Keresés

Részletes keresés

Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14371

Az éppenséggel valóban nem lenne nagy probléma, és manapság a 400 Hz-es tápfesz előállításához sem kéne komoly forgógép, de:

Ez a szekrény csupán egy darab a rávezető állomás mintegy 25 - 30 darab szekrénye közül. És ez is csak csinálgatja a saját feladatát, de nem egyedül. Hanem a többivel közösen. Ez a szekrény magában semmit nem ér. Azt ugyan meg lehetne csinálni, hogy a már létező szimulátor ezen jelenne meg, de azért, hogy a szekrényen lévő elektromos és elektromechanikus elemek lefordíthatóak legyenek a számítógép nyelvére, nos hát elég mélyen kéne zsebbe nyúlni. Alighanem könyökig nem is lenne elég.

Ez a szekrény egyetlen dologra jó. Annak, aki ezelőtt ülve nyomott le néhány évet, annak ez a múltja. Annak az embernek ezt jó dolog símogatni, pátyolgatni, törölgetni és egyebek. És ha van még másik ilyen marha is, akkor néhány pohár mellett meg tudják beszélni a profilaktikus munkákat, meg úgy általában lehet mellette hatalmasakat nosztalgiázni.

Előzmény: Kaszi28 (14370)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14370

 

Sziasztok!

 

Kösz az infókat!

:-)

 

Én pedig elhittem, mert egy olyan ember mondta, aki szolgált a pilis tetőn.

Ettől függetlenül nagyon mutatós a kicsike.

Jó tudni, hogy ez legalább nem végzi elektronikai hulladékként valamelyik lerakóban.

Nem tudom, hogy egy ilyen pult mire lenne képes önmagában, mert nem értek hozzá, de azt nem hiszem, hogy manapság az egy megoldhatatlan probléma lenne a megfelelő tápfeszültségek előállítása.

 

Üdv!

 

Kaszi

Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14369
Na és hogy álltok át? Egyik pohárról a másikra?
Előzmény: UV_59 (14368)
UV_59 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14368
Mi az hogy, még a féléves átállási munkákat is egyeztetni szoktuk!
Előzmény: Volt tüzér (14367)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14367
Ez bizony szépen karban van tartva és ez dícséretes. Nem tudod, az RPK-s kolléga is hasonló állapotban tartja az adóját?
Előzmény: UV_59 (14363)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14366
A jelzőlámpákat és tablókat némi 24 (26) Voltos tápegységgel éppenséggel életre lehetne kelteni, de minek. Annál többet ér Hpasp szimulátora.
Előzmény: Neva_07 (14365)
Neva_07 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14365

EZ IGEN!!!!

 

Ehhez gratulálok. Valami hasonlót én is szeretnék, csak "125"-ben!!! :-)) Amúgy tetszik, ahogy terjednek a legendák:

 

".....állítólag valakinél a rávti pult be van kötve 230V-ra és be lehet kapcsolni......"

 

Az UV/UNK.. kabinokban lévő többi rendszer hiányában, de úgy alapból a 400Hz-es feszültség hiányában KIZÁRT a bekapcsolás....

 

Viszont így magányosan álldogálva is nagyon jól mutat és kitűnő emlék egy kis nosztalgiához...

Előzmény: UV_59 (14363)
ex-Volhov Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14364
Azért ez is nagyon szép.
Előzmény: UV_59 (14363)
UV_59 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14363

mi az igazság?

hát ez van...

 

Előzmény: ex-Volhov (14359)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14362

Na jó, hát én is csak az elméletet írtam le. Olyan esetre nem emlékszem, hogy az osztály rendesen fel lett volna töltve. Talán az 1982-es éleslövészet volt a legjobb, mert akkor emlékeim szerint csak egy fő vendégmunkásra volt szükségünk. Viszont az 1983-as lövészeten a 11/8. osztály csak a 11/2-től 4 vendégmunkással vett részt.

Azért olyan szar esetre nem emlékszem, amit leírtál.

Előzmény: ex-Volhov (14358)
molnibalage Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14361

http://www.youtube.com/watch?v=im8dYeG-UTI&feature=PlayList&p=3F4EE0D3FE992E14&playnext_from=PL

 

5:50-től. Ez volt tizenvalahány éve ez asszem. A célpontok viszonylag messze vannak egymástól. Szimultán 2x8 cél. Egy ilyen betonvalami, ma már olyan nagy kihívás egy 2000 fontos PEN fejes GBU-31-nek.

