Keresés

Részletes keresés

a14789 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7833

A lényeg, hogy most jött meg a nemzetköz újdonságkutatás eredménye, az új kémény és a huzatfokozó/huzatszabályozó megoldás egyedi és védhető, elindul a szabadalom bejegyzési eljárás.

 

Van ez így...

 

 

 

Előzmény: Ybasc02 (7832)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7832

"Na itt jönnek a hitetlenkedések hogy ezt a folyamatot sikerül e megoldani."

 

Tényleg az a hihetetlen....hogy csak most :) 

 

"A TK alapból ezeket nem tudja, ezért kell továbbfejleszteni."

 

Aki erre vágyik, csinálja...:)

 

"A feladat megoldva mellesleg. :) Amit te felvetettél az is."

 

Pár éve ezen már túl vagyunk...most az "intelligens" anyagok felhasználásánál tartunk...

elmondjam, ne mondjam ...de inkább még várunk egy évet talán kicsivel többet majd meglátjuk hogy válnak be igazán...addig is itt van ezek a vázlatok... ezek között is lehet olyan anyag.... :)

természetesen minden részletet nem tartalmaz...

 

https://www.youtube.com/watch?v=5wOk7RaXcgg

 

https://www.youtube.com/watch?v=g6kTZGZB4FQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=D65j6w2RKEU

 

https://www.youtube.com/watch?v=1H2DbXVKKJY

 

https://www.youtube.com/watch?v=lDhWkdDopbc

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: a14789 (7830)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7831

Elmész te a pics@ba!

Előzmény: vberko (7829)
a14789 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7830

Nem akartam most beleszólni, de nem állom meg hogy elismerjem a gondolkodásodat.

 

Két dolog adódik még hozzá:

 

A hőtároló képesség minősége: milyen gyorsan és mennyi hőt képes eltárolni, majd milyen ütemben átadni a hősugárzó felületnek. Szabályozható e vagy nem, Fontos hogy mibe kerül ez a hőtároló egység.

 

Az a hőmennyiség ami a hőkiemelő rész után megmarad, és a hőtároló (adott minőségű) nem tudta átvenni hogyan kerülhet hasznosításra. A füst hőfoka a kémény betáp pont előtt még egy automatizmussal csökkenthető e hőcserélővel (ennek is több lehetősége van (vizes, légfűtés, vagy szilárd kiegészítő hőtároló és sugárzó egység).

 

 

Na itt jönnek a hitetlenkedések hogy ezt a folyamatot sikerül e megoldani.

A TK alapból ezeket nem tudja, ezért kell továbbfejleszteni.

 

A feladat megoldva mellesleg. :) Amit te felvetettél az is.

 

 

Előzmény: Hisztor (7823)
vberko Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7829

"A buszon belebeszélsz két idegen vitájába?! Főleg így! Pedig nyilvános nem? Na ugye :-)"

Nagyon sántít a hasonlatod, de ha neked így jó akkor nyafogj csak máskor is.

Előzmény: Törölt nick (7828)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7828

Figyu! Én sancibácsival vitáztam. Hiába tekinted ezt nyilvánosnak, akkor sem az! A buszon belebeszélsz két idegen vitájába?! Főleg így! Pedig nyilvános nem? Na ugye :-)....Nincs harag, csak ez amiről írtál már a holdba nincs....és akkor is....mert ha javaslatod , ötleted van, az oké, elfogadom, de hagyjuk má' ezt a lebaszósdit...olyan gyerekes!

Előzmény: vberko (7827)
vberko Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7827

"Én meg azt nem értem, hogy minek szólsz ebbe bele  ez egy vita volt köztünk, szerintem az égvilágon semmi közöd nincsen hozzá!"

Kivéve, hogy egy nyilvános fórumon olvashattuk a nyűglődésed, de igazad van fölösleges is ilyenre a szó.

Előzmény: Törölt nick (7826)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7826

Én meg azt nem értem, hogy minek szólsz ebbe bele  ez egy vita volt köztünk, szerintem az égvilágon semmi közöd nincsen hozzá! Egyébként megleveleztük...és minden oké. Teljesen felesleges kiosztani egy idegent! Erre nem gondoltál még?!

Előzmény: vberko (7819)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7825

"A hőtároló képesség később jön, először kell egy felület, amin keresztül egyáltalán el lehet "nyeletni" a hőt. Ha ez megvan és elég nagy, akkor jöhet a hőtároló tömeg"

 

 

Ok...akkor csak figyelek. :)

vberko Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7824

"Utánaszámolva úgy gondolom lehet építeni 90% hatékonyságú tömegkályhát"

Erről beszéltünk itt egy páran az elejétől kezdve. Csak persze nem mindegy mit, hogyan, miért, stb.

