Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48538

2014. szeptember 23-i hozzászólásom a témával kapcsolatban:

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131825429&t=9012640

 

A következő 3 nyomvonalváltozást én vittem fel az OSM rendszerbe:

 

Gyenesdiás - Nagy-mező:

OSM Turistautak

 

Hévízi-tó kerülése keletről:

OSM Turistautak

 

Bodza-völgy - Tatabánya-tarjáni összekötö út:

OSM Turistautak

 

E változások közül kiárólag az első szerepel az MTSZ Országos Kéktúrát érintő nyomvonal módosítási tervei között (2014. április 24-i anyag). A másik kettő ebben a "hivatalos" anyagban nem szerepel: az elsőről egy hozzászólás révén, a másodikről a legújabb Gerecse turistatérkép (© Cartographia Kft.) és Berki Zoltán személyes közlése alapján szereztem / szereztünk tudomást.

 

Végül egy érdekes hír a Visegrádi-hegység (régi nevén Szentendre-Visegrádi-andezithegység) ismerőinek és kedvelőinek: két hónapon belül hivatalosan is turistajelzést kap az Öreg-Pap-hegy - Ágas-hegy csoportjában kanyargó ún. "Spartacus ösvény". A Zöld sáv jelzés nyomvonala kerül át ide és vezet majd át a Felső-Lepence-völgy oldalvölgyéből a Jenő-kunyhó érintésével az Apátkúti-völgybe. Ezzel egyidejűleg e Zöld sáv jelzés Alsó-Lepence-völgyben vezető szakasza megszüntetésre kerül.

Előzmény: Pulmy (48530)
HEV Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48537

Csak érdekességként az utazási  költségekről:

Egy Kaposvár - Pécs autóbuszjegy kb. 1400 Ft teljes áron.

Egy család is volt velem három gyermekkel, gyakran túráznak és így a nagycsaládos kedvezményükkel 90 %-os kedvezményt kaptak. A teljes család 500 - valamennyiért utazott egy utat, oda.

A túra végén az Éger-völgyből teljes árú helyijáratos jeggyel kellett az autóbusz pályaudvarra eljutni. 1 db jegy 400 Ft, könnyű kiszámolni, hogy az 5 fős családnak ez kb. 4-szer annyiba került mint a Kaposvár - Pécs távolsági közlekedés. Teljesen ingyen csak a 65 év felettiek utazhatnak. A nyugdíjas kedvezmény ha valaki gyakran túrázik két három hónap alatt elfogy. A közalkalmazotti 50%-os az kétszer annyi lehetőséget ad, de az is csak havi  1 db túrát enged meg oda vissza. 

Ritka az olyan nagy család - sajnos - ahol van is kedvük túrázni és élni is tudnak a gyerekek kedvezményével. Az anyuka mint aktív túrázó így látta ezt a szakaszt.

 

A természetjárás nem olcsó szórakozás :-(

 

Előzmény: Pulmy (48536)
Pulmy Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48536

  A Mecsek rejtett kincsei.. Nagyon jó!  Külön öröm látni a képeiden,hogy a fiatalság is veletek tart.

Előzmény: HEV (48458)
Csuhás Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48535

Osztom a véleményed. Egy kéktúra jelvény addig érték amíg joggal lehet feltételezni hogy egy végig gyaloglás áll mögötte. ( Nem tartom elfogadhatónak az aszfaltos részek lebuszozását stb. )

Előzmény: pozo (48531)
Pulmy Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48534

   Ezek már régi problémák. Most megy az M3-on a Másfélmillió... ismétlése,épp a tegnapi részben (Pilisi) emlegették Rockiék,hogy   már a film készítésekor is divat volt több (20-30) füzettel megjelenni a pecsételő helyeken. Akkor még a "pecsétőrök" ezt jelezték is az MTSz felé,ma ki venné a fáradságot ?

 

   Egyébként mindenki csak saját magát csapja be,ha csal,mert nem(csak) a pecsét a lényeg,hanem az élmény megfizethetetlen.

Előzmény: pozo (48531)
Pulmy Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48533

  Érdemes belekezdeni,sok rejtett kincset tudsz felkeresni és a Balcsitól mindössze pár kilire van.

Előzmény: Random- (48516)
Pulmy Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48532

  Legközelebb a Nagyberek jön,az is teljesen sík,viszont nincs egy árva település sem közben,ráadásul az utak is könnyen víz alá kerülhetnek..   Kiváncsi leszek a szakaszra.

