Keresés

Részletes keresés

crawen Creative Commons License 2008.08.02 0 0 828
Inkább 10ezrekben kell gondolkodni.
Előzmény: NeomatiK (824)
crawen Creative Commons License 2008.08.02 0 0 827
Én csak az építésügyi hatósági eljárásokkal kapcsolatban tudok nyilatkozni, mert ezzel foglalkozom.
Építési engedély többek között akkor adható, ha az adott tervezési feladatra jogosultsággal rendelkező, Kamaránál bejegyzett tervező készítette a tervdokumentációt. Ennyi. Mindegy, hogy egy atomerőművet kell megtervezni, vagy egy egyszerűbb lakóépület bővítést. Kell a jogosultság.

Innentől kezdve, ha valaki a fenti feltételeknek nem felel meg és mégis benyújt egy építési engedély kérelmet, akkor azt el kell utasítani, miután jogosulatlanul tervezett.

A jogosultság nem azt jelenti, hogy a piacon nem árulhatod azt a tevékenységet. Azt jelenti, hogy rendelkezel azzal a szakmai tapasztalattal, ami ahhoz kell, hogy egy bizonyos tervet elkészíts. A tervezés nem csak vonalak rajzolgatását jelenti, ennél komplexebb dolog.

A klíma kültéri egységére általános esetben nem kell építési engedélyt kérni.
Csak akkor kell rá engedély, ha műemlék épületre vagy műemléki területen, környezetben álló épületre, vagy helyileg védett épületre akarod felrakni.
Előzmény: Dunit (821)
Who111 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 826

???

Én nem is írtam mást...

Előzmény: NeomatiK (825)
NeomatiK Creative Commons License 2008.08.01 0 0 825

Pedig te sem írtál mást :))

 

"Építési engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek:"

Előzmény: Who111 (806)
NeomatiK Creative Commons License 2008.08.01 0 0 824
Hát szerinem nem :) Ha újra kell rajzolni a házat felmérés alapján, akkor szerintem a tervező elkérheti majdnem egy komplett tervezési díját, nem? Vagy ilyen átalakításkor elég csak az adott részletet megrajzolni? De abból meg sok nem derül ki. Egy komplett alaprajz, meg az adott oldal homlokzati rajza és metszet szerintem kell ahhoz, hogy egyértelműen kiderüljön, hogy miröl is van szó. Én így gondlom legalábbis.
Előzmény: crawen (804)
Dunit Creative Commons License 2008.08.01 0 0 823

  Ja  a  : 

 "megvalósulási stb. tervet készíthet e az ember. "

 

 
"egyszerűbbnek tűnő tervet sem készíthetsz el, ha nincs rá jogosultságod."

 

 Ezek szerint  egy vizhálózati nyomvonal tervet,  egy fűtéstervet  és sorolhatnám nem készíthet el magának az ember  ?

 

 A terv nem csak a  'hatóság ' tájékoztatására kell . az kell  nagyon sok célból, pl. anyag beszerzésre  a melósok tájékoztatására stb.


 mint írtam  ismerve a magyar emberek  pöcsét mániáját, meg szemellenzős magatartását  - eleve megkerültem a problémát  - csak nem fogok egy kb.  1 óra munkáért 20 eft  - ot fizetni.

 

 megrajzoltam, elkészítettem a tervkészítés szabályai a szerint, majd egy bt. pöcsétjét rányomtuk  - még azt ismondtam a bt  sok   - 15    - tevékenységi körében szerepe egy olyan , hogy  " műszaki szolgáltatás  "   hát ebben nagyonsok minden belefér, de akkor  a szarkezelő vállalat bürokráciáján akartam túl lenni és megoldottam.

 Ez a mentalítás nagyjából olyan, mintha ezek után beadványokat,   szerződéseket csak ügyvédek készíthetnének.

