyiben nem adja a munkáltató ki büntetheti ezért?

 

A munka törvénykönyve (Mt)írja elő, hogy munkavállaló részére meg kell téríteni az általa viselt, a munkavégzés során ténylegesen felmerült költségét, vagy ha a tényleges költség nem állapítható meg, átalányt kell a munkavállaló részére fizetni. A költségtérítés módját és mértékét a munkaszerződésben meg kell határozni. További rendelkezés felhatalmazza a kormányt, hogy rendeletben állapítsa meg a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő költségeinek megtérítésére vonatkozó szabályokat. A hivatkozott kormányrendelet alapján tehát az élelmezési költségtérítés jár a munkavállalónak. Büntethetőségről nincs rendelkezés, de az Mt. 285. § (1) bekezdése szerint a munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy a törvényből származó, igényét bíróság előtt érvényesítheti."

Előzmény: kettőésfél (13479)
András80 Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13482

Milyen dokumentumok vannak? Magyar munkaszerződés született? A külföldi kiküldetés elrendeléséről van dokumentum? Hogyan küldék fizetés nélküli szabadságra (email van, utasítás, vagy szóban történt)?

Előzmény: shopping basket (13480)
kicsimag Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13481

Kettőésfél!

 

Milyen jellegű munkakörben dolgozol? Mit tartalmaza munkaköri leírás?

 

A munkáltató jogosult a munkavállalót más munkakörben/más munkahelyet alkalmazni, de csak az Mt 52§ szerint. A bérpótlékra pedig a 139-145 § vonatkozik.

Előzmény: kettőésfél (13479)
shopping basket Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13480

Lenne egy problémám, amiben jogi tanácsra lenne szükségem.

Párom Görögországban dolgozott 2 hónapot. A két hónap elteltével fizetés nélküli szabadságra küldték. Fizetést az első hónapra kapott, de csak egy felet, egy adminisztrációs hiba miatt. A második hónapot (és az elmaradtat) azóta sem fizették ki, holott szóban megállapodtak. A HR Department jelentkezett július végén azzal, hogy mivel nem jelezte visszatérési szándékát, a szerződését megszüntetik, de a pénzügyi osztály keresi majd az elszámolással. Ez azóta sem történt meg, e-mailre nem válaszolnak, a telefont nem veszik fel. Van valami módja a pénz behajtásának?

kettőésfél Creative Commons License 2013.09.13 0 0 13479

Üdv!

Tanács kellene:a munkaszerződésemben a munkaidő beosztás napi 8 óra szerepel.Műszakba történő beosztás nincs említve.Ha mégis műszakba kellene járnom,jár-e műszakpótlék.Ennek van-e valamilyen minimális mértéke?

A másik:a munkaszerződésben a munkavégzés helye egyértelműen van meghatározva,cím szerint.Ha a cég máshol végezteti a munkát,jár-e valami kiküldetési napidíj,étkezési-vagy egyéb hozzájárulás.

előre is köszönöm,üdv.

András80 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 13478

Ez inkább etikai kérdés szokott lenni, kérdés, mennyire akarsz korrekt lenni, és mennyire volt a munkahely hozzád.

Jogilag keresőképtelenség ideje alatt nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a munkáltató rendes felmondással. 

Viszont egy átlagos háziorvos valós indok nélkül ma már nem fog hónapokig táppénzen tartani, túl sok időt nem fogsz nyerni ezzel a megoldással.

 

Ráadásul ha behívnak egy irodába, akkor ugye bementél dolgozni, és nem vagy beteg...

Előzmény: geri1028 (13476)
András80 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 13477

Regisztrálj elektronikus hozzáféréshez valamelyik okmányirodában, utána tudod ellenőrizni, nem-e kijelentettek.

Mindenesetre célszerű lenne önéletrajzot frissíteni, és nézelődni, hátha találnál jobb, nyugodtabb munkahelyet.

Előzmény: Vébécé (13474)
geri1028 Creative Commons License 2013.09.12 0 0 13476

Jó napot , 

segítséget kérnék az alábbi ügyben.  Sajnos úgy érzem hogy hamarosan felmondanak nekem. :-( Kérdésem hogy ha ez megtörténik  és behívnak az irodába, hogy köszönjük mától nem kell itt dolgoznia, ez esetben van-e még bármilyen lehetőségem hogy betegállományba menjek...

köszönöm a választ előre is

üdv

kicsimag Creative Commons License 2013.09.12 0 0 13475

Fordulhatsz a munkaügyi bírósághoz.

Nem lehet valakit csak "úgy " a tudtán kívül kijelenteni,  hiszen mindent le kell papírozni...

Előzmény: Vébécé (13474)
Vébécé Creative Commons License 2013.09.10 0 0 13474

Köszönöm a választ! És mit tudok tenni abban az esetben, hogyha mégis kijelentett és bejeltett a tudtomon kívül? Fordulhatok bírósághoz? Vagy nincs értelme? Gondolom ebben az esetben ha felmond akkor végkielégítés sem jár, mivel megszakadt a munkaviszony. 

Előzmény: András80 (13473)
András80 Creative Commons License 2013.09.10 0 0 13473

Nem vagy köteles aláírni munkaszerződés-módosítást. Törvény szempontjából köteles a munkaszerződés szerint foglalkoztatni, ha ezt nem tudja megtenni, fel tud mondani.

