Keresés

Részletes keresés

Szucs007 Creative Commons License 2013.09.25 0 0 13522

Üdvözletem!

 

Olyan ügyben kérném a segítségeteket, hogy a munkáltatóm felmondás után ragaszkodik a 30 napos felmondási időről, de az uj munkahelyemen azonnal kellene kezdeni, vagy elveszítem a lehetőséget.

Ha 3 napot igazolazlanul hiányzok az milyen következményekkel jár?

Köszönöm.

nicky77 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 13521

Köszönöm szépen :-)) nagy segítség!

Előzmény: András80 (13520)
András80 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 13520

Ha munkaszerződést kötöttek, azaz munkajogviszonyról van szó, akkor:

 

2012. évi I. tv. a Munka törvénykönyvéről

 

79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,

b) a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.

 

Amíg nincs írásbeli tájékoztató a felmondásról, addig jogilag nem történt semmi.

Előzmény: nicky77 (13519)
nicky77 Creative Commons License 2013.09.24 0 0 13519

SZIASZTOK,

 

Testvéremnek van egy munkaügyi problémája. 5 éve dolgozik egy egyház által fenntartott iskolában iskola könyvtárosként .

Minden évben meghosszíbtották a szerződését azaz határozott idejű szerződése van 2014. augusztus 31.-ig . Elelinte 8 majd 4 órában foglalkoztatták.

Ma közölte vele  a gazdaságis, hogy novembertől valószínű nem kell jönnie azaz elbocsájtják. Egyenlőre nem kapott erről írásbeli tájékoztatót.

Én úgy tudom, hogy határozott idejű szerződés egyoldalú felbontásánál  a munkáltatónak ki kell fizetnie a szerződés határidejéig  a munkabért!

Tudna -e ebben valaki segíteni, hogy mire vigyázzon illetve melyik tv. írja elő ezt? (ha jól tudom) .

 

köszi

tkarlos Creative Commons License 2013.09.23 0 0 13518

Sziasztok!

 

Munkajogi problémában kérnék segítséget.

Egy egészségügyi intézményben dolgozom közalkalmazottként, villanyszerelői munkakörben.A bértábla szerint,mivel csak szakmunkás bizonyítvánnyal rendelkezem, „B” fizetési osztályba tartozom.

Ezzel kapcsolatban lenne két kérdésem. 

-Jogosult vagyok a garantált bérminimumra(114000ft)? Ha igen,milyen törvényre/jogszabályra tudnék hivatkozni?

–A munkaköröm ,az SAP rendszerben, a 356/2008. korm. rendelet alapján, 5080 számot kapott. Ez megfelel a kormányrendeletben leírtaknak? Mert ha jól értelmezem,ez szakképesítést nem igénylő munkakör.

 

Előre is köszönöm a segítséget.

kicsimag Creative Commons License 2013.09.23 0 0 13517

Természetesen a munkavállaló és elküldheti.

A rendkívüli felmondást meg kell indokolni.

Előzmény: tuncikek (13515)
tipcsibácsi Creative Commons License 2013.09.22 0 0 13516

A munkabérfizetés elmulasztása rendkívüli felmondási ok. Rendkívüli felmondás esetén a végkilégítés és a felmondási időre eső bér megilleti a munkavállalót. Sőt kamatot is lehet követelni.

Előzmény: tuncikek (13515)
tuncikek Creative Commons License 2013.09.22 0 0 13515

hello! rendkívüli felmondást aminek oka a fizetés késedelme csak ügyvéden keresztül mehet vagy magán személy is elküldheti ajánlottan? Illetve kell indoklás hozzá?

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.21 0 0 13514

101. § (1)27 Vasárnapra rendes munkaidő

[...]

i) a kereskedelemről szóló törvény hatálya alá tartozó, kereskedelmi tevékenységet, a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató, valamint kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál

foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.

 

140. § (1)44 Vasárnapi munkavégzés esetén ötven százalék bérpótlék (vasárnapi pótlék) jár,

a) ha a munkavállaló a rendes munkaidőben történő munkavégzésre kizárólag a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott feltételek alapján kötelezhető, továbbá

b) a rendkívüli munkaidőre

ba) a 101. § (1) bekezdés d), e) vagy i) pontban meghatározott munkavállalónak,

bb) ha a munkavállaló a 101. § (1) bekezdés alapján rendes munkaidőben történő munkavégzésre nem kötelezhető.

