Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.04 -1 0 116490

Kisgyerekes háznál szerintem legjobb, ha az összes dugalj (a hosszabbítók is!!!) beépített automata gyerekzáras, tehát olyan, hogy mihelyt kihúzod belőle a konnektort,  automatikusan elzáródnak a lyukak. Ez az egyetlen, aminek a ledugózását nem lehet elfelejteni használat után :)

 

https://ledrex.hu/wp-bolt/642w/rh-11211_n.webp

https://kapcsolo-dugalj.arukereso.hu/?st=gyerekz%C3%A1r

Előzmény: Törölt nick (116486)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 -1 0 116489

Lejárt lemez, oda való a mozgásérzékelő. Viszont tök buli lehetett, ha ketten mentek a folyosón egymástól kicsit messzebb. Folyamatosan ki lehet cseszni a másikkal. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (116487)
kosac Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116488

Az tényleg igaz, hogy a digitális villanyórákat a dimmeres LED és ehhez hasonló cuccok behülyítik, többet mérnek?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116487

Utánanéztem és rájöttem, hogy rosss kifejezést használtam emlékezetből.

Van egy olyan kapcsolás, amikor nagyon hosszú folyosó / lépcsőház / gyalogút megvilágítása szakaszokra van osztva (pl energia takarékosság, fényszennyezés csökkentése, stb) és a szakasz-határokon vannak ilyen kapcsolók. Tehát mindig megvilágított szakaszon sétálsz, a szakaszhatárra érve átkapcsolod az ott lévő speciális  kapcsolót, ekkor a mögötted lévő szakasz elsötétül, ugyanakkor az előtted lévő megvilágosodik. Na ilyen szakaszhatár-kapcsolónak alkalmas egy effajta egy billenő-fedős kettős váltó kapcsoló. Amikor ilyen kapcsolóról volt szó, akkor nekem a "szállodai kapcsolás" kifejezés ugrott be, a jelek szerint hibásan, elnézést.

Előzmény: awwa (116420)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116486

Ha az vót kéznél, hát az vót kéznél. A vasalómadzagot is megráncigálja legalább egyszer amíg anyuka a telefonját simogatja.

Előzmény: Törölt nick (116485)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116485

Valaki írta már itt régebben, hogy a fűtéscsőbe kapaszkodva dugott szeget a konnektorba a gyermek.

Előzmény: Törölt nick (116482)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116484

Tőlem is kérdezték, hogy egy frissen megvásárolt földelés nélküli házba mért javasolok mindenekelőtt egy FI relét. És a legszomorúbb, hogy állítólag a villanyszerelő kérdezte.

Előzmény: ksanci (116461)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116483

Tudod , mikor még én tanultam a szakmát , akkor jött a tanár , hozta a 100Voltos dinamót és mindenkinek kikellett próbálni , milyen az áramütés ( katonai mezei telefonból való ,  azért áramot is termel elég szépen ). Változnak az idök .:-)

Előzmény: ötfelezős (116474)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 -1 0 116482

A lyukakba nem tudja bedugni az ujját. De ha fasza nyálas, esélyesebb az akció, ha talál egy szeget, azt előbb vezetőképesebbé nyalja és úgy dugja bele. A védőérintkezőt viszont simán megtépheti, mert az kilóg. Atért jobb az olyan vakdugó ami azt is eltakarja.

Előzmény: peterch (116479)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 -1 0 116481

Állítólag eleve 3db bejövő vastag vezetéke van, fekete-kék-piros.

Előzmény: ruzsa janos (116478)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.04 -1 0 116480

Jelentős esély van arra, hogy a konnektorba dugott két mutatóujjad között halálos áram folyik, ezzel egy időben a fázison lévő ujjad és a talpad között annyira kicsi áram folyik, amit a FI relé nem vesz észre. Tehát ott töltheted az egész napot rángatózva, miközben a FI relé nem tapasztal semmi rendkívülit.

Előzmény: peterch (116476)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 1 116479

Légyszíves olvasd el az elsö hsz-emet ebben a témában .

