Keresés

Részletes keresés

endrebá Creative Commons License 2010.12.28 0 0 1049

Nagyon örülnék ha vendégül láthatnálak... de ha esetleg sikerülne leszerveznem melléd egy utast Mádról, elhoznád őt is...?

Nem tudtam hogy vírus ellen létezne oltóanyag, már bele is nyugodtunk, hogy a gesztenye is kipusztul mint a szil...

Előzmény: alatau (1048)
alatau Creative Commons License 2010.12.28 0 0 1048

"Sárkány ellen sárkányfű, kéregrák ellen hipovirulenciát okozó fertőzéssel terhelt oltóanyag ..." Csak arra kell ügyelni, hogy azonos hifaanasztomózis-csoportból való legyen. Tudtommal ez a legjobb (jelenleg konkrétan az egyetlen) megoldás a kéregrák ellen.

 

A csemetével szavadon foglak, de Isten ments, hogy póstára add! Majd csak elvergődök már egyszer arra! Legalábbis remélem, hogy tavaszig sor kerül reá!

Előzmény: endrebá (1047)
endrebá Creative Commons License 2010.12.28 0 0 1047

...ezt az őrségi dolgot nem is tudtam... de nem fórumozik onnan senki azt hiszem...

No, majdcsak rátalálok veteményezési időig valakire...

Bevallom őszintén, diócsemetét már ültettem, cseresznyét is, de a gesztenye az csak úgy nőddögél mindenfelé... Ami nem kell azt kibaltázom, ami nincsen útban, azt meg meghagyom.. úgyis elviszi a kéregrák sajnos egyszercsak...

Küldjek neked csemetét így télidőtájt...? egykettőt biztos ki tudok szedegetni tavaszig.

Csak a memóriámra néha rá kellene frissíteni, mert amit nem csinálok meg holnapig, azt holnapután már el is felejtettem...

Előzmény: alatau (1046)
alatau Creative Commons License 2010.12.28 0 0 1046

Lényegében ugyanazt csináltátok, mint az intenzív gyümölcsösökben, ahol a műtrágyát folyamatosan a vízben oldva, a csepegtető öntöző berendezéssel nyomják ki. De egyébként is: Ha a módszer működik, kár minden szóért.

Én a helyedben még azt vizsgálnám meg, hogy nem működne-e ugyanúgy, ha csak simán kiszórnád a  műtrágyát a fa alá, mert az sokkal kevésbé macerás.

 

Olajtökmagot még nem láttam a gazdiboltban, de van egy ismerősöm, aki mellesleg vetőmaggal is kereskedik, őt jövőre megkérdezem. Egy kollégám egyébként idén is vetett 9 hektárt. Jó helyen lehetett, mert nem érte a belvíz, állítólag nagyon szépen termett és jól is fizettek érte. Majd még őt is megkérdezem, hogy jövőre vet-e, mert akkor kunyerálok tőle egy marék magot.

 

Viszont tőletek nincs is olyan messze az őrség, és tudtommal az a hazai olajtöktermesztés fellegvára. Ha van ott ismerősöd, ő is biztosan tud segíteni!

 

Egyébként most tudtam meg, hogy a környéken több helyen is szép szelídgesztenyefát neveltek, szóval van értelme megpróbálni. Te hogy szoktad a legsikeresebben eltelepíteni?

 

Előzmény: endrebá (1045)
endrebá Creative Commons License 2010.12.27 0 0 1045

...kicsit elmaradtam vala...

 

Azt hogy milyen márkájú műtrágya volt a fa alá téve, azt nem tudom... de az biztos, hogy nem szórva volt, hanem tízliternyi vízben feloldva és széjjelöntözgetve... és egy télen keresztül öntözgette a fiam a fa alját szépen lassacskán...

De termésnagyságban az összes többi fát ütötte ez az egy.

Nem egy vadgesztenye-méret lett azért ezen sem, de sokkal szebb mint a többi nyúlbogyó.

 

Más... biztosan ismered azt a tökfajtát ami szinte héjmentes... olajtöknek ismerem... Hol lehet ilyesmi vetőmagot venni-üzletelni-szerezni...?

Baromfiaknak gondoltam táplálékkiegészítőnek a kukurúza mellé.

(...meg én is szeretem...)

Előzmény: alatau (1044)
alatau Creative Commons License 2010.12.06 0 0 1044

A kérdésedet ilyen egyszerűen sajnos nem tudom megválaszolni, inkább két részre bontanám:

 

1. Mikor válik felvehetővé?

Az a műtrágyától és a talajtól is függ. Régebben az volt az általános irányelv, hogy az ősszel kijuttatott foszfor és kálium a következő évre megy oldatba és válik felvehetővé, de ez mára már megdőlni látszik. Az sem mindegy, hogy milyen műtrágyáról van szó, mert egy Yara mila (régebben Kemira Powernek hívták) olyan gyorsan oldódik, hogy simán lehet adni a kukorica alá a vetéssel egy menetben.