Sokan nem tudják  - még  a szerintem  pofátlanul kierőszakolt   - ingatlan átruházásoknál sem kell  ügyvéddel készítettni az adásvételi szerződést  - csupán az ügyvédi ellenjegyzés kell hozzá. Természetesen aki nem ért egy szerződés szerkesztéséhez, az bizzon meg ügyvédet.

 Sok szerződést lehet ügyvéd nélkül készíteni  pl. gépkocsi adás -vételnél stb.

 

 A terv" kell " nagyon sok célból. Pl. azért, hogy lássa a megrendelő  mit is fog  megvalósítatni, az anyagot beszerezzék, a melósok ne a saját kényük kedvük szerint dolgozzanak. Amikor kész  a "projekt" összelehessen hasonlítani az eredeti elképzeléssel, hogy vita ne legyen  később. Ami ennek ellenére lehet még így is.

 

 Aztán ha valakinek sok pénze van ,  készíthet  - készítetthet  un. megvalósúlási tervet is. Ezt sok "túlterjeszkedő szolgáltató" néha kéri is.

 Ja  az én gáztervem , mint mondtam. Lett egy  engedélyezett a kazános - kéményes  megoldásra és egy szintén engedélyezett a konvektorosra  , mind kettő szabályos.

 Igaz ezek nem megvalósulási tervek. De hát a gázszolgáltató sem örzi az idők végezetéig az általuk engedélyezett saját példányt  -irattár, majd selejtezés.

 Ennyi !

 



 

Előzmény: crawen (817)
Who111 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 822

És hol húznád meg a határt, ahová még kell jogosultság? :-)

Nem bírja a kapu valamelyik anyaga, kidől és rádől egy kisgyerekre, aki meghal.

Ki a felelős? Bemész a börtönbe?

Előzmény: Dunit (821)
Dunit Creative Commons License 2008.08.01 0 0 821

 

 Már miért bnekészíthetne az ember terveket. Mi tiltja ?

 

 Azt írtam, hogy nem üzeletszerűen készülne.

 Az emberek egyébként nagyonsokat terveztnek  - jól - rosszul !

 

 A jogosultság csak azt jelenti  .a piacon nem árulhatom ezt a tevékenységet.

 

 Egyébként nem valami  fergeteges dologról beszéltem  - egyszerű információ közlésről, amit lehet  szöveggel , de néha a rajz jobban fejezi ki. Sajnos aki nyeregben van nagyon szemellenzős. Vagy félti a bizniszt. Ami sokszor nincs is.

 

 A példáim : egy szerelt kémény eelhelyezése egy családi ház  kiválasztott helyén  - igaz már terv se kell.

 Aztán    : egy kapu elhelyezés. egy nyomorult tetőtéri ablak. Milyen felelőség kell ehhez. Tudni kell a hatóságnak erről, megnézi ha megfele a formai követelményeknek  - érthető, akkor vizsgálja szabad e oda vagy sem - engedélyezi vagy sem.

 Más  - most téma a klima kültéri engedélyezése.

 Valami olyant hallottam  csak rejtve lehet bizonyos helyeken.

 De nem világos kell e engedély vagy sem.

Vélemények ?

Előzmény: crawen (817)
topik Creative Commons License 2008.07.31 0 0 820
Köszi. Más útvonal nem nagyon jöhet szóba, ez egyenesen a házhoz vezet, jobbról - balról meg nagy fák vannak.
Előzmény: Who111 (813)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 819

Dunit!

 

Az illető szervnek, aki az engedélyt kiadja, nem dolga ellenőrizni a rajz szabványos

voltát. Azt sem, hogy össze fog-e dőlni az építmény. Ezért mind a tervező vállalja a

felelősséget. Ahhoz, hogy felelősséget tudjon vállalni, kell hogy rendelkezzen az

adott építménytípusra jogosultsággal.

Az építéshatóság azt ellenőrzi, hogy nem ütközik-e a HÉSZ-el ill. OTÉK-el, valamint

kétes esetben tervtanácsi meghallgatást ír elő.

A két dolog nem azonos.