Előzmény: Törölt nick (48518)
pozo Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48531

Nekem más a véleményem. A Kéktúrának komoly erkölcsi s szakmai értéke van, egy haveri beszélgetés alkalmával nem derül ki, hogy végigjárta-e az utat az illető. Nem lenne szerintem jó, ha "felhígulna" a Kéktúrát végigjárók köre...

Kéktúrát végigjárni komoly anyagi befektetés (útiköltség, szállás), én nem tartom jónak, hogy egyeseknek csak úgy ölébe hullna a teljesítés. Itt nem csak  a gk-val közlekedőkre gondolok, hanem főleg azokra, akik egyszerre vagy 10 füzetet bélyegeznek (rokonoknak, haveroknak). Ha lenne egyfajta teszt, akkor igen csak meggondolnák az esetleges "égés" miatt...

Előzmény: donjuan1984 (48529)
Pulmy Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48530

 kicsit megzavarodtam. Melyik most a hivatalos kék Nagymező-Gyenesdiás közt? Mi tavaly év elején még a lőtér felé mentünk. Most kezembe került egy tavalyi térkép amin már a sárga+-al megy a régi bányák felé. A régi útvonal meg maradt piros-.

   A tuhun még a régi nyomvonal van,az Osm-en már az új. Az MTSz honlapjáról meg ne is beszéljünk....

 

  Kicsit káoszos az egész,viszont a lényegen nem változtat,ugyanoda visz,csak az újabb nyomvonal talán változatosabb,kevesebb benne az aszfalt is.

 

   Nem rémlik,hogy itt is olvastam volna útvonal módosításról.

donjuan1984 Creative Commons License 2015.03.25 -1 0 48529

Nem kell itt "izmozni" :) Mindenkinek a lelkiismeretére van bízva, hogy "kispistázik" -e vagy sem, ha ott a pecsét akkor fogadják el. Az olyan aki kamuzik, csal, stb. úgysem fogja nagy dobra verni, mert egy beszélgetés során úgyis kiderül és az már azért kínos. A tesztet sem támogatom, nem ér ez annyit.

AttHunter Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48528

És valószínűleg újra- és újra is kezdjük, mert fertőzöttek vagyunk.

kakukKata Creative Commons License 2015.03.25 -2 0 48527

Amennyi változtatás volt mostanában az útvonalon, mind kezdhetnénk újra :-) 

Előzmény: pozo (48526)
pozo Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48526

Nagyon jó ötlet. Nem új dolog, amiről írsz. Úgy 40 éve volt vagy 100 fénykép (20-30 képpel én is gyarapítottam a készletet), amikből véletlenszerűen fel kellett ismerni a helyszíneket. Ezek jellegzetes tárgyi helyszínek voltak (turistaházak, vasúti megállók stb.) Egyáltalán nem volt gond, ha egy-két helyet nem ismertél fel, de például, ha a dobogókői turistaházat nem ismerte fel az illető, akkor már gyanús lett a dolog, a további teszt és a beszélgetések nyomán kiderült a turpisság.

Szerintem ez a régi, bevált megoldás elrettentené a csalókat...

 

Egy érdekesség: Amikor a cserháti szakaszt gyalogoltam, akkor egy fél évre rá megváltoztatták a kék útvonalát, de én még a régi útvonalon bélyegeztem. Az elbíráláskor csak úgy fogadták el a teljesítést, ha az új vonalat is végigjárom. Ezzel nem igazán értettem egyet, de a békesség kedvéért vettem egy új füzetet, aminek alapján végigjártam az új útvonalat.

Előzmény: Csuhás (48510)
bmalag Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48525

nem üldözendő, inkább sajnálnivaló az ilyen ember. valami nem stimmelhet nála

Előzmény: Random- (48517)
Güsziológus Creative Commons License 2015.03.25 -2 0 48524

Lemaradt a térkép.

Íme az ominózus terület, lementettem a jelenlegi állapotot.

 

Remélem, hamarosan bemutatható állapotban lesz a valóságot is tükröző állapot.

 

Megjegyzésként még annyi, hogy a síkvidéki túráknál a vízelvezető csatornák "ismerete" igen fontos, sajnos ezt a jelenlegi digitális térképek nem tükrözik.

Az OSM-et is néztem, az sem tükrözi a valóságot.

 

Előzmény: Güsziológus (48505)
rozaa Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48523

"Az úriember elmesélte hányszor teljesítette ezt meg azt a túrát és zarándok útvonalat. Felét sem ismertem vagy nem értettem, de láttam hogy ő nagyon büszke rá. Én alapvetően nem szeretem az ilyet, de udvariasan végighallgattam."

