Keresés

Részletes keresés

Mikolt Creative Commons License 2006.09.29 0 0 515

szerintem nem muteni szeretne, hanem tudni szeretne mire figyeljen es hova kapja a fejet. gondolom lattad a sarga bank reklamjat, na ugyanabba a hibaba esel te is. szerintem. egy aggodo betegnek nem a latin nevre van szuksege, es nem is a pontos korbehatarolasra, hanem arra, hogy ertse, amit mondanak neki. az volt a kerdes, hogy milyen jelei vannak meg a Down kornak. erre felsoroltal 7-8 latin nevet, amit a budos eletben nem fog megtalalni sehol. erre miert van szukseg? ha leirod latinul miert lesz neki jobb? az emberek nem mernek kerdezni az orvosnal. kapnak egy ilyen leletet es magyarazatot, aztan jonnek at a Spock topicban, hogy "ez most nagyon sulyos?".

 

el tudtad te ezt mondani kozerthetoen is, nincs ezzel gond. mindig igy kene.

Előzmény: kheiron (513)
7Kincs Creative Commons License 2006.09.29 0 0 514

Köszönöm!!

 

Így már értem.

Előzmény: kheiron (512)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 513
Igen, ezek azok a magyar kifejezések, amelyek elterjedtek, és sajnos részben igen nagyon pontatlanok.

A "tarkóredő" így, magyarul elolvasva egy bőrredő (minthat megráncolnád a kézhátadon a bőrt). Ehhez képest a bőr és a koponyacsont közti igen laza kötőszövet vastagsága az NT.

A "koponyaűri ciszta" a koponyán belül akárhol lehet: lehet a pókhálóhártya, vagyis az egyik agyburok cisztája, lehet az agyban levő ciszta (ezek fejlődési rendellenességek), és lehet az is, amire használják: a plexus chorioideus nevű szerv, aminek nincs is magyar neve, de egy érgomolyag, ami az agyfolyadékot termeli, nos, ebben néha látszik egy felritkulás, ami szövettanilag nézve egyébként nem is "ciszta" (nem egy vékony fallal körülvett folyadéktartalmú hólyag), de arra jó, hogy jobb sorsra érdemes ifjú nőknek okozzon álmatlan éjszakákat.

Folytassam még? :-)
Előzmény: Mikolt (511)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 512
"Mit láttak sárgatestet,vagy a tüszőrepedés előtti állapotot, összetéveszthető??"

Nem. A tüsző egy tiszta folyadékot tartalmazó hólyag, a sárgatest meg egy "sűrű" dolog.

A perzisztáló tüsző annyit jelent, hogy tüszőrepedés után lassan indul meg a sárgatestté alakulás.
Előzmény: 7Kincs (510)
Mikolt Creative Commons License 2006.09.29 0 0 511
nem, de ha leirod, hogy tarkoredo, meg koponyauri ciszta, meg patkobel elzarodas, meg koldokserv, meg vesemedence tagulat, stb, akkor lehet, hogy nem fogja magat hulyen erezni.
Előzmény: kheiron (508)
7Kincs Creative Commons License 2006.09.29 0 0 510

Kedves Kheiron!

 

Köszönöm a válaszod,de sajnos nem lettem okosabb....nekem nehezen van peteérésem,és az Uh azt mondták szép tüsző.Örültem ..és akkor most ez a prezisztálő tüsző képtelen megrepedni és megtermékenyülni,terhesség lehetetlen

 

Bocsánat de nem egyértelmű

Előzmény: kheiron (509)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 509
Kedves 7Kincs!

Elvileg ugye a tüszőrepedés után kialakul a corpus haemorrhagicum, majd abból a corpus luteum - magyarul a bevérzett tüsző és a sárgatest. Ilyenkor a tüsző értelemszerűen eltűnik.

