Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116905

köszönöm.. remélhetőleg az a szerelő, aki az EPH-t papírozza, reg szerelő is egyben - bár lehet, hogy ez az alap, majd meglátjuk - és akkor vele megcsináltatnék mindent egy menetben...

 

Előzmény: Törölt nick (116902)
soproniirsai Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116904

minden kötődobozt megtaláltál?

Előzmény: Törölt nick (116901)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116903

"Ha esetleg rám gondoltál...."

 

Nem,egész biztosan nem ,valaki más álláspontja volt de már nem keresem vissza. Nem is érdekes hiszen én is osztottam az ő álláspontját csak közben szakmaibbá vált a téma,amit nem vettünk figyelembe.

 

Majd ha lehetőségem lesz rá,kísérletezek egy FI relével. Keresek egy leválasztó trafót is, hátha lesznek meglepetések,amire nem számítottam.

Előzmény: peterch (116894)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 1 116902

A te költséged lesz cserélni a mért fővezetéket, ha a regszerelőd szükségesnek tartja az Amper bővítés miatt.
Mivel a mért fővezeték a te tulajdonod és hatásköröd és nem a szolgáltatóé (sőt maga a mérőhely is).
Olvasmány: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=156494858&t=9007165

---

32 Amperig nincs hálózat fejlesztési díj.

A mérőhelyi munka és kimegszakító+mérőóra ingyenes. 
A csatlakozó vezeték (utca-mérőhely között) csere alapban ingyenes.
Kivéve extra eset, kérésre egyéni varia.
Illetve társasház esetén a közös kassza állja elvben (a gyakorlatban nem feltétlenül), ha közös tulajdon.

---

A számodra végzett melóért (papírmunka, a mérőhelyed, a mért fővezetéked és a főföldelés létének ellenőrzése) a regszerelőnek munkadíja+kiszállásidíja van.
(Bpesten ez 20-40 eFt lehet szerintem, errefelé vidéken 10-20 eFt szokott lenni)

Ha valamit át kell építeni a te részeden (mérőhely, mért fővezeték) akkor annak a díját és anyagát te fizeted.
A plombált részekhez csak regisztrált szerelő nyúlhat.
A főelosztó (és a saját hálózat) nyilván a saját költséged és nem kell hozzá regisztrált szerelő.

Előzmény: Törölt nick (116898)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116901

A távolság olyan 1-1,5 m lehet - óra és tábla között - nem gondolnám, hogy lenne ott zárlat.

A fí relének lehet ilyen hibája? (rövidzár).

 

Le kell szednem megint az FKA táblát a bepucolások miatt, lehet, hogy azt megcsinálom, hogy üresen ráteszem a fí-t és megnézem mit szól hozzá.

A kötődobozokat még festés alatt/előtt megnézegettem, az összesben levagdostam az összesodrásokat, és tette helyettük vago-kat.

Nem láttam olyat, hogy pl a kék össze lett volna kötve valahol a zöld sárgával...

 

Előzmény: Törölt nick (116900)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 1 116900

Mert zárlat van még valahol a saját kismegszakítóid előtt... 

Kivéve: ha túlbiztosítottad a saját kismegszakítóid a mérőhöz képest 
(Amperszám, C típus, elöregedett a mérőé)
Ezért a mérőé hamarabb csap le.

Előzmény: Törölt nick (116896)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116899

(köszi egyébként, hogy ilyen gyorsan reagáltatok)

Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116898

2 vezeték jön be... megmondom őszintén nem sok kedvem maradt kísérletezgetni, mert ez is du 4 körül történt, még jó, hogy volt fejlámpám, hogy be tudjam fejezni a dolgaimat.

 

EPH miatt úgyis jön valami hivatásos szerelő, vettem egy 12 tárhelyes kulturált elosztó táblát, megkérem majd, hogy tegye fel azt + kösse be oda a fí-t.

 

Mennyit szoktak kérni mérőhely bővítésért Bp-n? (25 >> 32A)

 

10-s alu jön be a lakáshoz azt mondta múltkor az elmü-s srác a mérőóra cserekor, hogy ezt  még épp határeset 32A-t elvileg el kell, hogy bírja az alu.

Nem tudom, hogy ezt (10-s alu) cserélik-e rézre 32-re valóra bővítéskor a mérőóra, és az elosztó tábla között.

 

Előzmény: Törölt nick (116892)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116897

igen, gittrágás, mert mindenkinek igaza van, annak is, aki azt írja, hogy alapvetően (esetek 6 9-s %-ban) az erre folyó (hiba)áram miatt csap le, de annak is igaza van, aki azt mondja, hogy nemcsak arra folyhat (hiba)áram, hanem másfelé is.. aki tanult fizikát vagy valamilyen villamosipari alapokat, az ezek alapján úgyis érti..