Előzmény: Dunit (808)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 818

Gondolom az a bejelentett állapot, hogy van nagykapu.

Akkor a bejelentett állapothoz képest nincs változás. :-)

Előzmény: Axióma (815)
crawen Creative Commons License 2008.07.31 0 0 817
>A kérdésem : saját magának viszonylag egyszerűbb, mondjuk engedélyezési /megvalósulási stb. tervet készíthet e az ember.

Véleményem szerint igen - elsősorban a tartalmi dolgokat kell nézni, ami szerintem megfelelt. Milyen indokkal utasítaná el az önkormányzat ?

Mint ahogy korábban írtam még egy egyszerűbbnek tűnő tervet sem készíthetsz el, ha nincs rá jogosultságod.
Előzmény: Dunit (808)
crawen Creative Commons License 2008.07.31 0 0 816

Amennyiben a Magyar Építész Kamara tagja vagy és rendelkezel az adott építmény tervezéséhez szükséges jogosultsággal, akkor tervezhetsz. Egyébként nem.

Mellékesen megjegyzem, hogy nagyon sok olyan építész van, akinek semmilyen díj nem lóg a nyakában, mégis jól tervez.

Előzmény: Dunit (809)
Axióma Creative Commons License 2008.07.31 0 0 815
Kerdes, hogy mihez kepest szamoljak a modosulast? Van egyebkent keritestervunk, akar be is adhatnank hogy ilyen lesz, csak ugye feleslegesen dobtunk ki ra 50e-t, mert mint engedely mar nem kell. A telekrol az epitkezes elott is volt 1 "nagy" kapu, most latszolag nincs (drotkerites van a lathatoan arra kihagyott helyen), ha lesz ra penz es megcsinaljuk akkor megint lesz. Erre mi vonatkozna elvileg?
Előzmény: _lala_ (814)
_lala_ Creative Commons License 2008.07.31 0 0 814
Ha a helyi szabalyozas nem rendelkezik rola kulon, akkor a kapu epitese/modositasa nem engedelykoteles - ahogy a kerites epitese sem (most mar).

Azonban a kozut fele gepjarmucsatlakozas kiepitesehez (uj kijarat) vagy modositasahoz (szelesebb kijarat) hozzajarulast kell kerni a kozut kezelojetol (jellemzoen a helyi onkormanyzattol). Ehhez muszaki tervet szoktak kerni.
Előzmény: Who111 (812)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 813

Megásathatod nyugodtan.

Esetleg ha nem fogadják el a nyomvonalat, akkor temetheted vissza. :-)

 

Annak azért nézz utána, hogy lehet, hogy rád a beadás pillanatában érvényes

szabályok vonatkoznak.

Előzmény: topik (810)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 812

Nem kell hozzá semmi engedély.

Én 3 éve nagyobbítottam meg a nagykaput, sőt, mivel tolókapu lett, így azon a

helyen, ahová becsúszik, ott a drótkerítést lecseréltem tömör zsalukőre.

A kutya nem szólt (nem szólhatott) hozzám.

Azt mondjuk nem tudom, hogy ha (saroktelek révén) a másik utcára is kaput

akarnék nyitni, akkor be kell-e jelenteni?

Engedély valószínűleg arra sem kell.

Előzmény: Dunit (809)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 811
Hál' istennek még csak most fogom csinálni. :-)
Előzmény: Axióma (807)
topik Creative Commons License 2008.07.31 0 0 810
"E rendelet hatálya alá tartozó közműbecsatlakozási műtárgy építése."

Ez azt jelenti, hogy a csatornaárkot megásathatom még mielőtt lenne építési engedély? Azért kérdezem, mert jövő héten bontják a telken található felépítményt, és ha már ott van a munkagép kedfvezményesen megcsinálná (ebben menne a talajregiszter csöve is). A csatornabeállás és a ház között van kb. 30 m, ide jönne egy 2m mély árok.
Előzmény: Who111 (806)
Dunit Creative Commons License 2008.07.31 0 0 809

  Helló !

