Ma van április 1, tegnap még csak március 31. volt.
Kérésem egyértelmű volt, kérek minden tájékozódási túraverseny bajnokságba benevezett versenyzőt, hogy a Bermuda háromszögben ne kiránduljon, akár van térképe, akár nincs.
A gondolatok ... Hát 34 év után lenne mit mesélnem. Igyekszem ráhangolódni a versenyzői elképzelésekre.
A verseny a Budapesti Természetbarát Sportszövetség által meghirdetett Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság 4. fordulója és az Országos Középfokú Tájékozódási Túrabajnokság 5. fordulója.
A verseny célja: Lehetőséget szeretnénk biztosítani kezdőknek és haladóknak, gyerekeknek, felnőtteknek, családoknak, baráti társaságoknak, iskolai csapatoknak a tájékozódási ismereteik gyakorlati kipróbálására, bővítésére. A versenyen egyetlen pálya lesz, minden csapat azon fog végig menni, kategóriáktól függetlenül.
A verseny meghatározása: Nyílt, egyfordulós, nappali, középfokú, szintidős, tájékozódási feladatokkal nehezített, gyalogos természetjáró tájékozódási túraverseny.
A verseny bemutatása: A versenyen résztvevőknek tájfutó térképen bejelölt ellenőrző pontokat kell felkeresni tetszőleges sorrendben, a megadott szintidőn belül. Az ellenőrző pontok közelében tévesztő bóják is lesznek. A tévesztő bójánál történő igazolásért a megszerezhető pontszám fele jár. Szerkesztés nem lesz!
A verseny rendezője: Gémes Természetjáró Egyesület
A verseny időpontja:2016. április 10. vasárnap
Indító állomás (rajt cél egy helyen):Népliget, a Planetáriumtól 150 méterre ÉK-re, a parkoló mellett.
Akik még nem küldték be az igazolásokat, jelentkezési lapokat, sürgősen tegyék meg:
Az ÉNY-i rendszerű tájolót komolyan gondolod vagy most lelőttem a poént?
Azt hiszem, akinek nincs meg pont az a térképe, amit majd Tőled kapunk, akár járhat is arra. Van néhány Hárs-hegy térképem, ezek egymástól és az általam észlelt valóságtól annyira különböznek, hogy többször arra gondoltam: de jó, hogy nem versenyen vagyok, mert akkor azon kéne agyalnom, vajon mit gondolt a térképrajzoló és mit a rendező. Főleg a lövészárkok - sáncok problémásak. Szóval érdeklődéssel várom a versenyt...
A Köbányai Barangolók Kupa idei (április 24. vasárnap) csapatversenyéhez eddig 77 stekket tettem ki, már csak a Bermuda háromszög van hátra. Izgalmas, sok tereptárggyal, térképolvasásra, mazsolázásra kiválóan alkalmas.
Egy korábbi versenyen így helyezkedtek el a pontok:
A már hagyományossá vált verseny előtti kvizhez a következő képet adom segítségül:
A szemafor a fenti Bermuda háromszögre mutat.
ÉNY-i rendszerű 360 fokos tájolóval mérve hány fokra mutat a szemafor ?
A szemafor jelzése nem véletlenül piros. Miután megismertétek a verseny helyét, ezért kérek mindenkit, hogy a versenyig senki se látogassa.
Az MTSZ honlapon sajnos nem a legújabb vátozat van fent ( pedig beküldtem :-( ) . Legaktuálisabb hibája, hogy a most szombati MK egyéni rossz dátummal szerepel. Feltettem a legújabbat ide:
OCAD-ben lemérve 72° jön ki - ezért mondom, hogy a közeli tereptárgyra rámérve nehéz pontos irányszöget levenni. Nekünk is ment már el többször ilyenen verseny...
Igen, a BAk rajtolás közben felmerült ez a kérdés és az a döntést hoztunk ott sebtiben a VB vezetőjével, hogy nincs változtatás a tavalyi évhez képest (a mezőny nagy része ekkor már elrajtolt, de potyoróéknak nem volt mindegy a kérdés). Elvileg korábban 6 csapatnál húztuk meg a határt, és most majdnem megvan mindkét kategóriában (5 illetve 6 csapat), de több csapatnál is lehet arra számítani, hogy nem versenyzi végig az idényt és akkor elég foghíjas lenne a mezőny.
Nekem a szintvonalas mélyedés eszembe se jutott, mert az valójában egy árokszerű képződmény volt és nem pontszerű - így innen valóban enm mértünk kitűzéskor - és a DK-i gödörhöz sem mértünk, ide meg lemászni nem jutott eszembe. Ez utóbbit valóban mérhettük volna, de nekem a töbör túl nagy volt ahhoz, hogy ahhoz viszonyítsak és azt DK-i a gödröt ezzel együtt "kihagytam". Az árokból mérni viszont szerintem hibás megközelítés volt.