 

2. Meddig hatásos?

A hatástartam már egy kicsit másabb logika mentén számolható: A foszfor és a káli általában olyan erősen kötődik a talajkolloidokhoz, hogy kimosódással nem igen kell számolni. Sőt! Szántás nélkül művelt talajokon olyan is előfordult, hogy a műtrágyát csak a felső 10 cm-be tudták bedolgozni, az viszont ott is maradt. Nyáron ez a felső 10 centi kiszáradt, ezért a növények csak az alatta lévő rétegből tudták felvenni a tápanyagokat és durva tápanyaghiány lépett fel, miközben pár centivel fölötte annyi műtrágya volt a talajban, hogy bányászni lehetett volna ...

Szóval a p és a k a talajban vagy megkötődik, vagy oldatba megy és felvehetővé válik. Általában először megkötődik és a szerves kolloid bomlásával, a szervetlen kolloid mállásával válik felvehetővé. Az, hogy mennyi és mikor szabadul fel az az említett kolloidoktól függ.

Magyarul az is előfordulhat, hogy az általad kiszórt műtrágyát már az évben felvehetik a növények, de az is, hogy lekötődik és majd valamikor 1000 év múlva válik felvehetővé. Olyan is lehet, hogy megfelelő talajműveléssel évtizedekig nem kell műtrágyáznod, mert a kolloidokból felszabaduló P és K bőven fedezi a növényed igényeit.

Holnap remélem lesz időm és megnézem a ti talajaitokra mi a jellemző. Az sem lenne rossz, ha megadnád milyen műtrágyát használsz.

 

Előzmény: endrebá (1043)
endrebá Creative Commons License 2010.12.03 0 0 1043

Kedves alatau, mondd meg kérlek, hogy a káliműtrágya csak hónapokkal később kezd el hatni, vagy a kiszórás után hónapokig hatásos...?

Tehát késleltetett hatású vagy inkább elnyújtott...?

Előzmény: alatau (1042)
alatau Creative Commons License 2010.11.22 0 0 1042

Úgy tudom a Nyíregyházi mg.-i fösulinak van szerződése egy céggel, akik a diákokat tanítják. Kérdezd meg a fősulit, biztosan tudnak segíteni.

Előzmény: Mtz 550E (1041)
Mtz 550E Creative Commons License 2010.11.18 0 0 1041

Jó estét mindenkinek!

Nem tudjátok hogy egy mezőgazdasági vontató a T-kategória mennyibe kerül most? Meg itt Szabolcs megyében hol lehet megcsinálni? Meg hogy nehéz-e egyáltalán?

alatau Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1040

Úgy legyen!

 

Akkor viszont célszerű Miskolcon találkozni, mert az esik neked útba.

 

Előzmény: endrebá (1039)
endrebá Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1039

...vasúti kocsival...

...és menetrend szerint fog közlekedni alattam.....

 

:-(((

 

Elindulok, majd hívlak telefonon pénteken... vagy már talán csütörtökön is...

 

:-))))

Előzmény: alatau (1038)
alatau Creative Commons License 2010.11.16 0 0 1038

Akkor összehozzuk valahogy. Én elvileg 13:00-kor végzek a dolgommal Miskolcon, utána mozgóképes vagyok, de Miskolcon 13:00 előtt is ütközhetünk. A barackmagot mindenesetre berakom a puttonyba.

 

Kocsival leszel?

 

Előzmény: endrebá (1037)
endrebá Creative Commons License 2010.11.15 0 0 1037

Vagy pénteken vagy szombaton Nyíregyházáról indulok haza. A tarcali pincelátogatás után 18.- án még nem akarok hazaindulni, aki meghívott kollégám az továbbvisz őhozzájuk aludni, aztán pénteken vagy elcsábulok a piacra, vagy reggel elindulok hazafelé...

Haí úgy tudsz elszabadulni, akkor Miskolc felé....

Előzmény: alatau (1036)
alatau Creative Commons License 2010.11.15 0 0 1036

17.-én Pesten vagyok, ki tudja mikorra érek haza, de 18.-án és 19.-én is dolgozok, szóval csak sötétedés után  leszek otthon. A legesélyesebb a péntek, mert akkor kicsit szabadabban mozgok. Mikor indulsz haza és merre mégy?

Előzmény: endrebá (1035)
endrebá Creative Commons License 2010.11.12 0 0 1035

17.- én megyek arra tifelétek Mádra... aztán 18.- án átgurigázunk Tarcalra, onnan estére Nyíregyházára... 19.- én meg elvileg hazaindulok...

Nem tudnánk valahol találkozni...? Akár a zsáknyi barackmag miatt, akár egy kézfogásra...

Előzmény: alatau (1034)
alatau Creative Commons License 2010.11.12 0 0 1034

Vannak még csodák! :)

 

A múltkor nézelődtem és találtam egy levedlett páncélt, de élőket már nem láttam mozogni, szerintem túl hideg van nekik. A tojásaikat lerakhatták, a jövő nemzedéket elindították, szóval a természet törvényei szerint most lassan lejár a jegyük az élet nevű cirkuszban ...