 Itt ugyan a kerítésről szó esett, de az ennek tartozékáról nem.

 Azaz a kis és nagykapukról.

 Mi van ezekkel ?

 Két problémám lenne : az egyiket meg kell nagyitani és kell még egy új is.

 Procedura,  ha kell  az engedély ?

 Gondolom  a  megfelelő rajz, méretek,  megnevezések  azonosíthatóság  , ami elő van írva.

 De kell ehhez Ybl díjas építész ??

Saját magának elkészíheti az ember ,

 D.

Előzmény: Who111 (806)
Dunit Creative Commons License 2008.07.31 0 0 808

 

Üdv. !

 Lenne egypár szakmai, vagy inkább elvi kérdésem !

 Építésztervezést   csak megfelelő végzettség és gyakorlat után az ezt engedélyező szerv engedélye alapján (Kamara vagy egyéb  .. nem részletezem ) lehet üzni.

 

 OK.

 

 Na de :

 Nekem korábban volt egy  fűtéskorszerűsítésnél egy gáztervezés. Az ezt gyakorló szakembert megkerestem ( a szolgáltató tervellenőre volt  - maszekban megcsinálta - ép. gépész) Engedély Ok.

 

 Aztán jöttek a problémák. Ő ugye a szerelt kéményt  mint tartozékot  kiírta  - akár a tűzhelyt a kazánt szerelvényeket stb.

No gondoltam - vásárolok egy engedélyezett külső un. szerelt kéményt, amit szállítanak, felszerelnek  és adják a megfelelőségi papírt  a szokásos szöveggel : ilyen és ilyen előírások alapján készült a megfelelő agyaggal. Ez az un. kivitelezői nyilatkozat .

Gondoltam sima ügy lesz.

 Nem lett.

 A kéményseprők játszották az agyukat. Ők szakvéleményt akartak csinálni, na de minek. A tervező ha kiírta a kéményt elvileg kiválasztotta - méretezte ( a táblázatból való kiválasztás is méretezés   szerintem). Tehát ők szakvéleményt akartak készíteni  - jó mondom csináljanak. Jöttek , de ehhez építési engedély kell, addig hozzá sem kezdenek.

 Bemegyek az  ép. előadóhoz, elmondom a problémát. Mondja őket különösebben nem érdekli a dolog  - ha szomszéd fel nem dob  - nem foglalkoznak vele. ) Ok. de a kéményesek kötötték az ebet  a karóhoz, addig nem is kezdenek hozzá,  amíg nincs  építési engedély. N aaz építési engedélyhez   ugye terv kell.

Volt egy elég jó engedélyezett homlokzati rajzom. Rá rajzoltam a kéményt, mérettel tipus megjelőléssel stb.. M 1:100 lépték. A gond az volt , mivel gépész tervező,  konstruktőr voltam, tehát jogosultságom  eleve nem volt . 

A kérdésem : saját magának viszonylag egyszerűbb, mondjuk engedélyezési /megvalósulási stb.  tervet készíthet e az ember.

Véleményem szerint igen  - elsősorban  a tartalmi dolgokat kell nézni, ami szerintem megfelelt. Milyen indokkal utasítaná el az önkormányzat ?

 

 Végül a kéményből nem lett semmi, mivel kiderült,   túlméterezett az egész rendszer.

 Kazános kéményes fűtés helyett lett  1 db  parapet konvektor

Bevált.

 A gáztervező előkapott egy darab rajzot,  kihúzta a kéményt,  a kazánt, és  bele rakott/rajzolt  1 db. konvektort - ráírta javítva  - engedélyezték kivitelezték - a kéményesek elfelejtve.

  Más  : Korábban egy szennyvízrendszer használatba vételénél csak  un. megvalósulási terv benyújtásánál adták meg az engedélyt - kötöttek  szerződést a szolgáltatásra.