(2)45 A munkavállalót munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén száz százalék bérpótlék illeti meg.

(3) A (2) bekezdés szerinti bérpótlék jár a húsvét- vagy a pünkösdvasárnap, vagy a vasárnapra eső munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén.

Előzmény: Juhász Szilvia (13513)
Juhász Szilvia Creative Commons License 2013.09.21 0 0 13513

Sziasztok!

 

Most regisztráltam, szóval új vagyok, és lehet valamit nagyon rosszul használok, ezt nézzétek el Nekem...:)

A gondom a következő: 

2013. augusztus 1-től megváltozott a Munka Törvénykönyve, így megszűnt a vasárnapi pótlék, de

találtam olyan megfogalmazást az újban, hogy kivételes esetekben mégis jár, ilyen például a kereskedelem

ágazata...

Én olyan kereskedelmi üzletben dolgozom, ahol minden vasárnap nyitva vagyunk, igaz rövidített nyitva tartással,

és eddig járt a vasárnapi pótlék.

Kérdésem:

Jogosan vagy jogtalanul nem kapok szeptembertől  vasárnapi pótlékot, azért fájó ez nekem, mert ez havi

15000-20000 forintot jelentett...

 

Előre is köszönöm a segítségeteket!

 

Üdv: Szilvi

Törölt nick Creative Commons License 2013.09.20 0 0 13512

ha a közös megegyezést nem kívánod megtámadni, és szerepel benne, hogy egyéb követelésed nincs, akkor a munkáltatóval való külön megállapodáson kívül gyakolratilag semmi esélyed nincs a kifizetésre.

Előzmény: sgs2002 (13511)
sgs2002 Creative Commons License 2013.09.20 0 0 13511

Kedves Fórumozók!

Köszönöm a hozzászólásokat!

Garfield007: Igen, a gyáva, de biztos lehetőséget választottam.

Bgly: A megszüntető szerződésben nem szerepel, hogy a feleknek nincs egymással szemben követelése.

Tipcsibácsi: A munkaviszonyom mindenképp megszűnt volna, ez egy előre tervezett több munkavállalót érintő leépítés volt, így legalább megkaptam a plusz három havit.

András80: A jelenléti íven aláírtam a kivett szabadságot. Szerinted esélyesebb lenne utólagos túlóra kifizetést kérni, mint a ki nem vett szabadságra járó munkabért? Mire lehet még hivatkozni ebben esetben a dátumokon és a bizonylatszámokon kívül?

Mit jelent az hogy alapesetben 3 évre visszamenőleg lehet igényem? A munkaadótól három évre visszamenőleg kérhetem, de bíróságon azt megelőző időszakra is? A munkáltatónak küldött igényben célszerű megemlíteni a Munkaügyi Bíróság lehetőségét vagy a Munkaügyi Hivatalt, vagy nem kellene azonnal "fenyegetőzni"?

Köszönöm!

Garfield007 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13510

Mert +3hónapot kapott.

Előzmény: tipcsibácsi (13508)
András80 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13509

Itt nem a közös megegyezés a probléma. Ha a jelenlétin ki van írva a szabadság, hogy kivetted, nehezebb utólag bebizonyítani, hogy ez valótlan, főleg, ha a szabadságos adatokat naponta aláírtad.

3 évre visszamenőleg lehet követeni bármi igényt, alapesetben.

 

Én inkább egy túlóra igényt tudnék elképzelni, először a munkáltató felé közvetlenül jelezve, utána bíróságon. A bizonyítási teher viszont a tied, illetve a bíróság kedvétől függ...

Előzmény: sgs2002 (13505)
tipcsibácsi Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13508

Miért nem hagytad, hogy felmondjon?

Hülyeség ilyen esetben aláírni a közöst.

Előzmény: sgs2002 (13505)
bgly Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13507

A közös megegyezésbe bele szokás írni, hogy nincsenek egymással szembeni követelések.

Hiszen megegyeztetek...

Előzmény: sgs2002 (13505)
Garfield007 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13506

És elfogadtad a közöst... Ez annyira szép. 

Ha valóban tudod bizonyítani, pereskedj.

Előzmény: sgs2002 (13505)
sgs2002 Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13505

Kedves Fórumozók!

