Keresés

Részletes keresés

Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.17 0 0 700
az utóbbira valszeg az a válasz hogy morálnövelő hatása lehetett, a kelet anatóliai orosz betörések miatt az örményeket árulónak tartották.
Előzmény: showtimes (699)
showtimes Creative Commons License 2008.01.17 0 0 699
Térjünk itt vissza a hadtörténethez :)
Tudja valaki, hogy mekkora katonai erőt ( csak a regurálisra gondoltam) kötött le az örmények és görögök kitelepítése, meneteltetése, táborokba zárása a WWI alatt?

Illetve milyen hatással volt az oszmán katonákra az atrocitások?

Előzmény: Joranne_Sutt (698)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.17 0 0 698
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9158551

de szerintem a fenti topikban folytassuk
Előzmény: Joranne_Sutt (697)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.17 0 0 697
nagyon vad arányok vannak rajta.
Előzmény: showtimes (695)
Galgadio Creative Commons License 2008.01.17 0 0 696

Ja, másrészt meg valamivel meg kellett magyarázni a padisah előtt a gyönge bizonyítványt:-)))

 

De hát ez semmit sem von le az egri hősök szinte emberfelettti teljesítményéből.

Előzmény: showtimes (694)
showtimes Creative Commons License 2008.01.17 0 0 695
Törökország hivatalos honlapján található adatok:

1912-ben Trapezunt térségének 1,5 millió lakosából 68.3 ezer volt az örmény, az az a lakosság 4,5 százaléka.
Más térségeket elnézve alábecsült (számított) adatokat tartalmaz az örmények számáról.

http://www.tbmm.gov.tr/yayinlar/yayin1/table2page70.gif
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 694
"Vasárnap nem lövünk" - nem emlékszel? :)
Pedig Gárdonyi megírta, hogy Dobó milyen csellel nyírta ki a török nehéztüzérség egy részét. Ezért voltak gyengék, nem?:)
Előzmény: Galgadio (693)
Galgadio Creative Commons License 2008.01.16 0 0 693

Az 1552-es magyarországi oszmán hadjáratra visszatérve, valaki korábban említette, hogy a pasák a gyönge tüzérségre panaszkodtak és ezzel magyarázták az egri kudarcot.

 

Ez mennyire tekinthető hitelesnek?

Nincs pontos adatom ugyan, de úgy rémlik, hogy a három pasa (Kara Ahmed másodvezír, Szokolu Mehmed ruméliai bejlerbej, Hadim Ali budai bejlerbej) egyesült serege mintegy ötven ágyúval, köztük számos zarbuzánnal (faltörő ágyúval) bírt.

Ez azért nem olyan kevés, nem?

 

Galgadio Creative Commons License 2008.01.16 0 0 692

Az oguz-török törzsek XI. századi inváziója előtt lényegében egész Anatólia görög-örmény és keresztény volt...

A nomadizáló oguz-törökök (szeldzsukok) az őslakossághoz képest masszív kissebbségben voltak (10 % alatt.)

 

Anatólia turkizációja és iszlamizációja egy rendkívül hosszú, közel ezer éves és nem mindig békés folyamat volt, amelyben az I. vh-s népirtások és a háború utáni török-görög lakosságcsere tették föl az i-re a pontot.

Galgadio Creative Commons License 2008.01.16 0 0 691

"A mohamedánra nagyon morcos vagyok, a mozlimra pedig algériás:)
Azért, amiért általában románt írunk oláh helyett ésatöbbi."

 

Én néha szántszándékkal írok oláht a román helyett, a szerb helyett meg rácot.

Érdekes módon eddig senki sem tiltakozott:-)


Előzmény: Törölt nick (681)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 690
off

Jah, pár ezer is és a több ezer is 10 ezer alatti nagyságrend, mert e fölött már tízezres nagyságrendről, majd több tízezresről beszélünk, aztán százezres nagyságrend... legalábbis én így tanultam.
Előzmény: Törölt nick (689)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 689
Akárcsak örmény ellenállás is volt, s nem csak a Musza daghon, a Van-tó vidékén tömegesen. Egyébként inkább örmény terrorizmusról tudok a törökök ellen.