 Ok. terv kell,  legyen. Készítek egy nyomvonaltervet, kiírom a beépített anyagokat, méreteket, tehát rajta van a meglévő állapot .

 Egy A3 -ra bőven ráfért. Na de annak a hülye szolgáltatónak csak a  pecsétes papír jó .

Magamnak nincs pecsét.

 Kapóra jöjj egyik rokon bt. -je. Mondom :  írd alá, pöcsételd le. Először problémázik, végül a tevékenységi körében benne  volt az un. "műszaki szolgáltatás " megnyugszik. Olvashatatlan aláírás, pöcsét. Be a szolgáltatónak  aki egyébként szerintem túlterjeszkedett - nem hatóság a szarkezelő cég - na mindegy elfogadta. lefűzte,  azóta is az irattárban porosodik.

 Kérdésem :  ha a polgár leírja , lerajzolja, benyújtja, van e jogalapja az elutasításnak ?

Szerintem nincs. Aki magának készít tervet  - nem üzleti alapon, elviekben nem utasítható el. Azt kéne ezeknek a hatóságoknak vizsgálni,  ami benne van  - hiszen egy terv egyszerű információ közlő dokumentum. Természetesen a szabályok szerint elkészítve  , úgy hogy a terv olvasható legyen.

 És most örömmel olvasom : szerelt kéményhez nem kell építési engedély !

 Na ez szép.

 Megint más: elvileg a tető téri ablakok beépítéséhez is kell  építési engedély. OK. előírás..

 Mondtam van  elég jól kidolgozott  un. homlokzati rajzom az épületről. – Rárajzolom, kiírom az ablakok tipusát, beírom a méretet, meg ami kell (tul lap. stb.). Rövid műleírás  - mi készül, hogy készül stb. Beadom.

 Mivel utasíthatnak el ?

 Megállná e a helyét,  ha elutasítás esetén pert indítanák a jogtalan elutasítás miatt.

 Ennyi !

 D.

 

Előzmény: crawen (805)
Axióma Creative Commons License 2008.07.31 0 0 807
Vagy te meg azelott csinaltad, hogy modosult volna a szabalyozas... medence is nemreg lett 30 m3-ig eng.mentes, vagy mondhatnam a klima kulterijet is.
Előzmény: Who111 (806)
Who111 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 806

És igen! Igazad van!

(Viszont akkor engem szivattak.)

 

Mutatom:

Építési engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek:

  • A temető területén urnasírhely, (kettős) sírhely, sírjel építése, elhelyezése.
  • A telek határain, valamint a telek területén kerítés építése. (Természetesen továbbra is érvényben marad a kerítésekre vonatkozó OTÉK 44. §-a, miszerint a telek határvonalain létesíthető kerítés kialakítását – a helyi sajátosságokra is figyelemmel – a helyi építési szabályzat is meghatározhatja. Például ha az önkormányzat előírja, hogy tömör kerítés legfeljebb 2,50 méter magasságig létesíthető, akkor ezt a rendeletet ugyanúgy be kell tartani, csak nem kell hozzá engedélyt kérni. Ellenkező esetben büntetést és bontási kényszert von maga után a renitens.)
  • Telek természetes terepszintjének 1 méteres vagy annál kisebb végleges jellegű megváltoztatása.
  • Szobor, emlékmű, kereszt, emlékjel, emlékfal építése, létesítése, ha talapzatával együtt mért távolsága 3 méter vagy annál kisebb.
  • Kerti építmény (hinta, csúszda, homokozó, szökőkút stb.)
  • Zászlótartó oszlop (zászlórúd és zászlótartó építése).
  • 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 méter vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények (pl. állattartási építmény, vadetető, árnyékszék, mozgatható WC) építése.
  • A 2 m2-es vagy attól kisebb felületnagyságú reklám-, cég-, címtábla vagy fényreklám, hirdetési vagy reklámcélú építmény, kirakatszekrény építése, elhelyezése, létesítése.
  • A rendezett terepszinttől számított 1 méteres vagy attól alacsonyabb támfal építése.
  • Napenergia-kollektor, szellőző, klíma és szerelt égéstermék-elvezető és szerelvényei, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés, áru- és pénzautomata, kerékpártartó, szelektív hulladékgyűjtő, szőnyegporoló, sorompó, árnyékoló, növénytámasz, 10 m3 vagy annál kisebb űrtartalmú tartály elhelyezése.
  • A 30 m3, vagy annál kisebb térfogatú állandó jellegű és a 60 m3 vagy annál kisebb térfogatú szétszedhető, idényjellegű, az év során legfeljebb 6 hónapra felállított magánhasználatú kerti víz-, fürdőmedence építése.
  • E rendelet hatálya alá tartozó közműbecsatlakozási műtárgy építése.
  • Háztartási szilárd hulladékgyűjtő, -tartály, -tároló építése legfeljebb 10 m2 vagy annál kisebb alapterületig.
  • Kerti lugas, pihenés célját szolgáló oldalt nyitott, oszloppal, pillérrel alátámasztott (lábon álló) kerti tető építése legfeljebb 20 m2-es alapterületig.
  • Háztartási célú kemence, húsfüstölő, jégverem, zöldségverem építése.
Előzmény: crawen (805)
crawen Creative Commons License 2008.07.31 0 0 805