 

Tanácsotokat kérem! Több mint tíz éves munkaviszony után a munkáltatóm a gazdasági körülmények megváltozása miatt kezdeményezte a munkavíszonyom megszüntetését. Kaptam egy írásos tájékoztatót, a munkáltató felajánlott három havi plusz végkielégítést a kollektív szerződés szerint, ha a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetést elfogadom. Ezt elfogadtam, aláírtam. Az utóbbi 5-6 évben az éves szabadságom kb felét tudtam kivenni, "természetesen" a jelenléti íven szerepel  a teljes éves szabadság. Az általam végzett tevékenység során keletkezett bizonylatokkal lehet igazolni hogy a jelenléti íven szereplő kivett szabadnapok egy része nem valós. A bizonylatok másolatával és tartalmával nem rendelkezem, csak a bizonylatok sorszámával és a keletkezésük dátumával. A bizonylatok a munkáltató informatikai rendszerében megtaláhatóak, egyértelműen bizonyítják hogy az adott napokon dolgoztam. Ezek alapján van-e lehetőségem kérni a ki nem vett szabadság utólagos kifizetését?

Köszönöm!

zsanna Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13504

Na, ezzel maximálisan egyetértek :-)) Annyi kiegészítéssel, hogy a jogi dolgokat nem csak időként, hanem rendszeresen megpróbálják ránklőcsölni :-)))

De továbbra is tartom, hogy egy nem főfoglalkozású egyéni vállalkozónak 99 %-ban nem kell adótanácsadó. Közel nincs annyi bevétele, hogy gond legyen azzal: hogy lehetne csökkenteni a fizetendő adót.

Előzmény: bgly (13501)
kolcsar Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13503

Annyibol más nekem az összehasonlitás,4-évig egy Belga-Magyar cég szervizvezetöje voltam itthon,amig Antal Jóskáék elnem kezdték haza vágni az országot kiárulni,meg olyan rendeleteket hozni amibe a becsületes emberek csak becsödöltek.

Kint tanultam,dolgoztam közbe,hogy megismerjem az újabb technológiákat,rendszereket,sokkal tartom a kapcsolatot ma is mert kellenek adatok amikhez itthon nem igazán lehet hozzá jutni.Ha csak 20-ével lennék fiatalabb kint Belgiumba meglenne a helyem,akkor voltam hülye mikor haza vágták a cégünket,és a kinti tulaj hivott ki igaz ott nem szervizvezetönek,csak vezetö szerelönek az egyik mühelyébe.Csak a feleségem akkor lett beteg több mütéten ment át nem akartam itt hagyni,mert senki nem lett volna melette!

Előzmény: bgly (13502)
bgly Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13502

Én hiszek neked, mert én nem jártam arra, csak közben eszembe jut ,mit mondanak a messziről jött emberről.

Persze azt is csak hallomásból tudom, hogy minden amerikai középosztálybelinek saját

ügyvédje,

pszichológusa,

fogorvosa,

teniszedzője

adótanácsadója van.

És ott az adótanácsadó egy irigyelt jövedelmű szakma.

Előzmény: kolcsar (13499)
bgly Creative Commons License 2013.09.19 0 0 13501

A szakbarbár (műszaki stb. képzettségű) vállalkozók, "utálom az adminisztrációt!"  felkiáltással alkalmaznak egy könyvelőt, (úgy is beszélnek róla, némi fensőbbséggel, "a könyvelőm" oszt elvárják tőle, hogy könyvelő, bérszámfejtő, tb-ügyintéző, adószakértő, statisztikus, banki ügyintéző, postás, futár legyen egy személyben, egy könyvelői fizetésért. És indőnként megpróbáljáka jogi meg a vám dolgokat is rálőcsölni.

Előzmény: zsanna (13500)
zsanna Creative Commons License 2013.09.18 0 0 13500

Ehhez a szinthez azért még bőven nem kell adótanácsadó.

Előzmény: bgly (13498)
kolcsar Creative Commons License 2013.09.17 0 0 13499

Kösz a segitséget:))

 

Ilyen macera talán nincs a világon mint itt.

Két barátom is még 2010-karácsony elött,utolsó elkeseredésbe,elmentek kölcsön kocsival a két család,ki Irországba.

Tavaly nyáron már három beállásos mühelyük volt az egyik autószerelö a másik karoszéria lakatos.Van egy másik barátom aki ingázik ki hozzájuk,az mesélte bement a polgármesteri hivatalba érdeklödni,mindent egy helyen elintéztek volna neki,még kezdési segélyt is kapott volna nagyon gondolkozok ö is kiköltözik.