A háború előtt tényleg:) A török-örmény háborúban viszont százezres nagyságrendben öltek meg és öldöztek el törököket az örmény katonák.

Abban egyetértünk, hogy ahány forrás, annyi adat, de pár ezret említettél a milliós közösségből,

Nem pár ezret, hanem több ezret írtam. Remélem érted a finom különbséget a két kifejezés között:)
Előzmény: showtimes (688)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 688
Biztos volt az is, majd kifejted :)
Akárcsak örmény ellenállás is volt, s nem csak a Musza daghon, a Van-tó vidékén tömegesen. Egyébként inkább örmény terrorizmusról tudok a törökök ellen.

Abban egyetértünk, hogy ahány forrás, annyi adat, de pár ezret említettél a milliós közösségből, azért hoztam az adatokat, hogy jelezzem, más nagyságrendről van szó.
Előzmény: Törölt nick (687)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 687
1. Számadatokban nem vitatkozom, ahány forrás annyi adat, legalábbis ami az 1915 előtti eseményeket érinti.

2. A menekültek száma nem a népirtás kategóriája

3. Nem a hatalomra jutás érdekében "használták" az örmény elitet az ifjútörökök,de ebbe ne menjünk bele, mert offtopik.

4. Akkor kérlek sorold fel az örmények által elkövetett török genocídium számadatait is:)
Előzmény: showtimes (686)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 686
Kösz, hogy annak nevezhetem, aminek gondolom:)

Véleményem szerint népirtásnak nevezhetőek a következők:
1879: 40 ezer halott, 200 ezer menekült
1894: kurdok 40 településen megöltek 16 ezer örményt
1895-6: 100-300 ezer közötti áldozat, 100 ezer menekült
( Tessa Hofmann: Co-victims in Genocide The Chrsitians during the last decade of Ottoman Rule 8.p.)


Egyébként, ha máshonnan nem lett volna, akkor a Musza dagh 40 napjából tudhattam volna, hogy az örmény vezetők egy része és az ifjútörökök közt jó kapcsolatok voltak, egészen addig még utóbbiak meg nem szerezték a haltalmat. Számos példát lehet hozni más országból is, hogy a hatalomra törő csoport kihasználja a kisebbségeket saját céljai érdekében (lásd 89 Románia és az erdélyi magyarok).
Előzmény: Törölt nick (684)
jamaica2 Creative Commons License 2008.01.16 0 0 685
Amit általánosságban Velncéről írtál igaz, hiszen a Lepanto-i győzelem után is kiléptek a koalicióból. De két kivétel volt az egyik az 1684-1699 közötti időszak és a magyar történelmi tudat számára ismeretlen 1463 és 1479 közötti időszak amely esetben Velence apait anyait beadott a küzdelembe és mi hagytuk cserben (Mátyás meghalt felesége nevében próbált hódítani teljesen értelmetlenül) a saját magunk számára nehezítve meg a XVI századot. A kérdésem csak annyi, egy Mátyás szövetséggel Velence és a Karaman állam és a többi szövetségesnek mi volt az esélye lassítani az oszmán terjeszkedést (azt hiszem még a Krími kánság is Velence szövetségese volt)?
Előzmény: Müller őrmester (640)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 684
Nevezd aminek szeretnéd. A genocídium jogi definíciójára gyakorlatilag bármi ráhúzható. Ha az egymilliós kisebbségből több ezer ember áldozatául esik a helyi villongásoknak, az még nem genocídium, szvsz.
Az örmény gazdasági vezető réteg pl. rendkívül jó viszonyt ápolt az ifjútörökökkel egészen az első világháborúig, és egy darabig még közben is.
Előzmény: showtimes (683)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 683
Akkor a korábbi, etnikai alapú, tömeges örményirtást minek nevezzük?
Előzmény: Törölt nick (679)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 682
sry a csupa vastag betűért, elfelejtettem lezárni a tag-et...

csak az -ig-et akartam boldolni:)
Előzmény: Törölt nick (679)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 681
A mohamedánra nagyon morcos vagyok, a mozlimra pedig algériás:)
Azért, amiért általában románt írunk oláh helyett ésatöbbi.
Ne muszály, csak megkérlek rá, mert engem zavar:)
Előzmény: showtimes (680)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 680
ha még mohamedánra lennél, de a mozlimra miért?
Előzmény: Törölt nick (678)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 679
Az első világháborúig az örmények sem szenvedtek el "genocídiumot"...