Az A-A36 pálya 5-ös pontját így megnézve jól megettük a rendezők cselét. Bakanc,s a 2-es ponton pedig megmértem a tájolómon és 74 fokra van a kis mélyedéstől a kiszúrás. (most a prizmással) Neked mennyit mutat? Nekem tanulságos volt ez a verseny mert így utána eldöntöttem, hogy a fokok lemérésénél is a prizmás tájolót fogom használni a jövőben mert a régi Recta tájolónak kicsit mozog a szelencéje és ez is közre játszhat, hogy néha pontatlanul mérek.
Egy kis korrekcióval szeretnék élni magammal szemben.
Az A-A36 pálya 23. pontjánál rosszul mondtam, mert nem használtuk egyik általatok mért támadópontot sem. A DK-re levő gödröt céloztuk be és a NY-ra levő szintvonalas mélyedést, ami a terepen karakteresen meg volt. (az általatok mért kis mélyedéstől É-ra közvetlenül a kör szélénél) Mindkét pontból egyértelműen a középső bóját mértük helyesnek, sajnos nem figyelembe véve a fedettséget.
Mivel ebben az esetben körön belül csak a fedettség volt a mérvadó mondhatjuk, hogy nincs miről beszélni. De mivel ennyire közel a körhöz több tereptárgy és terepidom is volt ezért szerintem az az ideális, ha az összes közeli tereptárgy és terepidom viszonyát tisztázzuk az ellenőrző ponthoz képest, nemcsak kettőt, főleg ha nagyjából azonos távolságra vannak a viszonyítási pontok. Hangsúlyozom "közeli".....nem az egy kilométeren belüli tereptárgyakra és terepidomokra gondolok. :)
Ilyen helyzetbe már sokszor kerültünk mindannyian, hogy a rendező innen mérte, mi meg onnan és a végeredmény nem lett ugyanaz.
Ezen a ponton két referenciapontot vettünk figyelembe, a rendezők által is mért DNy-i kis mélyedést és a másik gödröt, ami DK-re volt, ugyanolyan távolságra, mint a másik ÉNy-i gödör és jól látható volt közvetlenül a bójáktól.
Ismét a rossz mérési technikánkat okolom ez esetben is (részben) az álbójáért, mert itt mindkét pontból egyértelműen a középső bója volt a helyes. Egy kardinális nézőpontot viszont nem figyeltünk be kell valljam ezért csak részben a mérésünk a hibás....a fedettséget. Az valószínűleg egyértelműen a legdélebbi bójára utalt volna.
Valószínűleg a tájolási technikámmal van a gond, mert két ponton is nagyon mást sikerült mérnem, mint a rendezőknek. Ezen a ponton mi is mértünk természetesen a kis mélyedéstől, de akárhányszor mértünk újra mindig a 76 és 75 közé jött ki a mérés.
Ettől még persze a száraz árok közelsége fel kellett volna, hogy tűnjön, de nem így döntöttünk.
Az egész területrészre ráborult nagy fa megnehezítette a beazonosítást. A 21 és 02 valamikori úton volt, de ez már nem látszott annyira és sokan ezt nézték kis kúpnak. A száraz árkok pontos leszámolása helyre rakta a dolgokat. Szerintem igazi A-s pont volt.
Itt be kell valljam, hogy a verseny előtti napokban több fát is kivágtak (azt a két fát is, amin a tévesztő stekkek voltak), így maga a jelleg nem rajzolódott ki annyira egyértelműen, mint pályakitűzéskor. Viszont a Ny-i kis mélyedéstől (ami meg volt), az ÉK-i kis tisztástól, és a K-i útelágazásból egyaránt kimérhető volt. A 76-nál árulkodhatott a száraz árok végének közelsége, a 77-nél pedig az út közelsége, hogy ezek tévesztők voltak.
Úgy hallottam ezen ponton volt a legtöbb vita és hibázni is talán ezt hibázták legtöbben. Szerintünk a 84 volt jó helyen, több okból is. Ez volt helyes távolságra (20 m) az árok villától, a 84 közelebb, a 129 távolabb volt. Ez volt abban az árokban, ami a tőle ÉNy-ra lévő árokkal párhuzamos. Ez volt megfelelő távolságra az úttól.
A tévesztést itt az okozhatta, hogy az árokvilla után lehetett úgy értelmezni, hogy az árok a 85 irányába folytatódik, de a térképrajzoló értelmezése szerint a másik árok határozottabb, ezért csak ezt vette fel, a 85-től DNy-ra lévő barna pötty azért valószínűleg az itteni árokkezdeményezésre utal, de berajzolva zavaros lett volna, illetve a D-i árok folytatásának tűnt volna, ami viszont határozottan véget ért (de a 85 ezzel szemben volt).
Tisztás pont (az innen következő pontok voltak az összes A kategóriának)
Itt mi távolságot mértünk az úttól, irányt a DNy-i kis mélyedéstől és az ÉNy-i gödörtől. A töbör iránya szerintem nem releváns, mert az nem pontszerű. Egyébként szerintem az ábrázolt sonka alak a valóságban is érzékelhető volt, és így is csak a 124-es lehetett jó.