Előzmény: molnibalage (14360)
molnibalage Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14360

Csak ma már GPS a módi a komoly légierőkben. Azok meg egyetlen rárepülés alatt - ha közel vannak a célok - leoldanak 5 bombát és szépen rámennek a célra külön külön.

 

További hátrány, hogy lehet, hogy megvédi a rendszer ideiglenes a támadástól a légvédlemi egységet, de egyben korlátozza is. Nem fél perc előhúzni és nem fél perc elrakni. Akkor ez ellenfelet hogyan akadályozza meg a berepülésben? Egyetlen értelmének azt látom, hogy a teljes javadalmazást villámgyorsan ellövi az üteg aztán uzsg a föld alá. Az viszont nem megy, hogy jön az ellen elbújok és, ha túléltem, akkor előjön és utánalő.

Előzmény: belic (14349)
ex-Volhov Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14359

Node mégis, mi az igazság?

 

(Sok mindent feláldoznék, ha még egyszer bekapcsolt rávti pultot látnék)

Előzmény: UV_59 (14357)
ex-Volhov Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14358

Nálatok jobb volt a helyzet.

 

Nálunk volt olyan időszak, hogy (a parancsnokot és helyetteseit nem számolva) ketten voltunk tisztek (két rendszerparancsnok) az egész osztálynál.

 

A technikusi állomány feltöltöttsége, úgy emlékszem, sosem érte el az 50%-ot.

 

85-87 között az AV-ban egyetlen RPK technikus volt.

A szolgálatokat is eszerint adtuk.

Előzmény: Volt tüzér (14356)
UV_59 Creative Commons License 2010.06.04 0 0 14357

"...állítólag valakinél a rávti pult be van kötve 230V-ra és be lehet kapcsolni..."

 

A hír alapvetően igaz, csak

Nem Moszkvában, hanem Leningrádban,

Nem Mercédeszeket, hanem Volgákak,

és nem nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.

 

(szóval első hallásra azért nem kell mindent elhinni)

Előzmény: Kaszi28 (14353)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14356

Annak idején a PV kabinban voltam én, mint technikus, volt egy tiszthelyettes főkezelőm és volt három sorkatona kezelőm. Az esetek többségében valami villamos előképzettséggel kerültek hozzánk a sorkatonák is. A kannibálok pedig valami gépész képzettséggel rendelkeztek.

(A sorkatonák többségét a debreceni kiképző központban képezték ki valami három hónap alatt. Miután beosztásba kerültek, jöhetett a helyi kiképzés (ott már kis kötelékben, hiszen csak hárman voltak) és ahogy telt az idő, szaporodott a rutin.

Alighanem komoly dolognak kéne bekövetkeznie, hogy némelyik hajdani sorkatonámat elfelejtsem. Volt köztük egy mozdonyvezető, aki a harmadik időszakára odáig eljutott, hogy a kabint részletes blokkvázlat szerint ismerte és egyszerűbb javításokat el tudott végezni. Semmiféle elektronikus előkézettsége nem volt, de jó feje volt, és nagyon sok időt üldögéltünk a kabinban a szakmán agyalogva. Mellesleg nagy "tolvaj" volt, ha fent volt a tüzelőállásban, akkor a leejtett szerszám általában nem koppant, helyette hamarosan nálunk kötött ki.)

Egy osztálynál általában minden részberendezésnek megvolt a saját technikusa, vagy tiszt, vagy tiszthelyettes. Volt hozzá néhány sorkatona, akik a második időszak elejére megszereztek annyi rutint, hogy ott lehetett hagyni őket a berendezés mellett. De nekik csak annyi volt a dolguk, hogy ha kellett bekapcsolták a sajátjukat, az üzemeltetés alatt meg figyelték azt, amit kellett. A mélyebb dolgokra, időszakos munkákra, javításra ott volt a technikus. Volt a dandárnál főtechnikus is, de valahogy nem vették jó néven, ha őt ki kellett hívni valami hiba miatt.

Előzmény: Kaszi28 (14355)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14355

 

Szia!

 

Kezd világosodni a dolog.

Az ok, hogy a mérnök végzettségűeket ilyen szinte képezték, de gondolom a technikák kezelői nem mind voltak mérnökök, vagy igen?

Bocs, ha hülyeségeket kérdezek, de én csak sofőr voltam (UDS114) a honvédségnél sorkatonaként, fogalam sincs, hogy a komolyabb helyeken hogy mennek, mentek a dolgok.