Létezik ugyanakkor a "perzisztáló tüsző" (folliculus persistens), amikor akár napokon keresztül is megmaradhat az eredeti echoszerkezet, úgy, hogy a nagykönyv szerint már rég sárgatestté kellette volna változnia. Szóval nem zárható ki, hogy neked ilyened van.
Előzmény: 7Kincs (503)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 508
Ha magyarul írom be, hogy "rostonyás bárzsinglob a gátorban", az jobb? :-)
Előzmény: Mikolt (506)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 507
Kedves kat!

Az agykamratágulat akkor kerül szóba, ha a 14. hét után akár egyszer is 10 mm-nél nagyobb értéket mértek. A kamratágulat az agy fejlődésének zavarát jelzi. Ugyanakkor az, hogy a másik oldali kamra állandóan 6 mm, és a mért értékeitek is csökkennek, nekem nem tűnik túl szörnyűnek.

Az aszimmetrikus borderline kamratágulatra (ami nektek van) azt találtam, hogy az esetek minimum 90 %-ában nem mutatható ki sem fejlődési zavar, sem későbbi funcionális baj. Ugyanakkor felhívják a figyelmet a baba későbbi orvosi követésének fontosságára.
Előzmény: kat20061 (501)
Mikolt Creative Commons License 2006.09.29 0 0 506
biztos vagy abban, hogy ezt latin szotar nelkul is erteni fogja?
Előzmény: kheiron (505)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 505
Kedves vemhes, a Down-szindrómának, illetve a többi kromoszóma-rendellenességnek számos jele van, de ezek közül csupán a hosszú csöves csontok (combcsont, felkarcsont) fejlődésbeli elmaradása mérhető. A többi - agyfejlődési zavarok, plexus chorioideus cysta, ajakhasadék, szívfejlődési rendellenességek, duodenum-elzáródás, omphalokele, ujjfejlődési zavarok, nuchalis redő, pyelectasia, hyperechogen belek, echogén papillaris izom - jórészt kvalitatív paraméter.
Előzmény: vemhes (500)
kheiron Creative Commons License 2006.09.29 0 0 504
Kedves Annamari!

Elvileg a magzatnak a 12. hét végéig kifejlődik valamennyi szerve, és azoknak "már" csak nőniük és érniük kell. Tehát ha eddig nem láttak hiányt semmiben, akkor nem is lesz. :-)

Elvileg a végtagok fejlődésében gondot jelenthetnek az amnionszalagok, bár azok is látszanak a korábi vizsgálatok során.

És hogy mire kell figyelni? Röviden: mindenre.
Előzmény: annamaria78 (499)
7Kincs Creative Commons License 2006.09.28 0 0 503

Sziasztok!

Kedves Kheiron

 

Azt szeretném kérdezni,hogy peteérésnél a visszamaradt tüsző,jól látható e az UH-n?? Tegnap voltam UH és egy 25mm tüszőt láttak, viszont a hőmérő és LH teszt szerint ez már egy hete megrepedt. Mit láttak sárgatestet,vagy a tüszőrepedés előtti állapotot, összetéveszthető??

Köszönöm válaszod!

kicsinap Creative Commons License 2006.09.20 0 0 502
Szerintem felesleges ezen aggódnod.:-) Minden értéked, ami a Down-kóra utalhat jó volt. Nem? Max. nem lesz hosszú lábú.:-) Nekem amúgy 3-as tesztet csináltak és az jött ki, hogy a Down-kór esélye 1:5135-höz, ami gyakorlatilag nulla.
Előzmény: vemhes (500)
kat20061 Creative Commons License 2006.09.20 0 0 501
Kedves Kherion! Először is örülök, hogy Rád találtam a topicban. Nagyon meg vagyok ijedve, a 28. héten 4D-s UH-n agykamratágulatot diagnosztizáltak (jobb oldali 11 mm). Ezt megerősítették a SOTE-n is, majd még 3-szor mértek, az értékek: 11 mm, 10 mm, 8mm. Aggodalmam oka, hogy mindig más mérte, és úgy tudom, ettől is függ az eredmény (bár a másik kamra mindenkinél 6 mm volt). Mivel nem növekszik, azt mondták, szülés után látjuk meg, mi van. Egyetlen nagy félelmem van: Down kórra utalhat ez a jelenség? (Bár AFP, NT jó volt.) Külföldi honlapok szerint igen. Illetve: mi lehet ennek az egésznek a következménye? (Tudom, nem lehet jósolni, csakhát félek...) Más rendellenességet nem láttak. Köszönöm válaszod előre is. Kat
vemhes Creative Commons License 2006.09.20 0 0 500
Bocs, az előző hozzászólásom közben lefagyott a böngészőm, azért lett olyan béna.