A háborút követő eseményekből akkor ne hagyd ki kérlek a karamánlikat, a lázokat, a kurdokat és még sorolhatnám....
Előzmény: showtimes (676)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 678
mozlimot ne írj kérlek, arra algériás vagyok....
Előzmény: showtimes (676)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 677
Ennél azért kicsit szofisztikáltabb volt a helyzet, és a számadatokkal is csínján kell bánni....
Előzmény: showtimes (673)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 676
A török modernizálással párhuzamosan a XIX. század második felében megindult a nem mozlim népesség arányának visszaszorítására való törekvés. Azonban tudomásom szerint csak az örmények szenvedtek el nagyobb méretű genocídiumot a WWI-ig.

A háborút követő török föggetlenségi harc végén kijutott a görögöknek is, de kisebb számban és arányban (utána lakosságcsere keretében rendezték a helyzetet). Görögök Isztambulban és 2 szigetén maradhattak meg közösségként, nagy számban, a törökök pedig Nyugat-Trákiában. (A pomákokat pedig kezeljük külön, akárcsak a görögul beszélő mozlimokat és a törökül beszélő ortodoxokat).
Előzmény: Joranne_Sutt (675)
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.16 0 0 675
az összes keresztényt nekiálltak írtani, nem csak az örményeket.
Előzmény: showtimes (673)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.16 0 0 674
Az egykori trapezunti császárság területéről, azaz megközelítően a későbbi trapezunti vilájetről volt szó.

Mellesleg olyan nagy gyűjtés nem kell a 30 ezres örménység kiderítéséhez,

Itt nem csak arról volt szó, hogy hány örmény élt ott, hanem az arányokról.
Előzmény: showtimes (671)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 673
Egyébként, ha valaki az örmények számára és arányára kíváncsi igazán, akkor nem árt tudnia, hogy már az 1877-78-as orosz-török háború után megindult az örmények irtása (nagy ügybuzgalommal vettek részt benne a kurdok), amelynek a 3., legnagyobb hulláma volt az 1915-16-os. Már az első mintegy 40 ezer áldozattal és 200 ezer kivándorlóval járt...
Joranne_Sutt Creative Commons License 2008.01.16 0 0 672
"Ameddig visszaolvastam csak a város volt, s nem a villajet."

hát ezek szerint nem olvastál vissza eléggé, de hogy tanulság is legyen a történetben, mint a south parkban szokott lenni, mindig olvassunk vissza, hogy tudjuk miről van szó
;)
Előzmény: showtimes (671)
showtimes Creative Commons License 2008.01.16 0 0 671

Ameddig visszaolvastam csak a város volt, s nem a villajet. Tehát erről felesleges vitázni. Én a városhoz szóltam hozzá. Mellesleg olyan nagy gyűjtés nem kell a 30 ezres örménység kiderítéséhez, mivel számos angol nyelvű örmény honlapon megtalálható, csak be kell ütni a google-ba. Én is megtettem már rég:)

Egyébként ajánlom figyelmedbe eredeti hozzászólásom: "Ráadásul ott még örmények is éltek, ha nem is meghatározó számban." S ez továbbra is igaz villajetre ( a városban pedig jelentős számban éltek ) - ugyanis a lakosság kb. 3 százalékát tették ki.

Valóban meddő vita, gondolom mindenki le tudja vonni a következtetést kinek miben van igaza.
Előzmény: Joranne_Sutt (668)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!