A szerelt égéstermék elvezetőre csak akkor kell építési engedély, ha az épület, amire ki akarod helyezni műemléki védelem alatt áll, vagy műemléki területen található.

 

Egy dologra még figyelj: az égésterméket a tető fölé vezesd ki, a szomszédra semmiképp.

Előzmény: redbandy (801)
crawen Creative Commons License 2008.07.31 0 0 804
Azért ez a 200-300ezer egy kicsit erős, nem? :-)
Előzmény: NeomatiK (795)
crawen Creative Commons License 2008.07.31 0 0 803

Nyílászáró csere - amennyiben nem változtatod az áthidaló méretét - nem engedély köteles.

 

De ha teljesen biztosra szeretnél menni, akkor nyújts be egy kérelmet az illetékes építésügyi hatósághoz, melyben leírod, hogy mit szeretnél csinálni, s hogy ez engedély köteles-e vagy sem.

Előzmény: Házas (790)
Who111 Creative Commons License 2008.07.30 0 0 802

Kell hozzá, mivel a homlokzat megváltozik.

Az ebben az esetben mindegy, hogy utcafronti vagy nem.

Ráadásul, ha a két kazán közös helyiségben van és mindkettő kéményes, akkor

kell valami reteszelő kapcsolás, hogy csak az egyik működhessen egyszerre, mert

egymás égéstermékét visszaszívhatják. (Talán külön kazánházban nem kell. Ezt

pontosabban meg kell kérdezni. A tervező tudni fogja.)

Előzmény: redbandy (801)
redbandy Creative Commons License 2008.07.30 0 0 801
Sziasztok!

Vidéki családi háznál fűtésátalakítást tervezünk, a meglévő gázkazán mellé egy vegyestüzelésűt is beállítanánk. A vegyestüzelésűhöz falon kívül szerelt acél kéményt alkalmaznánk. A kérdésem az lenne, kell-e ehhez építési engedély? Utcafrontot nem érinti, nem is látszik.

Kösz a válaszokat előre is.

redbandy
Házas Creative Commons License 2008.07.29 0 0 800
és megérte!

37/2007:
"nem tartozik ide pl. a homlokzati nyílászáró áthidaló méretét nem változtató cseréje"

márpedig ez áthidalót nem változtat, tehát ilyesmivel szabadon lehet garázdálkodni, hacsak valami helyi rendelet, vagy pld. műemléki védettség felül nem írja

(nálunk nem)
Előzmény: Házas (799)
Házas Creative Commons License 2008.07.29 0 0 799
nyilván azért elengedek egy telefont, hátha...
Előzmény: Novi1 (797)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!