Közben visszaolvastam (elnézést, hogy előbb írtam, aztán olvastam), hogy nem rég volt néhány hasonló kérdés, és kicsinapnak nagyon hasonlók lettek a leletei, mint nekem (neki BPD=45, FL=27, nekem BPD=46, FL=2,86, HUM=2,72).

Így csak 2. kérdésem maradna: Milyen jelei lehetnek a Down szindrómának, amiket 18-20. heti ultrahangon lehet látni vagy számolni a mért értékekből?
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.20 0 0 499

Szia Kherion,

 

Már csak 1 dolgot szeretnék kérdezni. Tudod ez a magzatvíz dolog nem hagy nyugodni. Ha a 28. hétig nem láttak rendellenességet az uh n akkor utána már nem fejlődhet ki?? Mi lehet az a szerv, vagy eltérés amire figyelni kell az un n?

Köszönöm

Annamari

vemhes Creative Commons License 2006.09.20 0 0 498
Szia kheiron!<br><br>Kereken 19 hetes 29 éves kismama vagyok. Két hete (17+1 voltam) vették le az AFP-met, de a hivatalos eredményem még nem érkezett meg, ezért hivatalos genetikai UH-n még nem voltam, de telefonon megtudtam: 35 ng és 0,8 MoM lett.<br>Ma elmentem 4D UH-ra, ami szerint a korának megfelelő méretű a magzat, belső szervek rendben, de az FL/BPD értékem 62,17%, miközben a határérték 71-87%. Továbbá egy angol nyelvű oldalon olvastam, hogy a várt FL értéket a következők szerint lehet kiszámolni<br>FL = -9.645 + 0.9338 x BPD<br>Ha a mért FL/számolt FL 0,84 alatti, akkor nő a Down valószínűsége. Nálam ez az arány 0,86 lett (FL=28,6 és BPD=46mm).<br>A tarkóredő 11+6 hetesen 2mm lett. Orrcsont látható volt.<br><br>Aggodalmam oka a határérték alatti FL/BPD érték, ez a 0,86-os arány (a kettő gondolom összefügg) és a késői vérvételhez képest alacsony AFP.<br><br>Kérdéseim:<br>1. Van-e szerinted alapja az aggodalmamnak? Érdemes-e más vizsgálatot csinálni (amniocentézis, 4 markeres)?<br><br>2. Milyen további jelei lehetnek a Down-nak, amiket megnézethetnék a kb. egy hét múlva esedékes kórházi UH-n, ill. kiszámolhatok a nálam lévő leletekből?<br><br>Válaszod előre is köszönöm! <br>
Mirapanni Creative Commons License 2006.09.18 0 0 496
Köszi Kheiron a gyors választ.
kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 495
A legrosszabb, ha mindenre ráugrasz, mert mindenkiben van egy csomó olyan dolog, ami bizonyos forrás szerint nem 100 %-os. Éld inkább az életed. :-)
Előzmény: annamaria78 (494)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 494

Köszönöm a megnyugtatást.

Előzményként tudni kell, hogy ő lmbikbébi és minden kis eltérés hetekre kutakodásba, letargiába tud dönteni. Már mindenféle paranoiám van. Magzatvíz, mennyi a normális magzatmozgás (a változatosság kedvéért az se olyan mint 1 hete), vércukor stb.