 

Abból indultam ki , hogy a fiaméknál csináltam egy próbát a szalagparkettán . A FÍ relé nem old ki , ha csak a fázist fogom meg . Az unokám , meg most van abban a korban , hogy neki a padlón négykézláb mászkálásnál pont a feje magasságában vannak a dugaljak és már láttam nála , hogy nyúlkált hozzá , neki még nagyon vékonyak az ujjai  . Ezért raktam mindenhová dugaljba erre a célra készített dugókat . Ezért írtam , hogy a FÍ relé az ilyen esetekben a szalagparkettás házakban hamis biztonsági  érzetet biztosít . Ebböl indult az itteni beszélgetés .

Előzmény: ötfelezős (116474)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116478

Amúgy miért kötötték össze anno az elosztódobozban a védővezetőt a nullával?? 

Pontosabban: miért választották szét az elosztódobozban a védővezetőt és a nullát, ami egyetlen vezetőként érkezett odáig?

Azért, mert az a dobozig PEN vezető, odáig nincs aktív védő funkciója (hiszen nem érhet hozzá senki).

Onnantól viszont van a védővezető - normálisan nem folyik rajta áram, és bizonyos berendezéseknél konkrétan a fém házra van kötve, illetve a nullavezető, amin pontosan ugyanannyi áram folyik, mint a fázisvezetőn (amíg nincs üzemzavar).  

Előzmény: S.Pellegrini (116472)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.04 0 1 116477

"Hamis biztonságérzetet ad !"

 

Egyrészt nem szabad, hogy a FI relé megléte  miatt másképp viselkedjünk a házban az elektromos készülékekkel. Az autóval sem szabad vagányabbul menni azért, mert van benne légzsák.

 

Másrészt az emberek nincsenek tisztában a FI relé hatáskörével (sajnos még a szakemberek nagy része sem), ez a tájékozatlanság súlyos hiba. Valami ilyesmit kellene beleverni az emberek fejébe:  A FI RELÉ EGYÁLTALÁN NEM VÉD A MEGRÁZÁSTÓL, csak a meghalástól. Sőt, az áram általi meghalásnak is csak egy bizonyos fajtájától véd meg, a többivel nem foglalkozik.

Előzmény: peterch (116467)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116476

Szia !

 

Nekem azt tanították , hogy  feszültségtöl függöen az áram az ellenállások nagyságától függöen folyik I = U/R . Tehát , ha én elmarkolom a fázist és a nullát , akkor rajtam keresztül a védöföld felé is folyik áram , ha olyan talajon állok és a feltételek adottak ( mezítláb a fürdöszobában ) . Ez az a hibaáram , ami kioldja a FÍ relét .

Vagy már ennyire öreg lennék és valami már másképpen van ?

Előzmény: ksanci (116473)
ötfelezős Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116475

felújítási szándékod azt az (ezek szerint téves) elképzelést ébresztette, hogy szakember vagy...

Előzmény: S.Pellegrini (116472)
ötfelezős Creative Commons License 2020.11.04 -1 1 116474

Viszont a  fürdöben megvéd a FÍ relé

Ez nekem egészen furcsa. Azt akarod mondani, hogy ha eltörik a hajszárító burkolata, akkor úgy hagyod, mert ha megmarkolod a fázist és a nullát egyszerre, akkor majd leugrik a FI-relé?

Ami megvéd a fázis és a nulla egyszerre fogásának veszélyeitől az:

- burkolat

- távolságtartás

- törpefeszültség

És ha ezek meghibásodnak, majd csak akkor esetleg megvéd a FI-relé.

 

A másik téma meg, hogy az, hogy eddig az áramütéseket túlélted, arra hogyan lehet támaszkodni a jövőben? A vasúti átjáróknál is ezt szívják meg, tegnap sem jött vonat... A FI-relé statisztikai alapon véd, ha áramütést kapsz, egy egészen rövid fázis van az EKG-n, amibe ha beletalál az áramütés, akkor kampec. És az egészséges felnőtteken kívül mindenki más nagyobb veszélyben van, az infarktus egyik oka az, hogy  ijedés miatti vérnyomásváltozás lerepeszti a koleszterin plakkot az érfalról, és valahol dugulást okoz. Kinek nincs 40 felett ilyen koszolódott erre Kelet-Európában, a sonka és kolbász hazájában?

 

A munka közbeni áramütés ellen javasolnám a feszültség alatti munkavégzés szabályainak alkalmazását.

Előzmény: peterch (116470)
ksanci Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116473

Nem érted.

 

Ha te egyszerre fogod meg a fázist és a nullát, akkor az ellen semmilyen fi relé nem véd meg, mert nem lesz hibaáram... És garantáltan megráz, nem kicsit. 