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: Volt tüzér (14354)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14354

Kicsit félreérthetően írtam az előbb. A főiskolán ugyan különféle mérnököket (akkor még volt az a kategória, hogy üzemmérnök) és közgazdászokat képeztek, - belőlem például híradástechnikait - de ez nem jelentette azt, hogy az államvizsga után az ifjú hadnagy kapcsolási rajz szerint ismerte a technikáját. Ez nem is igazán lett volna elvárható, hiszen ha csak a lokátorosokat veszed, ezerféle eszközük volt, azt meg mindet képtelenség lett volna bemagolni. Én a főiskolán - már csak a végén dőlt el - az SZ-125 komplexum indikátor és SZDC berendezését tanultam, és egy Volhov osztály PV kabinjában kezdtem a szakmát. A két eszköz között alig van annyi különbség, mint az Ég és Föld. Viszont az alig egy év múlva bekövetkezett éleslövészetre való felkészülés elég sok mindent adott. Meg a gyakorlat. Rengeteget ültem a kapcsolási rajzok előtt, (hál istennek volt belőle bőven) és azon törtem a fejemet, hogy most mi lehet a baj, miért nem adja a szükséges paramétereket a kabinom. Aztán eltelt négy év, és akkorra már szedtem össze annyit, hogy érezhettem magamat valakinek a kabinomban. (Azidőtájt én voltam a honi légvédelem legmagasabb beosztású parancsnoka, ugyanis az én munkahelyem volt a legmagasabban. A kabinom talppontja kb 764 méter magasan volt)

Most van nálam egy P15 lokátor komplett kapcsolási rajza, de még digitalizálásra vár, eredetiben meg nem tudom elküldeni. Ha feljössz a múzeumba, akkor megbeszélhetjük, hogy nálam legyen az album, és azt összehasonlíthatod az ott lévő P-19 lokátorral.

Én négy évig éltem Pilisszentkereszten, és a rávezető szekrényről is tudok. UV_59 kolléga tulajdona.

Előzmény: Kaszi28 (14353)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14353

 

Szia!

 

Köszönöm az infót!

 

Azt hittem, hogy csak a technika működtetését oktatták, max az egyszerűbb javítási lehetőségeket, nem gondoltam volna, hogy kapcsolási rajz szinten kellett ismerni a cuccost. Ehhez azért kellett némi előképzettség, vagy ezekre a pozíciókra ilyen végzettségű embereket kerestek, vagy elektronikára is képeztek?

Bár ennek ellentmond manhattani hozzászólása.

 

Sajnos most nem tudok menni, de ha legközelebb arra járok, előtte egyeztetünk.

 

Nem tudnál esetleg addig is valami kapcsolási rajzot, vagy blokkvázlatot küldeni bármelyik rendszerről, hadd csorgassam a nyálam?

 

Más: laktam pár napig Pilisszentkereszten, ott állítólag van pár volt katona, akiknél vannak technikák, állítólag valakinél a rávti pult be van kötve 230V-ra és be lehet kapcsolni.

 

Üdv!

 

Kaszi

 

 

Előzmény: Volt tüzér (14341)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14352

A hatvanas években nálunk épített tüzelőállások fedezékeinél mindenesetre sokkal többet érnek. De még a hetvenes évek végén épített "közepesen megerődített" tüzelőálásoknál is sokkal jobb védelmet biztosít egy ilyen fedezék.

Kicsit korábbi szlovákiai kirándulásom alkalmával láttam az ottani védett tüzelőállásokat, és bár azok a képen látható szintet nem érik el, a mienknél még mindig jobbak voltak.

Előzmény: molnibalage (14347)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14351
A szimulátorhoz a fényképek úgy készültek, hogy a gépet állványra szerelve leállítottuk az egységgel szemben. Majd akárhány kapcsoló akárhány állása létezett, mindről külön kellett egy felvételt készíteni. A Volhov szimulátor esetében ez néhány száz felvételt jelentett, ráadásul folyamatosan vacakolni kellett a kapcsolókkal. Gondolod, hogy ezt akármilyen múzeumban megcsinálják a két szép szemünkért? Mondjuk egy ilyen múzeumról tudok.
Előzmény: molnibalage (14348)
mcpie Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14350
Elég lehet 1 gép 5 bombával, ha

- lézerbomba esetén van egy olyan célkijelölő aki folyamatosan "megvilágítja" az aktuális célt. Ő lehet akár egy másik repülőgépen (akár távirányításún is), vagy a földön is.
- gps vezérlésű bomba esetén még ez sem kell, csak az öt bunker koordinátája... (tudom vannak gps vételét zavaró eszközök, ahogy légvédelmi rakéták is.)
Előzmény: belic (14349)
belic Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14349
Hello,

Ma a precíziós péncéltörő bombák korában van ennek még értelme?