 

 

Előzmény: szakmókus (116893)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116896

értem, de miért a mérőóra kismegszakítója ment le?

Előzmény: Hehe164 (116891)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116895

igen, persze..

Előzmény: Poc2 (116890)
peterch Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116894

Szia !

 

Ha esetleg rám gondoltál , akkor ugye a kérdés az volt , hogy felszereltem a FÍ relét , de az egész házban a szobákban és a folyosón szalagparketta van , ami elektromosan szigetel annyira , hogy fázis direktben a padlón és a FÍ relé nem old le , akkor minek , mert az unoka belekotor esetleg a fázisba és utánna a nullába is , akkor ez nem védi meg . Ezért inkább müanyag dugókat vettem , azt nehezebb kivennie és így bízom benne , hogy nem is fogja érdekelni . Csak ugye most van a négykézlábas idöszak és a vékony ujjai .:-( Ezért jött részemröl a kérdés .

A müködés leírását bemásoltam a 116676 hsz-emben , amit én személy szerint értek is , azzal nics semmi gond . A fülem és farkam valóban behúztam , mert nincs értelme tovább jelen lenni .

Előzmény: szakmókus (116893)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116893

 "a fázis/nulla közti különbséget lesi."

 

Ezt az állítást nem cáfolom azzal hogy az egyensúly a védőföld felé távozó áram miatt bomlik meg.

Ha megkérdezi a laikus hogy miért kerül az elosztójába FI relé,nem azt mondjuk hogy a fázis /nulla  különbség miatt,vagy hogy elfúrja a falban a védőcsőben a vezetékeket... ,ha matat az elosztó táblában és a FI előtti és utáni ák. fogja meg..., a szomszéd áramköre rákerül a magáéra... helikopter...stb...  hanem hogy ne érje veszélyes áramütés az embert.

 

Szerintem magyarázó ábra nincs is másképp mint a védőföld felé történő hiba áram,függetlenül attól  hogy más tényező is lekapcsolást okozhat. (ha van, én nem láttam)

 

Az rágja a gittet aki ezt akarja sulykolni: "a fázis/nulla közti különbséget lesi." Ezt az állítást én is, te is és még mások is tudják,de eme fórumon egy laikus kérdezőn ez az állítás nem segít.

 

A rágcsa abból indult hogy valaki állította hogy szükséges a védőföld megléte.Ebből indult ki egy olyan meddő vitatéma,ahol a kérdező fülét farkát behúzva talán megbánta hogy felvetette a kérdését.Hozzászólások tömkelege íródott ami a kérdezőt egyáltalán nem vitte előrébb. Ez jellemző eme fórumra.

 

 

 

Előzmény: Jahno (116885)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116892

A mérő órától hány vezeték érkezik?

----

Kezdd el kilogikázni, hogy hol a hiba helye.
Kapcsolj le MINDENT!

0. szakasz
Kacsold fel a mérőnél, levágja a mérőnél ?
HA nem akkor...

1. szakasz
Kapcsold fel a  FI relét is, levágja a mérőnél?
HA nem akkor...

3. szakasz
Egyenként kapcsold fel a megszakítóid is, levágja a mérőnél?

 

Előzmény: Törölt nick (116889)
Hehe164 Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116891

"ha rosszul kötöm be a fi-t, tehát pl a fi utáni 0-ra is odakerül a védőföld", folytatom. Akkor levág a relé.

Előzmény: Törölt nick (116889)
Poc2 Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116890

De a zöld-sárga a kékkel még a fí előtt lett összekötve ugye?Tehát nem a fí aljából kijövő kékkel!

Előzmény: Törölt nick (116889)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116889

ha már fí relé:

- FKA tábláról leszedtem mindent (0 - föld keret összeköttetést is)

- Legrand 25A 30 mA-s fí relét (1F 4 pólus) betettem a kismegszakítók elé.

- fí relé felső két pontja bejövő fázis és 0 - ez a két vezeték jön csak be - alul a 0 összekötve az összevagózott 0-kra, a fázis pedig a kismegszakítók aljára, közös fázis sínnel.

- fí-n semmi extra jelölést nem találtam bekötést illetően (L, N, irány).

- kismegszakítók tetejére visszakerültek a körök fázisai

- az összevagózott zöld sárga összekötve az órától bejövő kékkel a föld sínen.

- bekapcsolás után egy mozdulattal vágta le a mérőóra 25A-s biztijét.

 

Mi történt?

 

Nekem az, hogy az óra biztije megy le, kb azt jelenti, hogy tiszta rövidzár került a bejövő két vezetékre.

 

Én eddig azt feltételeztem, hogy ha rosszul kötöm be a fi-t, tehát pl a fi utáni 0-ra is odakerül a védőföld, akkor a relé max a funkcióját nem látja el, de nem lenne szabad lecsapkodnia sem (max ha másfelé szivárogáram valahogy).