 

Bár ennek fényében nem igazán értem az ehhez hasonló kijelentéseidet:

"Nem takarékos, mert nagy az égés intenzitása miatti léghuzat veszteség"

illetve

"óránként 40 m3 másodpercenként (40 000 liter / 3600 sec) több, mint 11 liter levegő. Na ez cúg, ami keményen kiviszi a kéményen a meleget, még ha csak mondjuk 140 fokos is a füstgáz (amit ilyen intenzív égésnél kétlek)."

 

Arra akartam utalni, hogy mindegy, hogy 8-10 órán keresztül tüzelgetsz pár kiló fával, vagy 2 óra alatt égeted el ugyanazt a famennyiséget, ha a légfelesleg tényeződ ugyanaz. Legfeljebb az 1 esetben több a macera.

És van már megoldás (szerintem több is) ahol ez a tényező 1,5 -2 körül mozog ... és OpenSource :)

Előzmény: Hisztor (7822)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7823

A hőtároló képesség később jön, először kell egy felület, amin keresztül egyáltalán el lehet "nyeletni" a hőt. Ha ez megvan és elég nagy, akkor jöhet a hőtároló tömeg, na oda kell a tégla (samott) fajhője * tömege*hőmérséklet változása (emelkedése felfűtésnél) azaz c*m*DT, aminek egyenlőnek kell lennie a megtermelt és a belső felületen elnyelt hőmennyiséggel (különben nem lenne hová betárolni a hőt). A kályha külső felületének méretezése is hasonló, aminek alapja a lakás hőigénye pl. napi 10 kWh, akkor 24h alatt kell ennyi hőt leadnia.

Előzmény: Ybasc02 (7821)
Hisztor Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7822

Bocs a végét nem olvastam. 1 kg fa ~ 4,2 m3 levegőt igényel minimum a tökéletes égéshez. Ha a minimális légfelesleg tényezővel (kevesebb mint az ajánlott 1,3) is számolok és kerekítek, akkor ~ 5m3 levegő kell 1 kg fa elégetéséhez, 20 kg-hoz 5*20= 100m3. Általában ennél jóval több a tényleges légfelesleg (visszaolvasol és megnézel egy belinkelt képet egy füstgáz elemzésről) ahol O2 szint ~ 14% volt: ott 21/21-14=3 azaz háromszoros volt (21% oxigén van a légkörben alapból). Vagy ugyanezen mérésnél Co2 szint 60,7% volt (fa égetésénél Co2 max ~ 20-21%, 21/6,7 ~ 3 , azaz szintén kijön a háromszoros légfelesleg, az emiatti veszteség ott ~ 6,7% volt (c*m*DT = 3*4,2*1,3*0,7*82/14000). A 82 ~ 104-21,8 A többi veszteség az 550ppm (0,5%) CO miatt adódik, ami az el nem égett gázokat mutatja, ami ~ 10% további veszteséget jelentett.

 

Utánaszámolva úgy gondolom lehet építeni 90% hatékonyságú tömegkályhát de úgy kell méretezni, hogy abból indulok ki mennyi idő alatt, mennyi fát akarok benne max elégetni. és ehhez számolni a belső felületet, anyagot választani, hőtároló tömeget méretezni, majd külső hőleadó felületet méretzeni a lakás hőigényéhez. A légfelesleg 

Előzmény: vberko (7818)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7821

 "Ha a hőmérséklet különbség a tűztér és a hőtároló tömeg között ~ 400 K°, akkor az 1m2 felületen 1 sec alatt 0,7*400 = 280 W-ot tud felvenni."

 

Nem látom hol van megemlítve a hőtároló képesség  p-c  kj/m3K vagy az anyag fajhője

c- kj/kgK ...

 

De mindegy...

Hisztor Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7820

Nem mindegy:

 

Pl: 10 kg fa/óra = ~ 140 MJ/h azaz ~ 38 000 J/sec [W] hőtermelés (feltéve hogy száraz a fa és tökéletes az égés). Ne ezt a hőt ha nem a kéményen át akarod kiengedni  fel is kell tudnia venni ennyi idő alatt a tk-nak. Egy átlagos tégla, vagy samott felület hővezető képessége ~ 0,7-0,8 WmK. Ha a hőmérséklet különbség a tűztér és a hőtároló tömeg között ~ 400 K°, akkor az 1m2 felületen 1 sec alatt 0,7*400 = 280 W-ot tud felvenni. Ha vékony téglafalat használsz ez lehetne több is, de akkor meg nincs hőtároló tömeg. Valójában ahogy a hőtároló tömeg hőmérséklete emelkedik, úgy ez az érték egyre csökken, de ettől függetlenül is látható, hogy 38 000/280 =  135 m2 hőátadó felületnek kellene lennie alapból, hogy ezt a hőt be tudd tárolni, különben vagy a kémény felé kimegy, vagy helységet fűti be. Ami tk.kat én eddig láttam abban jó, ha ennek negyede-ötöde volt kialakítva.