Előzmény: endrebá (1033)
endrebá Creative Commons License 2010.11.11 0 0 1033

Nem hittem a szememnek, hogy milyen gyorsan reagáltál...

 

A kis trilobita ősrákjaidból van még hírmondónak?

Előzmény: alatau (1032)
alatau Creative Commons License 2010.11.11 0 0 1032

1956, de ez már a második, bővített kiadás. Ráadásul akkor már 77 éves volt (ha jól tudom), úgyhogy a stílusa inkább az I. világháború előtti időszakban rögzült.

 

Meglátásom szerint Kreybig hasonló szerkesztési elveket vall, mint Kolbay, ő is összefoglalta a gyepművelés lényegét egy kis füzetbe ... :)

Előzmény: endrebá (1031)
endrebá Creative Commons License 2010.11.11 0 0 1031

Mondd csak, mikori kiadás az a Kreybig...?

Előzmény: alatau (1030)
alatau Creative Commons License 2010.11.10 0 0 1030

Bocs, hogy nem reagáltam azonnal, de már megint be vagyok havazva!

 

Igen, ideért a cucc, és igencsak kellemes illata van! Egy kollégámnak dicsekedtem is vele, aki megjegyezte, hogy évek óta kasználja és ő is rá van kattanva. Megkóstolni még nem sikerült, mert még nem ettünk azóta olyasmit, amibe bele lehetne tenni (a rántotthúsnál gondolkodóba estem ... :)  ), de rajta vagyok az ügyön!

 

Mégegyszer köszi!

 

Ha a detoxra kerülök akkor sem fogok neheztelni: Hegyekben állnak nálam a jobbnál jobb, olvasásra váró szakkönyvek, időm meg jószerivel semmi!

 

Most éppen egy 819 oldalas Kreybig írással birkózom, de nagyon lassan haladok, mert a szerző a korra jellemző tömörséggel fogalmaz, ami azt jelenti, hogy egy oldalt vagy fél órán keresztül kell emészteni, hogy fel is fogjam. Nehéz feladat ez egy olyan embernek, aki már a szavak száma után fizetett szerzők művein nőtt fel, amelyeknél egy oldal lényegét kb. 2 sorban lehetne érthetően összefoglalni.

 

Hja kérem: Akkoriban még drága volt a papír és a nyomdafesték, e-bookokról pedig még nem is álmodtak!

Előzmény: endrebá (1029)
endrebá Creative Commons License 2010.11.08 0 0 1029

....alatau.... fix, hogy már odaért aza gombapor, szerintem meg is kóstoltad....

 

De mééértnem írsz egy sort se.... ?

...jajaaaajjj... lehet hogy most egy ideig a detoxikáló osztályon fexel....?

Előzmény: alatau (1023)
endrebá Creative Commons License 2010.11.04 0 0 1028

...apixába.... esse igaz.... Iharosból ez nem műxik annak a vénistennekse....

 

De méééér..?

 

Namost talán mégis...

 

:-))))

Előzmény: B-csabi (1025)
B-csabi Creative Commons License 2010.11.04 0 0 1027

Dehogynem itt egy méhkasos tégla jobb híján,mert persze a téglákat is gyűjtöm:-))

Előzmény: endrebá (1026)
endrebá Creative Commons License 2010.11.04 0 0 1026

Érdekes, hogy Freddynél is sikerült a paprikatermést közzétenned, meg itt is tettél képeket róluk, de fogadjunk, hogy most nem menne nekedse...

 

:-)))

Előzmény: B-csabi (1024)
B-csabi Creative Commons License 2010.11.04 0 0 1025

Gesztenye bácsi itt a levegős cucc.

Előzmény: B-csabi (1024)
B-csabi Creative Commons License 2010.11.04 0 0 1024

Egy kis érdekesség:-()

alatau Creative Commons License 2010.11.02 0 0 1023
Várom nagy szeretettel! :)

A gyáralapítási terveim egyelőre fiókba teszem, mert a komám sikeresen összetörte a híres kalodámat. Szóval a konstrukció még nem idiótabiztos ...

Vissza a tervezőasztalhoz!
Előzmény: endrebá (1022)
endrebá Creative Commons License 2010.10.30 0 0 1022
No... sikerült föladnom a kisdoboznyi gombaport, ha ízlik természetesen küldök még....
Előzmény: alatau (1011)
B-csabi Creative Commons License 2010.10.27 0 0 1021
Hát altalaj lazítózás költsége függ attól is hogy milyen géppel és eszközzel csinálják,de kb 40-50 liter gázolaj.én még nem csináltam soha ezt a fater bűvöli,valamiért még meg se kérdeztem mennyit eszik a gép,de megkérdem.
Előzmény: alatau (1018)
endrebá Creative Commons License 2010.10.27 0 0 1020
Tudok bizony... köszönöm...
Azt hiszem eztán nálunk lesz a vörösből is, meg a "lófogú"- ból is...

:-)))
Előzmény: alatau (1019)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!