Mesélte a srácok negyedévenként beviszik a számlákat amiket kiadtak,meg amit vásároltak azokat,és egy héten belül megkapják mit kell fizetni,majdnem jelképes összegeket az itthonihoz képest.

Előzmény: bgly (13498)
bgly Creative Commons License 2013.09.17 0 0 13498

könyvelő + adótanácsadót.

Mert az két szakma. 

Előzmény: kolcsar (13492)
papa402 Creative Commons License 2013.09.16 0 0 13497

Több kérdésben is kérek segítséget. Az érvényes kollektív szerződés szerint a munkaidő napi 8 heti 40 óra.

A cég ahol dolgozom 4 havi munkaidőkeretet használ . A munkavégzés folyamatosan heti 6 nap, 48 óra. A hétvégék is pontosan beleesnek havi 1 vasárnap kivételével. Törvényes-e a foglalkoztatás?

Kell-e fizetnie vasárnapi munkavégzésre pótlékot három vagy négyműszakos munkarend esetében?

Az év elején kiadott munkarend szerint minden szombat,vasárnap szabadnap.A tényleges munkavégzés ettől lényegesen eltér.A szabadságok elszámolása az évelején kiadott munkarend szerint történik nem a valós munkavégzés szerint. Ez törvényes?

A munkabeosztást folyamatosan változtatják.Nem tudhatod előre,hogy holnap mi lesz, dolgozol vagy nem.(pláne egy hét múlva)Telefonon értesítik az embereket,hogy be kell jönni vagy nem. Ez törvényes?

 

kolcsar Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13496

Kösz ez valamivel szimpatikuasabb,mint amiket sokan mondtak,olyan havi 60-70 ezrekröl beszéltek ha esik ha fúj,magyarul ha van bevétel ha nincs:))

Mostani idöbe akkor találják meg az embert akinek komolyab felszerelése van amikor már a szomszéd által Vaterán vett kütyükkel nem jutnak semmire vagy,nem is tudják értelmezni.Mivel nekem hivatalosak a cucaim,ha frissiteni akarom az újabb programokra,nem csak mondjuk a 2012-es év végéig frisitet használnám van amelyik 120 ezer,van ami 260 ezer lenne csak a frisités amiért évi 3-4 DVD-t kapnék,és közbe mindegyikhez 1-3 szerviz pacot.Ha mindent egybevetek nagyon megondolandó mit csináljon az ember.Azért érdeklödöm mert ha hivatalos lenne akkor elöszedném,és hirdetni is tudnám a dolgot.Mert ha a 2010-elötti idö lenne akkor gondolkodás nélkül beválalnám,csak azóta sok kis-közép válalkozás szünt meg,sokan elmentek az országból.Azok hivtak volna,mert havi pár alkalomra nem érné meg nekik a beruházás, a tanulás,vagy alkalmazott tanitatása.

Előzmény: zsanna (13495)
zsanna Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13495

Nyugdij melletti egyéni vállalkozóként havi 6.660 Ft fizetési kötelezettséged mindenképpen, és mindentől függetlenül, fixen lesz. 

Ha lesz bevételed, akkor abból levonhatod a számlával igazolt költségeket, és ha van a neveden van autó, akkor havi 500 km költsége elszámolható minden különösebb cicó nélkül. 

Ha év végén marad nyereséged, akkor az után kell 10 % nyugdijjárulékot fizetni - meg ne kérdezd, hogy miért....  mert csak, - és a fennmaradó összegnek még kb a 40 %a  "megy a levesbe", azaz a sáphivatalnak....  Ja, meg hát iparűzési adó, azzal nagyon durván kalkulálhatsz úgy, hogy a bevétel 2 %-a..

Hirtelenjében ennyi jutott az eszembe. És könyvelőt szerintem érdemes keresned, mert vannak apróbb banánhéjak, amik sokba kerülhetnek, ha netán elúszol rajtuk.

Előzmény: kolcsar (13490)
kolcsar Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13494

Kösz a tippet,ezt mgpróbálom,hátha kapok valami értelmes segitséget!

Előzmény: Törölt nick (13493)
Törölt nick Creative Commons License 2013.09.14 0 0 13493

ezért mondtam, hogy ne hagyd magad elküldeni.

esetleg az adoforum.hu-n érdemes, ott adószakemberek vannak.

Előzmény: kolcsar (13492)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!