 

Tehát vagy nagy hővezető képességű és vékony (lemez) falú tűzteret használsz, ilyen intenzív égésnél (ha feltesszük, hogy a légfelesleggel nem megy ki hő pocsékba a kéményen), de akkor irgalmatlan meleget csinálsz a lakásban, vagy óriási belső felületű tk.-t építesz (degresszív hőtelítődés esetén, ami a valóságosnak leginkább megfelelő) ~ 3* akkorát, mint a fent számított 135m2, azaz több mint 400m2 kellene.

 

Előzmény: vberko (7818)
vberko Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7819

Nem kötekedésnek írom, de nem értelek, és általában a hozzád hasonló embereket sem.

Leírta sancibácsi, hogy segít ha felveszed vele a kapcsolatot. Erre azon rugózol, hogy miért nem publikusan ?

Érdekel a megoldás ? Leírta milyen feltételekkel segít. Pont.

Ha azt kérte volna, hogy törpejárásban menj körbe az íróasztalod körül, akkor az lenne a feltétele. Ha nem elfogadható, vagy nem érdekel annyira a megoldás akkor nem foglalkozol vele. Amennyiben igen akkor lépsz.

Előzmény: Törölt nick (7812)
vberko Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7818

"Az égés nem ideális túl sok a légfelesleg mert 20 kg fa max 2 óra alatt leég benne, azaz 100 m3 levegő minimum kimegy a kémény felé ennyi idő alatt, ami sok hőt kivisz."

Ez a 100 m3 hogyan jött ki ? De ha tegyük fel igaz is a 100 m3, akkor is nem mindegy hogy 2 óra alatt megy ki vagy 4-10 óra alatt ?

Előzmény: Hisztor (7801)
Ybasc02 Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7817

Szerintem, egy samott lap elrepedhet ha :

 

-túl szorosan van beépítve, ragasztva...

- ha valamelyik része jobban hevül mind a másik, esetleg a támasztó felületek nagyobb hőlevonást produkálnak, sokkal hidegebbek  mind a lánggal érintkező felületek(felületi feszültségek)... 

-gyári hibásak, gyenge minöség

-ütés éri

sancibácsi Creative Commons License 2014.06.17 0 0 7816

Az hogy gond-e hogy elreped az 1.

De MITOL REPED EL?

 

Az meg 2.

Van tuzter tomegkalyhanal amelyiknel cserelheto a samott. De az ugye meg jobb ha nem reped el.

Előzmény: Kályháskristóf (7813)
kerecse9 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7815

Tényleg nem érdemes aggódni. A samottlapok között nagyobb a rés, mint maga repedés.

Előzmény: Kályháskristóf (7813)
kerecse9 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7814

Neked milyen méretű samottlapok vannak a kandallóban?

 

Én azután vettem észre az első repedéseket, amikor óriási szél volt és ráadásul a hátfalnak nekidöntve állítva tettem be a fákat és a szél miatt nagyon kevés égési levegőt engedtem be (nem hűtöttem a tűzteret). Annyira meleg lett a betét, hogy egy éves használatot követően ismét az első begyújtásokhoz hasonló festékráégős szag terjengett a házban.

Előzmény: Törölt nick (7807)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7813

Ha elreped attól még használhatod. Ha zavar, kicseréli egy kályhás. Ha nem akarsz sokat kályhásra költeni. akkor megragasztod Universal Superrel és kikened Carathinnal. Amúgy meg bármilyen kandallóban elrepedhet, mert az tulajdonképpen kazán.

Előzmény: Törölt nick (7812)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7812

Sancibácsi!

 

Én nem az vagyok akinek gondolsz! Se kályhás nem vagyok se ál-kályhás. Sokat olvasgattam már a fórumot régebben - ezt is. 

Írok neked privátban.

Mert érdekel amit mondanál.

De akkor sem értem, hogy az hogy tudom-e úgy használni a kandallómat, hogy ne repedjen el a samottja, az miért titok?! 