A dicsekvés nekem olyan, mint a szex meg az orrtúrás: külső szemlélőként hányok tőle, de résztvevőként élvezem. Azaz, a lényeg a közös nevező. Avagy, - ahogy a temetésen is - a részvét a fontos!

Ami pedig a hardcore/liberális kéktúra teljesítést, csalást-ámítást illeti itt is érvényes Liebig minimuma. Ha magas az elvárás kevés lesz a teljesítő, másképpen: ha sok teljesítőt akar a szövetség, akkor inkább lazítani kell - az amúgy is ellenőrizhetetlen - feltételeken. Ez lehet, hogy leértékeli a teljesítményt (-), ám bevonzhat nagyobb tömegeket a természetjárásba (+).

Előzmény: Random- (48517)
AttHunter Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48522

Elég sok a "csilivili" csodapalota és a mellette parkoló Jaguár, de engem nem zavar. Csodálatos volt a Jókai kilátó melletti leánykökörcsin mező, vagy a Péter-hegy elhagyatottsága. A Lóczy-barlanghoz most nem mentem el, mert nemrég voltam a családdal. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy ne hagyja ki, ha arra jár.

A kilátók közül az Endrődinek csak az alapja van meg, most kezdik építeni, az alsóőrsi Somlyó-hegyi kilátó félig állt, de a munkások nem engedtek tovább, mert valami csőrendszert vezettek fel és veszélyes volt.

Na tessék, oda mehetek vissza fényképes szelfiért, és akkor csalónak fogok látszani?

A Csere-hegyi kilátó (Szabadság) mindenképp megér egy látogatást túrán kívül is (fel lehet menni kocsival is :) ), remek körpanoráma és egy galéria vár, plusz egy őrkutya a gazdival. Az Óvári messzelátót pedig nem ecsetelném Almádiban, sokan ismerik a panorámáját.

Előzmény: Törölt nick (48521)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48521

Füred fölött volt nagyapám telke (közel a barlaghoz), egy jó pár nyarat ott töltöttem, az jó környék :) Bár most már szépen beépült arrafelé is minden.  

Előzmény: AttHunter (48520)
AttHunter Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48520

Hát akkor a Balatonfüred-Balatonalmádi szakasszal kezd a Balaton Kört. A hét végén voltam és minden van benne. Szint bőven, erdő is bőven, kilátók tömkelege. Jó, van lakott terület is, de az érdekesebb fajták (Csopak, Lovas, Alsóőrs..). Van bőven látnivaló és a végére az erő is kezd elszállni.

 

Én azt szeretem a Balaton Körben, hogy nem igazán fix útvonal, hanem érintőpontos túra. Ki lehet térni, egyéb látnivalókhoz és plusznak ott a fényképezés, néha olyan extrém helyeken, hogy a "terepjárós turistáknak" is elmegy a kedvük. Bár szerintem legyenek boldogok a hülyeségükkel, az én kedvemet nem vehetik el, amit megélek, az az enyém marad örökre.

 

Apropó: Az etikus, hogy aki a Balaton Kört csinálja, az bélyegez a BFKT füzetbe is, hiszen rengeteg az átfedés, és kis tervezéssel együtt vihető a kettő (kicsit hosszabb a BFKT, de üsse kavics)?

Előzmény: Törölt nick (48518)
hörpölin Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48519

Nem hittem volna, hogy Güsziológus teljesítésével kapcsolatos, kicsit viccesnek szánt hozzászólásom (ott volt a szmájli is!) ekkora viharokat kavar! Ebből is látszik, hogy ez a "csalás-nem csalás" probléma egy igazi darázsfészek!

 

Én sem vagyok a túlszabályzás híve, és azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy a - véleményem szerint abszolút kisebbséget alkotó - csalókkal nem érdemes foglalkozni! Hiszen egyikünk sem elsősorban a jelvényért teljesít egyetlen túramozgalmat sem, hanem mindenfajta más okok miatt, mint például természetszeretet, szabadban végzett mozgás, hazánk jobb megismerése, stb., stb.

 

Akkor miért is vergődünk rajta? :-)

Előzmény: bmalag (48513)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48518

Jó beszámoló! Engem személy szerint még mindig riaszt az, amikor a lakott terület/erdő arány az előző javára borul, ráadásul sík a vidék, de ez egész érdekes túrának tűnik. 