 

kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 493
Szerintem semmi baj, léteznek nagyobb babák is, nyugodják meg. :-)

A számított testsúlyértékek gyakorlatilag alig érnek valamit. A minap néztem egy babát, akinek rövid, kerek a feje, emiatt a HC érték is kicsi, a testsúlytáblázatok meg a HC-ből is számolnak, így hát több száz gramm lett a számított és a valódi súly közti különbség (a baba azóta meg is született).
Előzmény: annamaria78 (492)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 492

Kedves Kherion,

Köszönöm a gyors választ. Az uh n mást nem láttak, "csak" ezt a magzatvíz dolgot. Az orvosom szerint nincs baj attól, hogy több a magzatvíz. Én nem vagyok nyugodt....Más fejlődési rendellenesség nem volt. Voltam 28 hetesen szív un h is (sote I. re járok).

A baba egyébként kb 7 nappal nagyobb, mint a kora. Ez miatt lehet a magzatvíz több? 29+5 volt amikor 1556g nak mérték. Ez akkor a 31. terhességi hétnek volt megfelelő ha jól tudom.

 

kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 491
Kedves Annamari!

Előre bocsátom, hogy nem vagyok nőgyógyász.

A túl sok magzatvíz (polyhydramnion) leggyakoribb oka a terhességi cukorbetegség. Ekkor a magzat is gyorsabban nő, és akár "óriásbébi" is születhet. Az 5,5-5,8 mmolos vércukorérték elvileg jónak mondható.

A terhességi diabetes számtalan magzati fejlődési rendellenességgel járhat, de ezek látszanak az ultahangon is. Ha egyébként nem volt eltérés, akkor efelől megnyugodhatsz. A megszületett babák viszont hajlamosabbak néhány újszülöttkori betegségre (úgy 15-30 %-ban), ezeket viszont nem lehet előre megmondani.

Ha a vércukorértékeid rendben vannak, nem hiszem, hogy nagy baj lenne (a több magzatvíz önmagában még nem káros) - de mindenképp beszélj a szülészeddel!
Előzmény: annamaria78 (489)
kheiron Creative Commons License 2006.09.18 0 0 490
Igen, a Down-kór ultrahang-diagnosztikájában az egyik minor anomália a rövid csöves csontok. De önmagában a rövidebb combcsont még nem jelent semmi rosszat!
Előzmény: Mirapanni (488)
annamaria78 Creative Commons License 2006.09.18 0 0 489

Kedves Kherion,

Terhességem 31. hetében járok. 2 hete az uh n átlagosnál több magzatvizet állapítottak meg.

Terhességi diabeteszem van, 175 g os ch diétán vagyok. Az orvosom szerint nem kell aggódni, a magzatvíz miatt, mert a cukortól van!!!! Utána néztem azért lehet ha jól gondom, mert a baba vércukorszintje magas még a diéta mellett is . Vagy nem jól gondolom? Csökkentesen a ch mennyiséget? A vércukraim a napi 6x profilozás mellett átlagban 5,5-5,8 között alakulnak. Elvileg ez még jó a babának nem? Akkor mitől lehet több a magzatvíz?

Köszönöm válaszát előre is.

Annamari

Milyen veszélyekkel járhat ez az egész dolog??

Mirapanni Creative Commons License 2006.09.18 0 0 488

Kedves Kheiron!

Igaz-e, hogy a Dawn-kóros magzat combcsontja rövidebb az átlagnál?

kheiron Creative Commons License 2006.09.16 0 0 487

(bocs, ez lemaradt)

 

...és a 2D mérések eredményét érdemes összehasonlítani a mostaniakkal.

Előzmény: kheiron (486)
kheiron Creative Commons License 2006.09.16 0 0 486

Kedves Ancsa, a 4D-s ultrahang során meg kell csinálni a "rendes" 2D-s vizsgálatot is.

 

Egy mért értékből én nem merek messzemenő következtetéseket levonni, látni kell hozzá a képeket is, mert a kettő együtt ad információt. (tudod: Mennyi? Harminc.)

Előzmény: Ancsa8888 (484)
ilony70 Creative Commons License 2006.09.15 0 0 485
Köszönöm!
Előzmény: kheiron (477)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!