Ha a titkot nem árulod el, akkor legalább azt elmondhatnád, hogy ez miért titok?! Nem a mesterfogásaidat kérdezem a kályhaépítésről, hanem csak azt, hogy hogyan tüzeljek a kandallómban úgy, hogy sok évig tehessem károkozás nélkül.

De írok neked! A mailom viszont nem lesz publikus.

Előzmény: sancibácsi (7811)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7811

De mondhattam volna azt is, hogy: ugyan miért nem keresel meg privát?

Miért nem jó neked, ha megírom neked?????

Ha kíváncsi lennél rá, és tudni akarnád, akkor már írtál volna a mélemre!

Előzmény: sancibácsi (7810)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7810
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7809

Ha nyilvános lesz az e-mailom, akkor megírod nyilvánosan? Ezt nem értem. ha megírnád nyilvánosan, mit számít, hogy publikus-e az e-mailom?

 

Na mindegy....legalább azt mond el, hogy miért titok!?

Előzmény: sancibácsi (7808)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7808

Ha publikus/nyílvános lesz az e-mailed megírom nyílvánosan!

Vagy, ha megkeresel a privát méledről privátvan, akkor megírom privát!

Előzmény: Törölt nick (7807)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7807

Sancibácsi!

 

Írd már meg nyilvánosan az, hogy miért reped el a samott a kandallóban....hátha ki tudom még védeni, hogy nekem is elrepedjen!

 

Köszi!

Előzmény: sancibácsi (7805)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7806

Almát nem hasonlítunk a körtéhez!

Kerti sütőde az 1.

Tömegkályha az 2.

Hogy is lehetne összehasonlítani, 1 kemencét 1 kályhával????
Szerintem abszurd az egész!

A légfelesleg persze hogy teljesen más!

(Ahhoz a te kemencédhez lesz hasonló! Amiről beszéltél.)

A Tömegkályha légellátása, tűztere, teljesen más mint a kemecéé!

Olyan, mint ha a pulykát, meg a kismalacot hasonlítanánk össze, mert egyforma a súlyuk!

(De hát ki vállalkozna rá, hogy zúzapörköltöt készít (lecsósan, vagy sem:-) a kismalacból????)

Előzmény: Hisztor (7801)
sancibácsi Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7805

Csá!

Ab már megválaszolta félig. Vagy teljesen. Mindegy. Mi sem 1 felől közelítjük meg a dolgokat :-)

 

Ami a lényeg:

Fele, vagy harmada, teljesen mindegy!

A tűztér ajtóról sosem kell kormot takarítanom.

Néha azt a szürke hamut, (1,5-2 havonta) ami miatt opálossá, fátyolossá válik az üveg. Ez nem korom, hanem finom hamu liszt, ami rátapad.

Nem kell zsíroldó, egyebek. Egy nedves rongy, vagy papírzsepivel le lehet törölni!

 

 

A másik az élére állított, hornyolt vermikulit!

Nem akarom elvenni a kedved. De erre is van már megoldás. Építettem is többet már.

Vagyis olyan tűzteret, ahol a tűztér samottját az ajtón keresztül ki lehet cserélni. Ahogy te írod!

De!

Igazából az a véleményem, hogy a normál tömegkályhánál nem állítva van a samott/vermikult, ahogy a te képeden van! Hanem fektetve. És már több éves tűztereimnél sem repedt meg, vagy tört el a samott.

Mert!

Nem azért reped el, amiért te írod, (élbe, vagy fektetve, vagy a hő, vagy melyik hajlamos,....) hanem más oka van.

Tudod mit? Ha privát megkeresel, megírom neked, miért reped el a kandallóban, és miért nem a tömegkályhában!

Előzmény: kerecse9 (7802)
ab69 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 7804

Megint sikerült ideokádnod egy kabaréba illő semmitmondó fröcsögést, ennél ékesebb bizonyíték nem is kell, hogy Sancibácsi értékelése szórol szóra megállja a helyét.

Az hogy egy hétig nem írsz, remélhetőleg nem azt jelenti hogy valamelyik másik inkarnációd szórakoztat majd minket.

 

Gondolom ezalatt az egy hét alatt a holdraszállásra is alkalmassá teszed a kakukkoskályhádat jó lenne ha vissza se jönnél.. De persze nem fogsz róla beszélni mert szabadalmak védik. Esetleg azt is elintézed,  hogy az OKJ-s tananyagba bevegyék design oktatást is persze a kakukkoskályhád lenne az etalon.

 

Nah , jobb dolgom is van ennél.

 

 

 

Előzmény: a14789 (7799)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!