Előzmény: Pulmy (48503)
Random- Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48517

Szerintem is kár ennek nagy feneket keríteni! Mindenki a saját lelkiismeretével számol el. Egyébként nem tudom mi értelme lenne arra verni magam, hogy 6 vagy 16 Kéktúra teljesítésem van. Nagy élmény kéktúrázni, de az ismerősi körömben szerintem nem leszek nagyobb vagy kisebb a szemükben több vagy kevesebb teljesítéstől. Magam miatt vágtam bele és jó látni Édesapám mennyire büszke rám. Hétvégén mikor mutogattam neki a fotókat ő is nosztalgiázhatott egy sort.

 

 

Amúgy pont a hétvégén találkoztunk egy túrázóval aki egyes szakaszok között buszozott. Mondta, hogy nem bírja úgy a lába az aszfaltot és meg is várt a Tapolcára vezető buszt. Én nem vagyok nagy kéktúrázó, de nekem ez veri ki a biztosítékot. Oké örülök, hogy már van három vagy akárhány teljesítése, de milyen módon? Persze itt is magát csapja be az ember engem ez nem annyira hat meg, csak ilyenek után fenntartásokkal fogadom el a sokszoros teljesítéseket. Kicsit izzadságszagú egy idő után ez a teljesítménykényszer.

Pont téma volt a múlt héten az eset mikor túrázók találkoznak és elkezdődik a dicsekedés, hogy ki mit teljesített és hányszor. Nekem ilyen esetem nem volt eddig, de most részese lettem. Az úriember elmesélte hányszor teljesítette ezt meg azt a túrát és zarándok útvonalat. Felét sem ismertem vagy nem értettem, de láttam hogy ő nagyon büszke rá. Én alapvetően nem szeretem az ilyet, de udvariasan végighallgattam. :)

Előzmény: hadidoki (48514)
Random- Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48516

Ez tényleg jó kis mozgalom! Feljegyzem magamnak!

Előzmény: HEV (48507)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.25 0 0 48515

Ezeket amikről írtok én abszolút el tudom fogadni, sőt nem csak elfogadni tudom hanem egyet is értek vele, de talán nem is erről volt itt szó.

 

Maradjunk annyiban a témát lezárandó hogy például csg, aki ha jól tudom 8-szoros teljesítő, nos ő nagyjából 3 évente jár be egy kéktúrát és nem adja le egyszerre a füzeteit.

 

Előzmény: bmalag (48513)
hadidoki Creative Commons License 2015.03.24 0 0 48514

Arról már nem is beszélve, hogy a csaló leginkább önmagát csapja be! 

Előzmény: bmalag (48513)
bmalag Creative Commons License 2015.03.24 0 0 48513

"Szerintem már a teszt híre elriasztaná a csalók jelentős részét."

 

Szerintem meg már a teszt híre elriasztaná a családok jelentős részét.

Tudod mikor kezdtem volna bele a kislányaimmal, akiknek pl. a pecsételés extra élményt ad...

 

Emeltessétek 18 évre az indulási korhatárt és legyen orvosi viszgálat is előtte kötelezően. Nehogy valami memóriazavaros végigjárja feleslegesen.

 

Ugyanaz lenne egy keménykedős Kéktúrával, mint most a keménykedős Kinizsi100-zal. Egyre többen döntenének úgy, hogy nem vacakolnak a szervezők hülyeségeivel és pecsételés nélkül teljesítik. Természetesen nevezés díj fizetése nélkül.

 

Egyáltalán em értem ezt a csaló-parát. Mennyien trükközhetnek? Kinek jut ez eszébe szándékosan?

Pénzt nem kap érte, versenylistán senkit nem tol hátrébb, társadalmi elismertsége a teljesítésnek...hát gyakorlatilag a nullával egyenlő szerintem.

 Ne haragudjatok, de tényleg nem értem miért kell ezen itt rágódni 2 hetente...

Előzmény: Csuhás (48510)
jzp2107 Creative Commons License 2015.03.24 0 0 48512

Ne ítélj, hogy ne ítéltess

 

Próbálom ehhez tartani magam

Gondolom ritka, hogy egy ember két egymást követő hétvégén ugyanazt a távot járja le, de lehetetlen? Nem. Akkor ártatlanság vélelme, stb

Pl nagyon megtetszett neki, és második alkalomal elvitte az aszonyt. Vagy a szomszédot. Vagy a kutyát :-)

 

Talán öregszem és azért, de írtózom a túlszabályozástól

Néhány éve X kitalálta a geocaching oldalon a GC kupát. Ládázás közben kellett gyűjteni a trackeket, kmeket, találatokat és volt mindeféle táblázat. Ki hányadik, lehetett nézegetni. Játék. Semmi több, semmi komoly.