Az, hogy hozzáértél már fázishoz és megcsipkedett, jobban vagy kevésbé, más dolog, azt szerintem átélte már egyszer vagy többször az itt fórumozók nagy része is...

Előzmény: peterch (116470)
S.Pellegrini Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116472

Ok. Amúgy miért kötötték össze anno az elosztódobozban a védővezetőt a nullával?? 

Előzmény: Törölt nick (116471)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116471

Igen. Természetesen 100%-ra csak akkor lehet megmondani mi az ábra, ha a villanyóránál is megnézitek, de ehhez te nem férsz hozzá. A zöldsárga védővezetőt húzzad be mindenhova.

Előzmény: S.Pellegrini (116469)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116470

Megfogtam már párszor és még itt vagyok ( általában fel vagyok rá készülve , ha áram alatt kell dolgozni ) . :-)

Viszont a  fürdöben megvéd a FÍ relé , mert ott nem szalagparketta van és 10mA-osat tettem .

Előzmény: arenarock (116468)
S.Pellegrini Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116469

Ez az, de a piros lenne egyszerűen akkor a védővezető? Egy fázis van csak.

Előzmény: Törölt nick (116424)
arenarock Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116468

Hát nem igazán, mert az ellen semmi, sehol sem véd, ha a bal kezeddel a fázist, a jobb kezeddel meg a nullát fogod meg... 

Előzmény: peterch (116467)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116467

Az igaz ! 

 

Csak itt az van , hogy hiába a beépített biztonsági elem , akkor sem véd meg , tehát az ilyen házakban semmit sem véd .:-(

Hamis biztonságérzetet ad !

Előzmény: arenarock (116465)
Jahno Creative Commons License 2020.11.04 -2 0 116466

Na és ilyenkor jön a megfejtés. Anyósnál pár régi hasonló fos kapcsolót szintén ki akartam cserélni. Pár 10 munkaórám már belement a 2 kapcsolóba, mert csak a múmiákat bontom. Kezdjük ott, hogy fal túloldalán kábelcsatornában jön le a vellany. Először csak meg akartam nézni, de már ott megrúgott a fázis :-D Aztán kapcsolóig nem ért el a vezeték, azt falban megtoldották KÉTSZER és csatornában is volt egy 10 centis meg egy fél méteres szigszalagozott toldás, ami persze már szét volt peregve rendesen.

Előzmény: VILLÁMGYORS (116463)
arenarock Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116465

Az mindegy, hogy hol fogod meg a fázist és a nullát. Ha levegőben felugorva, akkor is agyonvághat, mivel akkor nem számít sem a padló, sem a fi relé, sem a védőföld, csak az hogy mennyire kérges a kezed...

Előzmény: peterch (116464)
peterch Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116464

Szia !

 

Tehát ilyen padlón ha fázis+nullát érint , akár bele is halhat . Szerintem sok ilyen ház van mostanság .

Előzmény: arenarock (116454)
VILLÁMGYORS Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116463

Az egész házat át kellene szerelni. 

Macerás lenne vezetékeket behúzni a régi csövekbe. 

De ha belemegy kicserélem vagy a régi kapcsolókat rakom fel úgy ahogy volt. 

Előzmény: Törölt nick (116460)
ötfelezős Creative Commons License 2020.11.04 0 1 116462

Így kimondottan szerintem csak az az előírás volt, hogy a fázist a középérintkezőhöz kell kötni. Villanyszerelő könyvekben említették meg itt-ott, hogy ne csináljunk ilyent.

Előzmény: Mutual Friend (116459)
ksanci Creative Commons License 2020.11.04 0 0 116461

... és öregbeatsuhanc, aekis.

 

Nem kötözködés, de a fórumban ne maradjon már így ilyen. Még mindig rengeteg helyen nincs védővezető kiépítve, ennek ellenére egy ÁVK még így is életet menthet. Ne az legyen, hogy idejön a delikvens, hogy hallott valami Fíről, de ja, hogy földelés nélkül nem működik, "szart se ér", azt most nem tud csináltatni és simán továbbmegy, abban a tudatban, hogy földelővezeték nélkül nem működik a fírelé.

De szépen leírtátok a lényeget, így bárki, aki erre téved, tényleg képbe kerül. Ennyi a lényeg, nem a kötözködés.

 

Előzmény: ötfelezős (116432)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!