 

köszönöm..

 

 

 

 

 

szakmókus Creative Commons License 2020.11.15 0 1 116888

" Hátnem."

 

Meglehet. Ha te ismered hát érdeklődéssel figyelek.....  

Előzmény: Jahno (116886)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116887

A fűrészgép -ha már villanyszerelési hasonlat- arra a simogatós szenzoros kapcsolóra hasonlít, nem a fí relére.

 

Előzmény: szakmókus (116884)
Jahno Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116886

"A FI reléhez hasonló elven működhet az a fűrészgép" Hátnem.

Előzmény: szakmókus (116884)
Jahno Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116885

Mennyit tudjuk rágni a gittet, hogy kb. a fázis/nulla közti különbséget lesi. Ha az a szomszéd nullája, fázisa, bármi felé tűnik el, akkor beavatkozik.

Előzmény: szakmókus (116884)
szakmókus Creative Commons License 2020.11.15 0 1 116884

"A FI működését úgy kellene magyarázni, hogy a magyarázatban a föld felé megszökő/elszivárgó áram csak az egyik lehetőség legyen és nem az egyetlen lehetőség."

 

Hogyan másképp magyaráznák hogy nem a föld felé, hiszen az esetek 99,xx%-ban ez történik.

Az eszköz erre van kitalálva.A fázis vezető érintése esetén leold. Ennyi  elég is egy laikusnak.

Egyéb hibát ami a lekapcsolást okozza ő maga ne is keressen.

 

Az hogy egyéb esetben is leold az nem biztos hogy életvédelmileg veszélyes állapot miatt történik,az az eszköz működési feltételeiből adódik.

 

A FI reléhez hasonló elven működhet az a fűrészgép aminek a tárcsájához ha hozzáér az ujj,akkor a fűrésztárcsa megáll azonnal (fék beépítésével),megakadályozva az ujj  levágását.Persze ezt a videón egy virslivel demonstrálja a feltaláló.

A feltaláló a FI működését értette meg és nem az hogy hányféleképpen lehet a lekapcsolást elérni. 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (116880)
emts Creative Commons License 2020.11.15 0 0 116883

Köszönöm szépen az információt neked is és Mekk Elek ezermester-nek is.

Előzmény: Jahno (116877)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.15 -1 1 116882

Minden szakinak kell(ene) ezt tudnia... aki vállal ilyen melót.

A regisztrált szerlőnek meg pláne és neki azt is hogy a szolgáltatónak milyen "helyi baromság" elvárási vannak esetleg.
Ami ugyan jogtalan, mert a MEE VET előírás érvényes mindenhol, de azért a helyi kiskirályok néhol még okoskodnak megszokásból.

REGISZTRÁLT VILLANYSZERELŐK KÉZIKÖNYVE
3.6.5. MÉRT FELHASZNÁLÓI BERENDEZÉSEK
https://kezikonyv.meevet.hu/3-halozati-es-merohelyi-ismeretek/3-6-halozatra-csatlakozas/3-6-5-mert-felhasznaloi-berendezesek


Lényegében... 


Egy kellő IP védettségű doboz doboz a mérőhely fölé ami idegenek számára nem hozzáférhető.
A típus mérőhelyhez illeszkedő szokott lenni a bótban, de lehet akármilyen is.
(ha akármilyen akkor IP 44-65, ésszerű az IP 65 habár nem olcsó )

Benne
- FI relé
- a szükséges számú kismegszakítóval (fázisonként egy legalább)
- konnektorok
- egyebek


A mérőbe érkező mért fövezeték minimum 10 mm2 réz és 450/750 V-os műanyag szigetelésű sodrott kell legyen.

A végeket erre szolgáló célszerszámmal préselt érvéghüvellyel kell ellátni. 
A fogyasztásmérőbe kötendő vezetékvégeket 18 mm hasznos (szigeteletlen) hosszúságú érvéghüvellyel kell ellátni.
A fogyasztásmérő-hely felőli végén 0,5 m bekötési hosszt kell hagyni.

 


A fő földelő sínre kell csatlakozzon a földelő szonda 16 mm2 vezetékkel.
HA már van földelő szonda a mérőhelynél akkor nyilván nem kell másik.
(feltéve, hogy a meglévő tudja a 10 ohmnál kisebb földelési ellenállást)

-------

Megjegyzés: "A mért felhasználói berendezések a felhasználási hely kezelőjének, tulajdonosának költségére létesülnek, és annak kezelésében, üzemeltetésében állnak."

DE!