Volt gyalogos meg kerékpáros "osztály"

 

Na aztán jött Y, aki nekiállt megreformálni az egészet, hogy ám a kerékpárost nem fogadjuk el, ha az össztáv 75%-án kevesebb volt az átlagsebesség mint 12 (most csak mondtam két számot hasraütésre)

Attól is kb itt ment el a kedvem. Nem azért mert addig csaltam volna (10+ helyezett voltam kb), de viszketést kaptam attól a sok hülye szabálytól. Majd biztos nekiállok átlagot számolni, meg nem ihatok egy sört mert akkor leesik az átlag, persze

 

Nem tudom érthetően adtam-e elő..

Szóval remélem az OKT sosem lesz túlszabályozva, megmarad benne némi "játék" Nem kell semmin stresszelni

 

"Fotózzuk végig a helyszíneket." Ez is tök jó ötlet, de legutóbb úgy jártam, hogy túra előtti este asszony nézegette a fotógépen a kölköcske képeit és persze elfelejtette kikapcsolni, és ha hiszed ha nem, a lassan 10 éves masinán nincs olyan hogy úgyfelejtés esetén kikapcsolja magát. Végigcipeltem az egész túrán a jó nehéz dögöt, és amikor fényképezni szerettem volna, akkor estem pofára

És tudom hogy az is hihetetlen hogy a telefonomban nincs fényképező mikor mindenkinek okostelefonja van, de nekem nincs.

Így is bosszankodtam hogy nehogy tönkremenjen a fényképező hullára merített akksija, nameg hogy potyára cipeltem, de ha oktztam volna ezzel a feltételezett szabállyal, és az MTSZ-ben előadom hogy tetsziktudni az asszony lemerítette előző este a fotóapparátot a telefonomon meg istókzicsi nincs kamera, na az már akkor egyből gyanús (=nem életszerű, tehát CSALÓ)

 

Viszont GPS tracket 100-ból 99 esetben tudok adni, tekintetes bíróság :-)

Előzmény: Törölt nick (48508)
Törölt nick Creative Commons License 2015.03.24 0 0 48511

Ez teljesen más, ezzel szerintem semmi gond nincsen, nem is lesz.

 

Nekem a második füzetem volt cifra, egy 1982-es évjáratú füzet volt, több helyen teljesen más útvonallal, 5-6 helyen még a bélyegzőhely sem egyezett (Dergecspuszta, Borha-forrás stb). Isztiméren is beütöttem az ősrégi, még meglévő bélyegzőt vagy 3x a füzetbe amellett Bakonykutit és a kisgyónit is amelyeknek helye sem volt, úgy nézett ki egy-két oldal mintha egy óvodás-csoport játéknyomdázott volna rajta, mégis ugyanúgy elfogadták.

 

Ez az eset és a tied is egyértelmű, látszik hogy mi miért történt, hogy úgy mondjam a lelkesedés látszik, meg az igyekezet.

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=131240412&t=9012640

 

A másik hozzászólásoddal egyetértek, a kvíz jó ötlet lenne erre.

 

 

 

 

Előzmény: Csuhás (48509)
Csuhás Creative Commons License 2015.03.24 -1 0 48510

A kék ellenőrzéséhez manapság már lehetne használni az okt kvízt. Ha valaki legalább egyszer gyalog lejárta a távot az a jellemző képek nagy részét be tudja azonosítani. Erre a játékra egy fél óra elég volna a füzet leadásakor. Szerintem már a teszt híre elriasztaná a csalók jelentős részét.

Csuhás Creative Commons License 2015.03.24 0 0 48509

Magam is érdekes füzetet fogok leadni. Amikor kedvesemmel együtt is elkezdtük a kéket, akkor neki csak egy tájegység volt meg, nekem pedig kb a háromnegyede. Nem kezdtem új füzetet, de lejártuk a kéket az ő füzete szerint és én is rengeteg helyre pecsételtem az újra lejárt szakaszokon ha más, szebb, újabb bélyegző került ki az én lejárásom óta. Ilyenkor beírom az aktuális dátumot, és amikor együtt leadjuk a füzetet akkor írok majd egy két mondatos magyarázatot a sok pecséthez.

Előzmény: Törölt nick (48508)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!