Szerintem attol fugg, hogy mi mennyibe kerul.
Egy repulo egy kazettas bombaval gyorsan le tud takaritani egy eleg nagy teruletet. Ha ugyanazon a teruleten van pl. 5 bunker, akkor vagy 5 repulo, vagy 1 repulo 5-szori rarepulese kell, raadasul ezek egyenkent is lassabbak (ertsd: folyamatosan meg kell vilagitani lezerrel a celt, ezert nem menekulhet egybol a bombaoldas utan).

Szerintem sokkal olcsobb a bunker, mint a +4 repulo.

Bel

Előzmény: molnibalage (14347)
molnibalage Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14348
Izraeli múzeumban nincs ilyen? Hátha adnak képet róla, ha szépen kérik tőlük.
Előzmény: Volt tüzér (14344)
molnibalage Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14347

Szerintem ma komoly ellenfélell szemben túl drága és felesleges az ilyesmi. A mobilitás sokkal nagyobb védelem, mint egy böszme vastag beton.

 

 A '70-es vagy '80-as évek butabombaszórása ellen még ok és kazettás bombával sem vágsz haza puha légvédelmi egységeket. Ma a precíziós péncéltörő bombák korában van ennek még értelme? 2 db 1000 fontos vagy 1 db 2000 fontos LGB vagy JDAM találat kibelezi az egészet.

 

Persze, ha már megvan akkor OK, de ilyen felhúzni ma, annak semmi értelme. Abból a szempontból még hátrány is, hogy a mobilitása = 0.

Előzmény: photoarcheology (14326)
==T== Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14346
http://en.wikipedia.org/wiki/S-300_(missile)


- Vietnam has bought two S-300PMU-1 batteries (12 launchers) for nearly $300 million.

- India has bought six S-300 batteries in August 1995 for $1 billion, probably the S-300PMU-2 version, believed to consist of 48 missiles per system. These will most likely be used in the short-range ballistic-missile defence (BMD) role against Pakistan's M-11 missiles.

- Venezuela has ordered S-300VM "Antey-2500" to equip 12 Regiments. Deliveries are expected to be completed by 2010-2011.[36]

http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/8253822.stm

"The Russian government approved financing of $2.2bn for the cost of the weapons," Mr Chavez said on his weekly programme "Alo Presidente".

The money would be used to buy arms including 92 T-72 tanks and an S-300 rocket launch system, he said.


92 T72-es tank olyan 200 millió USD lehet, vagyis 2mrd marad az S300asokra.


Gondolom a "battery" itt egy üteg lenne, ami ezek alapján jelenértéken olyan 200-250 millió USD körül lehet. Hogy ezen belül egy rakéta mennyi, azt talán majd más tudja:)


Előzmény: Kuruc71 (14345)
Kuruc71 Creative Commons License 2010.06.03 0 0 14345
Nagyságrendileg mennyibe kerül egy Sz-300 osztály illetve külön a rakéta?
Volt tüzér Creative Commons License 2010.06.01 0 0 14344
Csak a saját képek a jók, mert minden egyes kezelőszervet működés közben fényképezni kell. Nézd meg a szimulátort, ott minden egyes kapcsoló kapcsolgatható és így tovább.
Előzmény: Törölt nick (14342)
manhattani Creative Commons License 2010.06.01 0 0 14343
>Volt nálunk oktatás a rakéták, vagy a vezető rendszereik elektronikáinak ellenőrzésére, javítására?

Iiiiigen, voooolt... Debrecenben anno egy esztergályos csinálta :-))
Előzmény: Kaszi28 (14340)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.01 0 0 14342
Átfedő képek kellenek?
Magukról a műszerekről vannak képeim (Szabályzat formában), Ex-NDK4M, Orosz 4M és egy Lengyel V1 belső tereiről szintén van képem.
Ha az segít, szintén van 1/35-ös (nagyon szép) műgyanta belső terem a Dragon makettjéhez, amit lemásoltam.
Elvileg a Keceli járműben benne van (állítólag) a belső, de igazolni sajnos nem tudom.
A rendszerek működtetése szintén megvan, kapcsolási rajz szintjéig (Szabályzat).
Bármire van szükséged, szólj (írj)!
Előzmény: Hpasp (14338)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!