Az elosztói engedélyes kifogást emelhet
olyan mért felhasználói hálózat létesítése, illetve üzemeltetése ellen,
ahol a szabványok alábbi, műszaki biztonságot eredményező előírásai nincsenek teljesítve:

  • a földelőberendezés (földelőrendszer, a földelővezető(k), illetve a fő földelősín és a védővezetők) szabálytalan, hiányos kialakítású,
  • a védő fő egyenpotenciálú rendszer nincs kialakítva, vagy hiányos,
  • nincs kialakítva, vagy hiányos az érintésvédelmi rendszer (védővezetők, érintésvédelmi lekapcsolás célú védelmi eszközök, védőérintkezős szerelvények),
  • a felhasználói hálózat túláramvédelmi eszközei nincsenek meg, vagy nem előírás szerintiek,
  • a mért vezetékhálózat nem megfelelő kivitelű (elégtelen üzemi szigetelés, szabványtalan színjelölés, kis keresztmetszet, nem megfelelő villamos kötések).

Ezen hiányosságok alapján a bekapcsolás megtagadható!

A felsorolt eltérések bármelyike esetén a kivitelező (az előírások betartása mellett) felelősségre vonható, mert azok meglétéről a kivitelező nyilatkozik a kivitelezői nyilatkozatában.

 

Előzmény: Csuklósbusz (116875)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116881

"Ez az eset nem üzemszerű."

 

Az üzemszerű estet nem az összes lehetséges eset. Ha a magyarázatból teljesen kimaradnak a lehetséges habár kevéssé valószínű variációk, akkor azok a lehetőségek kizárólag a magas intelligenciájú tanulók számára lesz egyértelműek. Az alacsony intelligenciájú tanulók (tehát kb 90% :) nem gondolkodnak, csak magolnak. És amely lehetőség nincs külön megemlítve a bemagolandó szövegben, az a lehetőség számukra nem létezik.

Előzmény: szakmókus (116812)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116880

"Ezt akkor állíthatjuk,ha csupán a FI működését magyarázzuk."

 

A FI működését úgy kellene magyarázni, hogy a magyarázatban a föld felé megszökő/elszivárgó áram csak az egyik lehetőség legyen és nem az egyetlen lehetőség.

Előzmény: szakmókus (116817)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116879

"egy normális példát nem tudott senki felhozni arra, hogy a hibaáram nem a föld felé megy."

 

Fi relével védett fázis és egy védtelen (akár másik, akár azonos) fázis között folyó áram?

Előzmény: ötfelezős (116818)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.15 -1 1 116878

"A FI és mellé egy másik FI is. 
Arra egyenként átkötni az áramköröket és figyelni, hogy le megy-e az átkötött áramkörrel."

 

- kel két db fi relé egymás mellett

- az áramköröket megszámozni és elfelezni két relére

- amelyik fi relé lecsap, azon áramkörök továbbra is "gyanúsítottak", az azon lévő áramkörök felét áttenni a másik relére,

- ha mos viszont a másik csap le, akkor az éppen átettek között van a tettes, ha ugyanaz csap le, akkor a másik csoportban

Mindig felezve az áramkörök számát meglepően kevés lecsapódást kell kivárni ahhoz, hogy meg legen a tettes.

8 áramkör esetén 3 lecsapódás, 16 áramkör esetén 4 lecsapódás után megvan a "tettes" áramkör.

Persze akinél fél évente csapódik le, annak türelmesnek kell lennie :)

Előzmény: Törölt nick (116853)
Jahno Creative Commons License 2020.11.15 -2 0 116877

Nem szokott üzemszerű lenn. Itt oldalról benyúlt, nem tudta rendesen megfogni a sarut, hogy rányomja az akkura és vezetéknél fogva tolta meg, amitől az becsuklott.

Előzmény: emts (116868)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.11.15 -1 0 116876

"Az erősáramú kimenetek az akkumulátorok mellett vannak és érdekes, hogy a fázis és nul úgy van megoldva, hogy egy szigeteletlen sín megy végig"

 

Szabályos, mivel körbe van burkolva (szerszám segítsége nélkül nem tudsz hozzáférni).

 

Az lenne a kérdésem, hogy lehetséges, hogy direkt törték meg a vezetéket, hogy minél távolabb legyen az egyenáramú vezeték a szigeteletlen erősáramú síntől?"

 

Az akkumulátorba bemenő saruk vége legtöbbször majdnem párhuzamos az aksi felszínével, tehát az odavezető vezeték is közel párhuzamosan fut, így nem érhet hozzá a 230v-os dugaljak aljához. Ha neked mégis ennyire ferde az akku kivezetése, akkor görbítsd picit közelebb az aksighoz és távolabb kerül a vezeték a duhaljaktól.

kép

https://www.powergom.hu/img/88036/HR1234WF2/HR1234WF2.jpg

Előzmény: emts (116868)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!