Így jogszerűen nem teheti meg azt sem, hogy kijelent/bejelent. 

Előzmény: Vébécé (13472)
Vébécé Creative Commons License 2013.09.10 0 0 13472

Üdvözlök mindenkit!

Tanácsra lenne szükségem!
A mai napon közölte velem a munkáltatóm, hogy a 8 órás munkarendemet 4 órásra módosítanák. Egyértelműen arra megy ki a játék, hogy beadjam a felmondásom és nekik ne kelljen végkielégítést fizetniük. 4 évem van a cégnél, úgy tudom, hogy 1 havi végkielégítés járna.
A kérdésem az lenne, hogy köteles vagyok-e elfogadni a felkínált részmunkaidőt vagy milyen jogaim vannak egyáltalán ilyen esetben? A munkáltató megteheti azt, hogy a tudtomon kívül kijelent és bejelent, de már részmunkaidősként? Ha nem, akkor milyen intézkedéseket tehetek? Köszönöm a segítséget!

Kurucz Gyöngyi Creative Commons License 2013.08.16 0 0 13471

Én is megtaláltam a munkaügyi fórumon a te általad említett összefoglalóját, de a HR portál

 

http://munkajog.hu/rovatok/munkaido/tavolleti-dij-augusztus-utan

 

bejegyzése elbizonytalanított.

 

21-es osztót azért tartom én helyesnek, mert, ha betegszabi nem jár msz-re, és távolléti díj sem, akkor bér miért járna?

 

Gy.

Előzmény: András80 (13470)
András80 Creative Commons License 2013.08.15 0 0 13470

Én a 22-es szorzóra szavaztam volna, átfutva az Mt-t (itt ragadnám meg az alkalmat, gratulálni a "hozzáértő" jogalkotónak, ehhez a "könnyen értelmezető" szerkezethez), de nem, 21 a helyes szorzó, havibéresnek nem kell fizetni távolléti díjat augusztus 20-ára, ha nem beteg, ahol megtaláltam:

 

http://www.munkaugyiforum.hu/munkaugyi-segedanyagok/tavolleti-dij-szamitasanak-szabalyai-peldakkal-2013-augusztus-1-tol

 

üdv!

Előzmény: Kurucz Gyöngyi (13469)
Kurucz Gyöngyi Creative Commons License 2013.08.15 0 0 13469

Kedves Fórumozók!

 

Abban kérem segítségeteket, hogy augusztus hónapban havidíjas (teljes munkaidős) dolgozónál aki 3 napot betegszabin van (nem aug.20-án), hogy számolódig az augusztusi bére.

Az osztószám 21 vagy 22 lesz?

o8.Havi bére:

a)havibér/21 X 18    +   (havibér/21 X 3 ) X0,7

 

vagy

 

b)havibér/22  x 19  +    (havibér/22 X 3 ) X0,7  ???

 

Mt 136.§ -ben az általános munkarendbe tartozónak gondolja a jogalkotó   a munkaszüneti napot?

Ha havidíjasnál munkaszüneti napra betegszabi már nem jár, akkor szerintem 21-gyel kellene osztani.

Köszömöm segítségeteket.

Gyöngyi

 

 

Matató ményk Creative Commons License 2013.08.13 0 0 13468

Köszönöm mindenkinek a segítséget!

 

(amúgy nem dolgozni nem akarok, csak többünkkel nagyon kicsesztek így: leelőlegezett szállások, stb)

András80 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 13467

Ennen az esetben nekem is az a véleményem, mint a másik hozzászólónak, ha az egyetlen utalás a munkarendre az, amit leírtál, akkor egyoldalúan nem cserélhet munkanapot hétvégi pihenőnappal jogszerűen.

 

Gyakorlatban persze az ilyen termelőcégnél jogos, hogy rendeléstől függően hétvégén, akár éjszaka is működik, és nem csak hétköznap van munkavégzés, csak akkor ezzel összhangba kellene hozni a munkaügyi dokumentációt.

 

Előzmény: Matató ményk (13466)
Matató ményk Creative Commons License 2013.08.12 0 0 13466

Magyarul ez a szombati áthelyezés olyan, mintha bármely munkanapot át akarna tenni egy szombatra?

Előzmény: twiaj (13465)
twiaj Creative Commons License 2013.08.12 0 0 13465

Ezt csak egy esetben tehtné meg a munkáltató, az Mt. 143. (4) alapján:

 

(4) A munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapra (heti pihenőidőre) elrendelt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot (heti pihenőidőt) biztosít.

Azaz 17-ére "túlórát fizet" 50%-os bérpótlékkal, és 24-ére szabadnapot ad ki.

 

Előzmény: Matató ményk (13464)
Matató ményk Creative Commons License 2013.08.12 0 0 13464

Kedves András!

 

A szokásos munkarend H-P. Mérnök jellegű a munkakör. A cég autóipari beszállító, ezzel is indokolták az áthelyezést, hogy a vevőt ki lehessen szolgálni.

Előzmény: András80 (13459)
András80 Creative Commons License 2013.08.12 0 0 13463

Nekem semmi, más problémájára kérdeztem rá konkrétabban, látszik a hsz-om alján, melyikre...

Előzmény: kicsimag (13460)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!